ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
emma21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 7:22 pm

ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό emma21 » Τρί Μαρ 27, 2018 8:22 pm

καλησπέρα!! θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε για το εξής θέμα: Στην ηλεκτρονική αίτηση του ασεπ απο δική μου απροσεξία δεν καταχώρησα τον αριθμό (1) στο πεδίο πλήθος μεταπτυχιακών...με αποτέλεσμα να μην προσμετρηθούν τα μόρια του στο γενικό σύνολο μορίων και να χάσω έτσι την θέση με βάση τα προσωρινά αποτελέσματα (τα οποία το πιθανότερο βγαίνουν ηλεκτρονικά)...Εχει τύχει αυτό σε κάποιον/α ;;; υπάρχει περίπτωση δικαίωσης μετά την ένσταση; και αν δεν έχω θετικό αποτέλεσμα υπάρχει κάποια κίνηση που μπορώ να κάνω μέσω δικηγόρου;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Τρί Μαρ 27, 2018 8:34 pm

99% δεν θα κάνουν δεκτή την ένσταση. Τα λάθη που έχουν γίνει στην ηλεκτρονική αίτηση - υπεύθυνη δήλωση δεν δικαιώνονται. Το λέει άλλωστε και το ΦΕΚ ότι είναι δίκη σου ευθύνη η σωστή συμπλήρωση της.
Με πάτημα αυτό δε θα δικαιωθείς και δικαστικά.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Μαρ 27, 2018 9:29 pm

emma21 έγραψε:καλησπέρα!! θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε για το εξής θέμα: Στην ηλεκτρονική αίτηση του ασεπ απο δική μου απροσεξία δεν καταχώρησα τον αριθμό (1) στο πεδίο πλήθος μεταπτυχιακών...με αποτέλεσμα να μην προσμετρηθούν τα μόρια του στο γενικό σύνολο μορίων και να χάσω έτσι την θέση με βάση τα προσωρινά αποτελέσματα (τα οποία το πιθανότερο βγαίνουν ηλεκτρονικά)...Εχει τύχει αυτό σε κάποιον/α ;;; υπάρχει περίπτωση δικαίωσης μετά την ένσταση; και αν δεν έχω θετικό αποτέλεσμα υπάρχει κάποια κίνηση που μπορώ να κάνω μέσω δικηγόρου;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Δυστυχώς δε μπορείτε να κάνετε κάτι για να το διορθώσετε,καθώς δε δηλώσατε προσόν σας(ειναι σα να μην το επικαλείσθε),η αίτηση έχει θέση υπεύθυνης δήλωσης και η αποκλειστική ευθύνη ορθής συμπλήρωσης αυτής,εναπόκειται στον υποψήφιο.

emma21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 7:22 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό emma21 » Τετ Μαρ 28, 2018 10:43 am

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Κ τις απαντήσεις... Είχα μία ελπίδα μήπως και είχε κάποια ανάλογη υπόθεση θετική έκβαση.. Καλημέρα!

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Μαρ 28, 2018 11:15 am

Αν δεν έχει καταγραφεί στην Ηλεκτρονική Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση στα επισυναπτόμενα, κάποιο δικαιολογητικό που αποστείλατε ταχυδρομικά, σύμφωνα με τον ΑΣΕΠ είναι σαν να μην το διαθέτετε ως προσόν συνεπώς ΔΕΝ θα σας το αξιολογήσουν.....Λυπάμαι...Μην χάνετε όμως το κουράγιο σας δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου και δεν είναι καν σίγουρο ότι ακόμη και με τις μονάδες του λόγω μεταπτυχιακού θα πετυχαίνατε, είδικά μετά την απόφαση περι προσμέτρησης της ειδικής εμπειρίας σε ΟΤΑ σε θέσεις που απαγορεύεται να προσμετρηθεί οποιαδήποτε μορφής εργασιακής εμπειρίας....

emma21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 7:22 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό emma21 » Πέμ Μαρ 29, 2018 12:44 pm

Καλησπέρα Γιάννη! Το έχω βάλει στα επισυναπτομενα στην αίτηση αλλά δεν το έβαλα ως πλήθος μεταπτυχιακών δίπλα από την επιδιωκομενη θέση και όπως μου είπε ο υπάλληλος του άσεπ σε πρώτη φάση γίνεται μόνο ηλεκτρονική καταμετρηση άρα το σύστημα δεν μπόρεσε να το "δει"... Δυστυχώς θα περνουσα το άτομο που μπήκε στα προσωρινά αποτέλεσματα κατά 200 μόρια αν είχα καταχωρίσει τον αριθμό 1 στο κατάλληλο πεδίο.. Έπεφτε το σύστημα τόσες φορές που στην τελική υποβολή δεν το είδα.. Θα κάνω ένσταση Κ αν βγει κάτι θετικό θα σας ενημερώσω (όσο ζω ελπίζω που λένε) Είναι κρίμα να μην λαμβάνετε υπόψη ο ανθρώπινος παράγοντας καθώς και η δυσκολία υποβολής της αίτησης..

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Μαρ 29, 2018 3:08 pm

emma21 έγραψε:Καλησπέρα Γιάννη! Το έχω βάλει στα επισυναπτομενα στην αίτηση αλλά δεν το έβαλα ως πλήθος μεταπτυχιακών δίπλα από την επιδιωκομενη θέση και όπως μου είπε ο υπάλληλος του άσεπ σε πρώτη φάση γίνεται μόνο ηλεκτρονική καταμετρηση άρα το σύστημα δεν μπόρεσε να το "δει"... Δυστυχώς θα περνουσα το άτομο που μπήκε στα προσωρινά αποτέλεσματα κατά 200 μόρια αν είχα καταχωρίσει τον αριθμό 1 στο κατάλληλο πεδίο.. Έπεφτε το σύστημα τόσες φορές που στην τελική υποβολή δεν το είδα.. Θα κάνω ένσταση Κ αν βγει κάτι θετικό θα σας ενημερώσω (όσο ζω ελπίζω που λένε) Είναι κρίμα να μην λαμβάνετε υπόψη ο ανθρώπινος παράγοντας καθώς και η δυσκολία υποβολής της αίτησης..
Το σύστημα πάσχει από τεχνικές δυσκολίες και πολλοί υποψήφιοι κάνουν λάθη που δεν αποδίδονται σε υπαιτιότητά τους,με την εννοια ότι δεν εχουν το χρόνο να υποβάλλουν αμέσως αίτηση και προς το τέλος ανακυπτουν τα γνωστά προβλήματα..Είναι κρίμα να χαθεί μια θέση έτσι,για αυτό καλα θα κάνετε να το προσπαθήσετε..Καλή επιτυχία! :)

Geo1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2018 9:07 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό Geo1 » Πέμ Μαρ 29, 2018 6:35 pm

Καλησπέρα. Καταρχάς emma21 εύχομαι να δικαιωθείς.
Εγώ είμαι παρόμοια περίπτωση. Εχω κάνει αίτηση για θέση ΔΕ και αναμένω αποτελέσματα.
Εχω κάνει το εξής...Είμαι από Δήμο όπου ζητείται εντοπιότητα 07 (πληθυσμός μικρότερος των 10.000
κατοίκων). Ωστόσο και επειδή διαμένω προσωρινά σε παραμεθόριο, έβαλα εκ παραδρομής κωδικό
εντοπιότητας 06.
Φυσικά έχω κανονικά την βεβαίωση εντοπιότητας από τον Δήμο μου, ενώ επιπλέον πριν
οριστικοποιήσω την αίτησή μου πάτησα την επιλογή έλεγχος και δεν μου εμφάνισε τίποτα.
Επειδή ως πολύτεκνος επιδιώκω θέση πολυτέκνου, την οποία έχω σχεδόν σίγουρη εφόσον δεν έχω
πρόβλημα με την εντοπιότητα, όπως καταλαβαίνετε ανησυχώ...
Θεωρείτε ότι δεν θα μου λάβει υπόψη την εντοπιότητα? Και εάν όχι θα έχω ελπίδες με την ένσταση μου?
Ευχαριστώ, καλή επιτυχία σε όλους.

emma21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 7:22 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό emma21 » Σάβ Μαρ 31, 2018 7:49 am

Καλησπέρα Geo1! Εγώ πήρα στον Άσεπ τηλέφωνο και με ενημέρωσαν για το δεδομένο πως τα προσωρινά αποτέλεσμα βγαίνουν μόνο ηλεκτρονικά... Άρα το σύστημα θα "δει" ότι έχει δηλωθεί... Όμως γι αυτό το λόγο υπάρχουν οι ενστάσεις.. Επειδή υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας Κ από τις δύο πλευρές! Εγώ σου εύχομαι να πάρεις την θέση έστω και με αυτή την απροσεξια και να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα! Όμως αν κάτι δεν πάει καλά πρέπει να κάνεις ένσταση..παντα υπάρχει ελπίδα για δικαίωση

emma21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2018 7:22 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό emma21 » Σάβ Μαρ 31, 2018 7:53 am

Ευχαριστώ niki258!!

Geo1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2018 9:07 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό Geo1 » Σάβ Μαρ 31, 2018 11:22 am

Ευχαριστώ πολύ emma21. Εύχομαι το ίδιο και για εσένα.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ μίλησα με ΑΣΕΠ και δεν μου απέκλεισαν
τίποτα, παρά μου έλεγαν ότι θα φανεί στην εκ των υστέρων αξιολόγηση/έλεγχο.

alexmelina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2018 11:24 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό alexmelina » Κυρ Απρ 01, 2018 12:06 pm

Καλησπέρα σας,

Μια διευκρίνιση σχετικά με τα αποτελέσματα της προκήρυξης 3Κ2018. Μπαίνω στην σελίδα του ΑΣΕΠ με τους κωδικούς μ και δεν στην αιτηση μου δεν αναγράφεται το σύνολο των μορίων που εχω συγκεντρώσει. Επίσης κάνοντας αναζήτησή σχετικά με τς προσωρινά αποτελέσματα δεν βρίσκω την παραπάνω προκήρυξη. Γνωρίζει κανεις τον λόγο;

Ευχαριστω εκ των προτέρων

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Κυρ Απρ 01, 2018 2:03 pm

ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ .ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ

giani58
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2010 7:44 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό giani58 » Δευ Απρ 02, 2018 7:36 pm

καλησπερα παιδια μια φιλη μου την κοψανε με την αιτιολογια οριο ηλικιας υποψηφιου.Κατι τετοιο δεν υφισταται γιατι ειναι 44 ετων. Τι κανει προχωραει σε ενσταση θα την κοιταξουν η θα παει χαμενο το 20αρικο

GiorgosG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 4:02 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό GiorgosG » Τετ Απρ 04, 2018 1:50 am

theod75 έγραψε:ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ .ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ

τον πίνακα κατάταξης ΔΕ τον έχει κατεβάσει κανείς?
προσπαθώ και συνεχεια κόβεται...


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες