ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
frantzef
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2020 9:16 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό frantzef » Παρ Μάιος 22, 2020 9:50 am

thourios έγραψε:Οι ενστάσεις γίνονταν μέσα σε 10 μέρες από την ανακοίνωση των αρχικών αποτελεσμάτων στο ΑΣΕΠ
Στο μεταξύ βγάζουν επικαιροποιημένους πίνακες κάθε λίγο και λιγάκι. Οπότε όπως έχω πει και πάλι αυτό με το λοιπό προσωπικό είναι καράβι που μπάζει από παντού.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αίτηση θεραπείας στο ΑΣΕΠ η οποία θα εξεταστεί σε 4 μήνες στην καλύτερη. (Από προσωπική εμπειρία το λέω αυτό)

Εδώ βέβαια η προκήρυξη το έλεγε καθαρά ότι ήθελε βεβαίωση προϋπηρεσίας για χρήση ΑΣΕΠ και όχι οτιδήποτε άλλο.
Οπότε μάλλον θα την χάσεις.

Σε άλλες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ η προϋπηρεσία που έχει πραγματοποιηθεί στο δημόσιο αποδεικνύεται με βεβαιώσεις από τους ίδιους τους φορείς και δεν είναι απαραίτητη και η προσκόμιση βεβαίωσης για χρήση ΑΣΕΠ από τον ασφαλιστικό φορέα


Το θέμα είναι ότι φτιάχνουν τις λίστες χωρίς να έχουν ελέγξει τα δικαιολογητικά και χωρίς να δίνουν ευκαιρία σε κανέναν να "διορθώσει" το οτιδήποτε.
Η προυπηρεσία μου είναι όλη στον ιδιωτικό τομέα και ο τρόπος που σκέφτομαι είναι να πιάνω την ουσία...δεν είναι ότι ζητούσαν βεβαίωση προυπηρεσίας κι εγώ τους έστειλα απολυτήριο λυκείου! Κάπου έλεος με την δυσκαμψία και την στενομυαλιά του δημοσίου!!! Με 130 μήνες ένσημα αυτοί δηλαδή ψάχνουν αν έστειλα το σωστό χαρτί??? Η απάντηση είναι ΝΑΙ βέβαια και το ξέρω...Better luck next time

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό thourios » Παρ Μάιος 22, 2020 12:16 pm

Για να τα λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
Πράγματι η όλη κατάσταση είναι για γέλια αλλά ξέρεις πόσες πλαστογραφίες παίζουν;
Θα έπρεπε λοιπόν μαζί με βεβαίωση για χρήση ΑΣΕΠ να προσκόμιζες βεβαιώσεις προϋπηρεσίας των εργοδοτών σου που θα αποδείκνυαν την εμπειρία σου.
Εγώ θα μπορούσα να εργαζόμουν ως διοικητικός σε μια ιδιωτική κλινική και έχω και πτυχίο ακτινολόγου και να έχω κάνει αίτηση για τέτοια θέση. Δεν αρκούν μόνο τα ένσημα γιατί προφανώς δεν προσδιορίζουν την εμπειρία.

Πάντως όπως είπα μπορείς να προσφύγεις στο ΑΣΕΠ με αίτηση θεραπείας.

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό melimeli » Παρ Μάιος 22, 2020 2:39 pm

frantzef έγραψε:
thourios έγραψε:Οι ενστάσεις γίνονταν μέσα σε 10 μέρες από την ανακοίνωση των αρχικών αποτελεσμάτων στο ΑΣΕΠ
Στο μεταξύ βγάζουν επικαιροποιημένους πίνακες κάθε λίγο και λιγάκι. Οπότε όπως έχω πει και πάλι αυτό με το λοιπό προσωπικό είναι καράβι που μπάζει από παντού.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αίτηση θεραπείας στο ΑΣΕΠ η οποία θα εξεταστεί σε 4 μήνες στην καλύτερη. (Από προσωπική εμπειρία το λέω αυτό)

Εδώ βέβαια η προκήρυξη το έλεγε καθαρά ότι ήθελε βεβαίωση προϋπηρεσίας για χρήση ΑΣΕΠ και όχι οτιδήποτε άλλο.
Οπότε μάλλον θα την χάσεις.

Σε άλλες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ η προϋπηρεσία που έχει πραγματοποιηθεί στο δημόσιο αποδεικνύεται με βεβαιώσεις από τους ίδιους τους φορείς και δεν είναι απαραίτητη και η προσκόμιση βεβαίωσης για χρήση ΑΣΕΠ από τον ασφαλιστικό φορέα


Το θέμα είναι ότι φτιάχνουν τις λίστες χωρίς να έχουν ελέγξει τα δικαιολογητικά και χωρίς να δίνουν ευκαιρία σε κανέναν να "διορθώσει" το οτιδήποτε.
Η προυπηρεσία μου είναι όλη στον ιδιωτικό τομέα και ο τρόπος που σκέφτομαι είναι να πιάνω την ουσία...δεν είναι ότι ζητούσαν βεβαίωση προυπηρεσίας κι εγώ τους έστειλα απολυτήριο λυκείου! Κάπου έλεος με την δυσκαμψία και την στενομυαλιά του δημοσίου!!! Με 130 μήνες ένσημα αυτοί δηλαδή ψάχνουν αν έστειλα το σωστό χαρτί??? Η απάντηση είναι ΝΑΙ βέβαια και το ξέρω...Better luck next time


Σε περιπτώσεις όπου στην προκήρυξη αναφέρονται σαφώς τα δικαιολογητικά, θεωρώ χάσιμο χρόνο την αίτηση θεραπείας. Πλέον θα το γνωρίζεις για την επόμενη φορά. Όμως προσοχή, επειδή η βεβαίωση προϋπηρεσίας για τον ΑΣΕΠ που παίρνεις από το ΙΚΑ δεν αναγράφει πάνω την ειδικότητα με την οποία προσλήφθηκες (τον 'κωδικό' της ειδικότητας όπως λέμε) στον εκάστοτε εργοδότη, θα πρέπει να το βεβαιώσεις με άλλο τρόπο.
Επίσης, έχε υπόψη σου ότι στην εν λόγω προκήρυξη του Λοιπού επικουρικού προσωπικού η μέγιστη προσμετρούμενη προϋπηρεσία είναι οι 60 μήνες, το οποίο επίσης αναφέρεται στην προκήρυξη. Δεν υπήρχε περίπτωση να μοριοδοτηθείς και για τους 130 μήνες, ακόμα κι αν είχες το σωστό χαρτί.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Μάιος 22, 2020 4:41 pm

Η αίτηση θεραπείας σε αυτή την περίπτωση είναι άδικος κόπος.Η προκήρυξη θέλει βεβαίωση προυπηρεσίας για ΑΣΕΠ, ο καθένας πρέπει να προσκομίζει αυτά που ζητούνται, να λέμε και τα πράγματα ως έχουν.

Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 5:24 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Σάβ Μάιος 23, 2020 10:23 pm

Μιας και θέτετε το θεμα της εμπειρίας συμφωνα με την ΚΥΑ εάν κάποιος δεν μπορεί να προσκομίσει βεβαιώσεις προϋπηρεσίας απο εργοδότες για πολλους λόγους (Κλείσιμο επιχείρησης) υπαρχει μεσα μια αίτηση/υπεύθυνη δηλωση που γράφεις επακριβώς τους μήνες και τον εργοδότη και υπογράφεις για ολα αυτα.Επισης προσκομίζεις και την βεβαίωση του ΙΚΑ για Ασεπ.

Anitaan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 6:08 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό Anitaan » Δευ Μάιος 25, 2020 11:10 pm

Καλησπέρα!! Γνωρίζετε με ποια κριτήρια γίνονται οι προσλήψεις στο επικουρικό προσωπικό? Είμαι πρώτη στο κέντρο υγείας στην 4η υπε διοικητικό λογιστικό Κ έχουν παρει άτομο που βρίσκεται πολύ πιο κάτω.

Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 5:24 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Τρί Μάιος 26, 2020 12:08 am

Anitaan έγραψε:Καλησπέρα!! Γνωρίζετε με ποια κριτήρια γίνονται οι προσλήψεις στο επικουρικό προσωπικό? Είμαι πρώτη στο κέντρο υγείας στην 4η υπε διοικητικό λογιστικό Κ έχουν παρει άτομο που βρίσκεται πολύ πιο κάτω.

Η προτίμηση παιζει το μεγαλύτερο λογο.Αν εσυ έχεις δηλωσει δευτερη προτίμηση και ο αλλος πρώτη ακομα και αν εχεις περισσοτερα μορια προσλαμβάνεται ο αλλος.Τωρα εαν δεν εχεις κανει καποιο μοιραιο λαθος στην αίτηση και στα δικαιολογητικά παίρνεις ενα δικηγόρο και επικοινωνεί με την Υπε.

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό titig » Τρί Μάιος 26, 2020 9:50 am

Anitaan έγραψε:Καλησπέρα!! Γνωρίζετε με ποια κριτήρια γίνονται οι προσλήψεις στο επικουρικό προσωπικό? Είμαι πρώτη στο κέντρο υγείας στην 4η υπε διοικητικό λογιστικό Κ έχουν πάρει άτομο που βρίσκεται πολύ πιο κάτω.


Αν έχουν πάρει άτομο που βρίσκεται ΠΟΛΥ πιο κάτω, το πιθανότερο είναι να τον έχουν πάρει σε άλλο φορέα και όχι στο ΚΥ. Δείτε δεξιά στην απόφαση διορισμού σε ποιον φορέα έγινε η πρόσληψη.

Anitaan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 6:08 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό Anitaan » Τετ Μάιος 27, 2020 12:31 am

titig έγραψε:
Anitaan έγραψε:Καλησπέρα!! Γνωρίζετε με ποια κριτήρια γίνονται οι προσλήψεις στο επικουρικό προσωπικό? Είμαι πρώτη στο κέντρο υγείας στην 4η υπε διοικητικό λογιστικό Κ έχουν πάρει άτομο που βρίσκεται πολύ πιο κάτω.


Αν έχουν πάρει άτομο που βρίσκεται ΠΟΛΥ πιο κάτω, το πιθανότερο είναι να τον έχουν πάρει σε άλλο φορέα και όχι στο ΚΥ. Δείτε δεξιά στην απόφαση διορισμού σε ποιον φορέα έγινε η πρόσληψη.


Έχετε δίκιο!! Ευχαριστώ για την διευκρίνιση!!

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Κυρ Μάιος 31, 2020 6:26 pm

Από την σημερινή ανάρτηση στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υγείας:
"ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Τους τελευταίους μήνες έχουν πραγματοποιηθεί χιλιάδες προσλήψεις ιατρονοσηλευτικού προσωπικού με συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Πόσοι από τους υπαλλήλους αυτούς μπορούν να ελπίζουν σε μονιμοποίησή τους; Θα βγουν οι δομές Υγείας από την πανδημία με καλυμμένα ορισμένα από τα χρόνια κενά προσωπικού;
Β. ΚΙΚΙΛΙΑΣ: Με γενναιότητα και χωρίς να υπολογίζει το δημοσιονομικό κόστος, η Κυβέρνηση του Κυριάκου Μητσοτάκη, προχώρησε σε χιλιάδες προσλήψεις στα Νοσοκομεία και Κέντρα Υγείας όλης της χώρας. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι, ιατροί, νοσηλευτές, παραϊατρικό προσωπικό, όλοι οι επαγγελματίες υγείας, μαζί με τους ήδη υπηρετούντες στο Ε.Σ.Υ., έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και συνέβαλαν αποφασιστικά στην επιτυχία της Ελλάδας. Τους χρωστάμε ευγνωμοσύνη.
Οι προσλήψεις σε Νοσοκομεία και Κέντρα Υγείας ανέρχονται σήμερα σε 4.324 – 522 ιατροί και 3.802 νοσηλευτικό και λοιπό προσωπικό – όταν ο αρχικός προγραμματισμός, όπως θα θυμάστε, ήταν 2.000.
Αποτελεί δέσμευση της Κυβέρνησης πως θα μονιμοποιηθούν στο ΕΣΥ όλοι οι επικουρικοί νοσηλευτές – υπολογίζονται περίπου 2.000 σήμερα – ενώ βρίσκονται στο τελικό στάδιο πρόσληψης 942 μόνιμοι ιατροί.
Η Κυβέρνησή μας αναγνωρίζει την αξία και την προσφορά τους."

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Ιουν 07, 2020 11:08 am

Καλημέρα σε όλους!Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.Αν κάποιος έχει πάνω από 60 μήνες προυπηρεσία, θα πρέπει να δηλώσει τον πραγματικό αριθμό μηνών ή τους 60 που είναι το ανώτερο μοριοδοτούμενο?Επίσης, σε περίπτωση που έχει δηλώσει 60 μήνες και καταθέσει χαρτιά για μισθολογικό κλιμάκιο κι εκεί έχει π.χ.120 μήνες προυπηρεσία, τότε θα τους δεχτούν στο σύνολό τους ή θα δεχτούν μόνο τους 60 που δήλωσε στην αίτηση?

Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 5:24 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Κυρ Ιουν 07, 2020 1:20 pm

NSSN έγραψε:Καλημέρα σε όλους!Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.Αν κάποιος έχει πάνω από 60 μήνες προυπηρεσία, θα πρέπει να δηλώσει τον πραγματικό αριθμό μηνών ή τους 60 που είναι το ανώτερο μοριοδοτούμενο?Επίσης, σε περίπτωση που έχει δηλώσει 60 μήνες και καταθέσει χαρτιά για μισθολογικό κλιμάκιο κι εκεί έχει π.χ.120 μήνες προυπηρεσία, τότε θα τους δεχτούν στο σύνολό τους ή θα δεχτούν μόνο τους 60 που δήλωσε στην αίτηση?
θα πρεπει να δηλώσει καποιος μέχρι τους 60 μηνες και μάλιστα μετα απο το πτυχίο ή απολυτήριο ή άδεια ασκήσεως επαγγέλματός

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό thourios » Κυρ Ιουν 07, 2020 1:45 pm

Για το κλιμάκιο ξανά καταθέτεις όλα τα έγγραφα που την αποδεικνύει στο λογιστήριο. για να σου χορηγηθεί. Με την πρόσληψη αυτό πρέπει να γίνει άμεσα γιατί το κλιμάκιο ισχύει από την ημέρα υποβολής της αίτησης και μετά.
Στην αίτηση αν δηλώσεις πχ 105 μήνες προϋπηρεσία θα ληφθεί το μέγιστο υπόψη οι 60 μήνες.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Ιουν 07, 2020 4:50 pm

thourios έγραψε:Για το κλιμάκιο ξανά καταθέτεις όλα τα έγγραφα που την αποδεικνύει στο λογιστήριο. για να σου χορηγηθεί. Με την πρόσληψη αυτό πρέπει να γίνει άμεσα γιατί το κλιμάκιο ισχύει από την ημέρα υποβολής της αίτησης και μετά.
Στην αίτηση αν δηλώσεις πχ 105 μήνες προϋπηρεσία θα ληφθεί το μέγιστο υπόψη οι 60 μήνες.

Ναί το ξέρω ότι μέχρι 60 μήνεςμοριοδοτούνται.Απλά αν κάποιος δηλώσει στην αίτηση 60, ενώ στην πραγματικότητα έχει 120 μήνες, παίζει να του πούν έχετε δηλώσει 60 μήνες στην αίτηση και αυτοί μόνο θα υπολογιστούν για ΜΚ?

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό titig » Δευ Ιουν 08, 2020 1:32 pm

NSSN έγραψε:
thourios έγραψε:Για το κλιμάκιο ξανά καταθέτεις όλα τα έγγραφα που την αποδεικνύει στο λογιστήριο. για να σου χορηγηθεί. Με την πρόσληψη αυτό πρέπει να γίνει άμεσα γιατί το κλιμάκιο ισχύει από την ημέρα υποβολής της αίτησης και μετά.
Στην αίτηση αν δηλώσεις πχ 105 μήνες προϋπηρεσία θα ληφθεί το μέγιστο υπόψη οι 60 μήνες.

Ναί το ξέρω ότι μέχρι 60 μήνεςμοριοδοτούνται.Απλά αν κάποιος δηλώσει στην αίτηση 60, ενώ στην πραγματικότητα έχει 120 μήνες, παίζει να του πούν έχετε δηλώσει 60 μήνες στην αίτηση και αυτοί μόνο θα υπολογιστούν για ΜΚ?


Αρχικά μιλάμε για προϋπηρεσία σε Δημόσιο για αναγνώριση ώστε να προωθηθείς ΜΚ.
Όταν προσληφθείς μπορείς να καταθέσεις για αναγνώριση όσους μήνες θέλεις, ανεξαρτήτως του τι έχεις δηλώσει στην αίτηση. Θα μπορούσες στην αίτηση να έχεις βάλει 0μήνες προϋπηρεσίας.


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες