Εργασιακη εμπειρια

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
ap2
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 8:48 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό ap2 » Τετ Απρ 25, 2018 2:35 pm

DTINFINITY έγραψε:
ap2 έγραψε:DTINFINITY, χαίρεται!

Επειδή γνωρίζεις πολλά. Πώς γίνεται στα προσωρινά να πέτυχες την 10η επιλογή σου και στα οριστικά να ανέβηκες στην 5η, για παράδειγμα, χωρίς ένσταση, κλπ.;
Όσοι είχαν περισσότερα μόρια τι απέγιναν; Η 5Κ η σημερινή είχε τέτοιες αλλαγές.

Θα σου πω μόνο αυτό που υποθέτω.
Στην αρχή θεωρώ με τα προσωρινά γίνεται ένας πρώτος έλεγχος των δικαιολογητικών μόνο όσοι φαίνονται διοριστέοι. Στην συνέχεια με τις ενστάσεις ξεκινάει έλεγχος ξανά των διοριστέων, στο λέω αυτό με σιγουριά γιατί έχω πρακτικό από δίκη μου ένσταση και αναγράφει ένα προς ένα τα ονόματα που εξετάστηκαν ως διοριστέοι. Μετά ελέγχονται τα χαρτιά αυτού που έχει κάνει την ένσταση και αν στρέφεται απέναντι σε κάποιον προσπαθούν να επιβεβαιώσουν αν όντως στέκει η καταγγελία. Άρα υποθέτω ότι κάποιοι είχαν καταγγείλει κάποιους άλλους και έτσι ανέβηκες εσυ ή κάποιοι από τους διοριστεους ή μη κέρδισαν τις ενστάσεις τους κυριως ως προς συναφεια και έγινε ξανά η κατανομή των θέσεων.
Πάντα βέβαια υπάρχει και το φαινόμενο κάποιοι να αποσύρονται από τον διαγωνισμό, όπως έκανα εγώ στην 2κ/2017 που είμαι στα προσωρινά αλλά μετά στα οριστικά βρισκομαι στους απορριπτέους ως «απέσυρε την αίτηση του». Συνεπως δημιουργούνται καραμπόλες και με αυτό το τρόπο.
Πάντως εσυ θα πρέπει να δεις αν για την 5η σου επιλογή ως την 10ή υπήρχαν αλλά άτομα που τη διεκδικούσαν, γιατί θα μπορούσε να είναι μόνο ένας, ο οποίος να αποσύρθηκε και να δημιουργήθηκαν τέτοιες καραμπόλες στη συνέχεια. Στο λέω αυτό με το σκεπτικό ότι αν πχ στη 5η επιλογή ήσουν 2ος σε σειρά, με απόσυρση του μπροστινού σου (1ου για τη συγκεκριμένη θέση) ή πηγαίνοντας τον σε άλλη επιλογή του επειδή αποσύρθηκε ένας δικοσ Του μπροστινός, εσυ έγινες 1ος γι αυτή τη θέση.
Με έναν απλό έλεγχο στους απορριπτέους αν έχει κάποιος αποσυρθεί και που βρισκόταν στα προσωρινά θα δεις αν στέκει αυτό το σενάριο.
Αυτή είναι η δίκη μου εκτίμηση, δε ξέρω αν είναι μόνο αυτά τα σενάρια βέβαια.


Ευχαριστω. Δεν αφορα εμενα, ομως.

ap2
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 8:48 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό ap2 » Τετ Απρ 25, 2018 3:13 pm

xana έγραψε:
ap2 έγραψε:DTINFINITY, χαίρεται!

Επειδή γνωρίζεις πολλά. Πώς γίνεται στα προσωρινά να πέτυχες την 10η επιλογή σου και στα οριστικά να ανέβηκες στην 5η, για παράδειγμα, χωρίς ένσταση, κλπ.;
Όσοι είχαν περισσότερα μόρια τι απέγιναν; Η 5Κ η σημερινή είχε τέτοιες αλλαγές.


Μπορεί να έκαναν άλλοι ένσταση ή μπορεί να προέκυψαν κατά τον έλεγχο του ΑΣΕΠ. Είναι πιθανόν στο πλαίσιο του ελέγχου να έπεσε ένας υποψήφιος θέση, να άρχισαν να ελέγχουν και άλλων τα δικαιολογητικά (του επόμενου κ.ο.κ.), να προέκυπτε ότι κι αυτοί είχαν δηλώσει πιο πολλά από όσα θα έπρεπε και μέχρι να φτάσουν σε κάποιον που να διορίζεται τελικά να ελέγχθηκαν αρκετοί φάκελοι κι έτσι να υπήρξαν αναμορφώσεις στη βαθμολογία. Ο πίνακας στον οποίο αναφέρεστε είναι μήπως ειδικής κατηγορίας; Μπορείτε να πείτε σε ποιο κωδικό θέσης συνέβη αυτό στην 5Κ/2017 για να έχουμε όλοι άποψη τι παίζει; Ευχαριστώ πολύ!! :)


Στις γενικές θέσεις. Δεν αφορά εμένα. Ευχαριστώ πολύ, πάντως.

Άρα τα αποτελέσματα των προσωρινά διοριστέων εξετάζονται εις διπλούν. Μάλιστα.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Απρ 25, 2018 5:23 pm

DTINFINITY έγραψε:
ap2 έγραψε:DTINFINITY, χαίρεται!

Επειδή γνωρίζεις πολλά. Πώς γίνεται στα προσωρινά να πέτυχες την 10η επιλογή σου και στα οριστικά να ανέβηκες στην 5η, για παράδειγμα, χωρίς ένσταση, κλπ.;
Όσοι είχαν περισσότερα μόρια τι απέγιναν; Η 5Κ η σημερινή είχε τέτοιες αλλαγές.

Θα σου πω μόνο αυτό που υποθέτω.
Στην αρχή θεωρώ με τα προσωρινά γίνεται ένας πρώτος έλεγχος των δικαιολογητικών μόνο όσοι φαίνονται διοριστέοι. Στην συνέχεια με τις ενστάσεις ξεκινάει έλεγχος ξανά των διοριστέων, στο λέω αυτό με σιγουριά γιατί έχω πρακτικό από δίκη μου ένσταση και αναγράφει ένα προς ένα τα ονόματα που εξετάστηκαν ως διοριστέοι. Μετά ελέγχονται τα χαρτιά αυτού που έχει κάνει την ένσταση και αν στρέφεται απέναντι σε κάποιον προσπαθούν να επιβεβαιώσουν αν όντως στέκει η καταγγελία. Άρα υποθέτω ότι κάποιοι είχαν καταγγείλει κάποιους άλλους και έτσι ανέβηκες εσυ ή κάποιοι από τους διοριστεους ή μη κέρδισαν τις ενστάσεις τους κυριως ως προς συναφεια και έγινε ξανά η κατανομή των θέσεων.
Πάντα βέβαια υπάρχει και το φαινόμενο κάποιοι να αποσύρονται από τον διαγωνισμό, όπως έκανα εγώ στην 2κ/2017 που είμαι στα προσωρινά αλλά μετά στα οριστικά βρισκομαι στους απορριπτέους ως «απέσυρε την αίτηση του». Συνεπως δημιουργούνται καραμπόλες και με αυτό το τρόπο.
Πάντως εσυ θα πρέπει να δεις αν για την 5η σου επιλογή ως την 10ή υπήρχαν αλλά άτομα που τη διεκδικούσαν, γιατί θα μπορούσε να είναι μόνο ένας, ο οποίος να αποσύρθηκε και να δημιουργήθηκαν τέτοιες καραμπόλες στη συνέχεια. Στο λέω αυτό με το σκεπτικό ότι αν πχ στη 5η επιλογή ήσουν 2ος σε σειρά, με απόσυρση του μπροστινού σου (1ου για τη συγκεκριμένη θέση) ή πηγαίνοντας τον σε άλλη επιλογή του επειδή αποσύρθηκε ένας δικοσ Του μπροστινός, εσυ έγινες 1ος γι αυτή τη θέση.
Με έναν απλό έλεγχο στους απορριπτέους αν έχει κάποιος αποσυρθεί και που βρισκόταν στα προσωρινά θα δεις αν στέκει αυτό το σενάριο.
Αυτή είναι η δίκη μου εκτίμηση, δε ξέρω αν είναι μόνο αυτά τα σενάρια βέβαια.
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να δει κάποιος το ονομα του στους προσωρινα επιτυχοντες και να δηλωσει οτι αποσυρεται,στη συγκεκριμενη φαση,απο το διαγωνισμό;Δεν το γνώριζα,ομολογουμένως.Γενικότερα ο έλεγχος που γίνεται στα προσωρινά στους φερόμενους ως διοριστέους δεν είναι αυστηρός και εκτεταμένος;

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Απρ 26, 2018 6:40 am

niki258 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:
ap2 έγραψε:DTINFINITY, χαίρεται!

Επειδή γνωρίζεις πολλά. Πώς γίνεται στα προσωρινά να πέτυχες την 10η επιλογή σου και στα οριστικά να ανέβηκες στην 5η, για παράδειγμα, χωρίς ένσταση, κλπ.;
Όσοι είχαν περισσότερα μόρια τι απέγιναν; Η 5Κ η σημερινή είχε τέτοιες αλλαγές.

Θα σου πω μόνο αυτό που υποθέτω.
Στην αρχή θεωρώ με τα προσωρινά γίνεται ένας πρώτος έλεγχος των δικαιολογητικών μόνο όσοι φαίνονται διοριστέοι. Στην συνέχεια με τις ενστάσεις ξεκινάει έλεγχος ξανά των διοριστέων, στο λέω αυτό με σιγουριά γιατί έχω πρακτικό από δίκη μου ένσταση και αναγράφει ένα προς ένα τα ονόματα που εξετάστηκαν ως διοριστέοι. Μετά ελέγχονται τα χαρτιά αυτού που έχει κάνει την ένσταση και αν στρέφεται απέναντι σε κάποιον προσπαθούν να επιβεβαιώσουν αν όντως στέκει η καταγγελία. Άρα υποθέτω ότι κάποιοι είχαν καταγγείλει κάποιους άλλους και έτσι ανέβηκες εσυ ή κάποιοι από τους διοριστεους ή μη κέρδισαν τις ενστάσεις τους κυριως ως προς συναφεια και έγινε ξανά η κατανομή των θέσεων.
Πάντα βέβαια υπάρχει και το φαινόμενο κάποιοι να αποσύρονται από τον διαγωνισμό, όπως έκανα εγώ στην 2κ/2017 που είμαι στα προσωρινά αλλά μετά στα οριστικά βρισκομαι στους απορριπτέους ως «απέσυρε την αίτηση του». Συνεπως δημιουργούνται καραμπόλες και με αυτό το τρόπο.
Πάντως εσυ θα πρέπει να δεις αν για την 5η σου επιλογή ως την 10ή υπήρχαν αλλά άτομα που τη διεκδικούσαν, γιατί θα μπορούσε να είναι μόνο ένας, ο οποίος να αποσύρθηκε και να δημιουργήθηκαν τέτοιες καραμπόλες στη συνέχεια. Στο λέω αυτό με το σκεπτικό ότι αν πχ στη 5η επιλογή ήσουν 2ος σε σειρά, με απόσυρση του μπροστινού σου (1ου για τη συγκεκριμένη θέση) ή πηγαίνοντας τον σε άλλη επιλογή του επειδή αποσύρθηκε ένας δικοσ Του μπροστινός, εσυ έγινες 1ος γι αυτή τη θέση.
Με έναν απλό έλεγχο στους απορριπτέους αν έχει κάποιος αποσυρθεί και που βρισκόταν στα προσωρινά θα δεις αν στέκει αυτό το σενάριο.
Αυτή είναι η δίκη μου εκτίμηση, δε ξέρω αν είναι μόνο αυτά τα σενάρια βέβαια.
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να δει κάποιος το ονομα του στους προσωρινα επιτυχοντες και να δηλωσει οτι αποσυρεται,στη συγκεκριμενη φαση,απο το διαγωνισμό;Δεν το γνώριζα,ομολογουμένως.Γενικότερα ο έλεγχος που γίνεται στα προσωρινά στους φερόμενους ως διοριστέους δεν είναι αυστηρός και εκτεταμένος;


Ναι συμβαίνει αρκετές φορές! Κι εγώ δε το ήξερα μέχρι που το έκανα και τελικά παρατήρησα ότι όντως γίνεται κι άλλες φορές! Ακόμα και στη 5κ/2017 που αναφέρθηκε για τα ΔΕ υπάρχει άτομο που απέσυρε την αίτηση του απ’ ότι είδα.
Προσωπικα όπως έχω πει το έκανα γιατί με βρήκαν άλλοι επιτυχόντες ενός διαγωνισμού που συμμετείχα και μου είπαν αφού έχω ήδη μπει σε μια θέση που για την ώρα δεν έχω πρόθεση να φύγω, αν μπορώ να αποσυρθώ ώστε να μπουν στη πρώτη τους επιλογή.

Για το δεύτερο μέρος, είπα ότι «θεωρώ», σίγουρα γίνεται εκτεταμένος έλεγχος όλων των διοριστέων με τα προσωρινά, αλλά στη περίπτωση ένστασης αν εσυ καταγγείλεις κάποιον άλλον και δε την κανείς για τη προσωπική σου μοριοδότηση, νομίζω ότι ελέγχουν όσο μπορούν και τους επιτρέπεται αν ευσταθεί η καταγγελία σου.
Πάντως όπως προείπα σε απάντηση ένστασης, ξεκινάει γράφοντας τα ονόματα των διοριστέων και ότι ελέγχθηκαν όλα τα χαρτιά τους κλπ, στην συνέχεια περνάει στη περιγράφει των δικαιολογητικών που εχεις επισυνάψει εσυ στην αίτηση και στην ένσταση σου, μετά περιγράφεται το αιτιολογικό της απόφασης τους και τέλος αναφέρονται όλα τα αλλά ονόματα που έχουν κάνει ένσταση κι αν έχει γίνει αποδεκτή ή όχι.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Απρ 26, 2018 9:38 am

DTINFINITY έγραψε:
niki258 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:Θα σου πω μόνο αυτό που υποθέτω.
Στην αρχή θεωρώ με τα προσωρινά γίνεται ένας πρώτος έλεγχος των δικαιολογητικών μόνο όσοι φαίνονται διοριστέοι. Στην συνέχεια με τις ενστάσεις ξεκινάει έλεγχος ξανά των διοριστέων, στο λέω αυτό με σιγουριά γιατί έχω πρακτικό από δίκη μου ένσταση και αναγράφει ένα προς ένα τα ονόματα που εξετάστηκαν ως διοριστέοι. Μετά ελέγχονται τα χαρτιά αυτού που έχει κάνει την ένσταση και αν στρέφεται απέναντι σε κάποιον προσπαθούν να επιβεβαιώσουν αν όντως στέκει η καταγγελία. Άρα υποθέτω ότι κάποιοι είχαν καταγγείλει κάποιους άλλους και έτσι ανέβηκες εσυ ή κάποιοι από τους διοριστεους ή μη κέρδισαν τις ενστάσεις τους κυριως ως προς συναφεια και έγινε ξανά η κατανομή των θέσεων.
Πάντα βέβαια υπάρχει και το φαινόμενο κάποιοι να αποσύρονται από τον διαγωνισμό, όπως έκανα εγώ στην 2κ/2017 που είμαι στα προσωρινά αλλά μετά στα οριστικά βρισκομαι στους απορριπτέους ως «απέσυρε την αίτηση του». Συνεπως δημιουργούνται καραμπόλες και με αυτό το τρόπο.
Πάντως εσυ θα πρέπει να δεις αν για την 5η σου επιλογή ως την 10ή υπήρχαν αλλά άτομα που τη διεκδικούσαν, γιατί θα μπορούσε να είναι μόνο ένας, ο οποίος να αποσύρθηκε και να δημιουργήθηκαν τέτοιες καραμπόλες στη συνέχεια. Στο λέω αυτό με το σκεπτικό ότι αν πχ στη 5η επιλογή ήσουν 2ος σε σειρά, με απόσυρση του μπροστινού σου (1ου για τη συγκεκριμένη θέση) ή πηγαίνοντας τον σε άλλη επιλογή του επειδή αποσύρθηκε ένας δικοσ Του μπροστινός, εσυ έγινες 1ος γι αυτή τη θέση.
Με έναν απλό έλεγχο στους απορριπτέους αν έχει κάποιος αποσυρθεί και που βρισκόταν στα προσωρινά θα δεις αν στέκει αυτό το σενάριο.
Αυτή είναι η δίκη μου εκτίμηση, δε ξέρω αν είναι μόνο αυτά τα σενάρια βέβαια.
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να δει κάποιος το ονομα του στους προσωρινα επιτυχοντες και να δηλωσει οτι αποσυρεται,στη συγκεκριμενη φαση,απο το διαγωνισμό;Δεν το γνώριζα,ομολογουμένως.Γενικότερα ο έλεγχος που γίνεται στα προσωρινά στους φερόμενους ως διοριστέους δεν είναι αυστηρός και εκτεταμένος;


Ναι συμβαίνει αρκετές φορές! Κι εγώ δε το ήξερα μέχρι που το έκανα και τελικά παρατήρησα ότι όντως γίνεται κι άλλες φορές! Ακόμα και στη 5κ/2017 που αναφέρθηκε για τα ΔΕ υπάρχει άτομο που απέσυρε την αίτηση του απ’ ότι είδα.
Προσωπικα όπως έχω πει το έκανα γιατί με βρήκαν άλλοι επιτυχόντες ενός διαγωνισμού που συμμετείχα και μου είπαν αφού έχω ήδη μπει σε μια θέση που για την ώρα δεν έχω πρόθεση να φύγω, αν μπορώ να αποσυρθώ ώστε να μπουν στη πρώτη τους επιλογή.

Για το δεύτερο μέρος, είπα ότι «θεωρώ», σίγουρα γίνεται εκτεταμένος έλεγχος όλων των διοριστέων με τα προσωρινά, αλλά στη περίπτωση ένστασης αν εσυ καταγγείλεις κάποιον άλλον και δε την κανείς για τη προσωπική σου μοριοδότηση, νομίζω ότι ελέγχουν όσο μπορούν και τους επιτρέπεται αν ευσταθεί η καταγγελία σου.
Πάντως όπως προείπα σε απάντηση ένστασης, ξεκινάει γράφοντας τα ονόματα των διοριστέων και ότι ελέγχθηκαν όλα τα χαρτιά τους κλπ, στην συνέχεια περνάει στη περιγράφει των δικαιολογητικών που εχεις επισυνάψει εσυ στην αίτηση και στην ένσταση σου, μετά περιγράφεται το αιτιολογικό της απόφασης τους και τέλος αναφέρονται όλα τα αλλά ονόματα που έχουν κάνει ένσταση κι αν έχει γίνει αποδεκτή ή όχι.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστικότατη ανάλυση.Συνεπώς,ανακατανομές θέσεων γίνονται και με αποσυρση υποψηφίων,το διαπίστωσα και εγώ σε κάποιες προκηρύξεις.Φαντάζομαι πως η οποιαδήποτε ένσταση κατά υποψηφίου-ων,θα πρέπει να εχει συγκεκριμένο αίτημα και βάση.Ή μπορεί να ζητήσει κάποιος τον έλεγχο των πιο πάνω χωρίς να αμφισβητεί τη συνδρομή ορισμένου προσόντος/κριτηρίου;Αν και "αρχάρια" σε όλο αυτό,έχω την εντύπωση πως υπάρχει μια ρευστότητα σε ορισμένα ζητήματα σχετικά με τη μοριοδότηση και όλα αυτά καθιστούν έναν προσωρινό διορισμό αρκετά επισφαλή.Μακάρι να έχω άδικο!

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Απρ 26, 2018 11:19 am

niki258 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:
niki258 έγραψε:Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να δει κάποιος το ονομα του στους προσωρινα επιτυχοντες και να δηλωσει οτι αποσυρεται,στη συγκεκριμενη φαση,απο το διαγωνισμό;Δεν το γνώριζα,ομολογουμένως.Γενικότερα ο έλεγχος που γίνεται στα προσωρινά στους φερόμενους ως διοριστέους δεν είναι αυστηρός και εκτεταμένος;


Ναι συμβαίνει αρκετές φορές! Κι εγώ δε το ήξερα μέχρι που το έκανα και τελικά παρατήρησα ότι όντως γίνεται κι άλλες φορές! Ακόμα και στη 5κ/2017 που αναφέρθηκε για τα ΔΕ υπάρχει άτομο που απέσυρε την αίτηση του απ’ ότι είδα.
Προσωπικα όπως έχω πει το έκανα γιατί με βρήκαν άλλοι επιτυχόντες ενός διαγωνισμού που συμμετείχα και μου είπαν αφού έχω ήδη μπει σε μια θέση που για την ώρα δεν έχω πρόθεση να φύγω, αν μπορώ να αποσυρθώ ώστε να μπουν στη πρώτη τους επιλογή.

Για το δεύτερο μέρος, είπα ότι «θεωρώ», σίγουρα γίνεται εκτεταμένος έλεγχος όλων των διοριστέων με τα προσωρινά, αλλά στη περίπτωση ένστασης αν εσυ καταγγείλεις κάποιον άλλον και δε την κανείς για τη προσωπική σου μοριοδότηση, νομίζω ότι ελέγχουν όσο μπορούν και τους επιτρέπεται αν ευσταθεί η καταγγελία σου.
Πάντως όπως προείπα σε απάντηση ένστασης, ξεκινάει γράφοντας τα ονόματα των διοριστέων και ότι ελέγχθηκαν όλα τα χαρτιά τους κλπ, στην συνέχεια περνάει στη περιγράφει των δικαιολογητικών που εχεις επισυνάψει εσυ στην αίτηση και στην ένσταση σου, μετά περιγράφεται το αιτιολογικό της απόφασης τους και τέλος αναφέρονται όλα τα αλλά ονόματα που έχουν κάνει ένσταση κι αν έχει γίνει αποδεκτή ή όχι.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστικότατη ανάλυση.Συνεπώς,ανακατανομές θέσεων γίνονται και με αποσυρση υποψηφίων,το διαπίστωσα και εγώ σε κάποιες προκηρύξεις.Φαντάζομαι πως η οποιαδήποτε ένσταση κατά υποψηφίου-ων,θα πρέπει να εχει συγκεκριμένο αίτημα και βάση.Ή μπορεί να ζητήσει κάποιος τον έλεγχο των πιο πάνω χωρίς να αμφισβητεί τη συνδρομή ορισμένου προσόντος/κριτηρίου;Αν και "αρχάρια" σε όλο αυτό,έχω την εντύπωση πως υπάρχει μια ρευστότητα σε ορισμένα ζητήματα σχετικά με τη μοριοδότηση και όλα αυτά καθιστούν έναν προσωρινό διορισμό αρκετά επισφαλή.Μακάρι να έχω άδικο!

Δεν ξέρω ακριβως πως λειτουργεί η καταγγελίας υποψηφίου, όποτε ότι και να πω θα είναι μόνο υποθέσεις.
Πάντως και με τα οριστικά έχω ακούσει παραδείγματα που δικαιώθηκαν σε αίτηση θεραπείας υποψήφιοι κι ενώ ο φορέας ζήτησε δικαιολογητικά για να προχωρήσει στο διορισμό τελικά του ανακοίνωσε ότι άλλος παίρνει τη θέση.
Επίσης μπορεί να βρει «λάθος» (πλαστό), δικαιολογητικό ο φορέας που κάνει τον έλεγχο κι εν τέλη να μη προχωρήσει στη πρόσληψη.
Μπορεί να παγώσει η διαδικασία των διορισμών για κάποιο λόγο και τελικά να σε πάρουν μετά από 10-20 χρόνια! Τα είδαμε κι αυτά να συμβαίνουν!
Συνεπως αν δε βγει το προσωπικό ΦΕΚ διορισμού σου, ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει!

avenger0016
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 11:32 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό avenger0016 » Πέμ Απρ 26, 2018 12:54 pm

Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Μέχρι πρότινος έκανα αίτηση σε προκηρύξεις για μόνιμες θέσεις με το πτυχίο ΤΕΙ Λογιστικής που κατείχα και με ένα μεταπτυχιακό σε συναφές αντικείμενο.
Αφού τελείωσα το μεταπτυχιακό, πήρα πτυχίο πανεπιστημίου, επίσης σε συναφές αντικείμενο.

Αναρωτιέμαι αν θα προσμετρηθεί το μεταπτυχιακό μου αν κάνω αίτηση σε θέσεις Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, με δεδομένο ότι το απέκτησα πριν το πτυχίο πανεπιστημίου.
Και αν θα προσμετρηθεί η συναφής προϋπηρεσία που απέκτησα αφού τελείωσα το ΤΕΙ αλλά πριν αποκτήσω το πτυχίο πανεπιστημίου.

Αν έχω καταλάβει σωστά, το θέμα είναι αν μπορεί να θεωρηθεί ως βασικός τίτλος σπουδών ο πρώτος που απέκτησα, από το ΤΕΙ, με δεδομένο ότι ο ένας είναι από ΤΕΙ και ο άλλος από πανεπιστήμιο.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Απρ 26, 2018 1:19 pm

DTINFINITY έγραψε:
niki258 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:
Ναι συμβαίνει αρκετές φορές! Κι εγώ δε το ήξερα μέχρι που το έκανα και τελικά παρατήρησα ότι όντως γίνεται κι άλλες φορές! Ακόμα και στη 5κ/2017 που αναφέρθηκε για τα ΔΕ υπάρχει άτομο που απέσυρε την αίτηση του απ’ ότι είδα.
Προσωπικα όπως έχω πει το έκανα γιατί με βρήκαν άλλοι επιτυχόντες ενός διαγωνισμού που συμμετείχα και μου είπαν αφού έχω ήδη μπει σε μια θέση που για την ώρα δεν έχω πρόθεση να φύγω, αν μπορώ να αποσυρθώ ώστε να μπουν στη πρώτη τους επιλογή.

Για το δεύτερο μέρος, είπα ότι «θεωρώ», σίγουρα γίνεται εκτεταμένος έλεγχος όλων των διοριστέων με τα προσωρινά, αλλά στη περίπτωση ένστασης αν εσυ καταγγείλεις κάποιον άλλον και δε την κανείς για τη προσωπική σου μοριοδότηση, νομίζω ότι ελέγχουν όσο μπορούν και τους επιτρέπεται αν ευσταθεί η καταγγελία σου.
Πάντως όπως προείπα σε απάντηση ένστασης, ξεκινάει γράφοντας τα ονόματα των διοριστέων και ότι ελέγχθηκαν όλα τα χαρτιά τους κλπ, στην συνέχεια περνάει στη περιγράφει των δικαιολογητικών που εχεις επισυνάψει εσυ στην αίτηση και στην ένσταση σου, μετά περιγράφεται το αιτιολογικό της απόφασης τους και τέλος αναφέρονται όλα τα αλλά ονόματα που έχουν κάνει ένσταση κι αν έχει γίνει αποδεκτή ή όχι.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστικότατη ανάλυση.Συνεπώς,ανακατανομές θέσεων γίνονται και με αποσυρση υποψηφίων,το διαπίστωσα και εγώ σε κάποιες προκηρύξεις.Φαντάζομαι πως η οποιαδήποτε ένσταση κατά υποψηφίου-ων,θα πρέπει να εχει συγκεκριμένο αίτημα και βάση.Ή μπορεί να ζητήσει κάποιος τον έλεγχο των πιο πάνω χωρίς να αμφισβητεί τη συνδρομή ορισμένου προσόντος/κριτηρίου;Αν και "αρχάρια" σε όλο αυτό,έχω την εντύπωση πως υπάρχει μια ρευστότητα σε ορισμένα ζητήματα σχετικά με τη μοριοδότηση και όλα αυτά καθιστούν έναν προσωρινό διορισμό αρκετά επισφαλή.Μακάρι να έχω άδικο!

Δεν ξέρω ακριβως πως λειτουργεί η καταγγελίας υποψηφίου, όποτε ότι και να πω θα είναι μόνο υποθέσεις.
Πάντως και με τα οριστικά έχω ακούσει παραδείγματα που δικαιώθηκαν σε αίτηση θεραπείας υποψήφιοι κι ενώ ο φορέας ζήτησε δικαιολογητικά για να προχωρήσει στο διορισμό τελικά του ανακοίνωσε ότι άλλος παίρνει τη θέση.
Επίσης μπορεί να βρει «λάθος» (πλαστό), δικαιολογητικό ο φορέας που κάνει τον έλεγχο κι εν τέλη να μη προχωρήσει στη πρόσληψη.
Μπορεί να παγώσει η διαδικασία των διορισμών για κάποιο λόγο και τελικά να σε πάρουν μετά από 10-20 χρόνια! Τα είδαμε κι αυτά να συμβαίνουν!
Συνεπως αν δε βγει το προσωπικό ΦΕΚ διορισμού σου, ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει!
Θεωρώ πως μια ένσταση που στρέφεται κατά υποψηφίων θα πρέπει να έχει ορισμένο περιεχόμενο,άλλως θα απορριφθεί ως προδήλως αβάσιμη.Πχ θα πρέπει κάποιος να αμφισβητήσει την πλήρη μοριοδότηση του διδακτορικού συνυποψηφίου λόγω έλλειψης συναφειας προς το γνωστικό αντικείμενο της θεσης.Συμφωνώ ότι χωρίς ΦΕΚ διορισμού,τίποτα δεν έχει συντελεσθεί.Η ολοκλήρωση των διαδικασιών μπορεί να συναντήσει πολλά προσκόμματα στην πράξη.

sunbeam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 9:34 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό sunbeam » Παρ Απρ 27, 2018 11:55 pm

Λοιπόν ρώτησα τον ΑΣΕΠ και η απάντηση είναι
Σας ενημερώνουμε ότι οι μήνες απασχόλησης αφορούν το χρονικό διάστημα απασχόλησης όπως αυτό προκύπτει από τη βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα. Οι μήνες ασφάλισης αφορούν το χρονικό διάστημα κατά το οποίο απασχοληθήκατε σε κάποιον εργοδότη και προκύπτουν από τη διαίρεση των ενσήμων σας με τον αριθμό 25. Ο τυχόν δεκαδικός αριθμός, πολλαπλασιαζόμενος με το 25, δίνει τις ημέρες ασφάλισης.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό xana » Κυρ Απρ 29, 2018 2:25 am

avenger0016 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Μέχρι πρότινος έκανα αίτηση σε προκηρύξεις για μόνιμες θέσεις με το πτυχίο ΤΕΙ Λογιστικής που κατείχα και με ένα μεταπτυχιακό σε συναφές αντικείμενο.
Αφού τελείωσα το μεταπτυχιακό, πήρα πτυχίο πανεπιστημίου, επίσης σε συναφές αντικείμενο.

Αναρωτιέμαι αν θα προσμετρηθεί το μεταπτυχιακό μου αν κάνω αίτηση σε θέσεις Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, με δεδομένο ότι το απέκτησα πριν το πτυχίο πανεπιστημίου.
Και αν θα προσμετρηθεί η συναφής προϋπηρεσία που απέκτησα αφού τελείωσα το ΤΕΙ αλλά πριν αποκτήσω το πτυχίο πανεπιστημίου.

Αν έχω καταλάβει σωστά, το θέμα είναι αν μπορεί να θεωρηθεί ως βασικός τίτλος σπουδών ο πρώτος που απέκτησα, από το ΤΕΙ, με δεδομένο ότι ο ένας είναι από ΤΕΙ και ο άλλος από πανεπιστήμιο.


Η εμπειρία μετράει μετά τη λήψη του βασικού τίτλου με τον οποίο ο υποψήφιος συμμετέχει στο διαγωνισμό. Συνεπώς, σε θέσεις ΠΕ, μόρια εμπειρίας θα μπορείτε να λάβετε από την ημερομηνία κτήσης πτυχίου και μεταγενέστερα. Δεν μπορεί να θεωρηθεί βασικός τίτλος το πτυχίο ΤΕΙ γιατί θεωρείται άλλη εκπαιδευτική βαθμίδα. Πτυχίο ΤΕΙ και ΑΕΙ δε συνδυάζονται ούτε για τα επιπλέον 150 μόρια του δεύτερου τίτλου.

Το μεταπτυχιακό μετράει και σε θέσεις ΠΕ καθώς δεν προϋποτίθεται να είναι μεταγενέστερο του πτυχίου για τη μοριοδότησή του, δεν ξέρω αν θα μετρήσει μισθολογικά αν διοριστείτε. Νομίζω πως δε θα μετρήσει.

Αν ισχύει κάτι διαφορετικό, ας με διαψεύσει κάποιος.

Εφόσον σας ενδιέφερε διορισμός, θα έπρεπε θεωρώ να πάρετε 2ο τίτλο ΤΕΙ, έτσι κι αλλιώς η μισθολογική διαφορά ΤΕ με ΠΕ είναι μικρή.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό evi44 » Κυρ Απρ 29, 2018 8:43 am

xana έγραψε:
avenger0016 έγραψε:
Το μεταπτυχιακό μετράει και σε θέσεις ΠΕ καθώς δεν προϋποτίθεται να είναι μεταγενέστερο του πτυχίου για τη μοριοδότησή του, δεν ξέρω αν θα μετρήσει μισθολογικά αν διοριστείτε. Νομίζω πως δε θα μετρήσει.

Αν ισχύει κάτι διαφορετικό, ας με διαψεύσει κάποιος.

Εφόσον σας ενδιέφερε διορισμός, θα έπρεπε θεωρώ να πάρετε 2ο τίτλο ΤΕΙ, έτσι κι αλλιώς η μισθολογική διαφορά ΤΕ με ΠΕ είναι μικρή.



xana γιατι πιστεύεις δε θα αναγνωριστει μισθολογικα το μεταπτυχιακό? Επειδη αποκτηθηκε σε χρονο προγενεστερο του πτυχιου? Ειχα την εντυπωση οτι αν διοριστεις ως ΠΕ κ εχεις μεταπτυχιακό κανεις αιτηση αναγνωρισης κι αν κριθει συναφες με τη θεση το πληρωνεσαι, ασχετως ποτε το απεκτησες.. Φυσικα δεν ειμαι απολυτως σιγουρη γι αυτο θα ηθελα ν μαθω αν γνωριζεις κατι επ αυτου :D ευχαριστώ!!

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό niki258 » Κυρ Απρ 29, 2018 11:20 am

Ο δεύτερος τίτλος,για να προσμετρηθεί,πρέπει να είναι της ίδιας εκπαιδευτικής βαθμίδας και συναφής με τη θέση(να είναι στους αποδεκτούς απο την Προκήρυξη τιτλους).Άρα το πτυχιο ΠΕ δεν λογιζεται ως δευτερος τιτλος,γιατι ειναι διαφορετικης βαθμιδας(αδιαφορο αν ειναι υπερτερης ή κατωτερης). Αν μετεχετε σε θεσεις ΤΕ,η εμπειρια θα προσμετρηθει κανονικα,Για τις θεσεις ΠΕ,εφισον αποκτηθηκε πριν την ορκωμοσια σας ως πτυχιουχου ΑΕΙ,δε θα προσμετρηθεί.Το μεταπτυχιακο,προσμετραται κανονικα,εφοσον ειναι ετησιας τουλαχιστον φοιτησης,δεν ενδιαφερει ποτε το αποκτησατε.Αν ειναι συναφες θα παρει 200 μορια,αν δεν ειναι,100.Θα αναγνωρισθει μισθολογικά εφοσον κριθεί συναφές από το αρμόδιο συμβούλιο.

maranti3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2018 2:10 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό maranti3 » Δευ Απρ 30, 2018 5:36 pm

Καλησπέρα.
Δεν έχω καταλάβει πως συμπληρώνεται η εργασιακή εμεπιρία στον ελεύθερο επαγγελματια..!Οταν είσαι υπάλληλος, το εχω καταννοήσει αλλά με το ελευθερο επάγγελμα τι γίνεται;
Εργοδότης;
Θέση;
Εργασιακή σχέση;

Επίσης ξέρει κανείς αν στην άδεια άσκησης επαγγελματος , στην λήξη τι βάζουμε; μέχρι πότε έχουμε πληρώσει εισφορές στο επιμελητήριο;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό niki258 » Δευ Απρ 30, 2018 8:14 pm

maranti3 έγραψε:Καλησπέρα.
Δεν έχω καταλάβει πως συμπληρώνεται η εργασιακή εμεπιρία στον ελεύθερο επαγγελματια..!Οταν είσαι υπάλληλος, το εχω καταννοήσει αλλά με το ελευθερο επάγγελμα τι γίνεται;
Εργοδότης;
Θέση;
Εργασιακή σχέση;

Επίσης ξέρει κανείς αν στην άδεια άσκησης επαγγελματος , στην λήξη τι βάζουμε; μέχρι πότε έχουμε πληρώσει εισφορές στο επιμελητήριο;

Αν δεν εργάζεστε σε ορισμένο εργοδοτη,αφήνετε κενο το σχετικό πεδίο,στο πεδίο θέση βάζετε την ιδιότητά σας και στο πεδίο εργ.σχέση "αυτοαπασχολούμενος-νη"..

adon23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2018 8:56 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό adon23 » Τρί Μάιος 01, 2018 9:27 pm

Καλησπέρα..Στα δικαιολογητικά που έστειλα στο ΑΣΕΠ έχω στείλει την βεβαίωση ενσήμων από το ΙΚΑ αλλά δεν έχω στείλει την υπεύθυνη δήλωση εργασιακής εμπειρίας(δεν την είδα καν).τι πιθανότητες έχω να μην με ακυρώσουν;μπορώ να κάνω κάτι μετά τα οριστικά;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες