Εργασιακη εμπειρια

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Terminator
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Απρ 04, 2021 2:02 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό Terminator » Τετ Μάιος 05, 2021 8:49 pm

Καλησπέρα παιδιά.

Για την 4κ/2021 στην απόδειξη εμπειρίας σε ελεύθερο επαγγελματία έκτος απο την βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα, χρειάζεται επιπλέον "μια σύμβαση ή ένα Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών που καλύπτει ενδεικτικά τη χρονική διάρκεια της εμπειρίας". Αυτά τα δελτία χρειάζονται και επικύρωση ή αρκούν απλές φωτοτυπίες; :!:

(Ρωτάω γιατί στα ΤΟΜΥ χρειαζόταν και επικύρωση ενώ στην συγκεκριμένη προκήρυξη δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.) :roll:

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Κυρ Ιούλ 11, 2021 11:51 am

Θέλω να ρωτήσω, όταν έχει συνάφεια η ειδικότητα με την προκυρησσόμενη θέση, υπολογίζεται ειδική εμπειρία;

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Κυρ Ιούλ 11, 2021 12:16 pm

Δουλεύω σε εταιρεία που το Δημόσιο κατέχει το 100% . Προκειμένου για συμμετοχή μου σε κάποια προκύρηξη, θα υπολογιστεί ως "ειδική εμπειρία¨ βάσει του Νόμου 2190/1994 - Άρθρο 14;

pcons
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2022 9:40 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό pcons » Κυρ Ιαν 16, 2022 2:05 pm

Έχω μια απορία όσον αφορά την εργασιακή εμπειρία και θα ήθελα μια βοήθεια από την ομάδα :)

Δουλεύω σε έναν εργοδότη από το 2014 έως και σήμερα. Στα μέσα του 2019 ξεκίνησε η άδεια εγκυμοσύνης μου από το ΙΚΑ και συνεχίστηκε το 2020 με την άδεια μητρότητας του ΟΑΕΔ και μετά επέστρεψα στη δουλειά μου. Η εργασιακή σχέση με τον εργοδότη δεν διακόπηκε. Τα ένσημα μου τα κολλούσαν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ. Τα ένσημα αυτά έχουν άλλο κωδικό σε σχέση με αυτά που μου κολλάει ο εργοδότης και φαντάζομαι δεν μπορούν να μετρηθούν στην εμπειρία.

Συνεπώς εγώ τι θα πρέπει να βάλω στους μήνες απασχόλησης και τι στους μήνες ασφάλισης; Στους μήνες απασχόλησης είναι όλο το διάστημα που είμαι εργαζόμενη (συμπεριλαμβανόμενης και της άδειας εγκυμοσύνης) και στους μήνες ασφάλισης όλο το διάστημα μείον τους μήνες της άδειας εγκυμοσύνης; Επίσης στις μέρες ασφάλισης τι θα έπρεπε να βάλω;

Και κάτι ακόμα. Εκτύπωσα τα ένσημά μου από τον ΕΦΚΑ και λείπουν οι τελευταίοι δύο μήνες μέχρι να οριστικοποιηθούν. Φαντάζομαι αυτοί οι δύο μήνες δε δηλώνονται στην εμπειρία, σωστά;

Ευχαριστώ. :)

mariapng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2014 6:00 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό mariapng » Πέμ Ιαν 27, 2022 5:35 pm

pcons έγραψε:Έχω μια απορία όσον αφορά την εργασιακή εμπειρία και θα ήθελα μια βοήθεια από την ομάδα :)

Δουλεύω σε έναν εργοδότη από το 2014 έως και σήμερα. Στα μέσα του 2019 ξεκίνησε η άδεια εγκυμοσύνης μου από το ΙΚΑ και συνεχίστηκε το 2020 με την άδεια μητρότητας του ΟΑΕΔ και μετά επέστρεψα στη δουλειά μου. Η εργασιακή σχέση με τον εργοδότη δεν διακόπηκε. Τα ένσημα μου τα κολλούσαν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ. Τα ένσημα αυτά έχουν άλλο κωδικό σε σχέση με αυτά που μου κολλάει ο εργοδότης και φαντάζομαι δεν μπορούν να μετρηθούν στην εμπειρία.

Συνεπώς εγώ τι θα πρέπει να βάλω στους μήνες απασχόλησης και τι στους μήνες ασφάλισης; Στους μήνες απασχόλησης είναι όλο το διάστημα που είμαι εργαζόμενη (συμπεριλαμβανόμενης και της άδειας εγκυμοσύνης) και στους μήνες ασφάλισης όλο το διάστημα μείον τους μήνες της άδειας εγκυμοσύνης; Επίσης στις μέρες ασφάλισης τι θα έπρεπε να βάλω;

Και κάτι ακόμα. Εκτύπωσα τα ένσημά μου από τον ΕΦΚΑ και λείπουν οι τελευταίοι δύο μήνες μέχρι να οριστικοποιηθούν. Φαντάζομαι αυτοί οι δύο μήνες δε δηλώνονται στην εμπειρία, σωστά;

Ευχαριστώ. :)


Μπορεί να πατήσει κάποιος; Έχω κ εγώ τη ίδια ερώτηση κ στον ΑΣΕΠ δεν απαντάνε στα τηλέφωνα ούτε στα emails.

Ευχαριστώ!!!

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Ιαν 27, 2022 8:09 pm

Η ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ έχει βιντεάκια και λύνει όλες τις απορίες αρκεί να τις δείτε προσεκτικά.

Εργασιακή εμπειρία θέλει βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα.
Βεβαίωση εργοδότη που θα αναγράφει ημερομηνία έναρξης και ημερομηνία λήξης με σφραγίδα τις επιχείρησεις.
Υπεύθυνη δήλωση δική σας με τις ημερομηνίες που εργάζεστε στο ταδε φορέα.

Όσο για την Pcons θα βάλεις τους μήνες εμπειρίας που τα ένσημα σου έχουν τον ίδιο κωδικό , η άδεια εγκυμοσύνης δεν λαμβάνεται ως εργασιακή εμπειρία ούτε στον ιδιωτικό τομέα αλλά ούτε και στο δημόσιο αν προσληφθείς δηλαδή δεν θα μετρήσει στην μισθολογική σου κατάταξ.

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Σάβ Φεβ 19, 2022 7:04 am

Πως δηλώνει κάποιος προυπηρεσία πρίν το 2002 που δεν υπάρχει ηλεκτρονική καταγραφή στον ΕΦΚΑ;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Δευ Φεβ 21, 2022 6:20 am

ele-75 έγραψε:Πως δηλώνει κάποιος προυπηρεσία πρίν το 2002 που δεν υπάρχει ηλεκτρονική καταγραφή στον ΕΦΚΑ;


Να ψάχνετε και λίγο στο φόρουμ.

https://www.diorismos.gr/forum/viewtopic.php?t=20531

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Δευ Φεβ 21, 2022 5:47 pm

Ευχαριστώ πολύ ,να σαι καλά!

mike123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 12:26 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό mike123 » Παρ Μαρ 18, 2022 8:04 pm

Καλησπέρα, έχω μια απορία, έκατσα να κάνω το μητρώο στον ΑΣΕΠ, και τώρα έχω φτάσει στο σημείο να βάλω την εργασιακή εμπειρία. Έχω κάνει δυο συμβάσεις ορισμένου χρόνου στο δημόσιο τομέα από ένα χρόνο η κάθε μια και πιο συγκεκριμένα έχω δουλέψει σε Δήμο. Στο σημείο που λέει να κάνω επισύναψει τα αρχεία τι να βάλω? Ενώ έχω διαβάσει ότι αρκούν μόνο η βεβαιώσεις που έχω πάρει από τον δήμο αλλά έχω ένα πρόβλημα στην μια από τις δυο βεβαίωσες ενώ λέει ότι έχω δουλέψει 1 χρόνο, στην βεβαίωση προϋπηρεσίας από τον ασφαλιστικό τομέα γραφεί ότι έχω 298 ένσημα για είχα αρρωστήσει και δεν μου δίνανε άδεια γιατί δεν είχα συμπληρώσει δυο μήνες δουλειάς και μου κόβανε ένσημα. Τέλος πάντων τώρα το θέμα είναι σκέφτομαι να βάλω για την μια 12 μήνες που είναι εντάξει δηλαδή με 300 ένσημα και για την άλλη που έχω 298 ένσημα να βάλω 11 μήνες και 23 ημέρες και να βάλω και την βεβαιώσει προϋπηρεσίας από τον ασφαλιστικό τομέα και στις δύο για να είμαι σίγουρος. Είναι σωστό άμα το κάνω έτσι?

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Σάβ Μαρ 19, 2022 12:07 pm

mike123 έγραψε:Καλησπέρα, έχω μια απορία, έκατσα να κάνω το μητρώο στον ΑΣΕΠ, και τώρα έχω φτάσει στο σημείο να βάλω την εργασιακή εμπειρία. Έχω κάνει δυο συμβάσεις ορισμένου χρόνου στο δημόσιο τομέα από ένα χρόνο η κάθε μια και πιο συγκεκριμένα έχω δουλέψει σε Δήμο. Στο σημείο που λέει να κάνω επισύναψει τα αρχεία τι να βάλω? Ενώ έχω διαβάσει ότι αρκούν μόνο η βεβαιώσεις που έχω πάρει από τον δήμο αλλά έχω ένα πρόβλημα στην μια από τις δυο βεβαίωσες ενώ λέει ότι έχω δουλέψει 1 χρόνο, στην βεβαίωση προϋπηρεσίας από τον ασφαλιστικό τομέα γραφεί ότι έχω 298 ένσημα για είχα αρρωστήσει και δεν μου δίνανε άδεια γιατί δεν είχα συμπληρώσει δυο μήνες δουλειάς και μου κόβανε ένσημα. Τέλος πάντων τώρα το θέμα είναι σκέφτομαι να βάλω για την μια 12 μήνες που είναι εντάξει δηλαδή με 300 ένσημα και για την άλλη που έχω 298 ένσημα να βάλω 11 μήνες και 23 ημέρες και να βάλω και την βεβαιώσει προϋπηρεσίας από τον ασφαλιστικό τομέα και στις δύο για να είμαι σίγουρος. Είναι σωστό άμα το κάνω έτσι?


Ότι γράφει η βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα θα βάλεις , διαιρείς τον αριθμό που αναγράφεται στις ημέρες εργασίας δια του 25 και σου βγαίνουν οι μήνες.

Αυτό ορίζει ο ΑΣΕΠ και αυτό αναφέρει στις οδηγίες συμπλήρωσης αίτησης που μάλλον δεν τις διάβασες.

Los
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2022 8:07 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό Los » Κυρ Μαρ 20, 2022 9:42 pm

Σχετικά με την εργασιακή εμπειρία, η βεβαίωση προϋπηρεσίας του ΕΦΚΑ βγάζει μέχρι και Δεκέμβριο 2021. Τους έξτρα σχεδόν 3 μήνες που δουλεύω μέχρι και τώρα λογικά μπορώ να τους περάσω κανονικά στην αίτηση δεδομένου ότι θα μπορώ να το αποδείξω με τη νέα βεβαίωση προϋπηρεσίας που θα βγάλω όταν ζητηθούν τα δικαιολογητικά; Το θέμα είναι όμως, επειδή η προκήρυξη λήγει 28/03 και δεν ολοκληρώνεται ο μήνας, να τον μετρήσω ολόκληρο (δηλαδή +1 25ήμερο) ή να μην τον μετρήσω καθόλου;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Δευ Μαρ 21, 2022 10:57 am

Los έγραψε:Σχετικά με την εργασιακή εμπειρία, η βεβαίωση προϋπηρεσίας του ΕΦΚΑ βγάζει μέχρι και Δεκέμβριο 2021. Τους έξτρα σχεδόν 3 μήνες που δουλεύω μέχρι και τώρα λογικά μπορώ να τους περάσω κανονικά στην αίτηση δεδομένου ότι θα μπορώ να το αποδείξω με τη νέα βεβαίωση προϋπηρεσίας που θα βγάλω όταν ζητηθούν τα δικαιολογητικά; Το θέμα είναι όμως, επειδή η προκήρυξη λήγει 28/03 και δεν ολοκληρώνεται ο μήνας, να τον μετρήσω ολόκληρο (δηλαδή +1 25ήμερο) ή να μην τον μετρήσω καθόλου;


Για αυτό τον λόγο χρειάζεσαι και βεβαίωση εργοδότη.

Νέα βεβαίωση ΈΦΚΑ μετά δεν μπορείς να καταθέσεις όχι.

Εσύ θα βάλεις ότι θεωρείς σωστό , από εκεί και πέρα ο ασεπ θα μετρήσει αυτό που πρέπει.

Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες.

Los
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2022 8:07 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό Los » Δευ Μαρ 21, 2022 11:05 pm

dionisis1925 έγραψε:
Los έγραψε:Σχετικά με την εργασιακή εμπειρία, η βεβαίωση προϋπηρεσίας του ΕΦΚΑ βγάζει μέχρι και Δεκέμβριο 2021. Τους έξτρα σχεδόν 3 μήνες που δουλεύω μέχρι και τώρα λογικά μπορώ να τους περάσω κανονικά στην αίτηση δεδομένου ότι θα μπορώ να το αποδείξω με τη νέα βεβαίωση προϋπηρεσίας που θα βγάλω όταν ζητηθούν τα δικαιολογητικά; Το θέμα είναι όμως, επειδή η προκήρυξη λήγει 28/03 και δεν ολοκληρώνεται ο μήνας, να τον μετρήσω ολόκληρο (δηλαδή +1 25ήμερο) ή να μην τον μετρήσω καθόλου;


Για αυτό τον λόγο χρειάζεσαι και βεβαίωση εργοδότη.

Νέα βεβαίωση ΈΦΚΑ μετά δεν μπορείς να καταθέσεις όχι.

Εσύ θα βάλεις ότι θεωρείς σωστό , από εκεί και πέρα ο ασεπ θα μετρήσει αυτό που πρέπει.

Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες.

Μα οι οδηγίες δε λένε τίποτα για βεβαίωση εργοδότη.

Αναφέρουν τα εξής:

Β. Όταν δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος:

(1) Για τους μισθωτούς του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα:

•Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.

•Στην Αίτηση - Υπεύθυνη δήλωση (ηλεκτρονική) του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, η χρονική διάρκεια και το είδος της εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τρί Μαρ 22, 2022 4:49 am

Los έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:
Los έγραψε:Σχετικά με την εργασιακή εμπειρία, η βεβαίωση προϋπηρεσίας του ΕΦΚΑ βγάζει μέχρι και Δεκέμβριο 2021. Τους έξτρα σχεδόν 3 μήνες που δουλεύω μέχρι και τώρα λογικά μπορώ να τους περάσω κανονικά στην αίτηση δεδομένου ότι θα μπορώ να το αποδείξω με τη νέα βεβαίωση προϋπηρεσίας που θα βγάλω όταν ζητηθούν τα δικαιολογητικά; Το θέμα είναι όμως, επειδή η προκήρυξη λήγει 28/03 και δεν ολοκληρώνεται ο μήνας, να τον μετρήσω ολόκληρο (δηλαδή +1 25ήμερο) ή να μην τον μετρήσω καθόλου;


Για αυτό τον λόγο χρειάζεσαι και βεβαίωση εργοδότη.

Νέα βεβαίωση ΈΦΚΑ μετά δεν μπορείς να καταθέσεις όχι.

Εσύ θα βάλεις ότι θεωρείς σωστό , από εκεί και πέρα ο ασεπ θα μετρήσει αυτό που πρέπει.

Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες.

Μα οι οδηγίες δε λένε τίποτα για βεβαίωση εργοδότη.

Αναφέρουν τα εξής:

Β. Όταν δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος:

(1) Για τους μισθωτούς του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα:

•Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.

•Στην Αίτηση - Υπεύθυνη δήλωση (ηλεκτρονική) του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, η χρονική διάρκεια και το είδος της εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.
Εντάξει , εγώ σου έδωσα μια συμβουλή από προσωπική εμπειρία , εσύ αποφασίζεις , το παράρτημα του ΑΣΕΠ αναφέρει για βεβαίωση εργοδότη πάντως :)


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες