ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Σάβ Απρ 13, 2019 1:07 pm

DIMITRIS2953 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να ρωτήσω το εξης: όταν περνάω στο μητρώο τους τίτλους σπουδών επιλέγω "Γενικό λυκειο" για να δηλώσω το απολυτήριο Λυκείου. Μετά ζητάει "τμημα" και "τιτλο". Τι πρέπει να γραψω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Μπορείς να γράψεις στο "τμήμα" το λύκειο από όπου αποφοίτησες και στον "τίτλο" δευτεροβάθμια εκπαιδευση. Μην αγχωνεσαι πάντως γιατι το σημαντικό ειναι να κάνεις επίκληση από το αρχείο στην αίτηση σου,αφού πρώτα στο μητρώο εχεις σκανάρει και ανεβάσει σε pdf το απολυτηριο. Και εννοειται να μην ξεχασεις να το δηλώσεις ως τυπικό απαραιτητο προσον!! Καλή επιτυχία.

DIMITRIS2953
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 09, 2019 11:23 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS2953 » Σάβ Απρ 13, 2019 11:41 pm

katpant81 έγραψε:
DIMITRIS2953 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να ρωτήσω το εξης: όταν περνάω στο μητρώο τους τίτλους σπουδών επιλέγω "Γενικό λυκειο" για να δηλώσω το απολυτήριο Λυκείου. Μετά ζητάει "τμημα" και "τιτλο". Τι πρέπει να γραψω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Μπορείς να γράψεις στο "τμήμα" το λύκειο από όπου αποφοίτησες και στον "τίτλο" δευτεροβάθμια εκπαιδευση. Μην αγχωνεσαι πάντως γιατι το σημαντικό ειναι να κάνεις επίκληση από το αρχείο στην αίτηση σου,αφού πρώτα στο μητρώο εχεις σκανάρει και ανεβάσει σε pdf το απολυτηριο. Και εννοειται να μην ξεχασεις να το δηλώσεις ως τυπικό απαραιτητο προσον!! Καλή επιτυχία.


Καλησπέρα! Είναι υποχρεωτική η επίσκεψη των αρχειων;;

DIMITRIS2953
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 09, 2019 11:23 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS2953 » Κυρ Απρ 14, 2019 4:36 pm

DIMITRIS2953 έγραψε:
katpant81 έγραψε:
DIMITRIS2953 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να ρωτήσω το εξης: όταν περνάω στο μητρώο τους τίτλους σπουδών επιλέγω "Γενικό λυκειο" για να δηλώσω το απολυτήριο Λυκείου. Μετά ζητάει "τμημα" και "τιτλο". Τι πρέπει να γραψω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Μπορείς να γράψεις στο "τμήμα" το λύκειο από όπου αποφοίτησες και στον "τίτλο" δευτεροβάθμια εκπαιδευση. Μην αγχωνεσαι πάντως γιατι το σημαντικό ειναι να κάνεις επίκληση από το αρχείο στην αίτηση σου,αφού πρώτα στο μητρώο εχεις σκανάρει και ανεβάσει σε pdf το απολυτηριο. Και εννοειται να μην ξεχασεις να το δηλώσεις ως τυπικό απαραιτητο προσον!! Καλή επιτυχία.


Καλησπέρα! Είναι υποχρεωτική η επίσκεψη των αρχειων;;

Η επισύναψη ήθελα να πω.. άτιμο λεξικό.. :roll:

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό sotinela » Δευ Απρ 15, 2019 11:00 pm

γεια σας.
γνωρίζει κάποιος/α αν για την έκδοση των προσωρινών αποτελεσμάτων το ΑΣΕΠ κάνει και έλεγχο γνησιότητας των πτυχίων; Δηλαδή για να βγούνε τα προσωρινά πρέπει απαραίτητα να ελεγχθεί η γνησιότητα του διοριστέου και του 1ου επιλαχόντα;

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τρί Απρ 16, 2019 8:44 am

sotinela έγραψε:γεια σας.
γνωρίζει κάποιος/α αν για την έκδοση των προσωρινών αποτελεσμάτων το ΑΣΕΠ κάνει και έλεγχο γνησιότητας των πτυχίων; Δηλαδή για να βγούνε τα προσωρινά πρέπει απαραίτητα να ελεγχθεί η γνησιότητα του διοριστέου και του 1ου επιλαχόντα;


οχι ο ασεπ δεν κάνει έλεγχο γνησιοτητας σε κανενα δικαιολογητικο, αυτο ειναι δουλειά του φορεα οπου διοριζεται κανεις. Ο ασεπ απλά κοιταζει τα δικαιολογητικά που ο καθε υποψηφιος έχει καταθεσει και υπολογιζει τα μόρια.

unicorn09
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 25, 2019 6:40 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό unicorn09 » Τρί Απρ 16, 2019 9:50 am

Παιδιά καλημέρα! Το έθεσα και σε άλλο thread αλλά μάλλον ταιριάζει περισσότερο εδώ.

Να ρωτήσω κάτι πάνω στην απόδειξη γνώσης αγγλικών. Πήγα το πτυχίο μου στο Βρετανικό συμβούλιο και μου το επικύρωσε. Μετά στο μεταφραστικό του υπουργείου εξωτερικών και μου το μετεφρασαν. Αυτό ολόκληρο είναι ένα φυλλάδιο 4 σελιδες (πτυχίο και μετάφραση μαζί). Έτσι μου το έδωσαν από το μεταφραστικό σαν ένα σωμα. Αυτό το τελικό θέλει και επικύρωση από δικηγόρο η αρκεί απλή φωτοτυπία σε αυτό?

Σε ερώτηση στα ΚΕΠ μου είπαν απλή φωτοτυπία και το στέλνεις. Σε άλλο διαγωνισμό μου έδωσαν τα μόρια κανονικά αλλά δε ήμουν στους διοριστέους και δεν ξέρω αν το έλεγξαν. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν είναι σωστό έτσι?

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Απρ 16, 2019 1:36 pm

katpant81 έγραψε:
sotinela έγραψε:γεια σας.
γνωρίζει κάποιος/α αν για την έκδοση των προσωρινών αποτελεσμάτων το ΑΣΕΠ κάνει και έλεγχο γνησιότητας των πτυχίων; Δηλαδή για να βγούνε τα προσωρινά πρέπει απαραίτητα να ελεγχθεί η γνησιότητα του διοριστέου και του 1ου επιλαχόντα;


οχι ο ασεπ δεν κάνει έλεγχο γνησιοτητας σε κανενα δικαιολογητικο, αυτο ειναι δουλειά του φορεα οπου διοριζεται κανεις. Ο ασεπ απλά κοιταζει τα δικαιολογητικά που ο καθε υποψηφιος έχει καταθεσει και υπολογιζει τα μόρια.


σε ευχαριστώ πολύ. νόμιζα οτι κάνουνε και στο ΑΣΕΠ έλεγχο γνησιότητας πτυχίων πριν την έκδοση αποτελεσμάτων

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Απρ 16, 2019 2:54 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Όσον αφορά την εργασιακή εμπειρία, στο πεδίο Αντικείμενο Απασχόλησης τί πρέπει ν' αναφέρεται?Μια μικρή ανάλυση των καθηκόντων μας στην εκάστοτε εργασία ή απλά η ειδικότητά μας π.χ. ΠΕ Διοικητικού?

antoniapes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2018 4:24 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό antoniapes » Τρί Απρ 16, 2019 10:03 pm

Καλησπέρα!
Προσπαθώ να συμπληρώσω στο μητρώο την προυπηρεσια μου...Από τον Νοέμβριο 2016 έως τον Ιανουάριο 2017 εργαζόμουν ως υπάλληλος γραφείου και από Φεβρουάριο του 2017 έως και σήμερα εργάζομαι ως βοηθός λογιστή. Όπως με συμβουλέψατε θα περάσω 2 διαφορετικές καταχωρίσεις καθώς αλλάζει η ειδικότητα.
Στο μητρώο συμπληρώνω 1/11/16 έως 31/01/17 μήνες απασχόλησης:3, μήνες ασφάλισης: 3 και ημέρες ασφάλισης:75 και μου βγάζει σφάλμα ότι οι ημέρες ασφάλισης δεν μπορούν να ξεπερνούν τις 29..
Τι κάνω λάθος?

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Απρ 17, 2019 10:51 am

antoniapes έγραψε:Καλησπέρα!
Προσπαθώ να συμπληρώσω στο μητρώο την προυπηρεσια μου...Από τον Νοέμβριο 2016 έως τον Ιανουάριο 2017 εργαζόμουν ως υπάλληλος γραφείου και από Φεβρουάριο του 2017 έως και σήμερα εργάζομαι ως βοηθός λογιστή. Όπως με συμβουλέψατε θα περάσω 2 διαφορετικές καταχωρίσεις καθώς αλλάζει η ειδικότητα.
Στο μητρώο συμπληρώνω 1/11/16 έως 31/01/17 μήνες απασχόλησης:3, μήνες ασφάλισης: 3 και ημέρες ασφάλισης:75 και μου βγάζει σφάλμα ότι οι ημέρες ασφάλισης δεν μπορούν να ξεπερνούν τις 29..
Τι κάνω λάθος?


Έστω κάποιος έχει 220 ημέρες ασφάλισης..αυτο στην αίτηση μεταφράζεται σε 8 μήνες και 20 ημέρες γιατί 8*25+20=220. Για τους μισθωτούς το όριο εκείνου του πεδίου είναι 25 ενώ για τους αυτοαπασχολούμενους 29. Αν ξεπεράσεις τις 25 ή 29 αντίστοιχα ανεβαίνεις μήνα.

cvolos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2018 11:13 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό cvolos » Τετ Απρ 17, 2019 3:29 pm

Καλή συνέχεια σε όλους.τα φώτα σας παρακαλώ αν γνωρίζεται....απόφοιτος Μτεν σχολης του 2000 στην άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τι έχει βάλει για αριθμό μητρώου και αριθμό άδειας στο μητρώο του ΑΣΕΠ;είναι παλια η βεβαίωση αυτή από την τότε νομαρχια και δεν βγάζω άκρη για την σύζυγό.υπαρχει κάποιος απόφοιτος της ίδιας σχολής να βοηθήσει;;και αν εγώ στο μητρώο δεν τα βάλω αυτά η αίτηση βγαίνει άκυρη;ευχαριστώ για την βοήθεια σας

antoniapes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2018 4:24 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό antoniapes » Τετ Απρ 17, 2019 10:43 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
antoniapes έγραψε:Καλησπέρα!
Προσπαθώ να συμπληρώσω στο μητρώο την προυπηρεσια μου...Από τον Νοέμβριο 2016 έως τον Ιανουάριο 2017 εργαζόμουν ως υπάλληλος γραφείου και από Φεβρουάριο του 2017 έως και σήμερα εργάζομαι ως βοηθός λογιστή. Όπως με συμβουλέψατε θα περάσω 2 διαφορετικές καταχωρίσεις καθώς αλλάζει η ειδικότητα.
Στο μητρώο συμπληρώνω 1/11/16 έως 31/01/17 μήνες απασχόλησης:3, μήνες ασφάλισης: 3 και ημέρες ασφάλισης:75 και μου βγάζει σφάλμα ότι οι ημέρες ασφάλισης δεν μπορούν να ξεπερνούν τις 29..
Τι κάνω λάθος?


Έστω κάποιος έχει 220 ημέρες ασφάλισης..αυτο στην αίτηση μεταφράζεται σε 8 μήνες και 20 ημέρες γιατί 8*25+20=220. Για τους μισθωτούς το όριο εκείνου του πεδίου είναι 25 ενώ για τους αυτοαπασχολούμενους 29. Αν ξεπεράσεις τις 25 ή 29 αντίστοιχα ανεβαίνεις μήνα.


Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :D :D

gggessss
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 12:42 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό gggessss » Πέμ Απρ 18, 2019 8:10 am

Να κάνω μια ερώτηση κι εγώ..στην εμπειρία λέει μήνες απασχόλησης και δίπλα μήνες ασφάλισης κ μέρες. πώς συμπληρώνεται? Εγώ ήμουν ωρομισθια για 3 μήνες αλλά τα ένσημα είναι 48.οποτε στην ασφάλιση έγραψα 1 μήνας κ 23 μέρες.κ στην απασχόληση έγραψα σκέτο 1.ειναι σωστό?

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Πέμ Απρ 18, 2019 12:03 pm

antoniapes έγραψε:Καλησπέρα!
Προσπαθώ να συμπληρώσω στο μητρώο την προυπηρεσια μου...Από τον Νοέμβριο 2016 έως τον Ιανουάριο 2017 εργαζόμουν ως υπάλληλος γραφείου και από Φεβρουάριο του 2017 έως και σήμερα εργάζομαι ως βοηθός λογιστή. Όπως με συμβουλέψατε θα περάσω 2 διαφορετικές καταχωρίσεις καθώς αλλάζει η ειδικότητα.
Στο μητρώο συμπληρώνω 1/11/16 έως 31/01/17 μήνες απασχόλησης:3, μήνες ασφάλισης: 3 και ημέρες ασφάλισης:75 και μου βγάζει σφάλμα ότι οι ημέρες ασφάλισης δεν μπορούν να ξεπερνούν τις 29..
Τι κάνω λάθος?


Δεν θέλει να γράψεις το σύνολο των ημερών ασφάλισης (75 για 3 μήνες) αλλά το σύνολο ασφάλισης ανα μήνα που προκύπτει από τα ένσημα του ΙΚΑ. πχ πενθήμερη εργασία έχει 25 ανα μήνα

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό NSSN » Πέμ Απρ 18, 2019 7:15 pm

Σχετικά με το νέο σύστημα αιτήσεων, δικαιολογητικά όπως βεβαίωση προυπηρεσίας ΙΚΑ, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, υπεύθυνες δηλώσεις, θα πρέπει να τα παίρνουμε κατά την διάρκεια υποβολής των αιτήσεων και αν μας ζητηθούν να τα προσκομίσουμε ή αφού μας ζητηθούν να πάμε στην εκάστοτε υπηρεσία και να ζητήσουμε τα έγγραφα να αποτυπώνουν την κατάσταση έως τη λήξη της υποβολής των αιτήσεων?


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες