ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ ΤΙ ΔΗΛΏΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΉ ΣΑΣ ΑΊΤΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΌ ΤΟΥ ΑΣΕΠ.

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ ΤΙ ΔΗΛΏΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΉ ΣΑΣ ΑΊΤΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΌ ΤΟΥ ΑΣΕΠ.

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Απρ 03, 2019 7:40 pm

Δημιουργώ το παρόν θέμα με σκοπό να ενημερώσω για κάτι που ίσως αγνοηθεί από αρκετούς από όσους έχουν σκοπό να λάβουν μέρος σε ΑΣΕΠ διαγωνισμό ώστε να μην υποπέσουν σε παρόμοιο λάθος....
Για παράδειγμα κάποιος έχει λάβει μέρος σε ΑΣΕΠ διαγωνισμό ως πχ Ηλεκτρολόγος που έχει την άδεια του Τεχνίτη που είναι η αρχική, του Αρχιτεχνίτη μετά από τριετή εμπειρία και έπειτα από νέα εμπειρία 3-4 ετών την τρίτη και μεγαλύτερη του Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη .Δηλώνει για παράδειγμα 10 θέσεις εκ' των οποίων οι δύο θέλουν άδεια ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη,,οι 5 Αρχιτεχνίτη και οι υπόλοιπες 3 Τεχνίτη κάτι που ΔΙΑΣΑΦΗΝΊΖΕΤΑΙ στην προκήρυξη. Στην ηλεκτρονική δήλωση του όμως δηλώνει ως επαγγελματική άδεια ΜΌΝΟ την μεγαλύτερη δηλαδή αυτή του Εγκαταστάτη νομίζοντας ότι θα τον αξιολογήσει ο ΑΣΕΠ σε όλες τις θέσεις διότι πιστεύει ότι η μεγάλη άδεια ως προσόν υπερκαλύπτει τις υπόλοιπες 2 μικρότερες άρα δεν χρειάζεται να δηλώσει ούτε αυτή του τεχνίτη, ούτε και του αρχιτεχνίτη....
ΤΕΡΆΣΤΙΟ ΛΆΘΟΣ διότι ο ΑΣΕΠ θα τον αξιολογήσει μόνο στις δύο θέσεις που έχουν ως προαπαιτούμενη την μεγάλη άδεια του Εγκαταστάτη ενώ για τις υπόλοιπες 8 θα θεωρήσει ότι του λείπουν τα προσόντα του τεχνίτη και του αρχιτεχνίτη και δεν θα τον αξιολογήσουν καν.....Έτσι την πάτησα και εγώ σε προκήρυξη .
Μάλιστα για ένα διάστημα' όπου έβρισκα στο διαδίκτυο κατηγορούσα(Κακήν κακώς) τον ΑΣΕΠ αφήνοντας και υπονοούμενα ενώ ήμουν ΕΓΏ λάθος' με κίνδυνο μάλιστα να φάω ακόμη και μήνυση ....Ακούγεται λίγο παράλογο;;Ναι εμένα έτσι μου φαίνεται αλλά' θέλουμε δεν θέλουμε' είναι τέτοιος ο κανονισμός όμως και θέλει πολλή προσοχή...

mariamariam1234
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:42 am

Re: ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ ΤΙ ΔΗΛΏΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΉ ΣΑΣ ΑΊΤΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΌ ΤΟΥ ΑΣΕΠ.

Δημοσίευσηαπό mariamariam1234 » Πέμ Απρ 04, 2019 10:16 am

Και αν κάνεις ενα τέτοιο λάθος στην δήλωση που είναι καθάρα απο άγνοια οχι άπο ψεύτικα χαρτιά μπόρει να έχει κυρώσεις ΄?

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ ΤΙ ΔΗΛΏΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΉ ΣΑΣ ΑΊΤΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΌ ΤΟΥ ΑΣΕΠ.

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Πέμ Απρ 04, 2019 5:34 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Δημιουργώ το παρόν θέμα με σκοπό να ενημερώσω για κάτι που ίσως αγνοηθεί από αρκετούς από όσους έχουν σκοπό να λάβουν μέρος σε ΑΣΕΠ διαγωνισμό ώστε να μην υποπέσουν σε παρόμοιο λάθος....
Για παράδειγμα κάποιος έχει λάβει μέρος σε ΑΣΕΠ διαγωνισμό ως πχ Ηλεκτρολόγος που έχει την άδεια του Τεχνίτη που είναι η αρχική, του Αρχιτεχνίτη μετά από τριετή εμπειρία και έπειτα από νέα εμπειρία 3-4 ετών την τρίτη και μεγαλύτερη του Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη .Δηλώνει για παράδειγμα 10 θέσεις εκ' των οποίων οι δύο θέλουν άδεια ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη,,οι 5 Αρχιτεχνίτη και οι υπόλοιπες 3 Τεχνίτη κάτι που ΔΙΑΣΑΦΗΝΊΖΕΤΑΙ στην προκήρυξη. Στην ηλεκτρονική δήλωση του όμως δηλώνει ως επαγγελματική άδεια ΜΌΝΟ την μεγαλύτερη δηλαδή αυτή του Εγκαταστάτη νομίζοντας ότι θα τον αξιολογήσει ο ΑΣΕΠ σε όλες τις θέσεις διότι πιστεύει ότι η μεγάλη άδεια ως προσόν υπερκαλύπτει τις υπόλοιπες 2 μικρότερες άρα δεν χρειάζεται να δηλώσει ούτε αυτή του τεχνίτη, ούτε και του αρχιτεχνίτη....
ΤΕΡΆΣΤΙΟ ΛΆΘΟΣ διότι ο ΑΣΕΠ θα τον αξιολογήσει μόνο στις δύο θέσεις που έχουν ως προαπαιτούμενη την μεγάλη άδεια του Εγκαταστάτη ενώ για τις υπόλοιπες 8 θα θεωρήσει ότι του λείπουν τα προσόντα του τεχνίτη και του αρχιτεχνίτη και δεν θα τον αξιολογήσουν καν.....Έτσι την πάτησα και εγώ σε προκήρυξη .
Μάλιστα για ένα διάστημα' όπου έβρισκα στο διαδίκτυο κατηγορούσα(Κακήν κακώς) τον ΑΣΕΠ αφήνοντας και υπονοούμενα ενώ ήμουν ΕΓΏ λάθος' με κίνδυνο μάλιστα να φάω ακόμη και μήνυση ....Ακούγεται λίγο παράλογο;;Ναι εμένα έτσι μου φαίνεται αλλά' θέλουμε δεν θέλουμε' είναι τέτοιος ο κανονισμός όμως και θέλει πολλή προσοχή...



Συμφωνω οτι θελει πολύ προσοχή. Γιατί το σύστημα της κατάταξης των υποψηφίων, πριν αρχισουν να ανοιγουν οι φακελοι για τα προσωρινά, δεν γινεται χειρόγραφα αλλά με ηλεκτρονικό τρόπο βάσει των προσόντων ανα θεση και βασει των μορίων που προκύπτουν από τα πρόσθετα προσόντα. Δηλαδή εάν κάποιος δηλώσει 30 κωδικούς θεσεων και δεν βάλει τον κωδικό οο1 για γνώση υπολογιστών (σε περίπτωση που αυτο ειναι απαραιτητο προσόν), τοτε θα βγει εκτος διαδικασίας ο υποψήφιος ακομη κι αν εχει κάνει επικληση στο μητρωο για γνώση υπολογιστών ακόμη κι αν βάλουν τα χαρτιά για τους υπολογιστές. Πολλά λάθη κάνουν επίσης όταν οι υποψήφιοι ξεχνούν να δηλώσουν τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά και χανουν μορια.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες