Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Esteban86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 7:03 pm

Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Esteban86 » Τετ Απρ 17, 2019 4:57 pm

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω. Είμαι νεοδιορισμένος (δεν έχω συμπληρώσει διετία) σε παραμεθόριο περιοχή διορισμένος με το κριτήριο της εντοπιότητας. Θέλω να παραιτηθώ και να συμμετέχω σε νέα προκήρυξη.

Πέραν από τον περιορισμό που έχω λόγω εντοπιότητας όπως αναφέρεται σχετικά στην προκήρυξη,

''Οι υποψήφιοι που κάνουν χρήση του ανωτέρω πλεονεκτήματος (εντοπιότητας) και δέχονται να υπηρετήσουν στη θέση της επιλογής τους επί 10ετία τουλάχιστον, δεν επιτρέπεται, σύμφωνα με το άρθρο 10 παρ. 14 του Ν.3051/2002, να αποσπασθούν, μετατεθούν, μεταταγούν ή μεταφερθούν πριν τη συμπλήρωση 10ετίας''.

έχω κάποιον άλλο περιορισμό ή μπορώ να παραιτηθώ και να συμμετέχω εκ νέου σε νέα προκήρυξη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Απρ 18, 2019 10:02 am

Esteban86 έγραψε:Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω. Είμαι νεοδιορισμένος (δεν έχω συμπληρώσει διετία) σε παραμεθόριο περιοχή διορισμένος με το κριτήριο της εντοπιότητας. Θέλω να παραιτηθώ και να συμμετέχω σε νέα προκήρυξη.

Πέραν από τον περιορισμό που έχω λόγω εντοπιότητας όπως αναφέρεται σχετικά στην προκήρυξη,

''Οι υποψήφιοι που κάνουν χρήση του ανωτέρω πλεονεκτήματος (εντοπιότητας) και δέχονται να υπηρετήσουν στη θέση της επιλογής τους επί 10ετία τουλάχιστον, δεν επιτρέπεται, σύμφωνα με το άρθρο 10 παρ. 14 του Ν.3051/2002, να αποσπασθούν, μετατεθούν, μεταταγούν ή μεταφερθούν πριν τη συμπλήρωση 10ετίας''.

έχω κάποιον άλλο περιορισμό ή μπορώ να παραιτηθώ και να συμμετέχω εκ νέου σε νέα προκήρυξη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, των ΝΠΔΔ, των ΟΤΑ α΄ και β΄ βαθμίδας και των Ανεξάρτητων Αρχών οι οποίοι διορίστηκαν βάσει του ν. 2190/1994, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα πριν συμπληρωθεί πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους. Η απαγόρευση αυτή αφορά αποκλειστικά τους μόνιμους υπαλλήλους των ανωτέρω φορέων η υπηρεσιακή κατάσταση των οποίων ρυθμίζεται από τον Υπαλληλικό Κώδικα. Η απαγόρευση δεν ισχύει για τους υπαλλήλους που απασχολούνται στους ανωτέρω φορείς με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου, ακόμη κι αν αυτοί έχουν προσληφθεί βάσει του ν. 2190/1994 και κατέχουν οργανικές θέσεις.
Εκτος και αν παραιτηθεις πρωτα και μετα υποβαλεις αιτηση

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Πέμ Απρ 18, 2019 12:00 pm

Esteban86 έγραψε:Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω. Είμαι νεοδιορισμένος (δεν έχω συμπληρώσει διετία) σε παραμεθόριο περιοχή διορισμένος με το κριτήριο της εντοπιότητας. Θέλω να παραιτηθώ και να συμμετέχω σε νέα προκήρυξη.

Πέραν από τον περιορισμό που έχω λόγω εντοπιότητας όπως αναφέρεται σχετικά στην προκήρυξη,

''Οι υποψήφιοι που κάνουν χρήση του ανωτέρω πλεονεκτήματος (εντοπιότητας) και δέχονται να υπηρετήσουν στη θέση της επιλογής τους επί 10ετία τουλάχιστον, δεν επιτρέπεται, σύμφωνα με το άρθρο 10 παρ. 14 του Ν.3051/2002, να αποσπασθούν, μετατεθούν, μεταταγούν ή μεταφερθούν πριν τη συμπλήρωση 10ετίας''.

έχω κάποιον άλλο περιορισμό ή μπορώ να παραιτηθώ και να συμμετέχω εκ νέου σε νέα προκήρυξη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Καλημέρα. Εάν παραιτηθείς και χάσεις μόνιμη δουλειά πως θα είσαι σίγουρος ότι θα είσαι επιτυχών στην νέα προκήρυξη? Είναι μεγάλο το ρίσκο. Εγώ εάν ήμουν στη θέση σου θα περίμενα να κλείσω πενταετία από την αρχικήη πρόσληψη και θα ξαναέκανα τα χαρτια μου, που έχεις το δικαίωμα ως τακτικός υπάλληλος να το κάνεις. Εάν παραιτηθείς δεν έχεις καμία δέσμευση.

Giorgios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 4:15 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Giorgios » Τρί Απρ 23, 2019 4:54 pm

θα σε συμβούλευα και εγώ το ίδιο ακριβώς. Δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα έχεις εκ νέου διορισμό. Περίμενε να περάσει η 5ετία (στην διάρκεια της οποίας μάζεψε κανένα επιπλέον προσόν), για να ανεβάσεις και τα μόρια σου, και να αυξήσεις τις πιθανότητες επιτυχίας στην θέση επιλογής σου. Επίσης η 10ετή δέσμευση στην θέση, που διορίστηκες είναι άλλο, και άλλο η 5ετη δέσμευση για συμμετοχή σε νέα προκήρυξη είναι άλλο.

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τετ Απρ 24, 2019 11:56 am

Giorgios έγραψε:θα σε συμβούλευα και εγώ το ίδιο ακριβώς. Δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα έχεις εκ νέου διορισμό. Περίμενε να περάσει η 5ετία (στην διάρκεια της οποίας μάζεψε κανένα επιπλέον προσόν), για να ανεβάσεις και τα μόρια σου, και να αυξήσεις τις πιθανότητες επιτυχίας στην θέση επιλογής σου. Επίσης η 10ετή δέσμευση στην θέση, που διορίστηκες είναι άλλο, και άλλο η 5ετη δέσμευση για συμμετοχή σε νέα προκήρυξη είναι άλλο.



Ακριβώς έτσι είναι δεσμεύεσαι για δεκαετία εφόσον συνεχίσεις να εργάζεσαι. Η δέσμευση αυτή για δεκαετία δεν σημαίνει ότι δεν μπρείς να κάνεις εκ νέου τα χαρτια σου μετα την πενταετία από την ορκομωσία. Περιμένες πενταετία και ξανακάνεις αίτηση.

Esteban86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 7:03 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Esteban86 » Παρ Ιούλ 19, 2019 2:49 pm

Σας ευχαριστώ παιδιά για την απαντήσεις. Έχω ακούσει πώς έχει αλλάξει η πενταετία και δίνεται πλέον δικαίωμα στα τρία χρόνια να συμμετέχεις σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ αντί για τα πέντε.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.

Οι εργαζόμενοι στα νοσοκομεία (νοσηλευτές κ.τ.λ.) έχουν δικαίωμα να ενταχτούν στους κύκλους κινητικότητας που βγαίνουν κάθε χρόνο; Έψαξα αλλά δεν βρήκα ποιοι εντάσσονται και ποιοι όχι στην κινητικότητα.

Esteban86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 7:03 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Esteban86 » Παρ Ιούλ 19, 2019 2:54 pm

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Έψαξα αλλά δεν βρήκα ποιοι υπάλληλοι δικαιούνται συμμετοχή στο ΕΣΚ και ποιοι όχι. Οι υπάλληλοι που εργάζονται σε Μονάδες Υγείας έχουν δικαίωμα συμμετοχής;

useranna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Οκτ 03, 2017 7:44 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό useranna » Δευ Δεκ 16, 2019 9:00 am

Esteban86 έγραψε:Σας ευχαριστώ παιδιά για την απαντήσεις. Έχω ακούσει πώς έχει αλλάξει η πενταετία και δίνεται πλέον δικαίωμα στα τρία χρόνια να συμμετέχεις σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ αντί για τα πέντε.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.

Οι εργαζόμενοι στα νοσοκομεία (νοσηλευτές κ.τ.λ.) έχουν δικαίωμα να ενταχτούν στους κύκλους κινητικότητας που βγαίνουν κάθε χρόνο; Έψαξα αλλά δεν βρήκα ποιοι εντάσσονται και ποιοι όχι στην κινητικότητα.


Θα ήθελα να σας ρωτήσω για αυτό που αναφέρετε ότι ''έχει αλλάξει η πενταετία και δίνεται πλέον δικαίωμα στα τρία χρόνια να συμμετέχεις σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ αντί για τα πέντε.'' Που μπορούμε να το διευκρινίσουμε ? Υπάρχει κάποιος νόμος που το αναφέρει ? Η' θα πρέπει να απευθυνθούμε στον ΑΣΕΠ ?

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό optimus » Δευ Δεκ 16, 2019 9:42 pm

useranna έγραψε:
Esteban86 έγραψε:Σας ευχαριστώ παιδιά για την απαντήσεις. Έχω ακούσει πώς έχει αλλάξει η πενταετία και δίνεται πλέον δικαίωμα στα τρία χρόνια να συμμετέχεις σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ αντί για τα πέντε.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.

Οι εργαζόμενοι στα νοσοκομεία (νοσηλευτές κ.τ.λ.) έχουν δικαίωμα να ενταχτούν στους κύκλους κινητικότητας που βγαίνουν κάθε χρόνο; Έψαξα αλλά δεν βρήκα ποιοι εντάσσονται και ποιοι όχι στην κινητικότητα.


Θα ήθελα να σας ρωτήσω για αυτό που αναφέρετε ότι ''έχει αλλάξει η πενταετία και δίνεται πλέον δικαίωμα στα τρία χρόνια να συμμετέχεις σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ αντί για τα πέντε.'' Που μπορούμε να το διευκρινίσουμε ? Υπάρχει κάποιος νόμος που το αναφέρει ? Η' θα πρέπει να απευθυνθούμε στον ΑΣΕΠ ?


Η τριετία είναι ανυπόστατη απλά φήμη. Ισχύει η πενταετία, ρητά ακόμη σε όλες τις προκηρύξεις. Αν συμμετέχεις πριν την πενταετία από το διορισμό, το ΑΣΕΠ θα σε εγγράψει στους απορριπτέους, ακόμη κι αν έχεις παραιτηθεί από τη θέση που κατείχες. Και αποτελεί και δήλωση ψευδών στοιχείων, καθώς το υπογράφεις ότι δεν υφίσταται, ενώ υφίσταται σαν γεγονός

Esteban86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 7:03 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Esteban86 » Τετ Μαρ 11, 2020 11:10 am

ΘΑ ήθελα να σε ρωτήσω.

Η απαγόρευση συμμετοχής πριν την συμπλήρωση πενταετίας ισχύει για διαγωνισμούς (γραπτούς ή προτεραιότητας) που προκηρύσσονται από τον ΑΣΕΠ όχι για διαγωνισμούς που απλά ελέγχονται από τον ΑΣΕΠ. Σωστά;

Δηλαδή εγώ μπορώ να συμμετέχω π.χ. στον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών β/θμιας εκπαίδευσης καθώς ο ΑΣΕΠ έχει απλά τον ελεγκτικό ρόλο της ορθότητας των αιτήσεων καθώς ο διαγωνισμός μόνιμων εκπαιδευτικών διενεργείται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Μάιος 06, 2020 10:19 pm

Esteban86 έγραψε:Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Έψαξα αλλά δεν βρήκα ποιοι υπάλληλοι δικαιούνται συμμετοχή στο ΕΣΚ και ποιοι όχι. Οι υπάλληλοι που εργάζονται σε Μονάδες Υγείας έχουν δικαίωμα συμμετοχής;

εξαιρείτε από την κινητικότητα το νοσηλευτικό προσωπικό του εσύ και του εκάβ

DKappa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 24, 2021 3:20 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό DKappa » Τρί Οκτ 26, 2021 4:19 pm

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να ρωτήσω αν παραιτηθώ από θέση τακτικού υπαλλήλου, θα μπορώ να συμμετέχω σε άλλη προκήρυξη ή θα έχω δέσμευση;

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό optimus » Τρί Οκτ 26, 2021 7:45 pm

DKappa έγραψε:Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να ρωτήσω αν παραιτηθώ από θέση τακτικού υπαλλήλου, θα μπορώ να συμμετέχω σε άλλη προκήρυξη ή θα έχω δέσμευση;


Εάν έχετε διοριστεί από διαγωνισμό με σειρά προτεραιότητας του ΑΣΕΠ και δεν έχει παρέλθει πενταετία από το διορισμό σας, δεν δικαιούστε να κάνετε νέα αίτηση, ακόμη και αν παραιτηθείτε. Θα απορριφθεί ή αίτησή σας.
Δεν δίνετε πληροφορίες όμως για τον τρόπο που διοριστήκατε στη θέση και πόσα χρόνια είστε τακτικός υπάλληλος , για να σας απαντήσει κάποιος στοχευμένα

KostasPapd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2021 7:53 am

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό KostasPapd » Τετ Οκτ 27, 2021 1:18 pm

Καλησπέρα

Μια παρόμοια ερώτηση έχω κι εγώ. Αν έχω διοριστεί με ΑΣΕΠ με σύμβαση ΙΔΑΧ και δεν έχω γίνει ακόμα τακτικός ( μη παρεύλευση διετίας) μπορώ αν παραιτηθώ να συμμετέχω σε άλλο διαγωνισμό;
Σε ερώτηση που έκανα στον ΑΣΕΠ μου έγραψαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα συμμετοχής αλλά δεν διευκρινίζει η απάντηση αν θα υπάρχει πρόβλημα διορισμού

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Παραίτηση και συμμετοχή σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό optimus » Πέμ Οκτ 28, 2021 7:59 pm

KostasPapd έγραψε:Καλησπέρα

Μια παρόμοια ερώτηση έχω κι εγώ. Αν έχω διοριστεί με ΑΣΕΠ με σύμβαση ΙΔΑΧ και δεν έχω γίνει ακόμα τακτικός ( μη παρεύλευση διετίας) μπορώ αν παραιτηθώ να συμμετέχω σε άλλο διαγωνισμό;
Σε ερώτηση που έκανα στον ΑΣΕΠ μου έγραψαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα συμμετοχής αλλά δεν διευκρινίζει η απάντηση αν θα υπάρχει πρόβλημα διορισμού

Οι ΙΔΑΧ δεν έχουν δέσμευση εφόσον δεν είναι τακτικοί υπάλληλοι. Αυτό βέβαια σύμφωνα με τα έως τώρα στις προκηρύξεις. Δε σημαίνει ότι δε μπορεί να μεταβληθεί κάποιος όρος σε μελλοντική προκήρυξη, γι' αυτό κάθε μία πρέπει να θεωρείται μοναδική. Επίσης να μην είχε κάποια παρόμοια αναφορά η προκήρυξη με την οποία καταλάβατε θέση ΙΔΑΧ, που να δημιουργούσε περιορισμούς στην παραίτηση.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες