ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΟΤΑ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
mitsosp85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΟΤΑ

Δημοσίευσηαπό mitsosp85 » Κυρ Απρ 01, 2018 9:04 pm

Καλως σας βρηκα λοιπον
Ξεκιναω κ θελω να ειμαι λακωνικος,ειμαι επαγγελματιας οπλιτης με 14 ετη υπηρεσιας στον ΕΣ κ επιτυχων στα προσωρινα αποτελεσματα της περιβοητης 3κ 18.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: Πως κ αν μπορω να παρω παραταση για την αποδοχη προσληψης καθως οταν βγουν τα κανονικα αποτελεσματα για τους οτα κ καταθεσω παραιτηση συνηθως αυτη για να εγκριθει κ να τεθω εκτος υπηρεσιας πρεπει να περασουν περιπου 3 μηνες.

theod75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΟΤΑ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τρί Απρ 03, 2018 8:52 am

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 3584 ΟΤΑΝ ΟΡΚΙΣΤΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΠΑΥΕΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΟΡΚΙΣΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΣΟΥ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΟΤΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

Ultem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Ultem » Τρί Απρ 03, 2018 12:07 pm

theod75 αν δεν γνωρίζεις κάτι, καλό είναι να μην γράφεις αναλήθειες και πράγματα που θα δημιουργήσουν πρόβλημα κάποιον.

Ο άνθρωπος γράφει πως είναι σε σώματα ασφαλείας, εδώ δεν ισχύει ότι στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα. ΔΕΝ μπορεί να παραιτηθεί αυτοδίκαια.
Πρώτα πρέπει να φύγει από εκεί που είναι και αυτό όντως αργεί.

Λοιπόν φίλε mitso, θα μιλήσεις με τον φορέα πρόσληψής σου και θα ετοιμάσεις, σε συνεννόηση με αυτούς, αίτηση παράτασης ανάληψης υπηρεσίας, όταν βγει το φεκ διορισμού σου, μετά τα οριστικά, ζητώντας 6 μήνες και για λόγους θα αναφέρεις την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι (σώματα ασφαλείας, αργοπορία έγκρισης παραίτησης κτλ). Θα την πάρεις.

mitsosp85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mitsosp85 » Τρί Απρ 03, 2018 6:26 pm

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,η αληθεια ειναι πως η διαδικασια παραιτησης διαρκει πολυ..ελπιζω να δεχτουν την παραταση στο δημο οοοταν με το καλο βγαλουν τα οριστικα αποτελεσματα.

mitsosp85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mitsosp85 » Τρί Απρ 03, 2018 6:30 pm

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε αν μεταφερονται στη νεα υπηρεσια τα χρονια υπηρεσιας ως μισθολογικη εξελιξη η θα πληρωνομαι με το μισθο του νεοπροσλαμβανομενου.Το ρωταω γιατι μιλαμε για δημοσιους φορεις εξισου.

Ultem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Ultem » Τετ Απρ 04, 2018 8:38 am

Κανονικά μετράνε όλα τα χρόνια υπηρεσίας, απλά θα αναγνωριστούν μετά από αίτησή σου στο υπηρεσιακό συμβούλιο, όταν με το καλό διοριστείς.

mari23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mari23 » Τετ Απρ 04, 2018 12:57 pm

Δεν έχεις κανένα θέμα. Από τη στιγμή της δημοσίευσης των οριστικών μέχρι και να ορκιστείς σίγουρα θα περάσουν 3-4 μήνες. Αλλά ακόμα και να μην σου φτάσουν, εφόσον είσαι διοριστέος σε Δήμο, έχεις δικαίωμα για 2 μήνες παράταση στην ορκομωσία. Νόμος 3584/2007, ΦΕΚ 143(Α), άρθρο 24, παράγραφος 2.

mitsosp85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mitsosp85 » Σάβ Απρ 07, 2018 8:48 pm

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..εισαστε πολυ κατατοπιστικοι..Καλη ανασταση σε ολους σας

xana
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό xana » Κυρ Απρ 08, 2018 3:11 am

mitsosp85 έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..εισαστε πολυ κατατοπιστικοι..Καλη ανασταση σε ολους σας

Δεν ξέρω για τους Δήμους αλλά στον υπόλοιπο Δημόσιο Τομέα μπορείς να πάρεις μέχρι 6 μήνες παράταση ορκωμοσίας και ανάληψης Υπηρεσίας. Ψαξ'το λιγάκι για τους Δήμους. Σε κάθε περίπτωση, συμβουλή μου είναι να μην υποβάλεις παραίτηση με την ανακοίνωση των οριστικών. Μπορεί να μεσολαβήσουν χίλια δυο και να καθυστερήσει ο διορισμός σου (π.χ. εκλογές) ή να ευδοκιμήσει μία αίτηση θεραπείας μετά τα οριστικά και να μη διοριστείς ποτέ. Θα περιμένεις το ΦΕΚ διορισμού στο φορέα (Προσοχή! Όχι το ΦΕΚ του ΑΣΕΠ μετά τα οριστικά που στην ουσία κυρώνονται τα οριστικά). Αφού βγει ΦΕΚ διορισμού λοιπόν και κληθείς για ορκωμοσία και ανάληψη Υπηρεσίας, πριν ορκιστείς, θα ζητήσεις παράταση κι αφού αυτή εγκριθεί θα υποβάλεις παραίτηση! Μέχρι να ορκιστείς στη νέα θέση είσαι απολύτως νόμιμος στο να προχωράει η διαδικασία του διορισμού γιατί η υπαλληλική σχέση καταρτίζεται με την ορκωμοσία (θα το ξέρεις κι από το στρατό άλλωστε). Θα σε συμβούλευα όταν με το καλό βγουν τα οριστικά να συμβουλευτείς κι έναν δικηγόρο σχετικό όμως με θέματα διορισμών, όχι όποιον να' ναι. Θα έχεις χρόνο από τα οριστικά μέχρι να κληθείς για ορκωμοσία στη νέα θέση.

tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό tyra » Τετ Απρ 11, 2018 9:40 am

Πράγματι για τον ΕΣ θέλει μια διαδικασία. Οι παραπάνω κάλυψαν λίγο πολύ αυτά που θέλεις να μάθεις. Αν πιέσεις μέσω του 1ου γραφείου να τρελάνουν το ΓΕΣ κάτω, η διαδικασία παραίτησης μπορεί να βγει πολύ πιο γρήγορα, το ζήσαμε με δικό μας άνθρωπο που διορίστηκε και έφυγε. Στο δημόσιο μετράνε κανονικά τα χρόνια σου, αν και με τους σημερινούς μισθούς δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να αλλάξεις υπηρεσία. Ο δικός μας το ψιλομετάνιωσε η αλήθεια γιατί γλύτωσε μεν τις μεταθέσεις (που λόγω ΕΠΟΠ δεν ήταν και τόσο συχνές) αλλά πλέον είδε το μισθό στα Τάρταρα και η ασφάλιση χάλι. Όπως και να έχει,καλή συνέχεια σε οτι κάνεις και μην σε στεναχωρεί το χρονικό πλαίσιο, μπορείς να πάρεις την 6μηνη παράταση όπως σου είπαν.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό knts » Σάβ Απρ 21, 2018 1:39 am

xana έγραψε:
mitsosp85 έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..εισαστε πολυ κατατοπιστικοι..Καλη ανασταση σε ολους σας

Δεν ξέρω για τους Δήμους αλλά στον υπόλοιπο Δημόσιο Τομέα μπορείς να πάρεις μέχρι 6 μήνες παράταση ορκωμοσίας και ανάληψης Υπηρεσίας. Ψαξ'το λιγάκι για τους Δήμους. Σε κάθε περίπτωση, συμβουλή μου είναι να μην υποβάλεις παραίτηση με την ανακοίνωση των οριστικών. Μπορεί να μεσολαβήσουν χίλια δυο και να καθυστερήσει ο διορισμός σου (π.χ. εκλογές) ή να ευδοκιμήσει μία αίτηση θεραπείας μετά τα οριστικά και να μη διοριστείς ποτέ. Θα περιμένεις το ΦΕΚ διορισμού στο φορέα (Προσοχή! Όχι το ΦΕΚ του ΑΣΕΠ μετά τα οριστικά που στην ουσία κυρώνονται τα οριστικά). Αφού βγει ΦΕΚ διορισμού λοιπόν και κληθείς για ορκωμοσία και ανάληψη Υπηρεσίας, πριν ορκιστείς, θα ζητήσεις παράταση κι αφού αυτή εγκριθεί θα υποβάλεις παραίτηση! Μέχρι να ορκιστείς στη νέα θέση είσαι απολύτως νόμιμος στο να προχωράει η διαδικασία του διορισμού γιατί η υπαλληλική σχέση καταρτίζεται με την ορκωμοσία (θα το ξέρεις κι από το στρατό άλλωστε). Θα σε συμβούλευα όταν με το καλό βγουν τα οριστικά να συμβουλευτείς κι έναν δικηγόρο σχετικό όμως με θέματα διορισμών, όχι όποιον να' ναι. Θα έχεις χρόνο από τα οριστικά μέχρι να κληθείς για ορκωμοσία στη νέα θέση.

Η δική μου αποστρατεία έκανε 3 μήνες με μεγάλη πίεση. Διαφορετικά το έβλεπα για 5μηνο.
Είχα βάλει δικηγόρο να παρακολουθεί την υπόθεση γιατί με κάποιους στο υπουργείο που διοριζόμενος δεν έβγαζα άκρη. Μόνο φώναζαν στο τηλέφωνο!
Καλή τύχη κι όλα να πάνε καλά!

mitsosp85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mitsosp85 » Σάβ Απρ 21, 2018 4:51 pm

Η δική μου αποστρατεία έκανε 3 μήνες με μεγάλη πίεση. Διαφορετικά το έβλεπα για 5μηνο.
Είχα βάλει δικηγόρο να παρακολουθεί την υπόθεση γιατί με κάποιους στο υπουργείο που διοριζόμενος δεν έβγαζα άκρη. Μόνο φώναζαν στο τηλέφωνο!
Καλή τύχη κι όλα να πάνε καλά![/quote]

H αληθεια ειναι πως τους ανακοινωσα ηδη στη Μοναδα πως σκοπευω να παραιτηθω για να μην μου λενε μετα ξανασκεψου το κτλ..Εχω παει κ εγω σε δικηγορο σχετικο με εργασιακα για να το αναλαβει αυτος το ολο θεμα...Γιατι λες πως φωναζαν,δεν ηθελαν να σου δωσουν παραταση οι του υπουργειου που διοριστηκες ?

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες