Ερώτηση περι των δικαιολογητικων για αιτηση στο Ασεπ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
xaloulis90
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Ερώτηση περι των δικαιολογητικων για αιτηση στο Ασεπ

Δημοσίευσηαπό xaloulis90 » Παρ Ιουν 22, 2018 10:13 pm

Καλησπέρα σε όλους επειδη μεχρι τώρα όσους ρώτησα δεν μου διευκρίνησαν η δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν σχετικά με τα δικαιολογητικά σε μία αίτηση γενικα. Μια αίτηση ζητά τα απάραίτητα προσόντα όπως
Α)πτυχίο τει ταδε... και
Β)πτυχιο γνωσης αγγλικων ταδε.... και
Γ)πτυχιο πληροφορικης ταδε...
Περα απο το αν εχω καρτα ανεργιας κα τα υπολοιπα οπως πολυτεκνος και θεματα αναπηριας θα μπορουσα να βαλω και εμπειρία εφοσον δεν το ζητα ?
Αν ναι συγκεκριμένη εμπειρια που αφορα την θεση η γενικα οτι εμεπειρια εχω?
Σε περίπτωση που δεν ζητα εμπειρια ως προσθετο προσον, αν εχουμε πρέπει να το βάλουμε για εξτρα μορια η ειναι ακυρο?
Επισης πως θα ξέρω αν ο κωδικος που εχω την εμπειρια που το αποδεικνυει δηλαδη τα ενσημα, ειναι αυτην που χρειαζεται για την συγκεκριμενη αιτηση ?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων ελπιζω να τα ειπα αναλυτικα και κατανοητα.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Re: Ερώτηση περι των δικαιολογητικων για αιτηση στο Ασεπ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Σάβ Ιουν 23, 2018 10:33 am

xaloulis90 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους επειδη μεχρι τώρα όσους ρώτησα δεν μου διευκρίνησαν η δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν σχετικά με τα δικαιολογητικά σε μία αίτηση γενικα. Μια αίτηση ζητά τα απάραίτητα προσόντα όπως
Α)πτυχίο τει ταδε... και
Β)πτυχιο γνωσης αγγλικων ταδε.... και
Γ)πτυχιο πληροφορικης ταδε...
Περα απο το αν εχω καρτα ανεργιας κα τα υπολοιπα οπως πολυτεκνος και θεματα αναπηριας θα μπορουσα να βαλω και εμπειρία εφοσον δεν το ζητα ?
Αν ναι συγκεκριμένη εμπειρια που αφορα την θεση η γενικα οτι εμεπειρια εχω?
Σε περίπτωση που δεν ζητα εμπειρια ως προσθετο προσον, αν εχουμε πρέπει να το βάλουμε για εξτρα μορια η ειναι ακυρο?
Επισης πως θα ξέρω αν ο κωδικος που εχω την εμπειρια που το αποδεικνυει δηλαδη τα ενσημα, ειναι αυτην που χρειαζεται για την συγκεκριμενη αιτηση ?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων ελπιζω να τα ειπα αναλυτικα και κατανοητα.

Καλημέρα!Εμπειρία φυσικά και πρέπει να βάζετε,εφόσον διαθέτετε.Αν ειναι ζητούμενη,προκειμενου να μην απορριφθείτε,αν όχι για να μοριοδοτηθειτε,εφοσον ειναι συναφής.Τη βαζετε και η συναφεια θα κριθει απο τον ελεγχο,δεν θα απορριφθειτε αν δεν κριθεί συναφης,απλως δε θα πάρετε τα αντίστοιχα μόρια.Αυτά,αν ανοιχτεί ο φάκελός σας,δηλ ερθετε σε θεση διοριστέου,διαφορετικά θα καταταγείτε συμφωνα με όσα δηλώσατε.Σκοπιμο ειναι αν η εμπειρια ειναι προφανως ασχετη να μην τη δηλώσετε.Επισης,αν ανήκετε σε δύο ή πιο πολλές ειδικες κατηγοριες,τις δηλώνετε όλες και αποδεικνύετε τις ιδιότητες υποβάλλοντας τα απαιτούμενα δικαιολογητικά,κατατάσσεστε δε και σε αυτές και στις γενικές θέσεις.Σε καθε Προκηρυξη ορίζονται αναλυτικά τα σχετικα με την αποδειξη της εμπειρίας ζητήματα.Επίσης,δεν υπολογιζεται εμπειρία μη συνοδευόμενη από αποδεδειγμενη ασφαλιστική κάλυψη.

xaloulis90
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό xaloulis90 » Κυρ Ιουν 24, 2018 5:43 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πλήρως κατατοπιστική.
Οταν λέει ειδική εμπειρία τι ακριβώς εννοεί ?
Επίσης ειδικές θέσεις είναι οι πολύτεκνοι ανεργοι και λοιπά ?

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Δευ Ιουν 25, 2018 11:30 am

xaloulis90 έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πλήρως κατατοπιστική.
Οταν λέει ειδική εμπειρία τι ακριβώς εννοεί ?
Επίσης ειδικές θέσεις είναι οι πολύτεκνοι ανεργοι και λοιπά ?

Παρακαλώ :) Ναι,οι ειδικές θέσεις είναι εκείνες που προορίζονται για πολύτεκνους,τρίτεκνους κλπ,Υπάρχουν και οι ειδικές περιπτώσεις πρόσληψης που απαιτούν τη συνδρομή ορισμένων γεγονότων και ορίζονται ρητά στις Προκηρύξεις.Η ειδική εμπειρία προσδιορίζεται επίσης στην Προκήρυξη για την οποία ενδιαφέρεστε,στο αντίστοιχο παράρτημα για την Εμπειρία και τους τρόπους απόδειξης.Συνήθως πρόκειται για μοριοδοτούμενη εμπειρία σε πολύ συγκεκριμένο τομέα δραστηριοτήτων που παρουσιάζει άμεση συνάφεια προς το αντικείμενο της θέσης.Καλή επιτυχία!

sotinela
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sotinela » Δευ Ιούλ 23, 2018 4:53 pm

καλησπέρα σας! θα ήθελα να ρωτήσω το εξης;
Εχω μεταφρασμένο το πιστοποιητικών των αγγλικών μου απο το 2006 χωρις να αναφέρεται στο λεκτικό του δικηγόρου ή φράση γνωρίζω επαρκώς τη γλώσσα την οποία μεταφράζω. Δεδομένου οτι η μετάφραση μου έγινε πριν το νόμο 2013 που απαιτεί αυτο το λεκτικό στις μεταφράσεις υπάρχει πιθανότητα να μου απορρίψει το ΑΣΕΠ το πιστοποιητικό των Αγγλικών μου; τους απέστειλα ερώτημα και δε μου απαντήσανε..

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Ιούλ 24, 2018 9:51 am

sotinela έγραψε:καλησπέρα σας! θα ήθελα να ρωτήσω το εξης;
Εχω μεταφρασμένο το πιστοποιητικών των αγγλικών μου απο το 2006 χωρις να αναφέρεται στο λεκτικό του δικηγόρου ή φράση γνωρίζω επαρκώς τη γλώσσα την οποία μεταφράζω. Δεδομένου οτι η μετάφραση μου έγινε πριν το νόμο 2013 που απαιτεί αυτο το λεκτικό στις μεταφράσεις υπάρχει πιθανότητα να μου απορρίψει το ΑΣΕΠ το πιστοποιητικό των Αγγλικών μου; τους απέστειλα ερώτημα και δε μου απαντήσανε..

Δεν υπάρχει πιθανότητα απόρριψης για αυτό το λόγο.Η μνεία της βεβαίωσης επάρκειας είναι αναγκαία μόνο για τις μεταφράσεις που έγιναν μετά τις 27/09/2013,οπότε και άλλαξε ο Κώδικας Δικηγόρων και διαφοροποιήθηκε σε αυτό το σημείο περί του νομοτυπου των μεταφράσεων.Οι προγενέστερες παραμένουν ισχυρές ως έγιναν,στη βάση και σε συμφωνία του τότε ισχύσαντος νομικού καθεστώτος.

sotinela
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Ιούλ 24, 2018 1:17 pm

niki258 έγραψε:
sotinela έγραψε:καλησπέρα σας! θα ήθελα να ρωτήσω το εξης;

Δεν υπάρχει πιθανότητα απόρριψης για αυτό το λόγο.Η μνεία της βεβαίωσης επάρκειας είναι αναγκαία μόνο για τις μεταφράσεις που έγιναν μετά τις 27/09/2013,οπότε και άλλαξε ο Κώδικας Δικηγόρων και διαφοροποιήθηκε σε αυτό το σημείο περί του νομοτυπου των μεταφράσεων.Οι προγενέστερες παραμένουν ισχυρές ως έγιναν,στη βάση και σε συμφωνία του τότε ισχύσαντος νομικού καθεστώτος.

Mακαρι!σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. να εισαι καλα!

7nikos7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό 7nikos7 » Τρί Οκτ 16, 2018 12:23 am

καλησπέρα
θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το ecdl
έχω κάνει ένα λάθος στο μητρώο έχω καταχωρήσει σωστά το πτυχίο μου αλλά έκανα λάθος στον φορέα έκδοσης
αντί για να επιλέξω το people cert που είναι κανονικά ο φορέας που εκδόθηκε το πτυχίο μου επέλεξα το greek computer society
στην αποστολή του φακέλου μου το ecdl είναι κομπλέ επικυρωμένο από δικηγόρο απλά πάνω στην αίτηση που έκανα επίκληση στο μητρώο φαίνεται ως φορέας έκδοσης το greek computer society
υπάρχει λόγος απόρριψης της αίτησης?

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες