Αναπλήρωση θέσης

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
dimosios2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 4:02 pm

Αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό dimosios2017 » Πέμ Μάιος 03, 2018 3:43 pm

Καλησπέρα σας,

Έστω ότι βρίσκεσαι στα οριστικά δυο διαγωνισμών και την επιθυμητή θέση την έχει συγκεκριμένο άτομο και στους διαγωνισμούς το οποίο λογικά δεν μπορεί να καταλάβει και τις δυο θέσεις. Στην περίπτωση που ορκιστεί και τελικά το μετανιώσει θα καλέσουν εμένα που έχω τα αμέσως επόμενα μόρια βάση του πίνακα και μέχρι πόσο διάστημα ακόμα και αν έχω ορκιστεί στον άλλο ή τον ίδιο διαγωνισμό ;

Ποια διαδικασία προτείνεται να ακολουθήσω ;

Σας ευχαριστώ πολύ.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Παρ Μάιος 04, 2018 10:05 am

Αν είσαι διοριστεος στον ίδιο διαγωνισμό σε άλλη θέση που δεν ήταν πρώτη σου επιλογή αλλά 2η-3η κλπ., δε μπαίνεις για αναπλήρωση στη πρώτη σου επιλογή. Ακολουθεί ο υποψήφιος που είναι πρώτος επιλαχον και δεν είναι στους διοριστεους του διαγωνισμού. Η αναπλήρωση εξαρτάται από το ποτέ θα απορριψει ο διοριστεος τη θέση, ποσό γρήγορα θα αιτηθεί ο φορέας στον ΑΣΕΠ αναπλήρωση και ποσό γρήγορα θα επεξεργαστεί το αίτημα φορέα ο ΑΣΕΠ. Έχω δει να βγαίνουν και σε δυο βδομαδες αναπληρωσεις πάντως.

dimosios2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 4:02 pm

Re: Αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό dimosios2017 » Παρ Μάιος 04, 2018 1:06 pm

DTINFINITY σε ευχαριστώ αλλά κάπου το χάνω.

Συνήθως τα άτομα αυτά που πρέπει να διαλέξουν μια θέση βρίσκονται σε πάνω από ένα διαγωνισμό και αποδέχονται όλες τις θέσεις μέχρι να αποφασίσουν.
Ποια είναι η στήλη με τους επιλαχόντες και που φαίνονται τα μόρια τους ;
Από την στιγμή που δεν διορίζονται λογικά τα μόρια τους είναι χαμηλά αν δεν κάνω λάθος.
Αν ισχύει αυτό είναι σωστό μια θέση που συγκεντρώνει τα υψηλότερα μόρια να καταλαμβάνεται από κάποιον που δεν είναι στην λίστα των διοριστέων ;

Προσωπικά πίστευα ότι αποδέχομαι την δεύτερη θέση και βλέποντας ότι ο πρώτος είναι και σε άλλους διαγωνισμούς δεν τον αποδέχεται και προχωρώ στην πρώτη μου επιλογή.

Τι με συμβουλεύεις να κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση ;

Σε ευχαριστώ θερμά εσένα αλλά και όσους βοηθάνε γιατί ο κόσμος πάει ψάχνοντας δυστυχώς αφού δεν υπάρχει κάποια επίσημη πηγή πληροφόρησης.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Παρ Μάιος 04, 2018 2:14 pm

Στην ουσία πίνακας επιλαχόντων ξεκάθαρος δεν υπάρχει.
Θα πρέπει να μελετήσεις τον πίνακα κατάταξης της ειδικότητας που σε ενδιαφέρει για το συγκεκριμένο διαγωνισμό, να δεις ποιος δε διορίζεται σε αυτόν τον διαγωνισμό κι έχει επιλογή τη συγκεκριμένη θέση (εννοείτε να είναι ψηλά στη κατάταξη των μορίων).
Εσυ θα διοριστείς στο διαγωνισμό που περάσες και όταν θα γίνει η αναπλήρωση στον άλλο διαγωνισμό (μπορείς να δεις αναπληρωσεις από τη σελίδα διαύγεια για τον φορέα ΑΣΕΠ), μπορείς να προχωρήσεις κι εκεί τον διορισμο σου και με την ανάληψη υπηρεσίας, αν είναι φορέας κεντρικής κυβέρνησης αυτοδίκαια θα έχεις παρατηθεί από τον παλιό σου φορέα.


Πάντως οι απορίες σου θα αρχίσουν να λύνονται όταν ξεκινήσεις να μελετάς τον πίνακα κατατάξης του διαγωνισμού που δεν είσαι διοριστεος. Επισης δες εσυ σε τη θέση έρχεσαι για τον κωδικό της θεσης που έχεις δηλώσει. Από τη σελίδα του ΑΣΕΠ, κάνε σύνδεση και πήγαινε Πολίτες—> Αποτελέσματα —> Κατάταξη, αναζήτησε με συμπληρωμένα ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, αριθμό ταυτότητας. Αν είσαι δεύτερος τότε είσαι ο επιλαχοντας που θα φωνάξουν μόλις δεν δεχθεί ο πρώτος.
Εδώ είμαστε και ξανασυζητάμε αν θες περισσότερη βοήθεια.

Στην αρχή νόμιζα ότι είχες διοριστεί στον ίδιο διαγωνισμό σε άλλη σου επιλογή γι αυτό σου απάντησα ότι στην αναπλήρωση της πρώτης θεσης δε μπαίνει κάποιος από τους διοριστεους αλλά προχωράει στους επιλαχόντες που δε διορίστηκαν.

dimosios2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 4:02 pm

Re: Αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό dimosios2017 » Παρ Μάιος 04, 2018 6:28 pm

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μια χαρά κατάλαβες.

Μάλλον εγώ σε μπέρδεψα και ζητάω συγνώμη.
Στον συγκεκριμένο διαγωνισμό είμαι στον κύριο πίνακα διορισμού και έχω κάνει αποδοχή θέσης με το σκεπτικό που σου ανέφερα.
Δεν μπορώ να κατανοήσω ακόμα αν έχω καταλάβει σωστά πως γίνεται κάποιος επιλαχών που είναι χαμηλά στα μόρια (αλλιώς θα ήταν στον πίνακα διορισμού) να διορίζεται στην θέση με τα υψηλότερα μόρια και να μην περνά η θέση στον επόμενο σε αριθμό μορίων που βρίσκεται στον πίνακα διορισμού και είναι η επόμενη επιλογή του. Όπως όλοι γνωρίζουμε παρατηρείται το φαινόμενο, τα ίδια άτομα να βρίσκονται λόγω υψηλών μορίων σε θέσεις πολλών διαγωνισμών, ενώ τελικά θα επιλέξουν μόνο μια θέση. Άρα λόγω αυτού του φαινομένου, οι επόμενοι υποψήφιοι πάνε σε δεύτερες και τρίτες επιλογές και τις υψηλές σε μόρια θέσεις καταλαμβάνουν άτομα με χαμηλά μόρια.
Έχω καταλάβει σωστά την διαδικασία ;
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
• Αν δεν είχα κάνει αποδοχή θέσης λαμβάνοντας το προσωπικό ρίσκο θα μπορούσα να ήμουν στον πίνακα επιλαχόντων, ώστε σε περίπτωση αναπλήρωσης να με καλέσουν αφού θα ήμουν ο επόμενος σε μόρια ή σου λένε αφού δεν αποδέχεσαι την θέση που σου έτυχε φεύγεις εντελώς από την διαδικασία ;

• Αν τελικά δεν ορκιστώ στην θέση που έχω επιλεγεί θα μπορούσα να περάσω στο πίνακα επιλαχόντων ή αποκλείεσαι από την όλη διαδικασία ;

Ελπίζω να μην κούρασα αν και το θεωρώ απίθανο :-)

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Παρ Μάιος 04, 2018 8:57 pm

Θα σε στεναχωρήσω αλλά αν δεν αποδεχτείς θέση που είσαι διοριστεος βγαίνεις εκτός διαγωνισμού, δε μπαίνεις σε πίνακα επιλαχόντων.
Μπορείς να δεις μια απόφαση αναπλήρωσης στο διαύγεια του ΑΣΕΠ που λέει ότι ο «τάδε» διαγράφεται από τους πίνακες και στη θέση του μπαίνει ο επιλαχών.
Αν ήθελες να μπεις οπωσδήποτε σε μια συγκεκριμένη θέση του διαγωνισμού θα έπρεπε να δηλώσεις μόνο αυτή και καμία άλλη θέση κι απλώς θα περίμενες την αναπλήρωση σου. Έχει βέβαια κι αυτό το ρίσκο του.

Εν συντομία το σύστημα λειτουργεί ως εξής:
1. Παίρνουν αυτούς με τα υψηλότερα μόρια ανάλογα με αυτά που έχουν δηλώσει και κάνουν τους πίνακες διοριστέων.
2. Οι υπόλοιποι είναι επιλαχόντες.
3. Όταν δε δέχεται ένας διοριστεος, διαγράφεται τελείως από το διαγωνισμό και η θέση που αφήνει καλύπτεται από τον επιλαχών που έχει τα υψηλότερα μόρια και την έχει ως επιλογή.

dimosios2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 4:02 pm

Re: Αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό dimosios2017 » Παρ Μάιος 04, 2018 10:42 pm

Είσαι καταπληκτικός !!! :D :D :D

Τώρα κατάλαβα πως λειτουργεί το σύστημα.

Σε ευχαριστώ πολύ

pdiesel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 10:27 pm

Re: Αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό pdiesel » Τετ Ιαν 23, 2019 8:40 pm

DTINFINITY έγραψε:Θα σε στεναχωρήσω αλλά αν δεν αποδεχτείς θέση που είσαι διοριστεος βγαίνεις εκτός διαγωνισμού, δε μπαίνεις σε πίνακα επιλαχόντων.
Μπορείς να δεις μια απόφαση αναπλήρωσης στο διαύγεια του ΑΣΕΠ που λέει ότι ο «τάδε» διαγράφεται από τους πίνακες και στη θέση του μπαίνει ο επιλαχών.
Αν ήθελες να μπεις οπωσδήποτε σε μια συγκεκριμένη θέση του διαγωνισμού θα έπρεπε να δηλώσεις μόνο αυτή και καμία άλλη θέση κι απλώς θα περίμενες την αναπλήρωση σου. Έχει βέβαια κι αυτό το ρίσκο του.

Εν συντομία το σύστημα λειτουργεί ως εξής:
1. Παίρνουν αυτούς με τα υψηλότερα μόρια ανάλογα με αυτά που έχουν δηλώσει και κάνουν τους πίνακες διοριστέων.
2. Οι υπόλοιποι είναι επιλαχόντες.
3. Όταν δε δέχεται ένας διοριστεος, διαγράφεται τελείως από το διαγωνισμό και η θέση που αφήνει καλύπτεται από τον επιλαχών που έχει τα υψηλότερα μόρια και την έχει ως επιλογή.

Καλησπέρα, γνωρίζεις για πόσο καιρό μετά την έκδοση των οριστικών πινάκων γίνονται αναπληρώσεις για μια θέση;

maranti3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2018 2:10 pm

Re: Αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό maranti3 » Πέμ Απρ 23, 2020 1:55 pm

Και επίσης αν γνωρίζει κανείς αν λόγω καθυστερήσεων(π.χ. κορωνοιος, εκλογές), χάνεται μια θέση

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Μάιος 02, 2020 7:26 pm

maranti3 έγραψε:Και επίσης αν γνωρίζει κανείς αν λόγω καθυστερήσεων(π.χ. κορωνοιος, εκλογές), χάνεται μια θέση

διαπίστωσης κωλύματος διορισμού υποψηφίου ή διαπίστωσης μη γνησιότητας των δικαιολογητικών διορισμού του ή μη αποδοχής του διορισμού από μέρους του διατεθέντος για διορισμό υποψηφίου ή παραίτησης ή θανάτου υποψηφίου εντός ενός (1) έτους από τον διορισμό του, παραμείνουν κενές θέσεις σε έναν ή περισσότερους φορείς, διατίθεται για διορισμό ο πρώτος κατά σειρά από τους αδιάθετους επιτυχόντες, ο οποίος έχει περιλάβει στη δήλωση προτίμησής του τον συγκεκριμένο φορέα και ούτω καθεξής.

Αν και με αυτό τον τρόπο δεν καλυφθούν οι θέσεις, στους πίνακες διοριστέων μπορούν να προστίθενται οι επόμενοι στον πίνακα κατάταξης - υποψηφίων, κατά τη σειρά που έχουν σε αυτόν και κατά τη σειρά με την οποία οι φορείς αναγράφονται στην προκήρυξη.

Για την πλήρωση των θέσεων κατά τους ανωτέρω τρόπους, οι υποψήφιοι θα καλούνται από το ΑΣΕΠ να δηλώσουν αν αποδέχονται την κενή θέση, εντός αποκλειστικής προθεσμίας δέκα (10) ημερών.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες