Παράταση διορισμού

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
diorismeni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Οκτ 26, 2018 10:24 am

Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό diorismeni » Δευ Φεβ 04, 2019 10:17 am

Αναμένω φεκ διορισμού μου. Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο είναι εύκολο να πάρω την 6μηνη παράταση και για ποιους λόγους μπορεί να γίνει αυτό?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Δευ Φεβ 04, 2019 1:43 pm

Αν είσαι Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου ΔΕΝ δικαιούσαι καμία παράταση διορισμού , δυστυχώς εκεί δίνουν πολύ μικρά χρονικά περιθώρια να απαντήσεις αλλιώς πάνε κατευθείαν στον επόμενο επιλαχών χωρίς άλλη προειδοποίηση....Αν όμως είσαι Τακτικό Προσωπικό τότε έχεις την δυνατότητα παράτασης διορισμού μέχρι έξι το πολύ μήνες ..... Για την δεύτερη περίπτωση όσοι γνωρίζω ότι ζήτησαν παράταση την πήραν χωρίς να τους δημιουργήσουν θέμα....

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Δευ Φεβ 04, 2019 3:39 pm

diorismeni έγραψε:Αναμένω φεκ διορισμού μου. Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο είναι εύκολο να πάρω την 6μηνη παράταση και για ποιους λόγους μπορεί να γίνει αυτό?



Θα κάνεις αίτηση στο φορέα που ειναι να διοριστείς και θα ζητάς την παράταση εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους τη ζητείς. Δε θα γραψεις απλά για προσωπικούς λόγους, να εισαι πιο αναλυτική για να εισαι και αληθοφανής. Π.χ ένας καλός λόγος είναι η αναμονή λήξης της σχολικής χρονιάς για οσους εχουν παιδιά ειδικά εαν προκειται να μετακομίσουν. Μην εισαι σίγουρος/η ότι ο φορέας θα σου το εγκρίνει. Δοκίμασε το και καλή τυχη.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό xana » Τετ Φεβ 06, 2019 3:44 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Αν είσαι Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου ΔΕΝ δικαιούσαι καμία παράταση διορισμού , δυστυχώς εκεί δίνουν πολύ μικρά χρονικά περιθώρια να απαντήσεις αλλιώς πάνε κατευθείαν στον επόμενο επιλαχών χωρίς άλλη προειδοποίηση....Αν όμως είσαι Τακτικό Προσωπικό τότε έχεις την δυνατότητα παράτασης διορισμού μέχρι έξι το πολύ μήνες ..... Για την δεύτερη περίπτωση όσοι γνωρίζω ότι ζήτησαν παράταση την πήραν χωρίς να τους δημιουργήσουν θέμα....


@Ιωάννης Μπάκας,
Το γνωρίζεις σίγουρα αυτό; Ότι οι ΙΔΑΧ δεν δικαιούνται καμία παράταση ακόμα και αν συντρέχει λόγος ανωτέρας βίας (π.χ. νοσηλεύεται κάποιος στο εξωτερικό); Σε άλλο σου post είχες γράψει ότι δε δίνουν στα ΝΠΙΔ. Αν κάποιος έχει επιτύχει ως ΙΔΑΧ σε αμιγώς κρατικό φορέα, τότε πάλι αποκλείεται να του δώσουν παράταση;

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Φεβ 06, 2019 9:41 pm

xana έγραψε:@Ιωάννης Μπάκας,
Το γνωρίζεις σίγουρα αυτό; Ότι οι ΙΔΑΧ δεν δικαιούνται καμία παράταση ακόμα και αν συντρέχει λόγος ανωτέρας βίας (π.χ. νοσηλεύεται κάποιος στο εξωτερικό); Σε άλλο σου post είχες γράψει ότι δε δίνουν στα ΝΠΙΔ. Αν κάποιος έχει επιτύχει ως ΙΔΑΧ σε αμιγώς κρατικό φορέα, τότε πάλι αποκλείεται να του δώσουν παράταση;


Το λέω αυτό με σιγουριά όσον αφορά τον ΑΔΜΗΕ ως επιτυχών της ΑΣΕΠ Προκήρυξης 10Κ/2017 μια και είχα ζητήσει παράταση διορισμού αλλά ΔΕΝ μου την έδωσαν με την δικαιολογία ότι ως ΙΔΑΧ σε τέτοια εταιρία δεν ισχύει ο δημόσιος υπαλληλικός κώδικας όπως των Τακτικού Προσωπικού που ορκίζονται ,, ενώ εγώ επιπλέον ΔΕΝ ορκίστηκα .....
Όμως οι ΙΔΑΧ έχουν ένα σημαντικό προνόμιο που δεν έχουν οι Τακτικού Προσωπικού......Δεν ισχύει για τους ΙΔΑΧ το κώλυμα πενταετίας από την ημέρα που αναλαμβάνουν υπηρεσία ......Οι ΙΔΑΧ μπορούν άνετα να λάβουν μέρος σε άλλη προκήρυξη ακόμη και πχ ένα μήνα έπειτα από την τοποθέτηση τους στην υπηρεσία τους, δεν δεσμεύονται με πενταετές κώλυμα....Άπαξ όμως και πετύχεις ως Τακτικό Προσωπικό εκεί το πενταετές κώλυμα υφίσταται και ο ΑΣΕΠ απαγορεύει για πέντε ολόκληρα έτη την συμμετοχή σε οποιονδήποτε διαγωνισμό....Οι Τακτικού Προσωπικού όμως από την άλλη είναι σε θέσεις που η διαδικασία απόλυσης των είναι κατα πολύ δυσκολότερη από των ΙΔΑΧ......Μα οι πρώτοι από την άλλη έχουν κρατήσεις νεοδιόριστου στην αρχή που οι ΙΔΑΧ δεν έχουν....Εν ολίγοις υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά και στις δύο περιπτώσεις.....

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό xana » Πέμ Φεβ 07, 2019 9:56 am

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
xana έγραψε:@Ιωάννης Μπάκας,
Το γνωρίζεις σίγουρα αυτό; Ότι οι ΙΔΑΧ δεν δικαιούνται καμία παράταση ακόμα και αν συντρέχει λόγος ανωτέρας βίας (π.χ. νοσηλεύεται κάποιος στο εξωτερικό); Σε άλλο σου post είχες γράψει ότι δε δίνουν στα ΝΠΙΔ. Αν κάποιος έχει επιτύχει ως ΙΔΑΧ σε αμιγώς κρατικό φορέα, τότε πάλι αποκλείεται να του δώσουν παράταση;


Το λέω αυτό με σιγουριά όσον αφορά τον ΑΔΜΗΕ ως επιτυχών της ΑΣΕΠ Προκήρυξης 10Κ/2017 μια και είχα ζητήσει παράταση διορισμού αλλά ΔΕΝ μου την έδωσαν με την δικαιολογία ότι ως ΙΔΑΧ σε τέτοια εταιρία δεν ισχύει ο δημόσιος υπαλληλικός κώδικας όπως των Τακτικού Προσωπικού που ορκίζονται ,, ενώ εγώ επιπλέον ΔΕΝ ορκίστηκα .....
Όμως οι ΙΔΑΧ έχουν ένα σημαντικό προνόμιο που δεν έχουν οι Τακτικού Προσωπικού......Δεν ισχύει για τους ΙΔΑΧ το κώλυμα πενταετίας από την ημέρα που αναλαμβάνουν υπηρεσία ......Οι ΙΔΑΧ μπορούν άνετα να λάβουν μέρος σε άλλη προκήρυξη ακόμη και πχ ένα μήνα έπειτα από την τοποθέτηση τους στην υπηρεσία τους, δεν δεσμεύονται με πενταετές κώλυμα....Άπαξ όμως και πετύχεις ως Τακτικό Προσωπικό εκεί το πενταετές κώλυμα υφίσταται και ο ΑΣΕΠ απαγορεύει για πέντε ολόκληρα έτη την συμμετοχή σε οποιονδήποτε διαγωνισμό....Οι Τακτικού Προσωπικού όμως από την άλλη είναι σε θέσεις που η διαδικασία απόλυσης των είναι κατα πολύ δυσκολότερη από των ΙΔΑΧ......Μα οι πρώτοι από την άλλη έχουν κρατήσεις νεοδιόριστου στην αρχή που οι ΙΔΑΧ δεν έχουν....Εν ολίγοις υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά και στις δύο περιπτώσεις.....


Το γνωρίζω αυτό ότι οι ΙΔΑΧ μπορούν από την πρώτη ημέρα να καταθέσουν αίτηση σε άλλη Προκήρυξη. Το ερώτημα είναι αν μπορούν για λόγο ανωτέρας βίας να λάβουν παράταση ανάληψης Υπηρεσίας σε δημόσια υπηρεσία. Πάντως, από συζήτηση με γνωστό μου για τον ΔΕΔΔΗΕ, μου είπε ότι σε ΠΕ έδωσαν παράταση ανάληψης υπηρεσίας (αν μπορεί να διατυπωθεί έτσι από τη στιγμή που είναι εταιρεία).

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Φεβ 07, 2019 11:58 am

xana έγραψε:Το γνωρίζω αυτό ότι οι ΙΔΑΧ μπορούν από την πρώτη ημέρα να καταθέσουν αίτηση σε άλλη Προκήρυξη. Το ερώτημα είναι αν μπορούν για λόγο ανωτέρας βίας να λάβουν παράταση ανάληψης Υπηρεσίας σε δημόσια υπηρεσία. Πάντως, από συζήτηση με γνωστό μου για τον ΔΕΔΔΗΕ, μου είπε ότι σε ΠΕ έδωσαν παράταση ανάληψης υπηρεσίας (αν μπορεί να διατυπωθεί έτσι από τη στιγμή που είναι εταιρεία).


Λογικό είναι πως για κάποιον επιτυχών που έχει τραυματιστεί και είναι προσωρινά ανίκανος για εργασία να προβλέπεται κάτι ....Εμένα πάντως ΔΕΝ μου έδωσαν την παραμικρή παράταση και με πίεζαν να απαντήσω άμεσα ,εδώ και τώρα δηλαδή, αν θα ερχόμουν να υπογράψω ΙΔΑΧ σύμβαση ή όχι" αλλιώς αν αργούσα" χωρίς άλλη προειδοποίηση θα έχανα την θέση... Παραλίγο να την άφηνα διότι είναι όντως ασφυκτικά τα χρονικά περιθώρια ειδικά αν έχεις και κάποια μικρή επιχείρηση αφού δεν προλαβαίνεις να κλείσεις τα βιβλία σου....Μάλλον αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που αρκετοί επιτυχόντες της 10Κ/2017 δεν αποδέχτηκαν τελικά τις θέσεις τους και έτσι φθάσαμε σήμερα να καλούν ακόμη και ......τέταρτους στις σειρές κατάταξης επιλαχόντες....

sun1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2020 12:06 am

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό sun1 » Τρί Μάιος 05, 2020 6:43 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Αν είσαι Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου ΔΕΝ δικαιούσαι καμία παράταση διορισμού , δυστυχώς εκεί δίνουν πολύ μικρά χρονικά περιθώρια να απαντήσεις αλλιώς πάνε κατευθείαν στον επόμενο επιλαχών χωρίς άλλη προειδοποίηση....Αν όμως είσαι Τακτικό Προσωπικό τότε έχεις την δυνατότητα παράτασης διορισμού μέχρι έξι το πολύ μήνες ..... Για την δεύτερη περίπτωση όσοι γνωρίζω ότι ζήτησαν παράταση την πήραν χωρίς να τους δημιουργήσουν θέμα....


χαίρεται,
να ρωτησω; ποιος λόγος θα μπορούσε να ειναι καλός εκτος υγείας και παιδιών ;

αν αφορά θέμα υγείας προσκομιζεις χαρτι γιατρού απο νοσοκομείο ή και ιδιώτη; περνάς και απο επιτροπή;
αν είναι πρόβλημα γονέα τι γίνεται; επίσης έχει σημασία πόσους μήνες ζητάς; γενικά παρακαλώ για τα φώτα σας.

PGG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2020 1:55 pm

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό PGG » Τρί Ιουν 02, 2020 12:51 pm

Αρχικά μιλάς με τη διεύθυνση προσωπικού του φορεά που θέλεις να πας και ζητάς τη γνώμη τους.
Μπορείς να ζητήσεις να σου πουν βάσει ποιας νομοθεσίας δίνεται ή δεν δίνεται η παράταση αυτή.
Μπορείς να κάνεις και γραπτό ερώτημα.
Προσωπικά εχω ζητήσει παράταση γιατί περίμενα να γεννήσω και δεν μπορπυσα να ταξιδέψω....μόνιμο τακτικό προσωπικό.
Καλή επιτυχία
Ενημέρωσέ μας για το τι έκανες τελικα.

DKappa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 24, 2021 3:20 pm

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό DKappa » Τετ Νοέμ 03, 2021 2:33 pm

Καλησπέρα σας,
ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που στείλω δικαιολογητικά μετά την πρόσκληση από τον φορέα. Πότε θα μπορέσω να ζητήσω παράταση διορισμού;
και αν τελικά δεν αναλάβω καθήκοντα και δεν ορκιστώ παρότι έστειλα δικαιολογητικά,θα έχω κυρώσεις;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

kostas78
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2009 3:51 pm

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό kostas78 » Κυρ Νοέμ 14, 2021 6:14 pm

Αν υποθέσουμε ότι έχει εγκριθεί η 6μηνη παράταση στον διορισμό, είναι δυνατό να δοθεί κι άλλη παράταση για άλλο ένα 6μηνο για παράδειγμα;

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό nvi » Δευ Νοέμ 15, 2021 11:23 pm

Εγώ που ζήτησα 6μηνη παράταση ορκωμοσίας για τη 9κ/2018, στην απόφαση γράφει ότι δεν μπορεί να παραταθεί πέραν του 6μηνου.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Παράταση διορισμού

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Ιούλ 01, 2022 11:33 pm

Μια ερώτηση ισχύει ακόμα ότι οι ΙΔΑΧ δεν έχουν κώλυμα 5ετίας? Μπορούν και αφού ορκιστούν να συνεχίσουν να κάνουν αιτήσεις?


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες