ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Ιουν 06, 2018 8:41 am

Dkesp έγραψε:
niki258 έγραψε:
Dkesp έγραψε:Μπορεί κάποιος να υποβάλλει ένσταση μετά την προθεσμία υποβολής ενστασεων? Πχ 3 μήνες μετά?

Όχι,δεν μπορεί.Η προθεσμία είναι όρος του παραδεκτού της ενστάσεως,συνεπώς η μη τήρησή της συνεπάγεται την απόρριψή της ως τυπικά απαράδεκτης.

Niki258, επειδή παρατηρώ ότι έχετε γενικά γνώση αρκετών πράγματων για προκηρύξεις, τι πιστεύετε τελικά για την 1κ 2017 και τις συνάφειες? Γιατί καθυστερούν τα οριστικά αποτελέσματα?

Ευχαριστώ,δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις,απλώς παρατηρώ τις διαδικασίες.Η προσωπική μου άποψη σύμφωνα με ολα τα έως τωρα δεδομένα,είναι οτι όντως υπάρχει μια ρευστότητα,με αποτέλεσμα τα προσωρινά να είναι ευμετάβλητα,σε πιο μεγάλο βαθμό από ό,τι νομίζαμε οι περισσότεροι.Η συνάφεια δυστυχώς δεν εξειδικεύεται ρητώς.Αυτό νομιμοποιεί τις ερμηνευτικές παρεμβάσεις και κάνει τις αυθαίρετες αλλαγές αποφάνσεων να φαντάζουν πιο "σύννομες"και θεμιτές.Θεωρητικως,λοιπών,υπάρχει το δικαίωμα να διορθωθεί η αρχική ερμηνεία της συνάφειας,αφού η τελική κρίση είναι δεσμευτική ,ακόμα και οταν αναιρεί την προηγηθείσα.Αν ασκήθηκαν μαζικά ενστάσεις για τις συνάφειες,θα ανέκυψε ζήτημα που μπορεί να οδήγησε σε διχογνωμία γιατί δεν είναι εύκολο να διευθετηθεί.Από τη μία,το ΑΣΕΠ θα πρέπει να πασχίζει για την αξιοπιστία,τη συνέπεια και το αδιάβλητο της διαδικασίας και σιγουρα μια διευρυμένη αλλαγή θα απειλήσει τα ανωτέρω.Απο την άλλη,εάν οι ασκηθείσες ενστάσεις,έστω και μια από αυτές,εχουν νόμιμο και λογικό έρεισμα,η αναθεώρηση της γνώμης τους δεν αποκλείεται να ειναι σημαντική.Φυσικά,μιας και οι θέσεις ειναι ΠΕ Γραμματέων,δε θεωρώ οτι θα αναιρέσουν τη συνάφεια συλλήβδην και με τρομερή αυστηρότητα.Ίσως συμβεί μόνο σε περιπτώσεις ακραιφνώς μη συναφών τίτλων,αν και ακόμα και έτσι,οι ανακατανομές των θέσεων θα υπάρξουν.Η καθυστέρηση των οριστικών πιστευω πως οφείλεται στη γενικότερη αργοπορία που παρατηρείται και στο οτι εχουν τεθει αλλες προτεραιοτητες(βλ.3Κ/2018,γραπτός διαγωνισμος για την ΑΑΔΕ)και δεν υποκρύπτει αναγκαστικά κάποιο σοβαρό θέμα.Άρα,με τα τελευταια δεδομενα δε μπορω να αποκλεισω τις αλλαγές,αλλά εκτιμώ οτι δε θα είναι τρομερές και χωρίς δικαιολογητική βάση.

StoneChris
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2015 1:43 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό StoneChris » Παρ Ιουν 22, 2018 7:40 pm

Καλησπερα. Εχει ασχοληθει κανεις με περιπτωσεις διαγωνισμων οπου διοριζονται και επιλαχοντες μετα απο καποιο διαστημα απ την ιδια προκηρυξη?

vtsompanidis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 1:51 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό vtsompanidis » Κυρ Ιούλ 01, 2018 3:33 pm

Καλησπέρα

Έγινε το εξής λάθος στον προσωρινό πίνακα του 15Κ/2018 (335 θέσεις στον ΟΑΕΔ): Στο (ξένο) Πτυχίο μου αναγνώρισαν βαθμό 5.00/10, ενώ είχα καταθέσει δεύτερο πιστοποιητικό ΔΟΑΤΑΠ "αντιστοίχισης βαθμολογίας" όπου φαίνεται βαθμός 5.58/10. Τα μόρια που θα έβγαζα με βαθμό 5.58 με βγάζουν στους διοριστέους, καθώς υπάρχουν άλλοι 4 διοριστέοι με λιγότερα.

Αλλά το πρόβλημα είναι το εξής: Στην αίτηση μου είχε γραφτεί βαθμός πτυχίου 6. Ίσως έκανα εγώ τη στρογγυλοποίηση στην αίτηση, ίσως πάλι το πήραν από το Μητρώο (δε θυμάμαι). Στο Μητρώο δε, δε με αφήνει να αλλάξω το βαθμό, προφανώς γιατί δεν το γράφει στο ορίτζιναλ πιστοποιητικό ΔΟΑΤΑΠ, ενώ το σύστημα δε με αφήνει να προσθέσω άλλα πιστοποιητικά..

Δύο ερωτήσεις:
1. Έχει νόημα να το κυνηγήσω με ένσταση; Ή οι 4 διοριστέοι με λιγότερα μόρια από μένα θα γίνουν 104 μετά τις ενστάσεις;
2. Θα έχει τύχη η ένσταση, δεδομένου ότι δεν είχα γράψει "5.58/10" στην αίτηση μου;

Ευχαριστώ!

dioristeoss
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 1:12 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό dioristeoss » Παρ Ιούλ 06, 2018 2:02 pm

niki258 έγραψε:
Dkesp έγραψε:
niki258 έγραψε:Όχι,δεν μπορεί.Η προθεσμία είναι όρος του παραδεκτού της ενστάσεως,συνεπώς η μη τήρησή της συνεπάγεται την απόρριψή της ως τυπικά απαράδεκτης.

Niki258, επειδή παρατηρώ ότι έχετε γενικά γνώση αρκετών πράγματων για προκηρύξεις, τι πιστεύετε τελικά για την 1κ 2017 και τις συνάφειες? Γιατί καθυστερούν τα οριστικά αποτελέσματα?

Ευχαριστώ,δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις,απλώς παρατηρώ τις διαδικασίες.Η προσωπική μου άποψη σύμφωνα με ολα τα έως τωρα δεδομένα,είναι οτι όντως υπάρχει μια ρευστότητα,με αποτέλεσμα τα προσωρινά να είναι ευμετάβλητα,σε πιο μεγάλο βαθμό από ό,τι νομίζαμε οι περισσότεροι.Η συνάφεια δυστυχώς δεν εξειδικεύεται ρητώς.Αυτό νομιμοποιεί τις ερμηνευτικές παρεμβάσεις και κάνει τις αυθαίρετες αλλαγές αποφάνσεων να φαντάζουν πιο "σύννομες"και θεμιτές.Θεωρητικως,λοιπών,υπάρχει το δικαίωμα να διορθωθεί η αρχική ερμηνεία της συνάφειας,αφού η τελική κρίση είναι δεσμευτική ,ακόμα και οταν αναιρεί την προηγηθείσα.Αν ασκήθηκαν μαζικά ενστάσεις για τις συνάφειες,θα ανέκυψε ζήτημα που μπορεί να οδήγησε σε διχογνωμία γιατί δεν είναι εύκολο να διευθετηθεί.Από τη μία,το ΑΣΕΠ θα πρέπει να πασχίζει για την αξιοπιστία,τη συνέπεια και το αδιάβλητο της διαδικασίας και σιγουρα μια διευρυμένη αλλαγή θα απειλήσει τα ανωτέρω.Απο την άλλη,εάν οι ασκηθείσες ενστάσεις,έστω και μια από αυτές,εχουν νόμιμο και λογικό έρεισμα,η αναθεώρηση της γνώμης τους δεν αποκλείεται να ειναι σημαντική.Φυσικά,μιας και οι θέσεις ειναι ΠΕ Γραμματέων,δε θεωρώ οτι θα αναιρέσουν τη συνάφεια συλλήβδην και με τρομερή αυστηρότητα.Ίσως συμβεί μόνο σε περιπτώσεις ακραιφνώς μη συναφών τίτλων,αν και ακόμα και έτσι,οι ανακατανομές των θέσεων θα υπάρξουν.Η καθυστέρηση των οριστικών πιστευω πως οφείλεται στη γενικότερη αργοπορία που παρατηρείται και στο οτι εχουν τεθει αλλες προτεραιοτητες(βλ.3Κ/2018,γραπτός διαγωνισμος για την ΑΑΔΕ)και δεν υποκρύπτει αναγκαστικά κάποιο σοβαρό θέμα.Άρα,με τα τελευταια δεδομενα δε μπορω να αποκλεισω τις αλλαγές,αλλά εκτιμώ οτι δε θα είναι τρομερές και χωρίς δικαιολογητική βάση.



Ξέρετε πότε θα βγουν τα τελικά για την 15Κ/ΤΕ;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Παρ Ιούλ 06, 2018 4:14 pm

vtsompanidis έγραψε:Καλησπέρα

Έγινε το εξής λάθος στον προσωρινό πίνακα του 15Κ/2018 (335 θέσεις στον ΟΑΕΔ): Στο (ξένο) Πτυχίο μου αναγνώρισαν βαθμό 5.00/10, ενώ είχα καταθέσει δεύτερο πιστοποιητικό ΔΟΑΤΑΠ "αντιστοίχισης βαθμολογίας" όπου φαίνεται βαθμός 5.58/10. Τα μόρια που θα έβγαζα με βαθμό 5.58 με βγάζουν στους διοριστέους, καθώς υπάρχουν άλλοι 4 διοριστέοι με λιγότερα.

Αλλά το πρόβλημα είναι το εξής: Στην αίτηση μου είχε γραφτεί βαθμός πτυχίου 6. Ίσως έκανα εγώ τη στρογγυλοποίηση στην αίτηση, ίσως πάλι το πήραν από το Μητρώο (δε θυμάμαι). Στο Μητρώο δε, δε με αφήνει να αλλάξω το βαθμό, προφανώς γιατί δεν το γράφει στο ορίτζιναλ πιστοποιητικό ΔΟΑΤΑΠ, ενώ το σύστημα δε με αφήνει να προσθέσω άλλα πιστοποιητικά..

Δύο ερωτήσεις:
1. Έχει νόημα να το κυνηγήσω με ένσταση; Ή οι 4 διοριστέοι με λιγότερα μόρια από μένα θα γίνουν 104 μετά τις ενστάσεις;
2. Θα έχει τύχη η ένσταση, δεδομένου ότι δεν είχα γράψει "5.58/10" στην αίτηση μου;

Ευχαριστώ!
Καλησπέρα σας. Αν κατάλαβα σωστά,στο σύστημα καταχωρήθηκε ως βαθμός το 6 και στους προσωρινούς πίνακες εμφανίζεστε με βαθμό 5.Ως προς το μητρώο,μπορείτε να κάνετε νέες εγγραφές και αν το στοιχείο αυτό είναι μη επεξεργάσιμο,κάνετε αιτημα αλλαγής στοιχείων στο ΑΣΕΠ.Τηλεφωνήστε στο 2131319100 στη γραμμή για τις τεχνικές διευκρινίσεις και θα σας κατατοπίσουν σχετικά. Ως προς την ένσταση:έχει νόημα να κάνετε και ας μην καταχωρήσατε την ορθή βαθμολογία,καθώς κανονικά επρεπε να προσμετρηθούν τα μόριά σας όπως δηλώθηκαν και,εφόσον ήρθατε σε θέση διορισμού και ελέγχθηκαν αναλυτικά τα δικαιολογητικά σας,να γίνει διόρθωση του βαθμού σας προς τα κάτω,σύμφωνα με ό,τι προκύπτει από τα έγγραφα.Ποτέ δεν ξέρετε πόσοι θα κανουν ένσταση,με τι αιτήματα και τι επιχειρήματα.Καλή επιτυχία!

daniela14
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 3:16 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό daniela14 » Παρ Νοέμ 02, 2018 12:15 pm

Σχετικά με τα τελευταία δημοσιεύματα για τα αποτελέσματα της 3Κ/2018 αναφέρει για την κατηγορία ΔΕ ότι το 88% των διοριστέων απορρίπτεται και ότι όσοι βρίσκονται έως τα μισά του πίνακα κατάταξης των επιλαχόντων έχουν ελπίδες. Η ερώτησή μου είναι εγώ που σε δύο κατηγορίες είμαι 200 και 211 επιλαχούσα θεωρείται ψηλά στην κατάταξη?? έχω ελπίδες????

eirini78
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 21, 2017 5:30 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό eirini78 » Τρί Μαρ 05, 2019 11:24 pm

Καλησπέρα, σε προκυρηξη εποχική γνωρίζω ότι συνυποψηφιος μου έχει 8 μηνο κωλλυμα, αλλά στην υπευθηνη δήλωση που κατέθεσε στο φορέα απέκρυψετην απασχόληση του σε σύμβαση σοχ. Μπορώ να του κάνω καταγγελία? Από το φάκελο του όμως και ελεγχθεί δεν έχει δηλώσει τα ένσημα έτσι κιαλλιως της άλλης σοχ ώστε να διαπίστωσει ο. Ασεπ το κωλλυμα. Τι μπορώ να κάνω?

stav87
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2017 5:07 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό stav87 » Τετ Μαρ 06, 2019 2:52 pm

eirini78 έγραψε:Καλησπέρα, σε προκυρηξη εποχική γνωρίζω ότι συνυποψηφιος μου έχει 8 μηνο κωλλυμα, αλλά στην υπευθηνη δήλωση που κατέθεσε στο φορέα απέκρυψετην απασχόληση του σε σύμβαση σοχ. Μπορώ να του κάνω καταγγελία? Από το φάκελο του όμως και ελεγχθεί δεν έχει δηλώσει τα ένσημα έτσι κιαλλιως της άλλης σοχ ώστε να διαπίστωσει ο. Ασεπ το κωλλυμα. Τι μπορώ να κάνω?


κωλλυμα διορισμού λόγω ΣΟΧ δεν υπάρχει :!:

gentemos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2018 6:50 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό gentemos » Σάβ Μαρ 09, 2019 10:13 pm

Καλησπέρα στην προκυρηξη 6κ2018 δεν έβαλα το χαρτί που ζητάει για το ύψος και στα προσωρινά αποτελέσματα που βγήκαν με απέρριψαν για αυτό το λόγο.Μπορω να κάνω ένσταση και να το προσκομισω;

eirini78
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 21, 2017 5:30 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό eirini78 » Κυρ Μαρ 10, 2019 1:42 am

πως δεν υπαρχει αφου κανουμε και υπευθηνη δηλωση


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες