Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Πέμ Αύγ 02, 2018 9:58 am

Ηθελα να διευκρινήσω κάτι .Αν έχω π.χ. 1ο πτυχίο πριν 15 χρόνια και δεύτερο πτυχίο φέτος μπορώ να δηλώσω ως πρώτο πτυχίο το δεύτερο όπου μπορεί να έχω μεγαλύτερο βαθμό ή σε αυτή την επρίπτωση δεν μετράει η προυπηρεσία επειδή αποκτήθηκε μετά το πρώτο πτυχίο και όχι μετά το δεύτερο;;;;. Στο τηλέφωνο ο ασεπ μου απάντησε συνήθως το δέχονται.....
Έχει κάποιος σχετική εμπειρία;
Ευχαριστώ!

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Τρί Αύγ 07, 2018 11:51 pm

dhmosio85 έγραψε:Ηθελα να διευκρινήσω κάτι .Αν έχω π.χ. 1ο πτυχίο πριν 15 χρόνια και δεύτερο πτυχίο φέτος μπορώ να δηλώσω ως πρώτο πτυχίο το δεύτερο όπου μπορεί να έχω μεγαλύτερο βαθμό ή σε αυτή την επρίπτωση δεν μετράει η προυπηρεσία επειδή αποκτήθηκε μετά το πρώτο πτυχίο και όχι μετά το δεύτερο;;;;. Στο τηλέφωνο ο ασεπ μου απάντησε συνήθως το δέχονται.....
Έχει κάποιος σχετική εμπειρία;
Ευχαριστώ!


Μου απαντησε γραπτως το ΑΣΕΠ οτι αν και τα δυο πτυχια ειναι αποδεκτα απο την προκηρυξη και η εμπειρια συναφης, τοτε μετραει απο την ληψη του πρωτου χρονικα πτυχιου ακομα κι αν υποβαλλω με το δευτερο χρονικα πτυχιο.
Το εχω γραπτως, το επικαλουμαι με υπευθυνη δηλωση και μου το μετρουν.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό sotinela » Πέμ Αύγ 09, 2018 5:13 pm

Καλησπέρα. εχω και εγω δυο πτυχια και αν βαλω ως κυριο πτυχιο το πτυχιο με κτηση το 2014 χανω 8μηνες εμπειρια που ειχα το 2011 ενω εχω κ αλλο πτυχιο απ το 2009. πως ομως μπορουμε να βαλουμε εμπειρια αφου ρητα η προκηρυξη αναφερει ως επαγγελματικη εμπειρια αναγνωριζεται η εμπειρια που εχει ληφθει απ το κυριο πτυχιο κ μετα;;;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Αύγ 14, 2018 10:07 am

sotinela έγραψε:Καλησπέρα. εχω και εγω δυο πτυχια και αν βαλω ως κυριο πτυχιο το πτυχιο με κτηση το 2014 χανω 8μηνες εμπειρια που ειχα το 2011 ενω εχω κ αλλο πτυχιο απ το 2009. πως ομως μπορουμε να βαλουμε εμπειρια αφου ρητα η προκηρυξη αναφερει ως επαγγελματικη εμπειρια αναγνωριζεται η εμπειρια που εχει ληφθει απ το κυριο πτυχιο κ μετα;;;

Δεν τη χάνετε,εφοσον κριθεί συναφής από τη θέση.Τους ενδιαφέρει η οποια εμπειρία να μην αποκτήθηκε ΠΡΙΝ το 2009,πριν λαβετε τον προγενέστερο,χρονικά,τίτλο σπουδων σας,ακόμη και αν το βάλετε ως δεύτερο στην αίτησή σας.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Αύγ 14, 2018 2:29 pm

niki258 έγραψε:
sotinela έγραψε:Καλησπέρα. εχω και εγω δυο πτυχια και αν βαλω ως κυριο πτυχιο το πτυχιο με κτηση το 2014 χανω 8μηνες εμπειρια που ειχα το 2011 ενω εχω κ αλλο πτυχιο απ το 2009. πως ομως μπορουμε να βαλουμε εμπειρια αφου ρητα η προκηρυξη αναφερει ως επαγγελματικη εμπειρια αναγνωριζεται η εμπειρια που εχει ληφθει απ το κυριο πτυχιο κ μετα;;;

Δεν τη χάνετε,εφοσον κριθεί συναφής από τη θέση.Τους ενδιαφέρει η οποια εμπειρία να μην αποκτήθηκε ΠΡΙΝ το 2009,πριν λαβετε τον προγενέστερο,χρονικά,τίτλο σπουδων σας,ακόμη και αν το βάλετε ως δεύτερο στην αίτησή σας.


Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση. Θα είχατε την καλοσύνη να μου πείτε τι λεκτικό θα πρέπει να γράψω στην υπεύθυνη δηλωση; Καλο Δεκαπενταγούστο με υγεία εύχομαι!

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Αύγ 14, 2018 5:29 pm

sotinela έγραψε:
niki258 έγραψε:
sotinela έγραψε:Καλησπέρα. εχω και εγω δυο πτυχια και αν βαλω ως κυριο πτυχιο το πτυχιο με κτηση το 2014 χανω 8μηνες εμπειρια που ειχα το 2011 ενω εχω κ αλλο πτυχιο απ το 2009. πως ομως μπορουμε να βαλουμε εμπειρια αφου ρητα η προκηρυξη αναφερει ως επαγγελματικη εμπειρια αναγνωριζεται η εμπειρια που εχει ληφθει απ το κυριο πτυχιο κ μετα;;;

Δεν τη χάνετε,εφοσον κριθεί συναφής από τη θέση.Τους ενδιαφέρει η οποια εμπειρία να μην αποκτήθηκε ΠΡΙΝ το 2009,πριν λαβετε τον προγενέστερο,χρονικά,τίτλο σπουδων σας,ακόμη και αν το βάλετε ως δεύτερο στην αίτησή σας.


Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση. Θα είχατε την καλοσύνη να μου πείτε τι λεκτικό θα πρέπει να γράψω στην υπεύθυνη δηλωση; Καλο Δεκαπενταγούστο με υγεία εύχομαι!

Τι εννοείτε;Θα βάλετε ως πρώτο πτυχίο αυτό που αποκτήσατε το 2014,μετά εκείνο που αποκτήσατε το 2009 και στο πεδίο της εργασιακής εμπειρίας την εμπειρία που αποκτήσατε από το 2009 και έπειτα.Εφόσον κριθεί συναφής,θα προσμετρηθεί.Δε χρειάζεται να κάνετε κάτι παραπάνω.Σας το λεω γιατί το έχω κάνει ακριβώς ετσι,κατόπιν έγγραφης απάντησης από ΑΣΕΠ και είμαι προσωρινά διοριστέα,άρα εχει ελεγχθεί ο φάκελός μου.Ευχαριστώ πολύ,επίσης καλό Δεκαπενταύγουστο,με υγεία πάνω από όλα και κάθε επιτυχία!

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Αύγ 14, 2018 10:31 pm

niki258 έγραψε:
sotinela έγραψε:
niki258 έγραψε:Δεν τη χάνετε,εφοσον κριθεί συναφής από τη θέση.Τους ενδιαφέρει η οποια εμπειρία να μην αποκτήθηκε ΠΡΙΝ το 2009,πριν λαβετε τον προγενέστερο,χρονικά,τίτλο σπουδων σας,ακόμη και αν το βάλετε ως δεύτερο στην αίτησή σας.


Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση. Θα είχατε την καλοσύνη να μου πείτε τι λεκτικό θα πρέπει να γράψω στην υπεύθυνη δηλωση; Καλο Δεκαπενταγούστο με υγεία εύχομαι!

Τι εννοείτε;Θα βάλετε ως πρώτο πτυχίο αυτό που αποκτήσατε το 2014,μετά εκείνο που αποκτήσατε το 2009 και στο πεδίο της εργασιακής εμπειρίας την εμπειρία που αποκτήσατε από το 2009 και έπειτα.Εφόσον κριθεί συναφής,θα προσμετρηθεί.Δε χρειάζεται να κάνετε κάτι παραπάνω.Σας το λεω γιατί το έχω κάνει ακριβώς ετσι,κατόπιν έγγραφης απάντησης από ΑΣΕΠ και είμαι προσωρινά διοριστέα,άρα εχει ελεγχθεί ο φάκελός μου.Ευχαριστώ πολύ,επίσης καλό Δεκαπενταύγουστο,με υγεία πάνω από όλα και κάθε επιτυχία!


A νομιζα οτι θα πρεπει να προσκομισω και υπευθυνη δηλωση για την αναφορα εμπειριας απ το 2009 κ μετα παρολο που μετεχω με κυριο τιτλο του 2014. Καλο διορισμος κ σε σενα με υγεια κ τυχη ευχομαι!

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τρί Ιούλ 06, 2021 11:10 pm

Αυτό ισχύει και για τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου;

linaaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2018 8:54 am

Re: Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό linaaa » Πέμ Αύγ 05, 2021 7:15 pm

Καλησπέρα σε όλους,
Έχω κι εγώ 2 πτυχία ΤΕΙ (το πρώτο Λογιστικής(2001) και το δεύτερο διοίκησης επιχειρήσεων(2021)).Επίσης έχω εμπειρία από το 2002 ως το 2020
περίπου 8 χρόνια ,θα μπορούσα να βάλω ως πρώτο πτυχίο το ΤΕΙ διοίκησης επιχειρήσεων καθώς έχω βαθμό 8,2 και να βάλω και την εμπειρία των 8
χρόνων που έχω αποκτήσει μετά το πτυχίο Λογιστικής?
Όποιος γνωρίζει σίγουρα θα παρακαλούσα να μου απαντήσει επειδή έχω μπερδευτεί με το τι τελικά ισχύει για την προϋπηρεσία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Re: Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Κυρ Αύγ 08, 2021 8:29 pm

linaaa έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,
Έχω κι εγώ 2 πτυχία ΤΕΙ (το πρώτο Λογιστικής(2001) και το δεύτερο διοίκησης επιχειρήσεων(2021)).Επίσης έχω εμπειρία από το 2002 ως το 2020
περίπου 8 χρόνια ,θα μπορούσα να βάλω ως πρώτο πτυχίο το ΤΕΙ διοίκησης επιχειρήσεων καθώς έχω βαθμό 8,2 και να βάλω και την εμπειρία των 8
χρόνων που έχω αποκτήσει μετά το πτυχίο Λογιστικής?
Όποιος γνωρίζει σίγουρα θα παρακαλούσα να μου απαντήσει επειδή έχω μπερδευτεί με το τι τελικά ισχύει για την προϋπηρεσία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Με σιγουριά δεν το γνωρίζω. Πάντως είδα στην ηλεκτρονική φόρμα της αίτησης ότι δηλώνονται όλα τα πτυχία ίδιας βαθμίδας, εφόσον είναι συναφή, χωρίς να χαρακτηρίζονται ως πρώτο, δεύτερο κλπ. Από αυτό συμπεραίνω ότι αυτόματα από το ΑΣΕΠ θα προσμετρηθεί ο καλύτερος συνδυασμός μορίων.

linaaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2018 8:54 am

Re: Δεύτερο πτυχίο και προυπηρεσία!

Δημοσίευσηαπό linaaa » Τρί Αύγ 10, 2021 9:20 pm

Σ΄ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Όπως και να 'χει μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση και να δηλώσει την προϋπηρεσία και στη συνέχεια
να το κρίνει η επιτροπή του ΑΣΕΠ.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες