Εργασιακη εμπειρια

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό evi44 » Πέμ Απρ 19, 2018 7:51 pm

DTINFINITY έγραψε:Άκυρο το προηγούμενο μήνυμα...τώρα μπηκα στο μητρώο μου να δω τι έχω κάνει εγώ.

Λοιπόν σύμφωνα με αυτά που είχα εγώ θα βαλεις ημερομηνία έναρξης και λήξης όπως λέει η βεβαίωση,
μήνες απασχόλησης = ημέρες εργασίας /25,
Μήνες ασφαλισης = ημέρες εργασίας /25
και ημέρες ασφαλισης ότι περισσεύει.

Ακριβως αυτό θα δεις αν πας στη σελίδα του ΑΣΕΠ Βοήθεια—>Συχνές ερωτήσεις—> Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες, στο 12.


Μόνο αν μπορείς μια τελευταία ερώτηση...Είδα το ερωτημα 12 και καταλαβα ακριβώς τι γινεται στους μηνες ασφαλισης...όσον αφορά στους μήνες απασχόλησης, ας πάρω το παράδειγμα που έφερες πιό πάνω, βαζω μονο μηνες και καθόλου ημέρες ακομη κι αν περισσευουν απ τη διαιρεση/25...11 μήνες αν εχω καταλαβει σωστα και όχι 12? Έτσι είναι? Εμμένω στη λεπτομέρεια αλλά έχω φοβηθεί τη σχολαστικότητα του ελέγχου..Αυτά και sorry για τις απανωτες ερωτησεις..το υπεραναλυσαμε νομιζω :P

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Παρ Απρ 20, 2018 5:43 pm

Εγώ στους μήνες απασχολήσης κάνω στρογγυλοποίηση προς τα πάνω συνήθως αν είναι πάνω από 18-19 μέρες.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό evi44 » Παρ Απρ 20, 2018 6:47 pm

DTINFINITY έγραψε:Εγώ στους μήνες απασχολήσης κάνω στρογγυλοποίηση προς τα πάνω συνήθως αν είναι πάνω από 18-19 μέρες.


οκ κι εγω αυτο θα κανω, σ' ευχαριστώ πολύ!!

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό xana » Σάβ Απρ 21, 2018 4:16 pm

evi44 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:Εγώ στους μήνες απασχολήσης κάνω στρογγυλοποίηση προς τα πάνω συνήθως αν είναι πάνω από 18-19 μέρες.


οκ κι εγω αυτο θα κανω, σ' ευχαριστώ πολύ!!


Νομίζω ότι οι μήνες μόνο ολόκληροι μπορούν να δηλώνονται και όχι με στρογγυλοποίηση. Δηλαδή και μία ημέρα να λείπει, τον χάνουμε το μήνα στα μόρια. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Αν ισχύει κάτι άλλο, πείτε μου να το βάζω κι εγώ αλλιώς.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό evi44 » Σάβ Απρ 21, 2018 8:31 pm

xana έγραψε:
evi44 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:Εγώ στους μήνες απασχολήσης κάνω στρογγυλοποίηση προς τα πάνω συνήθως αν είναι πάνω από 18-19 μέρες.


οκ κι εγω αυτο θα κανω, σ' ευχαριστώ πολύ!!


Νομίζω ότι οι μήνες μόνο ολόκληροι μπορούν να δηλώνονται και όχι με στρογγυλοποίηση. Δηλαδή και μία ημέρα να λείπει, τον χάνουμε το μήνα στα μόρια. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Αν ισχύει κάτι άλλο, πείτε μου να το βάζω κι εγώ αλλιώς.


Κοιτα εμενα στη συγκεκριμενη προϋπηρεσία μου λειπουν 3ημερες και γι αυτο θα το βαλω για μηνα, διοτι ως γνωστόν οπως λέει και DTINFINITY αν δε δηλωσεις κτ ηλεκτρονικα μετα και απο τα έγγραφα που προσκομιζεις να δικαιολογειται δε θα στο αναγνωρισουν... Για να μην αυτολογοκριθω θα το βαλω κι αυτοι αποφασιζουν.. Αν με ρωτας τι θα κανουν θεωρώ οτι κανονικα 99% δεν θα τον προσμετρησουν το μηνα γιατι οπως λες και μια μερα να υπολείπεται μαλλον δεν το μετρανε.. Αν λοιπόν κι εσυ εισαι σε παρομοια θεση του τυπου παρα 2_3μερες συμπληρωνεις μηνα δηλωνε τον για καλο και για κακο.. Πιστεύω οτι στα θεματα συναφειας ή μοριων εμπειριας δεν αποκλειουν υποψηφιους λογω λανθασμενης δηλωσης, απλα διορθωνουν προς το ορθο την εμπειρία βασει των κριτηριων που έχουν τεθεί. Εσυ αληθεια στους μηνες απασχολησης βαζεις τους μηνες που προκυπτουν απ τη διαιρεση/25 οπως και στους μηνες ασφαλισης?

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Κυρ Απρ 22, 2018 10:06 am

Ναι κι εγώ επιμένω ότι καλύτερα να δηλώσεις 1 μήνα παραπάνω κι ας τον προσαρμοσουν αυτοί στο έλεγχο, παρά να μην τον έχεις δηλώσει.

Για τη συνάφεια πάντως πραγματικά είναι ότι δηλώσεις είσαι. Κι εγώ δε το περίμενα, πίστευα ότι κάπως ελέγχονται, αλλά προσωπικα την πάτησα σε προκήρυξη που ενώ έχω κωδικό ενσήμων που λέει ξεκάθαρα την ειδικότητα μου, προκύπτει 100% συνάφεια από αυτό που είχα γράψει αφού στην ουσία περιέγραφα το ΚΑΔ μου, από τον ΑΣΕΠ δε μου αναγνώρισαν συνάφεια γιατί δεν είχα περιγράψει σε αυτό το κουτάκι στο μητρώο το αντικείμενο της θέσης όπως το λέει το ΦΕΚ του διαγωνισμού.
Κι αυτή ήταν και η απάντηση τους στην ένσταση μου.

apodim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2018 2:53 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό apodim » Κυρ Απρ 22, 2018 3:27 pm

Καλησπέρα παιδια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι.. Όταν έχεις για παράδειγμα 3 εργοδότες στους οποίους δεν έχεις κλείσει μήνα ασφάλισης αλλά μερικές μέρες στον καθένα π.χ 14 στον πρώτο, 20 στο δεύτερο και 5 στο τριτο, εκεί που αναφέρει μήνες ασφάλισης βάζω 0 και μέρες ασφάλισης 14, 20 και 5 αντιστοιχα. Στην ηλεκτρονική αίτηση όμως, οι μέρες αυτές αθροίζονται και μετράνε σαν 1 μήνας εμπεριας;

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό xana » Κυρ Απρ 22, 2018 4:22 pm

evi44 έγραψε:
xana έγραψε:
evi44 έγραψε:
οκ κι εγω αυτο θα κανω, σ' ευχαριστώ πολύ!!


Νομίζω ότι οι μήνες μόνο ολόκληροι μπορούν να δηλώνονται και όχι με στρογγυλοποίηση. Δηλαδή και μία ημέρα να λείπει, τον χάνουμε το μήνα στα μόρια. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Αν ισχύει κάτι άλλο, πείτε μου να το βάζω κι εγώ αλλιώς.


Κοιτα εμενα στη συγκεκριμενη προϋπηρεσία μου λειπουν 3ημερες και γι αυτο θα το βαλω για μηνα, διοτι ως γνωστόν οπως λέει και DTINFINITY αν δε δηλωσεις κτ ηλεκτρονικα μετα και απο τα έγγραφα που προσκομιζεις να δικαιολογειται δε θα στο αναγνωρισουν... Για να μην αυτολογοκριθω θα το βαλω κι αυτοι αποφασιζουν.. Αν με ρωτας τι θα κανουν θεωρώ οτι κανονικα 99% δεν θα τον προσμετρησουν το μηνα γιατι οπως λες και μια μερα να υπολείπεται μαλλον δεν το μετρανε.. Αν λοιπόν κι εσυ εισαι σε παρομοια θεση του τυπου παρα 2_3μερες συμπληρωνεις μηνα δηλωνε τον για καλο και για κακο.. Πιστεύω οτι στα θεματα συναφειας ή μοριων εμπειριας δεν αποκλειουν υποψηφιους λογω λανθασμενης δηλωσης, απλα διορθωνουν προς το ορθο την εμπειρία βασει των κριτηριων που έχουν τεθεί. Εσυ αληθεια στους μηνες απασχολησης βαζεις τους μηνες που προκυπτουν απ τη διαιρεση/25 οπως και στους μηνες ασφαλισης?


Ναι, εγώ δηλώνω μόνο ολόκληρους μήνες έως τώρα. Απλά οκ, νομίζω ότι όσο πιο πολλά αμφιλεγόμενα δηλώνεις, που μάλλον δεν είναι και ορθή η λογική δήλωσης, τόσο αν τελικά στο πιάσουν στα προσωρινά δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για το τελικό αποτέλεσμα στα οριστικά. Δηλαδή αν βγουν προσωρινά και δε σου έχουν αφαιρέσει το μήνα και με τον επόμενο υποψήφιο έχεις διαφορά λιγότερη από 7 μόρια, δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δε θα στο αφαιρέσουν στα οριστικά στον 2ο έλεγχο. Ή δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δε θα ευδοκιμήσει μία αίτηση θεραπείας υποψηφίου που θα στρέφεται κατά κάτι τέτοιου. Λίγο τραβηγμένο αυτό που λέω αλλά για να μην υπάρχει κίνδυνος να σε πετάξει κάποιος κάπως έξω, εγώ ακολουθώ τη σίγουρη οδό.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό xana » Κυρ Απρ 22, 2018 5:05 pm

DTINFINITY έγραψε:Ναι κι εγώ επιμένω ότι καλύτερα να δηλώσεις 1 μήνα παραπάνω κι ας τον προσαρμοσουν αυτοί στο έλεγχο, παρά να μην τον έχεις δηλώσει.

Για τη συνάφεια πάντως πραγματικά είναι ότι δηλώσεις είσαι. Κι εγώ δε το περίμενα, πίστευα ότι κάπως ελέγχονται, αλλά προσωπικα την πάτησα σε προκήρυξη που ενώ έχω κωδικό ενσήμων που λέει ξεκάθαρα την ειδικότητα μου, προκύπτει 100% συνάφεια από αυτό που είχα γράψει αφού στην ουσία περιέγραφα το ΚΑΔ μου, από τον ΑΣΕΠ δε μου αναγνώρισαν συνάφεια γιατί δεν είχα περιγράψει σε αυτό το κουτάκι στο μητρώο το αντικείμενο της θέσης όπως το λέει το ΦΕΚ του διαγωνισμού.
Κι αυτή ήταν και η απάντηση τους στην ένσταση μου.


Σε ποια προκήρυξη αναφέρεστε και σε τι είδους εμπειρία; Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο αυστηροί. Αν προκύπτει συνάφεια δεν την αφαιρούν επειδή δεν έχεις αναγράψει στο κουτάκι κάτι από τα αναγραφόμενα στο ΦΕΚ της Προκήρυξης, ενώ αν απαιτεί εξειδικευμένη εμπειρία η Προκήρυξη, πρέπει από τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά να προκύπτει αυτού του είδους η εμπειρία. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Μήπως ήταν πάρα πολύ γενικός ο κωδικός των ενσήμων (π.χ. Ιδιωτικός Υπάλληλος ή Υπάλληλος Γραφείου - δεν ξέρω όλους τους κωδικούς ενσήμων που υπάρχουν) και κάπως έπρεπε να εξηγήσετε τι αφορούσε αυτή η εργασία και δεν το κάνατε;

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό xana » Κυρ Απρ 22, 2018 5:10 pm

apodim έγραψε:Καλησπέρα παιδια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι.. Όταν έχεις για παράδειγμα 3 εργοδότες στους οποίους δεν έχεις κλείσει μήνα ασφάλισης αλλά μερικές μέρες στον καθένα π.χ 14 στον πρώτο, 20 στο δεύτερο και 5 στο τριτο, εκεί που αναφέρει μήνες ασφάλισης βάζω 0 και μέρες ασφάλισης 14, 20 και 5 αντιστοιχα. Στην ηλεκτρονική αίτηση όμως, οι μέρες αυτές αθροίζονται και μετράνε σαν 1 μήνας εμπεριας;


Σωστά. Θα καταγράψετε ξεχωριστά τον κάθε εργοδότη. Και μετά δίπλα από την κάθε επιδιωκόμενη θέση θα βάζετε τους συνολικούς μήνες της συναφούς εμπειρίας. Οι μήνες αυτοί θα προκύψουν αν αθροίσετε όλες τις ημέρες των ενσήμων και διαιρέσετε με το 25.

en1970
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2017 4:16 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό en1970 » Κυρ Απρ 22, 2018 5:49 pm

xana έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:Ναι κι εγώ επιμένω ότι καλύτερα να δηλώσεις 1 μήνα παραπάνω κι ας τον προσαρμοσουν αυτοί στο έλεγχο, παρά να μην τον έχεις δηλώσει.

Για τη συνάφεια πάντως πραγματικά είναι ότι δηλώσεις είσαι. Κι εγώ δε το περίμενα, πίστευα ότι κάπως ελέγχονται, αλλά προσωπικα την πάτησα σε προκήρυξη που ενώ έχω κωδικό ενσήμων που λέει ξεκάθαρα την ειδικότητα μου, προκύπτει 100% συνάφεια από αυτό που είχα γράψει αφού στην ουσία περιέγραφα το ΚΑΔ μου, από τον ΑΣΕΠ δε μου αναγνώρισαν συνάφεια γιατί δεν είχα περιγράψει σε αυτό το κουτάκι στο μητρώο το αντικείμενο της θέσης όπως το λέει το ΦΕΚ του διαγωνισμού.
Κι αυτή ήταν και η απάντηση τους στην ένσταση μου.


Σε ποια προκήρυξη αναφέρεστε και σε τι είδους εμπειρία; Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο αυστηροί. Αν προκύπτει συνάφεια δεν την αφαιρούν επειδή δεν έχεις αναγράψει στο κουτάκι κάτι από τα αναγραφόμενα στο ΦΕΚ της Προκήρυξης, ενώ αν απαιτεί εξειδικευμένη εμπειρία η Προκήρυξη, πρέπει από τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά να προκύπτει αυτού του είδους η εμπειρία. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Μήπως ήταν πάρα πολύ γενικός ο κωδικός των ενσήμων (π.χ. Ιδιωτικός Υπάλληλος ή Υπάλληλος Γραφείου - δεν ξέρω όλους τους κωδικούς ενσήμων που υπάρχουν) και κάπως έπρεπε να εξηγήσετε τι αφορούσε αυτή η εργασία και δεν το κάνατε;

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την εμπειρία. Σε περίπτωση θέσεων ΠΕ Διοικητικού Οικονομικού εάν στο αντίστοιχο κουτάκι γραφείς Υπάλληλος Γραφείου (αναφέρουμε σε περίπτωση μισθωτού του ιδιωτικού τομέα) είναι σωστή η περιγραφή. Επιπλέων η διδακτική εμπειρία είναι συναφή ή όχι με αυτές τις θέσεις αναρωτιέμαι εάν πρέπει να την συμπεριλάβω ή όχι;

sunbeam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 9:34 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό sunbeam » Κυρ Απρ 22, 2018 6:03 pm

evi44 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:Άκυρο το προηγούμενο μήνυμα...τώρα μπηκα στο μητρώο μου να δω τι έχω κάνει εγώ.

Λοιπόν σύμφωνα με αυτά που είχα εγώ θα βαλεις ημερομηνία έναρξης και λήξης όπως λέει η βεβαίωση,
μήνες απασχόλησης = ημέρες εργασίας /25,
Μήνες ασφαλισης = ημέρες εργασίας /25
και ημέρες ασφαλισης ότι περισσεύει.

Ακριβως αυτό θα δεις αν πας στη σελίδα του ΑΣΕΠ Βοήθεια—>Συχνές ερωτήσεις—> Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες, στο 12.


Έχω ήδη διαβάσει εκεί που λες και επειδή δεν αναφέρει για τους μήνες απασχόλησης για αυτό έθεσα το ερώτημα εδώ, άλλωστε αν οι μήνες απασχόλησης είναι το ίδιο με τους μήνες ασφάλισης γιατί να πρέπει να το γράφουμε δυο φορές κάτι δεν κολλάει

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Κυρ Απρ 22, 2018 6:56 pm

sunbeam έγραψε:
evi44 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:Άκυρο το προηγούμενο μήνυμα...τώρα μπηκα στο μητρώο μου να δω τι έχω κάνει εγώ.

Λοιπόν σύμφωνα με αυτά που είχα εγώ θα βαλεις ημερομηνία έναρξης και λήξης όπως λέει η βεβαίωση,
μήνες απασχόλησης = ημέρες εργασίας /25,
Μήνες ασφαλισης = ημέρες εργασίας /25
και ημέρες ασφαλισης ότι περισσεύει.

Ακριβως αυτό θα δεις αν πας στη σελίδα του ΑΣΕΠ Βοήθεια—>Συχνές ερωτήσεις—> Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες, στο 12.


Έχω ήδη διαβάσει εκεί που λες και επειδή δεν αναφέρει για τους μήνες απασχόλησης για αυτό έθεσα το ερώτημα εδώ, άλλωστε αν οι μήνες απασχόλησης είναι το ίδιο με τους μήνες ασφάλισης γιατί να πρέπει να το γράφουμε δυο φορές κάτι δεν κολλάει


Εγω πάντως έχω διοριστεί βάζοντας τα ίδια και στα δυο πεδία.
Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι να μη παίρνεις 25 ένσημα το μήνα και να βάλεις πχ Για ένα χρόνο εργασιας, μήνες απασχόλησης 12 και να πας να βάλεις σύμφωνα με τη βεβαίωση τις ημέρες εργασίας /25 στους μήνες ασφαλισης έστω, 10.
Η ουσία πάντως είναι πέρα από αυτή την αναφορά τι θα γραψεις συνολικά μήνες εμπειρίες δίπλα στη θέση που διεκδικείς.

sunbeam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 9:34 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό sunbeam » Κυρ Απρ 22, 2018 9:15 pm

Αυτό που λες έχει μία λογική, οπότε στη δική μου περίπτωση πρέπει να βάλω στους μήνες εργασίας 10 που είναι η βεβαίωση του ΙΚΑ και στους μήνες Ασφάλισης 4 με βάση τη διαίρεση τον ημερών ασφάλισης με το 25

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό evi44 » Κυρ Απρ 22, 2018 9:26 pm

xana έγραψε:
evi44 έγραψε:
xana έγραψε:
Νομίζω ότι οι μήνες μόνο ολόκληροι μπορούν να δηλώνονται και όχι με στρογγυλοποίηση. Δηλαδή και μία ημέρα να λείπει, τον χάνουμε το μήνα στα μόρια. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Αν ισχύει κάτι άλλο, πείτε μου να το βάζω κι εγώ αλλιώς.


Κοιτα εμενα στη συγκεκριμενη προϋπηρεσία μου λειπουν 3ημερες και γι αυτο θα το βαλω για μηνα, διοτι ως γνωστόν οπως λέει και DTINFINITY αν δε δηλωσεις κτ ηλεκτρονικα μετα και απο τα έγγραφα που προσκομιζεις να δικαιολογειται δε θα στο αναγνωρισουν... Για να μην αυτολογοκριθω θα το βαλω κι αυτοι αποφασιζουν.. Αν με ρωτας τι θα κανουν θεωρώ οτι κανονικα 99% δεν θα τον προσμετρησουν το μηνα γιατι οπως λες και μια μερα να υπολείπεται μαλλον δεν το μετρανε.. Αν λοιπόν κι εσυ εισαι σε παρομοια θεση του τυπου παρα 2_3μερες συμπληρωνεις μηνα δηλωνε τον για καλο και για κακο.. Πιστεύω οτι στα θεματα συναφειας ή μοριων εμπειριας δεν αποκλειουν υποψηφιους λογω λανθασμενης δηλωσης, απλα διορθωνουν προς το ορθο την εμπειρία βασει των κριτηριων που έχουν τεθεί. Εσυ αληθεια στους μηνες απασχολησης βαζεις τους μηνες που προκυπτουν απ τη διαιρεση/25 οπως και στους μηνες ασφαλισης?


Ναι, εγώ δηλώνω μόνο ολόκληρους μήνες έως τώρα. Απλά οκ, νομίζω ότι όσο πιο πολλά αμφιλεγόμενα δηλώνεις, που μάλλον δεν είναι και ορθή η λογική δήλωσης, τόσο αν τελικά στο πιάσουν στα προσωρινά δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για το τελικό αποτέλεσμα στα οριστικά. Δηλαδή αν βγουν προσωρινά και δε σου έχουν αφαιρέσει το μήνα και με τον επόμενο υποψήφιο έχεις διαφορά λιγότερη από 7 μόρια, δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δε θα στο αφαιρέσουν στα οριστικά στον 2ο έλεγχο. Ή δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δε θα ευδοκιμήσει μία αίτηση θεραπείας υποψηφίου που θα στρέφεται κατά κάτι τέτοιου. Λίγο τραβηγμένο αυτό που λέω αλλά για να μην υπάρχει κίνδυνος να σε πετάξει κάποιος κάπως έξω, εγώ ακολουθώ τη σίγουρη οδό.


Συμφωνω με τους ενδοιασμούς σου κι εννοείται οτι αν μιλαμε για υπερβολες τυπου 3κ/2018 οπου δηλωσαν οτι να ναι, θα πρέπει να ειναι κανεις ψιλιασμενος οτι μπορει να υπαρξουν ανεπιθυμητες ανατροπες για τον ιδιο μεταξυ προσωρινων κι οριστικων... Εδω μιλαμε για 1μηνα παρα 2_3ημερες κ σίγουρα εγω προτιμω να μη με δω στον οριστικο πινακα εξαιτιας τελικα μη προσμετρησης του, παρα να μη με δω ουτε στα προσωρινα ωστε να μου δοθεί μια ευκαιρία να κριθω και για τα οριστικα απο το να δω οτι τελικα λογω της διαφοράς των μοριων ενος μηνα δεν εξεταστηκε καν ο φακελος μου ωστε να δω εν τέλει και πώς γνωμοδοτουν και να μην βρεθω στη θεση αν ειμαι στους επιλαχοντες να κανω ενσταση για να διαπιστωσω το αν τελικα θα μου μετρησουν το μηνα ή οχι... Με το να μην δηλωσω το μηνα, ρισκαρω να χασω 7 μορια λογω του μη αναστρεψιμου της δηλωσης αλλα ειμαι πιο ησυχη για την κριση των προσωρινων, με το να τον δηλωσω ομως, αν κ παρατεινω μεγαλυτερη αγωνια για τα οριστικα, δε χανω το ενδεχομενο να κερδισω αν κρινουν ετσι τα 7 μορια... Και φυσικα ολα αυτα επειδή εγω τουλαχιστον κ αρκετοι εδω δεν γνωριζουμε επακριβως πώς μοριοδοτουν οι επιτροπες... Ακομη και ως προς τη συναφεια τα πραγματα ειναι λιγο μυστηρια, για παραδειγμα ακομη δεν εχω καταλαβει αν πχ τη διδακτικη εμπειρία που ρωτάει κι η φιλη πιο πανω τη μετρανε ως συναφη για διοικητικο οικονομικο.. Αν με ρωτάς υποψιαζομαι οτι ειναι τοσο ελαστικοι στην ερμηνεια της συναφειας που παιζει να αναγνωριζουν οχι μονο εμπειρια διδασκαλιας, αλλα και πωλητη και οτι να ναι... Επισης τεινω και απο περιπτωσεις γνωστων να πιστεψω αυτο που λεει και ο DTINFINITY οτι οι κωδικοι του εφκα δεν εξεταζονται καν απο ασεπ... Ειμαι τοσο πεπεισμενη γι αυτο που ειλικρινά θα ηθελα καποιος απο προσωπικη εμπειρία να ερχοταν να με διαψευσει σ αυτη μου την εκτιμηση.. Οπως κ να χει ειναι θετικο που τα συζηταμε ολα αυτα γιατι μαθαινουμε ανταλασσοντας εμπειριες να κανουμε ορθοτερες δηλωσεις και προς το συμφερον μας αλλα και για διευκολυνση της ολης διαδικασιας


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες