ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
antoniapes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2018 4:24 pm

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό antoniapes » Τρί Απρ 02, 2019 7:18 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Δεδομένου ότι διάφορες προκηρύξεις είναι προ των πυλών και οι ερωτήσεις για εμάς του αρχάριους στη διαδικασία του ΑΣΕΠ είναι άπειρες, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις (ίσως λίγο χαζές αλλά για μένα σημαντικές!).
1)Συγκεκριμένα στην προκήρυξη 2κ/2019 παρατηρώ ότι στις θέσεις Διοικητικών-Οικονομικών για τις οποίες ενδιαφέρομαι, απαραίτητο προσόν ζητούν μόνο τις 3 ενότητες υπολογιστών. Αυτό σημαίνει πως τα πτυχία αγγλικών δεν τα δηλώνουμε καθόλου? Δεν χάνουμε έτσι τα μόρια τους?
2) Είμαι από νομό που μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω την εντοπιότητα, παρ'ολ'αυτά στον νομό μου δεν υπάρχει θέση για την ειδικότητα μου. Πρέπει να επικαλεστώ την εντοπιότητα ή δεν θα με βοηθήσει πουθενά?
3)Δουλεύω στον ιδιωτικό 3 χρόνια τώρα, αλλά διάβασα στην προκήρυξη πως ως εμπειρία λογίζονται οι μήνες μετά την απόκτηση του βασικού τίτλου σπουδών.Τους προηγούμενους μήνες δεν τους αναφέρω καν? Χάνονται τα μόρια τους?

Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά τα άτομα που μπορούν να βοηθήσουν σε αιτήσεις σαν αυτές είναι ελάχιστα...οι περισσότεροι κρατούν τις γνώσεις τους για τους εαυτούς τους :lol:

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Απρ 03, 2019 10:56 am

antoniapes έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!
Δεδομένου ότι διάφορες προκηρύξεις είναι προ των πυλών και οι ερωτήσεις για εμάς του αρχάριους στη διαδικασία του ΑΣΕΠ είναι άπειρες, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις (ίσως λίγο χαζές αλλά για μένα σημαντικές!).
1)Συγκεκριμένα στην προκήρυξη 2κ/2019 παρατηρώ ότι στις θέσεις Διοικητικών-Οικονομικών για τις οποίες ενδιαφέρομαι, απαραίτητο προσόν ζητούν μόνο τις 3 ενότητες υπολογιστών. Αυτό σημαίνει πως τα πτυχία αγγλικών δεν τα δηλώνουμε καθόλου? Δεν χάνουμε έτσι τα μόρια τους?
2) Είμαι από νομό που μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω την εντοπιότητα, παρ'ολ'αυτά στον νομό μου δεν υπάρχει θέση για την ειδικότητα μου. Πρέπει να επικαλεστώ την εντοπιότητα ή δεν θα με βοηθήσει πουθενά?
3)Δουλεύω στον ιδιωτικό 3 χρόνια τώρα, αλλά διάβασα στην προκήρυξη πως ως εμπειρία λογίζονται οι μήνες μετά την απόκτηση του βασικού τίτλου σπουδών.Τους προηγούμενους μήνες δεν τους αναφέρω καν? Χάνονται τα μόρια τους?

Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά τα άτομα που μπορούν να βοηθήσουν σε αιτήσεις σαν αυτές είναι ελάχιστα...οι περισσότεροι κρατούν τις γνώσεις τους για τους εαυτούς τους :lol:

1) Τα πτυχία αγγλικών δίνουν έξτρα μόρια (εκτός κάποιων θέσεων που είναι προαπαιτούμενο προσόν)
2) Αν δεν έχει εντοπιότητα εκεί που μένετε δεν κερδίζετε κάτι με το να το δηλώσετε γιατί δεν θα βοηθήσει πουθενά.
3) Μετράνε μόνο οι μήνες μετά την λήψη του πτυχίου της αντίστοιχης ειδικότητας.

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Απρ 03, 2019 11:24 am

Το πρώτο ερώτημα δεν το κατάλαβα καλά μια και δεν είναι καν η ειδικότητα μου αλλά τον τίτλο ξένης γλώσσας τον δηλώνεις ΚΑΝΟΝΙΚΆ με αντίγραφο του και με μετάφραση από δικηγόρο που να διασαφηνίζει ότι η εν λόγω μετάφραση είναι από το ΠΡΩΤΌΤΥΠΟ ΜΌΝΟ και να μην αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΆ και την φράση "ή από φωτοαντίγραφο" διαφορετικά δεν θα τον λάβουν υπόψιν τους τον τίτλο Αγγλικών...Προσοχή μεγάλη γιατί έτσι την πάτησε άλλο άτομο που κανονικά θα πετύχαινε σε ΣΟΧ....
Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα, ΌΧΙ η εντοπιότητα ΔΕΝ δίνει ΟΎΤΕ μόρια εξτρά, ΟΎΤΕ σε βοηθάει να πετύχεις σε άλλη, εκτός του τόπου διαμονής σου, περιοχή... Μόνο στον τόπο διαμονής σου σε βοηθάει η εντοπιότητα ....
Όσον αφορά δε το τρίτο ερώτημα, θα ληφθεί υπόψιν η εμπειρία που αποκτήθηκε ΜΕΤΆ ΚΑΙ την κτήση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος εκτός αν η ειδικότητα σου δεν απαιτεί τέτοια άδεια οπότε θα ληφθεί υπόψιν η εμπειρία που έχεις αμέσως μετά την κτήση του τίτλου σου....Ακόμη καλύτερα αν έχεις δεύτερο τίτλο σπουδών που να ζητείται από την εκάστοτε προκήρυξη" να τον δηλώσεις να πάρεις και επιπλέον 150 μόρια....Βέβαια αν ο δεύτερος τίτλος σπουδών έχει μεγαλύτερο βαθμό από τον πρώτο , μπορείς να τον βάλεις ως κύριο τίτλο άσχετα με το πόσο μεταγενέστερος είναι του πρώτου ενώ και η εμπειρία στο χρονικό διάστημα μεταξύ πρώτου και δεύτερου τίτλου από ότι δύναμαι να γνωρίζω ΔΕΝ χάνεται,προσμετράται κανονικά.....

antoniapes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2018 4:24 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό antoniapes » Τετ Απρ 03, 2019 11:44 am

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Μενω σε νομο με εντοπιοτητα ( συγκεκριμενα στο νομο Πελλας) αλλα δεν υπαρχει θέση Διοικητικου-Οικονομικου στον συγκεκριμενο νομο. Εγω μπορω να επικαλεστω εντοπιοτητα? Ειναι δηλαδη σαν εξτρα προσον ή μονο αν υπηρχε θεση στον νομο που μενω μετραει η εντοπιοτητα μου?

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Παρ Απρ 05, 2019 3:24 pm

antoniapes έγραψε:Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Μενω σε νομο με εντοπιοτητα ( συγκεκριμενα στο νομο Πελλας) αλλα δεν υπαρχει θέση Διοικητικου-Οικονομικου στον συγκεκριμενο νομο. Εγω μπορω να επικαλεστω εντοπιοτητα? Ειναι δηλαδη σαν εξτρα προσον ή μονο αν υπηρχε θεση στον νομο που μενω μετραει η εντοπιοτητα μου?


Η εντοπιότητα θα σε βοηθήσει μόνο για θέσεις του νομού σου, για τις λοιπές θέσεις κάνεις αίτηση αλλά χωρις το προβάδισμα της εντοπιότητας.

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Παρ Απρ 05, 2019 3:26 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
antoniapes έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!
Δεδομένου ότι διάφορες προκηρύξεις είναι προ των πυλών και οι ερωτήσεις για εμάς του αρχάριους στη διαδικασία του ΑΣΕΠ είναι άπειρες, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις (ίσως λίγο χαζές αλλά για μένα σημαντικές!).
1)Συγκεκριμένα στην προκήρυξη 2κ/2019 παρατηρώ ότι στις θέσεις Διοικητικών-Οικονομικών για τις οποίες ενδιαφέρομαι, απαραίτητο προσόν ζητούν μόνο τις 3 ενότητες υπολογιστών. Αυτό σημαίνει πως τα πτυχία αγγλικών δεν τα δηλώνουμε καθόλου? Δεν χάνουμε έτσι τα μόρια τους?
2) Είμαι από νομό που μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω την εντοπιότητα, παρ'ολ'αυτά στον νομό μου δεν υπάρχει θέση για την ειδικότητα μου. Πρέπει να επικαλεστώ την εντοπιότητα ή δεν θα με βοηθήσει πουθενά?
3)Δουλεύω στον ιδιωτικό 3 χρόνια τώρα, αλλά διάβασα στην προκήρυξη πως ως εμπειρία λογίζονται οι μήνες μετά την απόκτηση του βασικού τίτλου σπουδών.Τους προηγούμενους μήνες δεν τους αναφέρω καν? Χάνονται τα μόρια τους?

Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά τα άτομα που μπορούν να βοηθήσουν σε αιτήσεις σαν αυτές είναι ελάχιστα...οι περισσότεροι κρατούν τις γνώσεις τους για τους εαυτούς τους :lol:

1) Τα πτυχία αγγλικών δίνουν έξτρα μόρια (εκτός κάποιων θέσεων που είναι προαπαιτούμενο προσόν)
2) Αν δεν έχει εντοπιότητα εκεί που μένετε δεν κερδίζετε κάτι με το να το δηλώσετε γιατί δεν θα βοηθήσει πουθενά.
3) Μετράνε μόνο οι μήνες μετά την λήψη του πτυχίου της αντίστοιχης ειδικότητας.


Θα δηλωσεις εννοείται τα τυπικά απαραίτητα προσόντα αλλά και οτιδήποτε αλλο έχεις που να μοριοδοτείται. Τα αγγλικά μπορεί να μην ειναι στα απαραίτητα προσόντα ωστόσο εάν έχεις πτυχίο το δηλώνεις για να πάρεις την αντίστοιχη μοριοδότηση.

cvolos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2018 11:13 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό cvolos » Παρ Απρ 05, 2019 9:55 pm

Χαίρετε σε όλους.Ηθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει η εργασία με stage σε νοσοκομείο λαμβάνεται υπόψιν σαν ειδική εμπειρία η όχι; Ευχαριστώ

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Σάβ Απρ 06, 2019 9:46 am

cvolos έγραψε:Χαίρετε σε όλους.Ηθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει η εργασία με stage σε νοσοκομείο λαμβάνεται υπόψιν σαν ειδική εμπειρία η όχι; Ευχαριστώ


Καλημέρα. Νομίζω πως όχι γιατι εάν δεις στη σελίδα 237 του ΦΕΚ (παραπομπή 5) αναφέρει την εμπειρία ως ειδική αυτη των επικουρικών. Οιι επικουρικοί υπάλληλοι ειναι συγκεκριμένη εργασιακή σχέση (συμβασιούχοι) και μέσα εκεί δεν νομίζω να περιλαμβάνονται οι παλιοί stage. Κάνε τα χαρτια σου και βλέπεις.

Moutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:16 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό Moutsi » Τετ Απρ 10, 2019 10:45 am

Χαίρετε! Υπάρχει συγκεκριμένη χρονική ισχύς των μεταφράσεων των πτυχίων ξένων γλωσσών; Ή είναι αόριστης διάρκειας, και κατ' επέκταση μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις μεταφράσεις που έχουν γίνει προηγούμενα έτη σε τρέχουσες προκηρύξεις;

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τετ Απρ 10, 2019 1:15 pm

Moutsi έγραψε:Χαίρετε! Υπάρχει συγκεκριμένη χρονική ισχύς των μεταφράσεων των πτυχίων ξένων γλωσσών; Ή είναι αόριστης διάρκειας, και κατ' επέκταση μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις μεταφράσεις που έχουν γίνει προηγούμενα έτη σε τρέχουσες προκηρύξεις;

καμια χρονική ισχύς δεν υπάρχει, κάνεις επικύρωση πρωτα του ξενόγλωσσου και παιρνεις το επικυρωμένο αντίγραφο και το μεταφράζεις. Από εδω και εις το εξής δεν θα χρειάζεται καν να τα καταθέσεις,θα τα σκανάρεις,θα τα ανεβάσεις στο προσωπικό σου μητρώο στο σαιτ του ασεπ και από εκει όποτε τα δηλώνεις θα κάνεις επίκληση από το μητρώο. Εφόσον ειδοποιηθείς από τον ασεπ θα τα καταθέσεις. Ευτυχώς δε θα χρειάζεται κάθε φορά να τρεχει να κάνει επικυρωσεις και μεταφρασεις ο καθένας και να δινει ενα σωρό λεφτα εκ των προτερων.

erb08329
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Απρ 11, 2019 1:17 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό erb08329 » Πέμ Απρ 11, 2019 4:29 pm

Έχω και εγώ μια ερώτηση ως προς την εργασιακή εμπειρία. Έχω στον ιδιωτικό τομεα.

Πήρα βεβαίωση ΑΣΕΠ από το ΙΚΑ, αυτό αρκεί ή χρειάζεται κ η υπεύθυνη δήλωση;;

antoniapes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2018 4:24 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό antoniapes » Πέμ Απρ 11, 2019 9:06 pm

Καλησπέρα και πάλι!

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα. Μέχρι τον Ιανουάριο του 2017 εργαζόμουν ως Υπάλληλος γραφείου και από τον Φεβρουάριο του 2017 έως και σήμερα έχω την ειδικότητα του βοηθού λογιστή (συνεχής απασχόληση).
Θα δηλώσω την εμπειρία μου σε ξεχωριστά διαστήματα όταν αλλάζει η ειδικότητα μου ή δεν παίζει κανένα ρόλο η αλλαγή ειδικότητας και το δηλώνω ως ενιαίο διάστημα?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

DIMITRIS2953
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 09, 2019 11:23 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS2953 » Παρ Απρ 12, 2019 12:21 am

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να ρωτήσω το εξης: όταν περνάω στο μητρώο τους τίτλους σπουδών επιλέγω "Γενικό λυκειο" για να δηλώσω το απολυτήριο Λυκείου. Μετά ζητάει "τμημα" και "τιτλο". Τι πρέπει να γραψω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Παρ Απρ 12, 2019 9:54 am

antoniapes έγραψε:Καλησπέρα και πάλι!

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα. Μέχρι τον Ιανουάριο του 2017 εργαζόμουν ως Υπάλληλος γραφείου και από τον Φεβρουάριο του 2017 έως και σήμερα έχω την ειδικότητα του βοηθού λογιστή (συνεχής απασχόληση).
Θα δηλώσω την εμπειρία μου σε ξεχωριστά διαστήματα όταν αλλάζει η ειδικότητα μου ή δεν παίζει κανένα ρόλο η αλλαγή ειδικότητας και το δηλώνω ως ενιαίο διάστημα?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σε ξεχωριστά διαστήματα γιατί στο πεδίο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ θα γράψετε προφανώς διαφορετικά πράγματα.

antoniapes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2018 4:24 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό antoniapes » Παρ Απρ 12, 2019 6:41 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
antoniapes έγραψε:Καλησπέρα και πάλι!

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα. Μέχρι τον Ιανουάριο του 2017 εργαζόμουν ως Υπάλληλος γραφείου και από τον Φεβρουάριο του 2017 έως και σήμερα έχω την ειδικότητα του βοηθού λογιστή (συνεχής απασχόληση).
Θα δηλώσω την εμπειρία μου σε ξεχωριστά διαστήματα όταν αλλάζει η ειδικότητα μου ή δεν παίζει κανένα ρόλο η αλλαγή ειδικότητας και το δηλώνω ως ενιαίο διάστημα?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σε ξεχωριστά διαστήματα γιατί στο πεδίο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ θα γράψετε προφανώς διαφορετικά πράγματα.


Ευχαριστώ πολύ!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες