2ο απολυτήριο Λυκείου

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
giorki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 5:37 pm

2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό giorki » Τετ Φεβ 21, 2018 9:28 pm

Καλησπέρα σας.
Παρακάτω θα σας αναλύσω το σκεπτικό μου όσο πιο αναλυτικά γίνεται και απο που ξεκίνησε όλο αυτό.
Μέσα απο το μεταπτυχιακό που έκανα γνώρισα έναν φίλο μου πλέον, ο οποίος είχε 2 απολυτήρια λυκείου.
Όταν έδινε εξετάσεις απο το Γενικό Λύκειο πριν αρκετά χρόνια καθώς έχουμε και διαφορά ηλικίας 10+ετών δεν πέρασε πουθενά αλλά πήρε απολυτήριο λυκείου γενικού ή όπως λεγότανε πριν απο 25+ χρόνια.
Εν συνεχεία παρακολούθησε Τεχνικό Λύκειο στο οποίο κατάφερε να πετύχει πολύ υψηλή βαθμολογία..19+ και έτσι απέκτισε και 2 τίτλο λυκείου και ταυτόχρονα πέρασε και σε ΤΕΙ.
Έπειτα απο αρκετά χρόνια εργασίας του στον ιδιωτικό τομέα (σε τράπεζα) λόγο του στρες, επιθυμούσε κάτι πιο ήπιον τόνον γνωρίζοντας βέβαια ότι θα έχει και τις αντίστοιχα μειωμένες απολαβές...έτσι πήρε μέρος σε διαγωνισμό σχετικά πρόσφατο στον ΑΣΕΠ σε κατηγορία ΔΕ όπου έθεσε ως βασικό τίτλο σπουδών το απολύτηριο του επαγγελματικού λυκείου (19+/20) λόγο της τόσο υψηλής βαθμολογίας του αντί του Γενικού λυκείου και αντίστοιχα το Γενικό Λύκειο ως 2 απολυτήριο και του έδωσε άλλα 150 μόρια.
Σημαντικός παράγοντας για την επιτυχία του ήταν ο πολύ υψηλός βαθμός του αλλά και ο 2 τίτλος απο το λύκειο όπου του έδωσε αυτά τα επιπλέον 150 μόρια ως δεύτερος τίτλος.
Ο ανταγωνισμός σε κατηγορίες ΤΕ (ΤΕΙ) ή ΠΕ( Πανεπιστήμια) είναι πολύ ισχυρός και η μοριοδότηση συγκεκριμένη.
Οπότε παρόλο που έχει τελειώσει ΤΕΙ , κατέχει 2 μεταπτυχιακά και την ανωτάτη της Αγγλικής , λόγο χαμηλής βαθμολογίας απο το ΤΕΙ του δεν μπόρεσε να διοριστεί ποτέ ως ΤΕ σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ που έπερνε μέρος , αλλά αντίθετα κατάφερε σε κατηγορία ΔΕ.

Στην δική μου περίπτωση...σαν απολυτήριο λυκείου (ενιαίο λύκειο) είχα βαθμό 14,4 αν θυμάμαι καλά, πράγμα που με κάνει να μην έχω κυριολεκτικά καμμία ελπίδα να ανταγωνιστώ άλλους στην συγκεκριμένη κατηγορία που μπορεί να είναι απόφοιτοι απο τεχνικά λύκεια με πολύ υψηλότερες βαθμολογίες και ίσως και δεύτερο απολυτήριο πχ απο ΙΕΚ που θεωρείται ως προς τον ΑΣΕΠ δεύτερος τίτλος σπουδών...άρα άλλα 150 μόρια...

Έπειτα απο παρότρυνση του φίλου μου...μου πρότεινε να εγγραφώ σε τεχνικό λύκειο (αλλά πλέον υπάρχουν αν δεν κάνω λάθος μόνο τα ΕΠΑΛ) με σκοπό να κυνηγήσω ένα υψηλότερο βαθμό απολυτηρίου λυκείου σε κατεύθηνση που γνωρίζω..πχ διοίκηση επιχειρήσεων...λόγο του ότι έχει σχεση με το ΤΕΙ και το μεταπτυχιακό μου...πράγμα που θα με βοηθούσε στις ειδικότητες να πετύχω πολύ υψηλούς βαθμούς εφόσον τα έχω διδαχτεί....
Σκοπός μου είναι να διαγωνιστώ σε θέσεις Διοικητικού Προσωπικού
Παρακάτω σας έχω επικολλήσει ακριβώς όπως αναγράφονται οι τίτλοι απολυτηρίων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που είναι δεκτοί απο τον ΑΣΕΠ για μια τυχαία προκήρυξη που βρήκα..και θεωρώ ότι το ΕΠΑΛ είναι το αντίστοιχο ΤΕΕ ή Τεχνικό Επαγγελματικό Λύκειο.

Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) οποιασδήποτε ειδικότητας του τομέα Χρηματοπιστωτικών και Διοικητικών Υπηρεσιών (πρώην Οικονομίας και Διοίκησης) ή Πτυχίο Β΄ κύκλου Σπουδών Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου (ΤΕΕ), ανεξάρτητα από ειδικότητα ή Πτυχίο Α΄ κύκλου Σπουδών Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου (ΤΕΕ) οποιασδήποτε ειδικότητας του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης ή - Απολυτήριος τίτλος: - Ενιαίου Λυκείου ή - Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου, ανεξάρτητα από κλάδο ή ειδικότητα ή -Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου, ανεξάρτητα από ειδικότητα ή - Λυκείου Γενικής Κατεύθυνσης ή άλλος ισότιμος και αντίστοιχος τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής.)

Σε ποια κατηγορία εμπίπτει το ΕΠΑΛ απο τις παραπάνω?...είναι δυνατόν να μην εμπίμπτει σε καμμία εφόσον στην ουσία είναι τα ΝΕΑ ΤΕΕ??...
Και αν δεν μπορώ να εγγραφώ σε ΕΠΑΛ...τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να αποκτίσω 2 τίτλο σπουδών (απολυτήριο λυκείου) προσπαθώντας να πετύχω υψηλότερη βαθμολογία...??


Τέλος θα ήθελα να σας ζητήσω συγνώμη για την τόσο μεγάλη ανάπτυξη, απλά προσπαθώ να σας αναλύσω το σκεπτικό μου μέσα απο υπαρκτά γεγονότα τα οποία με βάζουν σε σκέψεις στο να προσπαθήσω για κάτι καλύτερο σχετικά με την επαγγελματική μου αποκατάσταση....και ναι... αν είναι αυτός ένας τρόπος για να έχω περισσότερες ελπίδες για διορισμό στο δημόσιο θα το κάνω..απο ΤΕΙ και μεταπτυχιακό...στα θρανία του σχολείου...μπρος για πίσω δηλαδή αλλά με συγκεκριμένο σκοπό......σχετική απάντηση σε παρόμοιο ερώτημα στον ΑΣΕΠ είναι ότι ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.....σε ποιανού εμπίπτει ώστε να ενημερωθούμε στο τι μεράει και τι όχι πλέον επίσημα για κάποιον που έχει τελείωσει Ενιαίο Λύκειο...ΤΕΙ..Μεταπτυχιακό...και φοιτεί σε πανεπιστήμιο που είναι διατεθειμένος να παγώσει τις σπουδές του προσωρινά??

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Πέμ Φεβ 22, 2018 1:10 pm

giorki έγραψε:Καλησπέρα σας.
Παρακάτω θα σας αναλύσω το σκεπτικό μου όσο πιο αναλυτικά γίνεται και απο που ξεκίνησε όλο αυτό.
Μέσα απο το μεταπτυχιακό που έκανα γνώρισα έναν φίλο μου πλέον, ο οποίος είχε 2 απολυτήρια λυκείου.
Όταν έδινε εξετάσεις απο το Γενικό Λύκειο πριν αρκετά χρόνια καθώς έχουμε και διαφορά ηλικίας 10+ετών δεν πέρασε πουθενά αλλά πήρε απολυτήριο λυκείου γενικού ή όπως λεγότανε πριν απο 25+ χρόνια.
Εν συνεχεία παρακολούθησε Τεχνικό Λύκειο στο οποίο κατάφερε να πετύχει πολύ υψηλή βαθμολογία..19+ και έτσι απέκτισε και 2 τίτλο λυκείου και ταυτόχρονα πέρασε και σε ΤΕΙ.
Έπειτα απο αρκετά χρόνια εργασίας του στον ιδιωτικό τομέα (σε τράπεζα) λόγο του στρες, επιθυμούσε κάτι πιο ήπιον τόνον γνωρίζοντας βέβαια ότι θα έχει και τις αντίστοιχα μειωμένες απολαβές...έτσι πήρε μέρος σε διαγωνισμό σχετικά πρόσφατο στον ΑΣΕΠ σε κατηγορία ΔΕ όπου έθεσε ως βασικό τίτλο σπουδών το απολύτηριο του επαγγελματικού λυκείου (19+/20) λόγο της τόσο υψηλής βαθμολογίας του αντί του Γενικού λυκείου και αντίστοιχα το Γενικό Λύκειο ως 2 απολυτήριο και του έδωσε άλλα 150 μόρια.
Σημαντικός παράγοντας για την επιτυχία του ήταν ο πολύ υψηλός βαθμός του αλλά και ο 2 τίτλος απο το λύκειο όπου του έδωσε αυτά τα επιπλέον 150 μόρια ως δεύτερος τίτλος.
Ο ανταγωνισμός σε κατηγορίες ΤΕ (ΤΕΙ) ή ΠΕ( Πανεπιστήμια) είναι πολύ ισχυρός και η μοριοδότηση συγκεκριμένη.
Οπότε παρόλο που έχει τελειώσει ΤΕΙ , κατέχει 2 μεταπτυχιακά και την ανωτάτη της Αγγλικής , λόγο χαμηλής βαθμολογίας απο το ΤΕΙ του δεν μπόρεσε να διοριστεί ποτέ ως ΤΕ σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ που έπερνε μέρος , αλλά αντίθετα κατάφερε σε κατηγορία ΔΕ.

Στην δική μου περίπτωση...σαν απολυτήριο λυκείου (ενιαίο λύκειο) είχα βαθμό 14,4 αν θυμάμαι καλά, πράγμα που με κάνει να μην έχω κυριολεκτικά καμμία ελπίδα να ανταγωνιστώ άλλους στην συγκεκριμένη κατηγορία που μπορεί να είναι απόφοιτοι απο τεχνικά λύκεια με πολύ υψηλότερες βαθμολογίες και ίσως και δεύτερο απολυτήριο πχ απο ΙΕΚ που θεωρείται ως προς τον ΑΣΕΠ δεύτερος τίτλος σπουδών...άρα άλλα 150 μόρια...

Έπειτα απο παρότρυνση του φίλου μου...μου πρότεινε να εγγραφώ σε τεχνικό λύκειο (αλλά πλέον υπάρχουν αν δεν κάνω λάθος μόνο τα ΕΠΑΛ) με σκοπό να κυνηγήσω ένα υψηλότερο βαθμό απολυτηρίου λυκείου σε κατεύθηνση που γνωρίζω..πχ διοίκηση επιχειρήσεων...λόγο του ότι έχει σχεση με το ΤΕΙ και το μεταπτυχιακό μου...πράγμα που θα με βοηθούσε στις ειδικότητες να πετύχω πολύ υψηλούς βαθμούς εφόσον τα έχω διδαχτεί....
Σκοπός μου είναι να διαγωνιστώ σε θέσεις Διοικητικού Προσωπικού
Παρακάτω σας έχω επικολλήσει ακριβώς όπως αναγράφονται οι τίτλοι απολυτηρίων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που είναι δεκτοί απο τον ΑΣΕΠ για μια τυχαία προκήρυξη που βρήκα..και θεωρώ ότι το ΕΠΑΛ είναι το αντίστοιχο ΤΕΕ ή Τεχνικό Επαγγελματικό Λύκειο.

Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) οποιασδήποτε ειδικότητας του τομέα Χρηματοπιστωτικών και Διοικητικών Υπηρεσιών (πρώην Οικονομίας και Διοίκησης) ή Πτυχίο Β΄ κύκλου Σπουδών Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου (ΤΕΕ), ανεξάρτητα από ειδικότητα ή Πτυχίο Α΄ κύκλου Σπουδών Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου (ΤΕΕ) οποιασδήποτε ειδικότητας του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης ή - Απολυτήριος τίτλος: - Ενιαίου Λυκείου ή - Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου, ανεξάρτητα από κλάδο ή ειδικότητα ή -Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου, ανεξάρτητα από ειδικότητα ή - Λυκείου Γενικής Κατεύθυνσης ή άλλος ισότιμος και αντίστοιχος τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής.)

Σε ποια κατηγορία εμπίπτει το ΕΠΑΛ απο τις παραπάνω?...είναι δυνατόν να μην εμπίμπτει σε καμμία εφόσον στην ουσία είναι τα ΝΕΑ ΤΕΕ??...
Και αν δεν μπορώ να εγγραφώ σε ΕΠΑΛ...τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να αποκτίσω 2 τίτλο σπουδών (απολυτήριο λυκείου) προσπαθώντας να πετύχω υψηλότερη βαθμολογία...??


Τέλος θα ήθελα να σας ζητήσω συγνώμη για την τόσο μεγάλη ανάπτυξη, απλά προσπαθώ να σας αναλύσω το σκεπτικό μου μέσα απο υπαρκτά γεγονότα τα οποία με βάζουν σε σκέψεις στο να προσπαθήσω για κάτι καλύτερο σχετικά με την επαγγελματική μου αποκατάσταση....και ναι... αν είναι αυτός ένας τρόπος για να έχω περισσότερες ελπίδες για διορισμό στο δημόσιο θα το κάνω..απο ΤΕΙ και μεταπτυχιακό...στα θρανία του σχολείου...μπρος για πίσω δηλαδή αλλά με συγκεκριμένο σκοπό......σχετική απάντηση σε παρόμοιο ερώτημα στον ΑΣΕΠ είναι ότι ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.....σε ποιανού εμπίπτει ώστε να ενημερωθούμε στο τι μεράει και τι όχι πλέον επίσημα για κάποιον που έχει τελείωσει Ενιαίο Λύκειο...ΤΕΙ..Μεταπτυχιακό...και φοιτεί σε πανεπιστήμιο που είναι διατεθειμένος να παγώσει τις σπουδές του προσωρινά??

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


Αν παρεις επαλ με κατευθυνση διοικηση θα το μετράνε ως δευτερο τιτλο ή πρωτο αν επιτυχεις υψηλοτερη βαθμολογια. Υπαρχει και το αντιστοιχο ιεκ αλλα εκει ειναι δυο χρονια συν τις εξετάσεις πιστοποιησης.. Για ημερησιο επαλ αν εχεις απολυτηριο γενικου θα φοιτησεις 2 χρονια... Για εσπερινο τρια.. Απλα επαλ αν δωσεις σημασια ο υψηλος βαθμος επιτυγχανεται πολυ πιο ευκολα απ οτι στο ιεκ.. Αυτα σε καθε περίπτωση να ξερεις οτι τωρα τελευταία που το δημοσιο ζητείται πολυ λογω της ανασφαλειας εκει εξω και λογω των απλησιαστων μοριων σε πε-τε θεσεις πολλους ακουω να σκεφτονται ν ακολουθησουν το πλανο σου.. Καλη τυχη αν το επιχειρησεις τελικα

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Πέμ Φεβ 22, 2018 2:32 pm

giorki έγραψε:Καλησπέρα σας.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


τωρα προσεξα κατι οτι εχεις τει διοικησης επιχειρησεων... νομιζω, το λεω σχεδον σιγουρα, αλλα ρωτα κι εσυ στο υπουργειο παιδειας ή σ ενα διεκ για να επαληθευτει,ότι επειδη εχεις τελειωσει σχετικο τει αν πας ιεκ μπαινεις στο δευτερο ετος και μπορει να εχεις κι απαλλαγες απο καποια κοινα μαθηματα...βεβαια πιστοποιηση θα δωσεις κανονικα αφου κανεις και την πρακτικη σου προηγουμενως εκτος κι εχεις ενσημα στο διοικητικο οικονομικο κομματι( νομιζω γυρω στα 150 ή καπου εκει γυρω), οπότε παιρνεις απαλλαγή κι απο πρακτικη και δινεις αμεσως στην επόμενη πιστοποιηση όταν προκηρυξει εξετασεις ο εοππεπ..απλά στην πιστοποιηση δυσκολο να εχει παρα πολυ ψηλη βαθμολογια εκτος και τι να πω ξερεις τα θεματα...φετος ας πουμε αθηνα επειδη εδινα κι εγω στην ειδικοτητα διοικηση οικονομια ειδα μονο τρία 18αρια και τιποτε πάνω απ' αυτά...επαλ φανταζομαι ξερεις οτι υπαρχουν και στρογγυλά εικοσάρια....οπότε εσύ αποφασίζεις τι σε συμφέρει...καλή τύχη στην επιλογή σου :lol:

giorki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 5:37 pm

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό giorki » Πέμ Φεβ 22, 2018 11:39 pm

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου...μαλλον θα πρεπει να μιλησω με το υπουργειο που λες....ξερω οτι ειναι τραγικο αυτο το πισωγυρισμα αμα το κανω...απλα είναι ίσως ο μοναδικός τρόπος για να έχω μια σοβαρη ελπιδα καποτε.....για διορισμο....αν πανε ολα καλα δηλαδη...ΙΕΚ δεν με συμφερει καθως θα παρω μονο 150 μορια ενω εγω θελω απολυτηριο απο λυκειο με σκοπο να πετυχω υψηλοτερο βαθμο....

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Σάβ Φεβ 24, 2018 12:40 am

[quote="giorki"]

Απλα το λυκειο ειναι 2 γεματα χρονια ενω το ιεκ για σενα θα ειναι μονο ενα.. Απο την αλλη στο λυκειο με το που τελειωνεις στα δύο και αν κυνηγησεις βαθμούς εισαι ετοιμος.. Ενω ιεκ ακομη κι αν βγεις στο ενα ετος πρεπει ν περιμενεις ποτε θα προκηρυχθούν οι επόμενες εξετάσεις πιστοποιησης.. Μια φιλη να καταλάβεις που ηταν απο τει και ηρθε στο δεύτερο ετος κ δώσαμε μαζι βεβαια δεν διαβασε γτ παραλληλα δουλευε πηρε πιστοποίηση μ δεκα δηλ τη βαση.. Αλλα δεν την ενοιαζε γτ εχει πρωτο απολυτηριο μ 19 οπότε ηθελε μονο τ χαρτί.. Κι εγω στη θεση σου θα διαλεγα επαλ γ το βαθμο... Το μονο λίγο μειον οτι στο πρωινο επαλ θα εισαι με δεκαοχταχρονα ενω στα ιεκ εχει κ μεγαλυτερες ηλικιες εκτος κ αν εισαι κοντά σ αυτο το ταργκετ γκρουπ... Καλη δυναμη κ εγω οταν τ αρχισα μ φαινοταν μακρινο..
:lol:

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2017 7:16 pm

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό kristal » Σάβ Φεβ 24, 2018 10:39 am

Δεν μπορείς με πτυχίο ΤΕΙ ακόμη και αν είναι σχετικής ειδικότητας να γραφτείς στο Γ εξάμηνο στα ΙΕΚ. Η φίλη σου είτε είχε τελειώσει ΕΠΑΛ ΕΠΑΣ ΤΕΕ κλπ αντίστοιχης ειδικότητας , οπότε και κατατάχτηκε στο Γ εξάμηνο είτε είχε κάνει παλαιότερα τα 2 πρώτα εξάμηνα και είχε σταματήσει για κάποιο λόγο. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στα Δημόσια ΙΕΚ στα ιδιωτικά γίνονται λαμογιές.

giorki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 5:37 pm

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό giorki » Σάβ Φεβ 24, 2018 2:21 pm

Λόγο του ότι δουλεύω έπειτα απο πολλά χρόνια ανεργίας...(τώρα είμαι 32 αλλά ποτέ δεν είχα εργαστεί στο αντικείμενό μου...Λογιστικα..αλλά σε διάφορες άλλες εργασίες τυπου delivery, τηλεφωνικο κεντρο...)..θα επέλεγα το νυχτερινό ΕΠΑΛ...δεν θα την άφηνα την δουλειά με τίποτα...το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει 8 ωρο για μενα...ουτε καν 10 ωρο στο στάδιο που είμαι...είμαι 1 χρόνο στην εργασία καθώς αντικαθιστώ μια κοπέλα ..και χωρίς προυπηρεσία έπεσα στα πολύ βαθιά...και για να αποδείξω οτι μπορω...οτι ειμαι απαραιτητος εκει μεσα...καθησα και καθομαι 10+ ωρες την ημερα εκει απο μονος μου... το μειωσα απο τα 12-16ωρακια που καθομουνα το καλοκαιρι :P :P :P καθως πλεον καποια πραματα εχουν γινει κατανοητα σε αρκετα μεγαλο βαθμο....η τουλαχιστον εχω μαθει να τα δουλευω εμπειρικα επειτα απο την τοσο μεγαλη εξασκηση και επιμονη...αρα...θα μπορω να παω και σε ΕΠΑΛ εσπερινο απο Σεπτεμβρη...και στην ουσια η 2α Λυκειου με νοιαζει μονο για τις απουσιες.....το θεμα ειναι αν μπορω να γραφτω σε ΕΠΑΛ λογο οτι εχω κανει ηδη σπουδες σε 3 βαθμια εκπαιδευση και ειμαι κ φοιτητης στο ΕΑΠ...(αν κ μπορω να παγωσω τις σπουδες μου για 6 χρονια εκει απ οτι εχω δει)...ωστοσο αν μπορω... πρεπει να δω και πως διαμορφωνεται ο Μεσος Ορος καθως ουσιαστικα θα απαλλαχτω απο τα μαθηματα της Γενικης Κατευθυνσης...εχω μιλησει τωρα πριν 2 μερες με ΙΕΚ και μου ειπαν οτι ναι μπορω να παρω τα 150 μορια αν το τελειωσω ως ΔΕ..αλλα δεν μπορω να αλλαξω τον Μεσο Ορο μου...το απολυτηριο μου...αρα δεν με συμφερει με τιποτα το ΙΕΚ...καθως ειχα απο Ενιαιο Λυκειο 14,2....οποτε ακομα και με τα 150 μορια του ΙΕΚ+ το proficiency που πηρα πριν 2 χρονια....καποιος με απολυτηριο 17 απο Τεχνικο Λυκειο.... ΚΑΙ ΜΟΝΟ.... με εχει αφησει πολυ πισω στα μορια....αυτο που χρειαζομαι ειναι να μαθω απο εγκυρη πηγη οτι μπορω να γραφτω σε Λυκειο (βαση των ανωτερο συνθηκων) και να προσπαθησω για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα...εστειλα μαιηλ στον ΑΣΕΠ και μου ειπε οτι δεν εμπιπτει στην αρμοδιοτητα τους...εστειλα μαιηλ σε ΕΠΑΛ..και δεν ηξεραν ακριβως την απαντηση....εχω στειλει στο υπουργειο τωρα και περιμενω απαντηση...δεν μπορει να μην ειναι αναγνωρισμενο το ΕΠΑΛ εφοσον ειναι το νεο ΤΕΕ...δηλαδη για μενα που εχω χαμηλο απολυτηριο Λυκειου ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ το να ξανα παω σε λυκειο για να διεκδικησω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα στην τελευταια ταξη του σχολειου οπως και αν λεγεται αυτο...ΕΠΑΛ...ΤΕΛ...ΤΕΕ..Πολυκλαδικο.....να μαθω ποιο ειναι...και ας ειμαι και με τα 17 χρονα...απλα θελω μια εγκυρη απαντηση και θα δω πως θα κινηθω...μπορει να μην το κανω και ποτε...αλλα οκ...ας ξερω τις πιθανες λυσεις στο προβλημα.

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2017 7:16 pm

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό kristal » Σάβ Φεβ 24, 2018 6:01 pm

Τον Σεπτέμβριο ανοίγουν οι αιτήσεις ηλεκτρονικά μπορείς να δηλώσεις με το απολυτήριο σου και δεν έχει σημασία οτι φοιτάς στο ΕΑΠ.

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Σάβ Φεβ 24, 2018 11:52 pm

Η φίλη είχε δηλώσει πως έχει τελειώσει τει αλλά βάζω και την πιθανότητα να μην έχω καταλάβει καλά και να έχει τελειώσει τεε,αν κρίνω και απ το βαθμο του λυκείου που χρησιμοποιούσε έως τώρα και όπως προείπα ήταν υψηλός...γενικά ήταν πολύ καλή και στη λογιστική και νομίζω είχε πει για τει..αν της μιλήσω σύντομα θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω..επίσης είχα στην τάξη και άτομο που επειδή είχε τελειώσει επαλ αντιστοιχης ειδικοτητας βέβα, ήρθε τρίτο εξάμηνο,όπως είπε και kristal...Το λεει κατηγορηματικα άρα δεν ισχύει να παει κανεις με τει στο δευτερο έτος...λάθος πληροφορία μάλλον έδωσα άθελά μου...τώρα για επαλ νυχτερινο επειδη ειχα ρωτησει κι εγω γιατί ήθελα να αποφύγω να δώσω πιστοποιηση και πιστευοντας οτι με γενικο λυκειο θα παρακολουθουσα μονο ενα ετος το τελευταιο, απογοητευτηκα γιατι εμαθα οτι για ημερήσιο θέλεις δυο χρονια να τελειωσεις και εσπερινο τρία,που μου φάνηκαν πολλα..τελικα ομως περνανε γρηγορα και δε θα σου φανει!!δε σε πήραν και τα χρόνια 32 μια χαρα εχεις χρονο να το κυνηγησεις...τώρα να συμπληρωσω για το θέμα του εαπ...αυτο το λεω 1000% διοτι ειχα και συμμαθητρια που φοιτουσε στο εαπ παραλληλα και δεν υπηρχε κανενα προβλημα, στο δημοσιο ιεκ...τωρα για το επαλ πρεπει ν απευθυνθεις στο υπουργειο...όσο για το βαθμό, αν το πάρεις σοβαρά και στην πιστοποίηση παλεύεται...εγω πχ πηρα 18 αλλα βέβαια ασχολήθηκα πολύ τους 2 τελευταιους μηνες...και πίστευα ότι ειχα γραψει σχεδον τελεια για να καταλάβεις ποσο αυστηροι είναι τουλαχιστον απ τη δικη μου εμπειρια...οποτε απο 14 μπορεις να πετυχεις αν διαβασεις κατι καλυτερο σιγουρα...το επαλ βέβαια παραμενει πιο σιγουρη επιλογη για πολύ υψηλή βαθμολογία του τύπυ 19, 19 μισο γιατι υπαρχει επαφη με τους καθηγητες και οι βαθμοι δινονται πολύ πιο ελαστικα..παντως το υπουργειο πρεπει και οφείλει να απαντησει με σαφηνεια,να στειλεις αιτημα ηλεκτρονικα ή να πας απο κει αν μενεις αθηνα να μαθεις και τη διαδικασια και το χρονο υποβολης αιτησεων και σε οτι αλλο εχεις απορια..το ασεπ όντως ειναι αναρμοδιο

giorki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 5:37 pm

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό giorki » Κυρ Φεβ 25, 2018 5:28 pm

Ioanna222 έγραψε:τώρα να συμπληρωσω για το θέμα του εαπ...αυτο το λεω 1000% διοτι ειχα και συμμαθητρια που φοιτουσε στο εαπ παραλληλα και δεν υπηρχε κανενα προβλημα, στο δημοσιο ιεκ...τωρα για το επαλ πρεπει ν απευθυνθεις στο υπουργειο...όσο για το βαθμό, αν το πάρεις σοβαρά και στην πιστοποίηση παλεύεται...εγω πχ πηρα 18 αλλα βέβαια ασχολήθηκα πολύ τους 2 τελευταιους μηνες...και πίστευα ότι ειχα γραψει σχεδον τελεια για να καταλάβεις ποσο αυστηροι είναι τουλαχιστον απ τη δικη μου εμπειρια...οποτε απο 14 μπορεις να πετυχεις αν διαβασεις κατι καλυτερο σιγουρα...το επαλ βέβαια παραμενει πιο σιγουρη επιλογη για πολύ υψηλή βαθμολογία του τύπυ 19, 19 μισο γιατι υπαρχει επαφη με τους καθηγητες και οι βαθμοι δινονται πολύ πιο ελαστικα..παντως το υπουργειο πρεπει και οφείλει να απαντησει με σαφηνεια,να στειλεις αιτημα ηλεκτρονικα ή να πας απο κει αν μενεις αθηνα να μαθεις και τη διαδικασια και το χρονο υποβολης αιτησεων και σε οτι αλλο εχεις απορια..το ασεπ όντως ειναι αναρμοδιο


Σε ευχαριστώ για την ενθαρρυντική απάντησή σου...απέστηλα e-mail την Παρασκευή στο υπουργείο οπότε περιμένω κάποια σχετική απάντηση απο εκεί...ελπίζω δηλαδή να απαντήσουν..το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για το ΕΠΑΛ (εσπερινό)...καθώς οκ...3 χρόνια θα είναι αλλά για κάτι καλύτερο..(υπό την έννοια να αποφύγεις τον Ιδιωτικό Τομέα κάποια στιγμή εκτός βέβαια και άμα είσαι κάπου καλά και σου αρέσει...αν και πάλι θα επέλεγα τον δημόσιο απο θέμα σιγουριάς...ωραρίου...αδειών...γιατί στην περίπτωση μου είναι λίγο περίεργα εκεί που είμαι...)... θεωρώ οτί θα μου είναι αρκετά πιο εύκολο να βγάλω βαθμό ...το καλό είναι ότι θα διαλέξω μια ειδικότητα που είδη γνωρίζω λόγο σπουδών...τουλάχιστον δεν θα μου είναι καινούργια...ξεκάθαρα για Διοικητικό Προσωπικό το θέλω..δεν με νοιάζει κάποια άλλη κατηγορία απο ΔΕ....την πιστοποίηση που λες την δίνεις στα ΕΠΑΛ...ή στα ΙΕΚ?....όσο για το να πάω απο το υπουργείο αν και μένω Αθήνα..είναι πρακτικά αδύνατο υπό την έννοια ότι είναι δύσκολο να πάρω άδεια απο την δουλειά..... ακόμα και άρρωστος που λέει ο λόγος να είμαι... πάω στην δουλειά....μέχρι να αποκτίσω μια σοβαρή προυπηρεσία απλά είμαι ρομποτάκι...γιατί αν δεν είμαι ...πολύ πιθανό να με κάνουν να πω...αντίο δουλειά και καλησπέρα ξανά ΟΑΕΔ....επίσης αν ξέρει κάποιος το ωράριο των εσπερινών ΕΠΑλ...τι ώρες είναι?

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2017 7:16 pm

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό kristal » Κυρ Φεβ 25, 2018 7:21 pm

Οι αιτήσεις για τις εγγραφές πέρυσι για το σχολικο ετος 2017/2018 ηταν απο 19/6 εως 7/7/ είχαν δώσει παράταση , στο συνδεσμο e-epal.minedu.gov.gr,

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Δευ Φεβ 26, 2018 1:30 am

αν δε σε νοιάζει ο χρόνος φοίτησης καλύτερα επαλ.Εκεί στο τέλος δε θα χρειαστείς εξετάσεις του τύπου πιστοποίησης...αυτό γινεται μονο οταν αποφοιτησεις απο ιεκ όπου δεν μετραει η βαθμολογία των εξαμήνων παρα μονο να περασεις χρειαζεται...στη συνεχεια δινεις τις εξετασεις πιστοποιησης και η βαθμολογια που προκύπτει απ αυτες ισχυει για τον ασεπ..δηλαδη ιεκ χωρίς τη βεβαιωση πιστοποιησης ειναι δωρον αδωρον για το δημοσιο..αυτό μόνο για ιεκ..στο επαλ δε χρειαζεται πιστοποιηση..για ωραρια και οτι αλλο θελεις για βαθμολογιες και τετοια εγω μεχρι να παρω απαντηση απο υπουργειο θα επαιρνα και τηλεφωνο σε καποιο εσπερινο επαλ και θα ζηταγα πληροφορίες απο τον διευθυντή. Αν δεν τυχεις σε κανενα στραβοξυλο φαντάζομαι θα σε διαφωτίσει..και πάλι καλή φοίτηση και μ' ενα καλό απολυτήριο (δεύτερο) ευχομαι!

sakis198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 10:08 pm

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό sakis198 » Δευ Φεβ 26, 2018 9:02 pm

Εγω θα επιλεξω ιδιωτικο ιεκ. Μπορει να μου κοστισει κοντα 4.000 αλλα δεν θα εχω το αγχος των απουσιων. Η πιστοποιηση δεν νομιζω να με δυσκολεψει μιας και ειμαι αποφοιτος αει,συνηθισμενος δνλαδη σε εξετασεις. Το εσπερινο επαλ ισως θα με βολευε αλλα θελω να ειμαι σιγουρος αν με μαθηματα τομεα ειδικοτητας ειμαι καλυμμενος.

giorki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 5:37 pm

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό giorki » Δευ Φεβ 26, 2018 9:05 pm

Σε ευχαριστω πολυ!...περιμενω προς το παρον απαντηση απο Υπουργειο...ειδα οτι πηρα αριθμο πρωτοκ. οποτε περιμενω απαντηση...το εχω παρει ζεστα το θεμα...πιστευω οτι στις 2 χρονιες που δεν μετρανε και για το βαθμο που θελω για απολυτηριο (εφοσον αν παω θα παω εσπερινο ) απλα θα πηγαινω για να μην μεινω απο απουσιες...στην τελευταια θα προσπαθησω για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα οπου ειναι και αυτη που μετραει...αν πανε ολα καλα βεβαια και ξεκινησω....(μου φενεται βουνο σαν εικονα....καθε μερα μαθημα μετα την δουλεια...και να δω πως θα φευγω κιολας απο εκει..)..αν μου δωθει η ευκαιρια παντως..νομιζω οτι θα το παλεψω δυνατα...!

nomikaria2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2018 12:37 pm

Re: 2ο απολυτήριο Λυκείου

Δημοσίευσηαπό nomikaria2 » Δευ Μαρ 26, 2018 10:32 am

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν προβεί κάποιος στο ως άνω σχέδιο να πάει σε ΕΠΑΛ ή ΙΕΚ ενώ είναι απόφοιτος Λυκείου,τότε η σχετική εμπειρία που έχει αποκτήσει πριν την απόκτηση αυτού του τίτλου στο ΕΠΑΛ/ΙΕΚ θα μετρήσει ή οχι;
Αν όχι μπορεί ενδεχομένως να βάλει ως βασικό τίτλο το απολυτήριο του Ενιαίου Λυκείου για να μετρήσει η εμπειρία αυτή;


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες