ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠHΡΕΤΗΣΗ ΑΣΕΠ ΑΠΟ ΤΟ E-MAIL

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
gb331984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 6:30 pm

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠHΡΕΤΗΣΗ ΑΣΕΠ ΑΠΟ ΤΟ E-MAIL

Δημοσίευσηαπό gb331984 » Πέμ Ιουν 07, 2018 4:19 pm

Καλησπέρα.

Σε πολλές περιστάσεις όταν στέλνω mail μου έρχεται το εξής μήνυμα:

Το ερώτημά σας δεν αφορά γενικές πληροφορίες αλλά τον έλεγχο του ΑΣΕΠ και θα αντιμετωπιστεί στο στάδιο του ελέγχου.

Τι σημαίνει αυτό;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠHΡΕΤΗΣΗ ΑΣΕΠ ΑΠΟ ΤΟ E-MAIL

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Ιουν 07, 2018 4:41 pm

gb331984 έγραψε:Καλησπέρα.

Σε πολλές περιστάσεις όταν στέλνω mail μου έρχεται το εξής μήνυμα:

Το ερώτημά σας δεν αφορά γενικές πληροφορίες αλλά τον έλεγχο του ΑΣΕΠ και θα αντιμετωπιστεί στο στάδιο του ελέγχου.

Τι σημαίνει αυτό;

Καλησπερα.Αν ρωτάτε πχ πώς θα αξιολογηθεί ένα μεταπτυχιακό ή αν κάνατε κάτι λάθος στη συμπλήρωση του μητρώου και γενικότερα καθε ερώτηση που σχετίζεται με τη μοριοδότηση άμεσα,δεν απαντάται.Αυτό γιατί οι υπάλληλοι που απαντούν δε γνωρίζουν πώς θα χειριστεί ο εκάστοτε υπάλληλος τη συγκεκριμένη περίπτωση,οπότε,ως αναρμόδιοι δεν αποφαίνονται για αυτό και δη γραπτώς,θα ήταν δεσμευτικό.

gb331984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 6:30 pm

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠHΡΕΤΗΣΗ ΑΣΕΠ ΑΠΟ ΤΟ E-MAIL

Δημοσίευσηαπό gb331984 » Πέμ Ιουν 07, 2018 5:18 pm

niki258 έγραψε:
gb331984 έγραψε:Καλησπέρα.

Σε πολλές περιστάσεις όταν στέλνω mail μου έρχεται το εξής μήνυμα:

Το ερώτημά σας δεν αφορά γενικές πληροφορίες αλλά τον έλεγχο του ΑΣΕΠ και θα αντιμετωπιστεί στο στάδιο του ελέγχου.

Τι σημαίνει αυτό;

Καλησπερα.Αν ρωτάτε πχ πώς θα αξιολογηθεί ένα μεταπτυχιακό ή αν κάνατε κάτι λάθος στη συμπλήρωση του μητρώου και γενικότερα καθε ερώτηση που σχετίζεται με τη μοριοδότηση άμεσα,δεν απαντάται.Αυτό γιατί οι υπάλληλοι που απαντούν δε γνωρίζουν πώς θα χειριστεί ο εκάστοτε υπάλληλος τη συγκεκριμένη περίπτωση,οπότε,ως αναρμόδιοι δεν αποφαίνονται για αυτό και δη γραπτώς,θα ήταν δεσμευτικό.


Η ερώτηση αφορούσε αν σύμβαση που φυλάσσεται ως διοικητικό έγγραφο αν και συντεταγμένο από ιδιώτη και φέρει το γνήσιο της υπογραφής του εργοδότη, με επικύρωση από ΚΕΠ, είναι έγκυρο ιδιωτικό έγγραφο ή θέλει περεταίρω επίκυρωση από δικηγόρο. Εν προκειμένω, αν τους βρω σχετικό νόμο, λέτε να μη τον δεχτούν;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠHΡΕΤΗΣΗ ΑΣΕΠ ΑΠΟ ΤΟ E-MAIL

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Ιουν 07, 2018 7:40 pm

gb331984 έγραψε:
niki258 έγραψε:
gb331984 έγραψε:Καλησπέρα.

Σε πολλές περιστάσεις όταν στέλνω mail μου έρχεται το εξής μήνυμα:

Το ερώτημά σας δεν αφορά γενικές πληροφορίες αλλά τον έλεγχο του ΑΣΕΠ και θα αντιμετωπιστεί στο στάδιο του ελέγχου.

Τι σημαίνει αυτό;

Καλησπερα.Αν ρωτάτε πχ πώς θα αξιολογηθεί ένα μεταπτυχιακό ή αν κάνατε κάτι λάθος στη συμπλήρωση του μητρώου και γενικότερα καθε ερώτηση που σχετίζεται με τη μοριοδότηση άμεσα,δεν απαντάται.Αυτό γιατί οι υπάλληλοι που απαντούν δε γνωρίζουν πώς θα χειριστεί ο εκάστοτε υπάλληλος τη συγκεκριμένη περίπτωση,οπότε,ως αναρμόδιοι δεν αποφαίνονται για αυτό και δη γραπτώς,θα ήταν δεσμευτικό.


Η ερώτηση αφορούσε αν σύμβαση που φυλάσσεται ως διοικητικό έγγραφο αν και συντεταγμένο από ιδιώτη και φέρει το γνήσιο της υπογραφής του εργοδότη, με επικύρωση από ΚΕΠ, είναι έγκυρο ιδιωτικό έγγραφο ή θέλει περεταίρω επίκυρωση από δικηγόρο. Εν προκειμένω, αν τους βρω σχετικό νόμο, λέτε να μη τον δεχτούν;

Δική μου άποψη ότι χρειάζεται επικύρωση από δικηγόρο γιατί έχει εκδοθεί από ιδιωτικό φορέα.Δύσκολα θα σας απαντήσουν σε κάτι τέτοιο,στη θέση σας θα το επικύρωνα για να μην απορριφθεί το όποιο δικαιολογητικό μου για λόγους διαδικασίας.

gb331984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 6:30 pm

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠHΡΕΤΗΣΗ ΑΣΕΠ ΑΠΟ ΤΟ E-MAIL

Δημοσίευσηαπό gb331984 » Πέμ Ιουν 07, 2018 11:13 pm

niki258 έγραψε:
gb331984 έγραψε:
niki258 έγραψε:Καλησπερα.Αν ρωτάτε πχ πώς θα αξιολογηθεί ένα μεταπτυχιακό ή αν κάνατε κάτι λάθος στη συμπλήρωση του μητρώου και γενικότερα καθε ερώτηση που σχετίζεται με τη μοριοδότηση άμεσα,δεν απαντάται.Αυτό γιατί οι υπάλληλοι που απαντούν δε γνωρίζουν πώς θα χειριστεί ο εκάστοτε υπάλληλος τη συγκεκριμένη περίπτωση,οπότε,ως αναρμόδιοι δεν αποφαίνονται για αυτό και δη γραπτώς,θα ήταν δεσμευτικό.


Η ερώτηση αφορούσε αν σύμβαση που φυλάσσεται ως διοικητικό έγγραφο αν και συντεταγμένο από ιδιώτη και φέρει το γνήσιο της υπογραφής του εργοδότη, με επικύρωση από ΚΕΠ, είναι έγκυρο ιδιωτικό έγγραφο ή θέλει περεταίρω επίκυρωση από δικηγόρο. Εν προκειμένω, αν τους βρω σχετικό νόμο, λέτε να μη τον δεχτούν;

Δική μου άποψη ότι χρειάζεται επικύρωση από δικηγόρο γιατί έχει εκδοθεί από ιδιωτικό φορέα.Δύσκολα θα σας απαντήσουν σε κάτι τέτοιο,στη θέση σας θα το επικύρωνα για να μην απορριφθεί το όποιο δικαιολογητικό μου για λόγους διαδικασίας.


Διάβασα την εισηγητική του Ν. 4250/2014 (http://www.minadmin.gov.gr/wp-content/u ... 0_01_1.pdf) και αν και η λογική του νόμου, λέει πως όχι, η Ελλάδα είναι η χώρα που ο τύπος και μάλιστα ο κακώς εφαρμοζόμενος, είναι πιο πάνω από τη λογική, οπότε έχετε δίκιο. Πάντως η απορία μου είναι αν η θεώρηση γνήσιου υπογραφής σε έγγραφα που προορίζονται να γίνουν διοικητικά είναι και αυτή θεώρηση με βάση τα κριτήρια του νόμου ή όχι.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες