ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ,ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑ?

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
jkk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μάιος 21, 2018 10:20 pm

ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ,ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑ?

Δημοσίευσηαπό jkk » Τετ Μάιος 23, 2018 11:14 pm

Καλησπέρα σας.
Έχω την εξής απορία,αν κάποιος-α αρνηθεί να διοριστεί σε μια θέση και ο επόμενος-η που έχει επιτύχει στη θέση αυτή
έχει διοριστεί σε άλλη θέση από την ίδια προκήρυξη(δέυτερη,τρίτη επιλογή κλπ),τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση?
Δηλαδή αν είμαι δέυτερος σε μόρια στην πρώτη θέση επιλογής μου και τη χάσω,με καλούν και ορκίζομαι στη θέση δέυτερης επιλογής μου.
Έπειτα όμως ο επιτυχών της πρώτης θέσης επιλογής μου αρνείται τη θέση,καλούν εμένα στη συνέχεια?
Παίζει ρόλο που έχω ορκιστεί σε άλλη θέση από την ίδια προκήρυξη όμως?
Μπορώ να παραιτηθώ και να αποδεχτώ τη θέση πρώτης επιλογής μου??

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ,ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑ?

Δημοσίευσηαπό evi44 » Πέμ Μάιος 24, 2018 7:49 am

Θα πανε στον πρωτο επιλαχοντα... Νομιζω οτι και να μην ειχες ορκιστει παλι δεν θα μπορουσαν να σε καλεσουν για τη συγκεκριμένη θεση διοτι συμφωνα με τ αποτελεσματα κριθηκες διοριστεος/α για αλλη θεση...

jkk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μάιος 21, 2018 10:20 pm

Re: ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ,ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑ?

Δημοσίευσηαπό jkk » Πέμ Μάιος 24, 2018 4:08 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ,ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑ?

Δημοσίευσηαπό mylena » Τετ Ιουν 06, 2018 10:05 pm

jkk έγραψε:Καλησπέρα σας.
Έχω την εξής απορία,αν κάποιος-α αρνηθεί να διοριστεί σε μια θέση και ο επόμενος-η που έχει επιτύχει στη θέση αυτή
έχει διοριστεί σε άλλη θέση από την ίδια προκήρυξη(δέυτερη,τρίτη επιλογή κλπ),τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση?
Δηλαδή αν είμαι δέυτερος σε μόρια στην πρώτη θέση επιλογής μου και τη χάσω,με καλούν και ορκίζομαι στη θέση δέυτερης επιλογής μου.
Έπειτα όμως ο επιτυχών της πρώτης θέσης επιλογής μου αρνείται τη θέση,καλούν εμένα στη συνέχεια?
Παίζει ρόλο που έχω ορκιστεί σε άλλη θέση από την ίδια προκήρυξη όμως?
Μπορώ να παραιτηθώ και να αποδεχτώ τη θέση πρώτης επιλογής μου??


Όταν είσαι διοριστέος σε μια προκύρηξη, διαγράφεσαι από τον πίνακα κατάταξης των επιλαχόντων. Συνεπώς δε θα σε πάρουν καθόλου για άλλη θέση στην ίδια προκύρηξη. Ακόμα και αν αρνηθείς τη θέση που πήρες, έχεις διαγραφτεί από τον πίνακα καταταξης.

Δηλαδή, ακόμα και αν ο πρώτος αρνηθεί η θέση θα πάει στον πρώτο επιλαχόντα, δηλαδή τον πρώτο που δε διοριστηκε πουθενά (όχι αυτόν που δε δέχτηκε θέση), έχει τα περισσότερα μόρια και έχει δηλώσει τη συγκεκριμένη θέση.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες