ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Christinaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 26, 2019 7:03 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Christinaa » Σάβ Οκτ 26, 2019 3:56 pm

Γεια σας..σας παρακαλώ ας με βοηθήσει κάποιος!!!είμαι 37 χρόνων και έχω τον σύζυγό μου με αναπηρία 80% που χρήζει συμπαράστασης εταίρου προσώπου..επίσης έχω και την μητέρα μου ανάπηρη με 85% αναπηρία η οποία παίρνει και το επίδομα παραπληγιας. Μπορώ να αξιωθω δικαίωμα διορισμού και από τους δύο;θα δικαιούμαι δηλαδή διπλα μόρια;η αρκεί η αναπηρία του ενος;χρειάζομαι υπεύθυνες δηλώσεις από τα αδέρφια της μητέρας μου;;και απ' την πλευρά του συζύγου;;και πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης; Σας ευχαριστώ..

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Οκτ 27, 2019 6:09 am

Christinaa έγραψε:Γεια σας..σας παρακαλώ ας με βοηθήσει κάποιος!!!είμαι 37 χρόνων και έχω τον σύζυγό μου με αναπηρία 80% που χρήζει συμπαράστασης εταίρου προσώπου..επίσης έχω και την μητέρα μου ανάπηρη με 85% αναπηρία η οποία παίρνει και το επίδομα παραπληγιας. Μπορώ να αξιωθω δικαίωμα διορισμού και από τους δύο;θα δικαιούμαι δηλαδή διπλα μόρια;η αρκεί η αναπηρία του ενος;χρειάζομαι υπεύθυνες δηλώσεις από τα αδέρφια της μητέρας μου;;και απ' την πλευρά του συζύγου;;και πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης; Σας ευχαριστώ..

Διπλά μόρια δεν παίζουν απλά μπορείς μέσω και των 2 να μπαίνεις στην ειδική κατηγορία.Οι δικαιούχοι είναι σύζυγοι, γονείς, τέκνα και αδέλφια οπότε θες πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης 2 συν τις υπεύθυνες δηλώσεις από όλους.Για τη μητέρα οικογενειακή κατάσταση της οικογένειάς σας συν της πατρικής της οικογένειας.Για το σύζυγο τη δική σας και την οικογένεια των γονέων του.

Christinaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 26, 2019 7:03 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Christinaa » Τρί Οκτ 29, 2019 7:19 am

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..οι υπεύθυνες δηλώσεις μόνο υπογεγραμμένες χωρίς επικύρωση για γνήσιο υπογραφής;;και το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της πατρικής οικογένειας της μητέρας λόγω θανάτου των γονιων της μόνο από τον Δήμο...σωστα;;;σας ευχαριστώ και παλι

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Οκτ 29, 2019 9:30 am

Christinaa έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..οι υπεύθυνες δηλώσεις μόνο υπογεγραμμένες χωρίς επικύρωση για γνήσιο υπογραφής;;και το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της πατρικής οικογένειας της μητέρας λόγω θανάτου των γονιων της μόνο από τον Δήμο...σωστα;;;σας ευχαριστώ και παλι

Όχι δε χρειάζεται γνήσιο υπογραφής στις Υπεύθυνες Δηλώσεις. Δεν έχει σημασία αν έχουν πεθάνει οι γονείς της μητέρας, το πιστοποιητικό πατρικής οικογένειας θα το ζητήσεις και θα στο δώσουν. Αν έχει αδέρφια εν ζωή θες υπεύθυνες δηλώσεις και από τα αδέρφια της. Αν δε γίνεται να προσκομίσεις υ.δ. από κάποιον, κάνε μια υ.δ. εσύ όπου θα εξηγείς ότι το τάδε πρόσωπο δε μπόρεσε να σου δώσει υ.δ. και ανέφερε το λόγο.

vpa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 27, 2019 1:05 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό vpa » Σάβ Νοέμ 02, 2019 11:05 pm

Μπορείς να αντλήσεις το δικαίωμα προστασίας απο την αναπηρία ΕΝΟΣ ατόμου μόνο , όχι από δύο άτομα ταυτόχρονα. Δεν υπάρχει διπλή μοριοδότηση ή κάποιο άλλο όφελος εις διπλούν.
Δεν έχει σημασία αν παίρνουν επιδόματα ή χρήζουν προστασίας ετέρου προσώπου. Απλά χρειάζεται το άτομο με αναπηρία να έχει ποσοστό άνω του 67% και να προσκομιστούν όλα τα απαραίτητα έγγραφα, αλλιώς το ασεπ δε θα το δεχτεί.
Όσον αφορά τις υπεύθυνες δηλώσεις, θα πρέπει οι λοιποί δικαιούχοι (όσοι κι αν είναι αυτοί) να γράψουν οι ίδιοι τις υπ.δηλώσεις επειδή πρέπει να παραιτηθούν απο το δικαίωμα αυτό. Και ίσως εκείνοι δεν επιθυμούν κάτι να παραιτηθούν.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Νοέμ 03, 2019 12:22 pm

vpa έγραψε:Μπορείς να αντλήσεις το δικαίωμα προστασίας απο την αναπηρία ΕΝΟΣ ατόμου μόνο , όχι από δύο άτομα ταυτόχρονα. Δεν υπάρχει διπλή μοριοδότηση ή κάποιο άλλο όφελος εις διπλούν.
Δεν έχει σημασία αν παίρνουν επιδόματα ή χρήζουν προστασίας ετέρου προσώπου. Απλά χρειάζεται το άτομο με αναπηρία να έχει ποσοστό άνω του 67% και να προσκομιστούν όλα τα απαραίτητα έγγραφα, αλλιώς το ασεπ δε θα το δεχτεί.
Όσον αφορά τις υπεύθυνες δηλώσεις, θα πρέπει οι λοιποί δικαιούχοι (όσοι κι αν είναι αυτοί) να γράψουν οι ίδιοι τις υπ.δηλώσεις επειδή πρέπει να παραιτηθούν απο το δικαίωμα αυτό. Και ίσως εκείνοι δεν επιθυμούν κάτι να παραιτηθούν.

Αν κάποιο πρόσωπο δε μπορεί να δώσει το ίδιο υ.δ. για λόγους π.χ. ασθένεια, διαμονή στο εξωτερικό κ.λπ. δίνεται η δυνατότητα να συντάξει ο ενδιαφερόμενος την υ.δ. για λογαριασμό του εξηγώντας και το λόγο.Αυτό αναφέρεται μέσα στις προκηρύξεις.

vpa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 27, 2019 1:05 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό vpa » Κυρ Νοέμ 03, 2019 11:53 pm

NSSN έγραψε:
vpa έγραψε:Μπορείς να αντλήσεις το δικαίωμα προστασίας απο την αναπηρία ΕΝΟΣ ατόμου μόνο , όχι από δύο άτομα ταυτόχρονα. Δεν υπάρχει διπλή μοριοδότηση ή κάποιο άλλο όφελος εις διπλούν.
Δεν έχει σημασία αν παίρνουν επιδόματα ή χρήζουν προστασίας ετέρου προσώπου. Απλά χρειάζεται το άτομο με αναπηρία να έχει ποσοστό άνω του 67% και να προσκομιστούν όλα τα απαραίτητα έγγραφα, αλλιώς το ασεπ δε θα το δεχτεί.
Όσον αφορά τις υπεύθυνες δηλώσεις, θα πρέπει οι λοιποί δικαιούχοι (όσοι κι αν είναι αυτοί) να γράψουν οι ίδιοι τις υπ.δηλώσεις επειδή πρέπει να παραιτηθούν απο το δικαίωμα αυτό. Και ίσως εκείνοι δεν επιθυμούν κάτι να παραιτηθούν.

Αν κάποιο πρόσωπο δε μπορεί να δώσει το ίδιο υ.δ. για λόγους π.χ. ασθένεια, διαμονή στο εξωτερικό κ.λπ. δίνεται η δυνατότητα να συντάξει ο ενδιαφερόμενος την υ.δ. για λογαριασμό του εξηγώντας και το λόγο.Αυτό αναφέρεται μέσα στις προκηρύξεις.



Nαι, υπάρχει η δυνατότητα στον υποψήφιο να συντάξει ο ίδιος την υ.δ. για κάποιον άλλον δικαιούχο, αλλά όταν ο λόγος του κωλύματος είναι πραγματικός (κάτοικος αλλοδαπής, νοητική υστέρηση) για να μην υπάρχει η υπόνοια του δόλου. Εγώ προσωπικά πάντα βάζω τους ίδιους να την συμπληρώνουν και να την υπογράφουν για να μην κατηγορηθώ στο μέλλον ότι έπραξα κάτι εν αγνοία τους.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Δευ Νοέμ 04, 2019 9:36 am

vpa έγραψε:
NSSN έγραψε:
vpa έγραψε:Μπορείς να αντλήσεις το δικαίωμα προστασίας απο την αναπηρία ΕΝΟΣ ατόμου μόνο , όχι από δύο άτομα ταυτόχρονα. Δεν υπάρχει διπλή μοριοδότηση ή κάποιο άλλο όφελος εις διπλούν.
Δεν έχει σημασία αν παίρνουν επιδόματα ή χρήζουν προστασίας ετέρου προσώπου. Απλά χρειάζεται το άτομο με αναπηρία να έχει ποσοστό άνω του 67% και να προσκομιστούν όλα τα απαραίτητα έγγραφα, αλλιώς το ασεπ δε θα το δεχτεί.
Όσον αφορά τις υπεύθυνες δηλώσεις, θα πρέπει οι λοιποί δικαιούχοι (όσοι κι αν είναι αυτοί) να γράψουν οι ίδιοι τις υπ.δηλώσεις επειδή πρέπει να παραιτηθούν απο το δικαίωμα αυτό. Και ίσως εκείνοι δεν επιθυμούν κάτι να παραιτηθούν.

Αν κάποιο πρόσωπο δε μπορεί να δώσει το ίδιο υ.δ. για λόγους π.χ. ασθένεια, διαμονή στο εξωτερικό κ.λπ. δίνεται η δυνατότητα να συντάξει ο ενδιαφερόμενος την υ.δ. για λογαριασμό του εξηγώντας και το λόγο.Αυτό αναφέρεται μέσα στις προκηρύξεις.



Nαι, υπάρχει η δυνατότητα στον υποψήφιο να συντάξει ο ίδιος την υ.δ. για κάποιον άλλον δικαιούχο, αλλά όταν ο λόγος του κωλύματος είναι πραγματικός (κάτοικος αλλοδαπής, νοητική υστέρηση) για να μην υπάρχει η υπόνοια του δόλου. Εγώ προσωπικά πάντα βάζω τους ίδιους να την συμπληρώνουν και να την υπογράφουν για να μην κατηγορηθώ στο μέλλον ότι έπραξα κάτι εν αγνοία τους.

Εάν δεν είναι εφικτό το κάνεις όμως. Η υ.δ. γίνεται με ευθύνη δική σου ως προς τον ΑΣΕΠ, το πώς θα είσαι καλυμμένος ως προς τους άλλους δικαιούχους είναι δικό σου θέμα. Εγώ έχω άλλη απορία. Εάν κάποιος δικαιούχος είναι ηλικίας 80 ετών με θέματα υγείας κ.λπ. πρέπει να τον βάζεις να συντάσσει κι αυτός υ.δ.? Είναι τελείως κουλό......Άσε που πριν 20-30 χρόνια που πήραν σύνταξη και πίσω αποκλείεται να είχαν δουλέψει κάπου με το νόμο έμμεσου ΑΜΕΑ. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι εύλογο κάποιος να συντάσσει υ.δ. ο ίδιος για το ηλικιωμένο πρόσωπο?

vpa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 27, 2019 1:05 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό vpa » Τετ Νοέμ 06, 2019 1:29 am

NSSN έγραψε:
vpa έγραψε:
NSSN έγραψε:Αν κάποιο πρόσωπο δε μπορεί να δώσει το ίδιο υ.δ. για λόγους π.χ. ασθένεια, διαμονή στο εξωτερικό κ.λπ. δίνεται η δυνατότητα να συντάξει ο ενδιαφερόμενος την υ.δ. για λογαριασμό του εξηγώντας και το λόγο.Αυτό αναφέρεται μέσα στις προκηρύξεις.



Nαι, υπάρχει η δυνατότητα στον υποψήφιο να συντάξει ο ίδιος την υ.δ. για κάποιον άλλον δικαιούχο, αλλά όταν ο λόγος του κωλύματος είναι πραγματικός (κάτοικος αλλοδαπής, νοητική υστέρηση) για να μην υπάρχει η υπόνοια του δόλου. Εγώ προσωπικά πάντα βάζω τους ίδιους να την συμπληρώνουν και να την υπογράφουν για να μην κατηγορηθώ στο μέλλον ότι έπραξα κάτι εν αγνοία τους.

Εάν δεν είναι εφικτό το κάνεις όμως. Η υ.δ. γίνεται με ευθύνη δική σου ως προς τον ΑΣΕΠ, το πώς θα είσαι καλυμμένος ως προς τους άλλους δικαιούχους είναι δικό σου θέμα. Εγώ έχω άλλη απορία. Εάν κάποιος δικαιούχος είναι ηλικίας 80 ετών με θέματα υγείας κ.λπ. πρέπει να τον βάζεις να συντάσσει κι αυτός υ.δ.? Είναι τελείως κουλό......Άσε που πριν 20-30 χρόνια που πήραν σύνταξη και πίσω αποκλείεται να είχαν δουλέψει κάπου με το νόμο έμμεσου ΑΜΕΑ. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι εύλογο κάποιος να συντάσσει υ.δ. ο ίδιος για το ηλικιωμένο πρόσωπο?


Ναι, το είπαμε αυτό. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι απαραίτητο. Όταν όμως οι δικαιούχοι είναι νέοι άνθρωποι και θέλουν όλοι τους να κάνουν χρήση του δικαιώματος προστασίας , τότε τα πράγματα είναι δύσκολα. Γνωρίζω περίπτωση που οι δικαιούχοι ήταν νέα παιδιά και μάλωναν μεταξύ τους ποιος θα κάνει χρήση του δικαιώματος. Σε τέτοια περίπτωση με τίποτα δεν θα τολμούσα να κάνω ο ίδιος υδ στην οποία θα δήλωνα ότι οι άλλοι δικαιούχοι κωλύονται. Δεν κωλύονται , απλά δεν επιθυμούν να παραχωρήσουν το δικαίωμα.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Νοέμ 06, 2019 11:35 am

vpa έγραψε:
NSSN έγραψε:
vpa έγραψε:

Nαι, υπάρχει η δυνατότητα στον υποψήφιο να συντάξει ο ίδιος την υ.δ. για κάποιον άλλον δικαιούχο, αλλά όταν ο λόγος του κωλύματος είναι πραγματικός (κάτοικος αλλοδαπής, νοητική υστέρηση) για να μην υπάρχει η υπόνοια του δόλου. Εγώ προσωπικά πάντα βάζω τους ίδιους να την συμπληρώνουν και να την υπογράφουν για να μην κατηγορηθώ στο μέλλον ότι έπραξα κάτι εν αγνοία τους.

Εάν δεν είναι εφικτό το κάνεις όμως. Η υ.δ. γίνεται με ευθύνη δική σου ως προς τον ΑΣΕΠ, το πώς θα είσαι καλυμμένος ως προς τους άλλους δικαιούχους είναι δικό σου θέμα. Εγώ έχω άλλη απορία. Εάν κάποιος δικαιούχος είναι ηλικίας 80 ετών με θέματα υγείας κ.λπ. πρέπει να τον βάζεις να συντάσσει κι αυτός υ.δ.? Είναι τελείως κουλό......Άσε που πριν 20-30 χρόνια που πήραν σύνταξη και πίσω αποκλείεται να είχαν δουλέψει κάπου με το νόμο έμμεσου ΑΜΕΑ. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι εύλογο κάποιος να συντάσσει υ.δ. ο ίδιος για το ηλικιωμένο πρόσωπο?


Ναι, το είπαμε αυτό. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι απαραίτητο. Όταν όμως οι δικαιούχοι είναι νέοι άνθρωποι και θέλουν όλοι τους να κάνουν χρήση του δικαιώματος προστασίας , τότε τα πράγματα είναι δύσκολα. Γνωρίζω περίπτωση που οι δικαιούχοι ήταν νέα παιδιά και μάλωναν μεταξύ τους ποιος θα κάνει χρήση του δικαιώματος. Σε τέτοια περίπτωση με τίποτα δεν θα τολμούσα να κάνω ο ίδιος υδ στην οποία θα δήλωνα ότι οι άλλοι δικαιούχοι κωλύονται. Δεν κωλύονται , απλά δεν επιθυμούν να παραχωρήσουν το δικαίωμα.

Καλά άμα οι δικαιούχοι κωλύονται και είναι όλοι νέοι σε ηλικία βρωμάει η υπόθεση....Η υ.δ. γίνεται για λόγους ανωτέρας βίας και μόνο.Σε κάθε άλλη περίπτωση, ή τα βρίσκουν μεταξύ τους με κάποιο τρόπο ή δεν κάνει χρήση κανείς.Έχω όμως και μια απορία.Έστω ότι εγώ διοριστώ έτσι και μετά θέλει να κάνει και ο αδελφός μου το ίδιο προσκομίζοντας ψευδή υ.δ. ότι δεν έχει κάνει χρήση της ιδιότητας κανένας μέσα στην οικογένεια.Υπάρχει ο έλεγχος που θα το ανιχνεύσει αυτό ή ότι δηλώσεις είσαι?

Christinaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 26, 2019 7:03 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Christinaa » Πέμ Νοέμ 07, 2019 11:00 pm

Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας..έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και δεν αναφέρει κάπου ότι είναι προστατευομενος κάποιος από την πλευρά του γονέα(δηλαδή αν έχει κάποιος γονιό αμεα).Μόνο για συζύγους,αδερφια και τέκνα..κάνω λάθος;;;τόσα που διάβασα μπερδεύτηκα!!!

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Νοέμ 08, 2019 10:45 am

Christinaa έγραψε:Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας..έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και δεν αναφέρει κάπου ότι είναι προστατευομενος κάποιος από την πλευρά του γονέα(δηλαδή αν έχει κάποιος γονιό αμεα).Μόνο για συζύγους,αδερφια και τέκνα..κάνω λάθος;;;τόσα που διάβασα μπερδεύτηκα!!!

Είναι και από την πλευρά του γονέα ναί και ισχύει για όλες τις προκηρύξεις ΑΣΕΠ μόνιμου και εποχικού προσωπικού (ΣΟΧ).Δεν ισχύει όμως για τους προστατευόμενους ΟΑΕΔ (Ν.2643/98), ίσως όσον αφορά αυτό θα διάβασες ότι δεν ισχύει.

Elenasep
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 25, 2019 1:04 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Elenasep » Σάβ Ιαν 04, 2020 8:28 am

Καλημέρα σας. Χρειάζομαι την βοήθειά σας καθώς δεν γνωρίζω και πολλά για τον ασεπ και θέλω αρχικά μία διευκρίνηση .
Έχω τον πατέρα μου αναπηρία 80% και είμαι ΠΕ οικονομικού. Περιμένω την έκδοση της προκήρυξης για τους μόνιμους στους δήμους (συμπληρωματική της 03/2018). Διάβασα τα παρακάτω :

Με την ψήφιση του ν. 4440 (ΦΕΚ 224 Α΄ 02-12-2016) .Με τη δημοσίευση της υπουργικής απόφασης, από τις 3 Μαρτίου και εξής, όλες οι θέσεις που προκηρύσσονται μέσω ΑΣΕΠ υποχρεούνται στο 15% να αφορούν σε άτομα με αναπηρία και μέλη των οικογενειών τους.
Σχετικά με την μοριοδότηση , ποσοστό πέντε τοις εκατό (5%) στο σύνολο των προκηρυσσόμενων θέσεων με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου των κατηγοριών ΠΕ και ΤΕ κατά φορέα και κλάδο ή ειδικότητα καλύπτονται (ν.):
•από όσους έχουν τέκνο, αδελφό ή σύζυγο, καθώς και από τέκνα ατόμων με αναπηρία με ποσοστό αναπηρίας εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω, εξαιτίας βαριών ψυχικών και σωματικών παθήσεων, όπως διαπιστώνεται από τις υγειονομικές επιτροπές του ΚΕΠΑ

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως καθορίζονται οι θέσεις των έμμεσων αμέα και αμέα γενικότερα στην προκήρυξη . Προκύπτουν από αίτημα των φορέων ή κατά προτεραιότητα?

Maran
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2020 10:19 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Maran » Κυρ Μάιος 10, 2020 12:27 am

Καλησπέρα. Γνωρίζουμε πότε θα βγει η επόμενη προκήρυξη του ν2643 που βγαίνει από τον οαεδ?

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό titig » Δευ Μάιος 11, 2020 6:11 pm

Σε περίπτωση απώλειας της απόφασης, μπορεί να ζητηθεί ακριβές αντίγραφο από τα ΚΕΠΑ?
Έχω μια απόφαση στα χέρια μου αλλά νομίζω αναφέρεται στην καταβολή της σύνταξης λόγω αναπηρίας επ΄αόριστο και όχι στην απόφαση του ποσοστού αναπηρίας και το χρονικό διάστημα αυτής, κάνει όμως μνεία σε αυτήν, άρα θα μπορούσα με τον αριθμό της να την ζητήσω από τα ΚΕΠΑ?
Από το ιντερνετ βρήκα ότι σαν τίτλο αναφέρει ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ, σωστα?


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες