Δόκιμη διετής υπηρεσία

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
pgoum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δόκιμη διετής υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό pgoum » Τρί Μάιος 05, 2020 12:32 pm

Καλησπέρα σας και Χριστός Ανέστη.
Ελπίζω όλοι να είστε υγιείς και καλά.
Η ερώτησή μου μπορεί να φανεί λίγο χαζή αλλά νοείται δόκιμη υπηρεσία σε ΙΔΑΧ? Αφού δεν θα βγει στα 2 χρόνια διαπιστωτική πράξη μονιμοποίησης λόγω του καθεστώτος αορίστου χρόνου.
Το ρωτάω γιατί στην υπηρεσία που διορίστηκε σαν ΙΔΑΧ η γυναίκα μου σαν ΠΕ ΙΔΑΧ (ευρύτερο δημόσιο) την κατέταξαν σε βαθμό Γ λόγω μεταπτυχιακού αλλά της είπαν ότι η μισθολογική κατάταξη από αυτό, όπως και η προηγούμενη δημόσια υπηρεσία, θα προσμετρηθεί μετά την πάροδο της δοκιμαστικής υπηρεσίας.

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

theod75
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Δόκιμη διετής υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό theod75 » Κυρ Μάιος 10, 2020 3:06 pm

pgoum έγραψε:Καλησπέρα σας και Χριστός Ανέστη.
Η ερώτησή μου μπορεί να φανεί λίγο χαζή αλλά νοείται δόκιμη υπηρεσία σε ΙΔΑΧ? Αφού δεν θα βγει στα 2 χρόνια διαπιστωτική πράξη μονιμοποίησης λόγω του καθεστώτος αορίστου χρόνου.
Το ρωτάω γιατί στην υπηρεσία που διορίστηκε σαν ΙΔΑΧ η γυναίκα μου σαν ΠΕ ΙΔΑΧ (ευρύτερο δημόσιο) την κατέταξαν σε βαθμό Γ λόγω μεταπτυχιακού αλλά της είπαν ότι η μισθολογική κατάταξη από αυτό, όπως και η προηγούμενη δημόσια υπηρεσία, θα προσμετρηθεί μετά την πάροδο της δοκιμαστικής υπηρεσίας.

Το μεταπτυχιακό άμεσα αναγνωρίζετε μισθολογικά είτε πρόκειται για μόνιμο είτε ΙΔΑΧ ακόμη και για δόκιμους. Μόνο βαθμολογικά μετράει μετά τη δόκιμη υπηρεσία. Να κάνει αίτηση να της αναγνωριστή μισθολογικά

pgoum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό pgoum » Πέμ Μάιος 14, 2020 10:49 pm

theod75 έγραψε:
pgoum έγραψε:Καλησπέρα σας και Χριστός Ανέστη.

Το μεταπτυχιακό άμεσα αναγνωρίζετε μισθολογικά είτε πρόκειται για μόνιμο είτε ΙΔΑΧ ακόμη και για δόκιμους. Μόνο βαθμολογικά μετράει μετά τη δόκιμη υπηρεσία. Να κάνει αίτηση να της αναγνωριστή μισθολογικά

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά βάση της ερμηνευτικής ΔΙΔΑΔ/ Φ.31. 52/ 2266/ οικ.9165/ 30.3.2016 ισχύει ότι:
β) Για τους υπάλληλους κατηγορίας ΠΕ και ΤΕ, κατόχους μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών εισαγωγικός βαθμός είναι ο Γ'.

Για το μισθολογικό κομμάτι δεν έχω βρει κάτι για να το καταθέσει στην υπηρεσία της.

Με εκτίμηση.

PGG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό PGG » Τρί Ιουν 02, 2020 12:53 pm

Το μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται μισθολογικά εφόσον υπάρχει συνάφεια με τη θέση και μετά από τη σύμφωνη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου.
Να κάνει αίτηση για αναγνώριση συνάφειας.

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες