Εργασιακη εμπειρια

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
mariaperu
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2018 7:52 pm

Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό mariaperu » Τρί Απρ 17, 2018 10:27 am

Καλημέρα σας. Εχω κολλήσει στην εργασιακή εμπειρεία. Πήρα απο ΙΚΑ βεβαίωση με τους εργοδοτες οσα χρόνια δουλεύω. Αλλα εχω τις εξης απορίες:
1) στην εναρξη κ ληξη ασφαλισης ενω μου ζηταει ακριβη ημερομηνια στο ΙΚΑ μου εδωσαν μονο μηνα κ ετος κ οχι ημερα. Αρα εγω βαζω παντα την 1η του μην α που αναγραφεται;
2) διπλα πρεπει να συμπληρωσω μηνες απασχολισης -μηνες ασφαλισης- μερες ασφαλισης. Στο χαρτι του ΙΚΑ αναγραφονται οι ημερες εργασιας μονο. Για την καθε περιοδο. Πως τα συμπληρωνω αυτα;

mariaperu
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2018 7:52 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό mariaperu » Τρί Απρ 17, 2018 5:04 pm

mariaperu έγραψε:Καλημέρα σας. Εχω κολλήσει στην εργασιακή εμπειρεία. Πήρα απο ΙΚΑ βεβαίωση με τους εργοδοτες οσα χρόνια δουλεύω. Αλλα εχω τις εξης απορίες:
1) στην εναρξη κ ληξη ασφαλισης ενω μου ζηταει ακριβη ημερομηνια στο ΙΚΑ μου εδωσαν μονο μηνα κ ετος κ οχι ημερα. Αρα εγω βαζω παντα την 1η του μην α που αναγραφεται;
2) διπλα πρεπει να συμπληρωσω μηνες απασχολισης -μηνες ασφαλισης- μερες ασφαλισης. Στο χαρτι του ΙΚΑ αναγραφονται οι ημερες εργασιας μονο. Για την καθε περιοδο. Πως τα συμπληρωνω αυτα;

Επισης οι μερες ασφαλισης που προκυπτουν απο περιοδο ασφαλισης 10 ετων στον ιδιο εργοδοτη ειναι πανω απο 25 κ δεν τις δεχεται.

sunbeam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 9:34 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό sunbeam » Τρί Απρ 17, 2018 7:16 pm

Παρακαλώ πείτε μας τη διαφορά, προσπαθώ να συμπληρώσω την εργασιακή εμπειρία και έχω κολλήσει,ποιά διαφορά έχουν η μήνες απασχόλησης με τους μήνες ασφάλισης ?, Συγκεκριμένα έχω δουλέψει σε μία εταιρία απο 12/3/2015 έως 31/7/2015 (5 μήνες περίπου) η βεβαίωση του ΙΚΑ όμως γράφει από 3/2015 έως 12/2015 (10 μήνες) και ημέρες Εργασίας 116 απο τη διαίρεση που έκανα συμπλήρωσα 4 μήνες ασφάλισης και 16 ημέρες , στους μήνες απασχόλησης τη ποσό βάζω ?, και πείτε μου αν γνωρίζεται γιατί υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στη βεβαίωση που δίνει το ΙΚΑ με αυτή του εργοδότη που είναι και η σωστή.

mariaperu
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2018 7:52 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό mariaperu » Τρί Απρ 17, 2018 10:50 pm

Πειτε σας παρακαλω αν επραξα σωστα μετα απο πολυ ψαξιμο: διαιρεσα τις ημερες εργασιας που μου εδωσε το ΙΚΑ με το 25 κ προεκυψε ο ακεραιος αριθμος (δηλαδη οι μηνες ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ) και μετα τα δεκαδικα τα πολλαπλασιασα με το 25 κ βγηκαν οι ημερες ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ. οταν εκανα απλα επαληθευση με πολλαπλασιασμους δε μου βγηκαν ομως τα αρχικα νουμερα. Ειναι φυσιολογικο; τελος ως μηνες ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ απλα καταμετρησα τους μηνες απο αρχη συμβασης μεχρι ληξεως κ εγραψα τον αριθμο.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό evi44 » Τρί Απρ 17, 2018 11:14 pm

sunbeam έγραψε:Παρακαλώ πείτε μας τη διαφορά, προσπαθώ να συμπληρώσω την εργασιακή εμπειρία και έχω κολλήσει,ποιά διαφορά έχουν η μήνες απασχόλησης με τους μήνες ασφάλισης ?, Συγκεκριμένα έχω δουλέψει σε μία εταιρία απο 12/3/2015 έως 31/7/2015 (5 μήνες περίπου) η βεβαίωση του ΙΚΑ όμως γράφει από 3/2015 έως 12/2015 (10 μήνες) και ημέρες Εργασίας 116 απο τη διαίρεση που έκανα συμπλήρωσα 4 μήνες ασφάλισης και 16 ημέρες , στους μήνες απασχόλησης τη ποσό βάζω ?, και πείτε μου αν γνωρίζεται γιατί υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στη βεβαίωση που δίνει το ΙΚΑ με αυτή του εργοδότη που είναι και η σωστή.


Μαλλον επειδη σου βαλαν και το δωρο χριστουγεννων δειχνει διαστημα μεχρι 12/2015...ετσι κανουν στις βεβαιωσεις του εφκα... κι εγω εχω αυτο το θεμα και αναρωτιεμαι πως θα συμπληρωσω το διαστημα... Γιατι με τις μερες ασφαλισης ειναι οκ στην περιπτωση σου σωστα υπολογιζεις 4μηνες 16 μερες.... Δυο ειναι οι εκδοχες ή βαζεις το ακριβες διάστημα που συμπίπτει με την βεβαιωση του εργοδότη, δηλ 12/3/2015 εως 31/7/2015 ή 12/3/2015 εως 31/12/2015 συμφωνα με τη βεβαίωση εφκα και επισης εφοσον δε διευκρινιζεται ημερα συγκεκριμένη για τη ληξη εγω ειπα 31/12/2015 αλλα θα μπορούσε και 1/12/2015..αν ξερει καπως πως δέχεται το ασεπ να δηλωνεται θα βοηθουσε ιδιαιτερως :lol: :lol:

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Τετ Απρ 18, 2018 10:28 am

evi44 έγραψε:
sunbeam έγραψε:Παρακαλώ πείτε μας τη διαφορά, προσπαθώ να συμπληρώσω την εργασιακή εμπειρία και έχω κολλήσει,ποιά διαφορά έχουν η μήνες απασχόλησης με τους μήνες ασφάλισης ?, Συγκεκριμένα έχω δουλέψει σε μία εταιρία απο 12/3/2015 έως 31/7/2015 (5 μήνες περίπου) η βεβαίωση του ΙΚΑ όμως γράφει από 3/2015 έως 12/2015 (10 μήνες) και ημέρες Εργασίας 116 απο τη διαίρεση που έκανα συμπλήρωσα 4 μήνες ασφάλισης και 16 ημέρες , στους μήνες απασχόλησης τη ποσό βάζω ?, και πείτε μου αν γνωρίζεται γιατί υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στη βεβαίωση που δίνει το ΙΚΑ με αυτή του εργοδότη που είναι και η σωστή.


Μαλλον επειδη σου βαλαν και το δωρο χριστουγεννων δειχνει διαστημα μεχρι 12/2015...ετσι κανουν στις βεβαιωσεις του εφκα... κι εγω εχω αυτο το θεμα και αναρωτιεμαι πως θα συμπληρωσω το διαστημα... Γιατι με τις μερες ασφαλισης ειναι οκ στην περιπτωση σου σωστα υπολογιζεις 4μηνες 16 μερες.... Δυο ειναι οι εκδοχες ή βαζεις το ακριβες διάστημα που συμπίπτει με την βεβαιωση του εργοδότη, δηλ 12/3/2015 εως 31/7/2015 ή 12/3/2015 εως 31/12/2015 συμφωνα με τη βεβαίωση εφκα και επισης εφοσον δε διευκρινιζεται ημερα συγκεκριμένη για τη ληξη εγω ειπα 31/12/2015 αλλα θα μπορούσε και 1/12/2015..αν ξερει καπως πως δέχεται το ασεπ να δηλωνεται θα βοηθουσε ιδιαιτερως :lol: :lol:

Αν και θα έπρεπε πρώτα να διαβάσετε τις οδηγιες συμπληρωσης καθως και το ΦΕΚ.

Για μισθωτούς με Ικα - Εφκα έχουμε:
Μήνες απασχόλησης βαζεις από τη βεβαίωση του ΕΦΚΑ μέρες εργασίας / 25, αν είσαι μισθωτός.
Μήνες ασφάλισης και μερες ασφαλισης υπολογιζεις σύμφωνα με το διάστημα ασφαλισης που λέει η βεβαίωση. Αν στη βεβαίωση δε λέει μέρες ξεκινάς με 1η του μήνα και τελειώνεις με 31, πχ ξεκινάς να υπολογίζεις 1/5/2017 - 31/12/2017.

Αν έχεις κάποιες μικρές αμφιβολίες με τις μερες προτίμησε να βάλεις κάτι παραπάνω, πχ 1 μήνα κι αν τα χαρτιά σου βρεθούν υπό έλεγχο θα το διορθώσουν από τον ΑΣΕΠ. Όχι όμως υπερβολές.

Vagg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 10:15 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό Vagg » Τετ Απρ 18, 2018 6:36 pm

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να διευκρινήσει ποιο είναι το σωστό έγγραφο της Υπεύθυνης δήλωσης εργασιακής εμπειρίας καθώς έχω βρεί δύο διαφορετικά εώς τώρα?Ευχαριστώ.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό evi44 » Τετ Απρ 18, 2018 10:01 pm

DTINFINITY έγραψε:
evi44 έγραψε:
sunbeam έγραψε:Παρακαλώ πείτε μας τη διαφορά, προσπαθώ να συμπληρώσω την εργασιακή εμπειρία και έχω κολλήσει,ποιά διαφορά έχουν η μήνες απασχόλησης με τους μήνες ασφάλισης ?, Συγκεκριμένα έχω δουλέψει σε μία εταιρία απο 12/3/2015 έως 31/7/2015 (5 μήνες περίπου) η βεβαίωση του ΙΚΑ όμως γράφει από 3/2015 έως 12/2015 (10 μήνες) και ημέρες Εργασίας 116 απο τη διαίρεση που έκανα συμπλήρωσα 4 μήνες ασφάλισης και 16 ημέρες , στους μήνες απασχόλησης τη ποσό βάζω ?, και πείτε μου αν γνωρίζεται γιατί υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στη βεβαίωση που δίνει το ΙΚΑ με αυτή του εργοδότη που είναι και η σωστή.


Μαλλον επειδη σου βαλαν και το δωρο χριστουγεννων δειχνει διαστημα μεχρι 12/2015...ετσι κανουν στις βεβαιωσεις του εφκα... κι εγω εχω αυτο το θεμα και αναρωτιεμαι πως θα συμπληρωσω το διαστημα... Γιατι με τις μερες ασφαλισης ειναι οκ στην περιπτωση σου σωστα υπολογιζεις 4μηνες 16 μερες.... Δυο ειναι οι εκδοχες ή βαζεις το ακριβες διάστημα που συμπίπτει με την βεβαιωση του εργοδότη, δηλ 12/3/2015 εως 31/7/2015 ή 12/3/2015 εως 31/12/2015 συμφωνα με τη βεβαίωση εφκα και επισης εφοσον δε διευκρινιζεται ημερα συγκεκριμένη για τη ληξη εγω ειπα 31/12/2015 αλλα θα μπορούσε και 1/12/2015..αν ξερει καπως πως δέχεται το ασεπ να δηλωνεται θα βοηθουσε ιδιαιτερως :lol: :lol:

Αν και θα έπρεπε πρώτα να διαβάσετε τις οδηγιες συμπληρωσης καθως και το ΦΕΚ.

Για μισθωτούς με Ικα - Εφκα έχουμε:
Μήνες απασχόλησης βαζεις από τη βεβαίωση του ΕΦΚΑ μέρες εργασίας / 25, αν είσαι μισθωτός.
Μήνες ασφάλισης και μερες ασφαλισης υπολογιζεις σύμφωνα με το διάστημα ασφαλισης που λέει η βεβαίωση. Αν στη βεβαίωση δε λέει μέρες ξεκινάς με 1η του μήνα και τελειώνεις με 31, πχ ξεκινάς να υπολογίζεις 1/5/2017 - 31/12/2017.

Αν έχεις κάποιες μικρές αμφιβολίες με τις μερες προτίμησε να βάλεις κάτι παραπάνω, πχ 1 μήνα κι αν τα χαρτιά σου βρεθούν υπό έλεγχο θα το διορθώσουν από τον ΑΣΕΠ. Όχι όμως υπερβολές.


Ευχαριστω παρα πολυ που μας εδωσες τα φωτα σου... Και σχετικα με την ανωτερω περίπτωση που διαφερει το διαστημα μεταξυ βεβαιωσης εργοδοτη και βεβαιωσης εφκα, αν δηλ εχω απασχοληθει απο 8/1/2017 για παραδειγμα, ως 19/10/2017, το ακριβες μέχρι τελευταία μερα εργασιας διαστημα, αλλα του εφκα λεει 1/2017 εως 12/2017 λογω καταβολης του δωρου, κατα τη γνωμη σου στο μητρώο πρέπει να γραψουμε συμφωνα με εφκα, δηλ, 1/12017 εως 31/12/2017? Ευχαριστώ κ πάλι για το χρόνο σου αν απαντησεις :wink:

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Απρ 19, 2018 10:27 am

Vagg έγραψε:Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να διευκρινήσει ποιο είναι το σωστό έγγραφο της Υπεύθυνης δήλωσης εργασιακής εμπειρίας καθώς έχω βρεί δύο διαφορετικά εώς τώρα?Ευχαριστώ.

Καλημέρα,
Συνήθως δε χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση για την εργασιακή εμπειρία όταν η προκήρυξη απαιτεί συμπλήρωση του μητρώου σου κι επίκληση της εμπειρίας από αυτό στην ηλεκτρονική σου αίτηση. Μιας και η ηλεκτρονική αίτηση έχει θέση υπεύθυνης δήλωσης.
Παρόλα αυτά οποίο έντυπο και να χρησιμοποιήσεις ή ακόμα και να δημιουργήσεις εσυ κάποιο πρότυπο υπεύθυνης δήλωσης, ώστε να αναφέρεις με περισσότερες λεπτομέρειες από ότι στο μητρώο σου την εργασιακή σου εμπειρία ο ΑΣΕΠ θα το εκλάβει σωστό.

Θα αναφέρω προσωπικό μου παράδειγμα, όπου είχα κάνει ένσταση σε κάποιο διαγωνισμό και είχα συμπεριλάβει δικό μου πρότυπο υπεύθυνης δήλωσης, δηλαδη δεν είχα χρησιμοποίησει κάποιο από αυτά που έχει στη σελίδα, στην αιτιολογική έκθεση του ΑΣΕΠ για την ένσταση έκαναν αναφορά στα δηλωμένα που είχα και εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Συνεπως το είχαν λάβει υπόψη.

Αν είσαι στους διοριστέους τα χαρτιά σου θα ελεγχθούν οτιδήποτε περιττό θα αφαιρεθεί, χωρίς να ακυρωθει η αίτηση σου. Απορριπτεσαι μόνο αν δηλώνεις πράγματα που είναι απαιτούμενα και δε έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

evi44 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:
evi44 έγραψε:
Μαλλον επειδη σου βαλαν και το δωρο χριστουγεννων δειχνει διαστημα μεχρι 12/2015...ετσι κανουν στις βεβαιωσεις του εφκα... κι εγω εχω αυτο το θεμα και αναρωτιεμαι πως θα συμπληρωσω το διαστημα... Γιατι με τις μερες ασφαλισης ειναι οκ στην περιπτωση σου σωστα υπολογιζεις 4μηνες 16 μερες.... Δυο ειναι οι εκδοχες ή βαζεις το ακριβες διάστημα που συμπίπτει με την βεβαιωση του εργοδότη, δηλ 12/3/2015 εως 31/7/2015 ή 12/3/2015 εως 31/12/2015 συμφωνα με τη βεβαίωση εφκα και επισης εφοσον δε διευκρινιζεται ημερα συγκεκριμένη για τη ληξη εγω ειπα 31/12/2015 αλλα θα μπορούσε και 1/12/2015..αν ξερει καπως πως δέχεται το ασεπ να δηλωνεται θα βοηθουσε ιδιαιτερως :lol: :lol:

Αν και θα έπρεπε πρώτα να διαβάσετε τις οδηγιες συμπληρωσης καθως και το ΦΕΚ.

Για μισθωτούς με Ικα - Εφκα έχουμε:
Μήνες απασχόλησης βαζεις από τη βεβαίωση του ΕΦΚΑ μέρες εργασίας / 25, αν είσαι μισθωτός.
Μήνες ασφάλισης και μερες ασφαλισης υπολογιζεις σύμφωνα με το διάστημα ασφαλισης που λέει η βεβαίωση. Αν στη βεβαίωση δε λέει μέρες ξεκινάς με 1η του μήνα και τελειώνεις με 31, πχ ξεκινάς να υπολογίζεις 1/5/2017 - 31/12/2017.

Αν έχεις κάποιες μικρές αμφιβολίες με τις μερες προτίμησε να βάλεις κάτι παραπάνω, πχ 1 μήνα κι αν τα χαρτιά σου βρεθούν υπό έλεγχο θα το διορθώσουν από τον ΑΣΕΠ. Όχι όμως υπερβολές.


Ευχαριστω παρα πολυ που μας εδωσες τα φωτα σου... Και σχετικα με την ανωτερω περίπτωση που διαφερει το διαστημα μεταξυ βεβαιωσης εργοδοτη και βεβαιωσης εφκα, αν δηλ εχω απασχοληθει απο 8/1/2017 για παραδειγμα, ως 19/10/2017, το ακριβες μέχρι τελευταία μερα εργασιας διαστημα, αλλα του εφκα λεει 1/2017 εως 12/2017 λογω καταβολης του δωρου, κατα τη γνωμη σου στο μητρώο πρέπει να γραψουμε συμφωνα με εφκα, δηλ, 1/12017 εως 31/12/2017? Ευχαριστώ κ πάλι για το χρόνο σου αν απαντησεις :wink:


Καλημέρα και πάλι,
Κατά τη γνώμη μου δε πρέπει να συμπεριλάβεις τη βεβαίωση εργοδότη, αν μιλάμε για προκήρυξη του ΑΣΕΠ για μόνιμες θέσεις. Θα γραψεις ακριβώς αυτά που σου λέει η βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα.
Όπως άλλωστε μπορεις να δεις στο αντίστοιχο παραρτημα για την απόδειξη της εργασιακής εμπειρίας για τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα, αρκεί η βεβαίωση του ΙΚΑ.
Προσωπικά δεν έβαλα ποτέ βεβαίωση εργοδότη και μου τα μετρούσαν όπως ακριβώς τα δήλωνα, βάση της βεβαίωσης, ακόμα και μετά τον έλεγχο μιας και ήμουν διοριστεος σε 5-6 διαγωνισμους.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό evi44 » Πέμ Απρ 19, 2018 12:18 pm

DTINFINITY έγραψε:
Vagg έγραψε:Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να διευκρινήσει ποιο είναι το σωστό έγγραφο της Υπεύθυνης δήλωσης εργασιακής εμπειρίας καθώς έχω βρεί δύο διαφορετικά εώς τώρα?Ευχαριστώ.

Καλημέρα,
Συνήθως δε χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση για την εργασιακή εμπειρία όταν η προκήρυξη απαιτεί συμπλήρωση του μητρώου σου κι επίκληση της εμπειρίας από αυτό στην ηλεκτρονική σου αίτηση. Μιας και η ηλεκτρονική αίτηση έχει θέση υπεύθυνης δήλωσης.
Παρόλα αυτά οποίο έντυπο και να χρησιμοποιήσεις ή ακόμα και να δημιουργήσεις εσυ κάποιο πρότυπο υπεύθυνης δήλωσης, ώστε να αναφέρεις με περισσότερες λεπτομέρειες από ότι στο μητρώο σου την εργασιακή σου εμπειρία ο ΑΣΕΠ θα το εκλάβει σωστό.

Θα αναφέρω προσωπικό μου παράδειγμα, όπου είχα κάνει ένσταση σε κάποιο διαγωνισμό και είχα συμπεριλάβει δικό μου πρότυπο υπεύθυνης δήλωσης, δηλαδη δεν είχα χρησιμοποίησει κάποιο από αυτά που έχει στη σελίδα, στην αιτιολογική έκθεση του ΑΣΕΠ για την ένσταση έκαναν αναφορά στα δηλωμένα που είχα και εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Συνεπως το είχαν λάβει υπόψη.

Αν είσαι στους διοριστέους τα χαρτιά σου θα ελεγχθούν οτιδήποτε περιττό θα αφαιρεθεί, χωρίς να ακυρωθει η αίτηση σου. Απορριπτεσαι μόνο αν δηλώνεις πράγματα που είναι απαιτούμενα και δε έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

evi44 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:Αν και θα έπρεπε πρώτα να διαβάσετε τις οδηγιες συμπληρωσης καθως και το ΦΕΚ.

Για μισθωτούς με Ικα - Εφκα έχουμε:
Μήνες απασχόλησης βαζεις από τη βεβαίωση του ΕΦΚΑ μέρες εργασίας / 25, αν είσαι μισθωτός.
Μήνες ασφάλισης και μερες ασφαλισης υπολογιζεις σύμφωνα με το διάστημα ασφαλισης που λέει η βεβαίωση. Αν στη βεβαίωση δε λέει μέρες ξεκινάς με 1η του μήνα και τελειώνεις με 31, πχ ξεκινάς να υπολογίζεις 1/5/2017 - 31/12/2017.

Αν έχεις κάποιες μικρές αμφιβολίες με τις μερες προτίμησε να βάλεις κάτι παραπάνω, πχ 1 μήνα κι αν τα χαρτιά σου βρεθούν υπό έλεγχο θα το διορθώσουν από τον ΑΣΕΠ. Όχι όμως υπερβολές.


Ευχαριστω παρα πολυ που μας εδωσες τα φωτα σου... Και σχετικα με την ανωτερω περίπτωση που διαφερει το διαστημα μεταξυ βεβαιωσης εργοδοτη και βεβαιωσης εφκα, αν δηλ εχω απασχοληθει απο 8/1/2017 για παραδειγμα, ως 19/10/2017, το ακριβες μέχρι τελευταία μερα εργασιας διαστημα, αλλα του εφκα λεει 1/2017 εως 12/2017 λογω καταβολης του δωρου, κατα τη γνωμη σου στο μητρώο πρέπει να γραψουμε συμφωνα με εφκα, δηλ, 1/12017 εως 31/12/2017? Ευχαριστώ κ πάλι για το χρόνο σου αν απαντησεις :wink:


Καλημέρα και πάλι,
Κατά τη γνώμη μου δε πρέπει να συμπεριλάβεις τη βεβαίωση εργοδότη, αν μιλάμε για προκήρυξη του ΑΣΕΠ για μόνιμες θέσεις. Θα γραψεις ακριβώς αυτά που σου λέει η βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα.
Όπως άλλωστε μπορεις να δεις στο αντίστοιχο παραρτημα για την απόδειξη της εργασιακής εμπειρίας για τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα, αρκεί η βεβαίωση του ΙΚΑ.
Προσωπικά δεν έβαλα ποτέ βεβαίωση εργοδότη και μου τα μετρούσαν όπως ακριβώς τα δήλωνα, βάση της βεβαίωσης, ακόμα και μετά τον έλεγχο μιας και ήμουν διοριστεος σε 5-6 διαγωνισμους.


Ευχαριστω κ παλι για την απάντηση.. Καταλαβα τι λες... Εγω τη βαζω για επιβεβαίωση της συναφειας ως προς την ειδικοτητα... Αρα για το παράδειγμα που εδωσα πιο πανω για μενα εγω θα δηλωσω τα εξης: χρονικο διαστημα θα γραψω ο, τι κι ο εφκα, δηλ: 1/1/2017 εως 31/12/2017.. Διαστημα απασχολησης: 12 μηνες, διαστημα ασφαλισης διαιρω τις ημερες ασφαλισης με το 25 και γραφω μηνες και μερες, σωστα... Βασικα αν θες μου ξανααπαντας γιατι σ επρηξα στις ερωτήσεις.. Απλα επειδή φαίνεται πως γνωριζεις το θεματα ασεπ και δημοσιου γενικα.. Ευχαριστώ παντως και για την μέχρι τώρα βοηθεια σου.. Δυστυχώς το ασεπ δεν το πιανω με τπτ τηλεφωνικα οσο κ αν προσπαθω τις τελευταίες μέρες :roll:

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Απρ 19, 2018 2:54 pm

Σωστά τα λες!
Να ξέρεις ότι η συνάφεια εξαρτάται από αυτό που εσυ δηλώνεις ως αντικείμενο εργασίας. Στο λέω γιατί την έχω πατήσει μια φορά και η απάντηση του ΑΣΕΠ στην ένσταση μου, ήταν ότι δεν είχα περιγράψει επακριβώς το αντικείμενο της θέσης ως αντικείμενο προϋπηρεσίας!

Πάντως όπως προείπα και 1 μήνα να βάλεις παραπάνω δε τρέχει κάτι θα στο προσαρμόσει αν χρειαστεί ο Ασεπ στο σωστό, σε περίπτωση που δεν είναι! Η διόρθωση γίνεται μόνο προς τα κάτω όμως, αν δηλώσεις λιγότερα δε θα στα διορθωσει προς τα πανω!

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό evi44 » Πέμ Απρ 19, 2018 4:51 pm

DTINFINITY έγραψε:Σωστά τα λες!
Να ξέρεις ότι η συνάφεια εξαρτάται από αυτό που εσυ δηλώνεις ως αντικείμενο εργασίας. Στο λέω γιατί την έχω πατήσει μια φορά και η απάντηση του ΑΣΕΠ στην ένσταση μου, ήταν ότι δεν είχα περιγράψει επακριβώς το αντικείμενο της θέσης ως αντικείμενο προϋπηρεσίας!

Πάντως όπως προείπα και 1 μήνα να βάλεις παραπάνω δε τρέχει κάτι θα στο προσαρμόσει αν χρειαστεί ο Ασεπ στο σωστό, σε περίπτωση που δεν είναι! Η διόρθωση γίνεται μόνο προς τα κάτω όμως, αν δηλώσεις λιγότερα δε θα στα διορθωσει προς τα πανω!


Οκ, ευχαριστώ πραγματικα μου ξεκαθαρισες ολο αυτο γτ ημουνα σε συγχυση.. Και πιστευω οτι το παραδειγμα θα ειναι κατατοπιστικο και για πολλους εδω μεσα που τωρα πρωτοκανουν αιτησεις και ψαχνονται με τη δηλωση στο μητρωο.. :D thank you!!!

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Απρ 19, 2018 6:16 pm

Ώπα σορρυ επειδή ήμουν από κινητό δεν πρόσεξα ακριβώς και το διάβασα ανάποδα.
Μήνες απασχολήσης = Ημέρες εργασίας από τη βεβαίωση ΙΚΑ / 25
Μήνες ασφάλισης = ολόκληρους τους μήνες του διαστήματος και ημέρες αν περισσεύει κάτι.
Πχ 15/01/2017 - 31/12/2017 είναι 11 μήνες και 15 μέρες.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Απρ 19, 2018 6:34 pm

Άκυρο το προηγούμενο μήνυμα...τώρα μπηκα στο μητρώο μου να δω τι έχω κάνει εγώ.

Λοιπόν σύμφωνα με αυτά που είχα εγώ θα βαλεις ημερομηνία έναρξης και λήξης όπως λέει η βεβαίωση,
μήνες απασχόλησης = ημέρες εργασίας /25,
Μήνες ασφαλισης = ημέρες εργασίας /25
και ημέρες ασφαλισης ότι περισσεύει.

Ακριβως αυτό θα δεις αν πας στη σελίδα του ΑΣΕΠ Βοήθεια—>Συχνές ερωτήσεις—> Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες, στο 12.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό evi44 » Πέμ Απρ 19, 2018 7:23 pm

DTINFINITY έγραψε:Άκυρο το προηγούμενο μήνυμα...τώρα μπηκα στο μητρώο μου να δω τι έχω κάνει εγώ.

Λοιπόν σύμφωνα με αυτά που είχα εγώ θα βαλεις ημερομηνία έναρξης και λήξης όπως λέει η βεβαίωση,
μήνες απασχόλησης = ημέρες εργασίας /25,
Μήνες ασφαλισης = ημέρες εργασίας /25
και ημέρες ασφαλισης ότι περισσεύει.

Ακριβως αυτό θα δεις αν πας στη σελίδα του ΑΣΕΠ Βοήθεια—>Συχνές ερωτήσεις—> Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες, στο 12.


Thank you, ok θα μπω να δω.... :!:


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες