ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Confused
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2020 3:09 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Confused » Παρ Νοέμ 27, 2020 8:17 pm

Καλησπέρα σας,
Τώρα που, λόγω καραντίνας, οι επιτροπές δε συνεδριάζουν, τι γίνεται με τα πιστοποιητικά ΚΕΠΑ; Γνωρίζει κανείς;

newmember123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2020 8:37 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό newmember123 » Σάβ Δεκ 19, 2020 10:01 am

Καλή σας μέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή.
Θα ήθελα να θέσω και εγώ μια ερώτηση για την ειδική κατηγορία (έμμεση αμέα-τέκνο αναπήρου).
Διορίστηκα με την προκήρυξη 6κ/2017 σαν έμμεση αμέα και αμέσως μόλις ανέλαβα καθήκοντα μου ήρθε διορισμός και με την προκήρυξη 8κ/2017 πάλι σαν έμμεση αμέα. Εννοείται πως όταν υπέβαλα αιτήσεις και για τις 2 προκηρύξεις δεν ήμουν δημόσιος υπάλληλος. Ωστόσο γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο κώλυμα ως προς την αποδοχή του δεύτερου διορισμού και την παραίτηση απο την πρώτη θέση λόγω του ότι και οι δύο θέσεις αφορούσαν την ειδική κατηγορία; Τύπου ότι το δικαίωμα διορισμού στην ειδική κατηγορία μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άπαξ και αν παραιτηθείς για να αποδεχτείς άλλη θέση πάλι ειδικής κατηγορίας δεν γίνεται; Το μόνο που βρήκα σχετικό είναι το αρ. 5 παρ. 5 του ν.2643/1998 που αναφέρει ότι "Προστατευόμενοι, των οποίων η τοποθέτηση ανακλήθηκε δύο φορές ύστερα από αίτησή τους που υποβλήθηκε μετά από την ανάληψη υπηρεσίας χάνουν την προστασία που παρέχει ο νόμος αυτός" αλλά δεν ξέρω αν εφαρμόζεται στην περίπτωσή μου.
Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

kristabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2018 11:38 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό kristabella » Δευ Δεκ 28, 2020 11:48 am

newmember123 έγραψε:Καλή σας μέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή.
Θα ήθελα να θέσω και εγώ μια ερώτηση για την ειδική κατηγορία (έμμεση αμέα-τέκνο αναπήρου).
Διορίστηκα με την προκήρυξη 6κ/2017 σαν έμμεση αμέα και αμέσως μόλις ανέλαβα καθήκοντα μου ήρθε διορισμός και με την προκήρυξη 8κ/2017 πάλι σαν έμμεση αμέα. Εννοείται πως όταν υπέβαλα αιτήσεις και για τις 2 προκηρύξεις δεν ήμουν δημόσιος υπάλληλος. Ωστόσο γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο κώλυμα ως προς την αποδοχή του δεύτερου διορισμού και την παραίτηση απο την πρώτη θέση λόγω του ότι και οι δύο θέσεις αφορούσαν την ειδική κατηγορία; Τύπου ότι το δικαίωμα διορισμού στην ειδική κατηγορία μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άπαξ και αν παραιτηθείς για να αποδεχτείς άλλη θέση πάλι ειδικής κατηγορίας δεν γίνεται; Το μόνο που βρήκα σχετικό είναι το αρ. 5 παρ. 5 του ν.2643/1998 που αναφέρει ότι "Προστατευόμενοι, των οποίων η τοποθέτηση ανακλήθηκε δύο φορές ύστερα από αίτησή τους που υποβλήθηκε μετά από την ανάληψη υπηρεσίας χάνουν την προστασία που παρέχει ο νόμος αυτός" αλλά δεν ξέρω αν εφαρμόζεται στην περίπτωσή μου.
Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Δεν θεωρώ ότι τίθεται τέτοιο ζήτημα και δεν έχω υπόψη κάποια διάταξη από την οποία να προκύπτει κάτι τέτοιο. Εξάλλου αποδεχόμενος τη 2η θέση πάλι άπαξ κάνετε χρήση της ιδιότητάς σας, αφού η αποδοχή αυτή συνεπάγεται την αυτοδίκαιη παραίτηση από την 1η θέση, την οποία και θα καταλάβει το επόμενο άτομο στον πίνακα επιτυχόντων της κατηγορίας σας.

Rg75TNT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 26, 2020 12:50 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Rg75TNT » Παρ Ιαν 01, 2021 9:06 pm

kristabella έγραψε:
newmember123 έγραψε:Καλή σας μέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή.
Θα ήθελα να θέσω και εγώ μια ερώτηση για την ειδική κατηγορία (έμμεση αμέα-τέκνο αναπήρου).
Διορίστηκα με την προκήρυξη 6κ/2017 σαν έμμεση αμέα και αμέσως μόλις ανέλαβα καθήκοντα μου ήρθε διορισμός και με την προκήρυξη 8κ/2017 πάλι σαν έμμεση αμέα. Εννοείται πως όταν υπέβαλα αιτήσεις και για τις 2 προκηρύξεις δεν ήμουν δημόσιος υπάλληλος. Ωστόσο γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο κώλυμα ως προς την αποδοχή του δεύτερου διορισμού και την παραίτηση απο την πρώτη θέση λόγω του ότι και οι δύο θέσεις αφορούσαν την ειδική κατηγορία; Τύπου ότι το δικαίωμα διορισμού στην ειδική κατηγορία μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άπαξ και αν παραιτηθείς για να αποδεχτείς άλλη θέση πάλι ειδικής κατηγορίας δεν γίνεται; Το μόνο που βρήκα σχετικό είναι το αρ. 5 παρ. 5 του ν.2643/1998 που αναφέρει ότι "Προστατευόμενοι, των οποίων η τοποθέτηση ανακλήθηκε δύο φορές ύστερα από αίτησή τους που υποβλήθηκε μετά από την ανάληψη υπηρεσίας χάνουν την προστασία που παρέχει ο νόμος αυτός" αλλά δεν ξέρω αν εφαρμόζεται στην περίπτωσή μου.
Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Δεν θεωρώ ότι τίθεται τέτοιο ζήτημα και δεν έχω υπόψη κάποια διάταξη από την οποία να προκύπτει κάτι τέτοιο. Εξάλλου αποδεχόμενος τη 2η θέση πάλι άπαξ κάνετε χρήση της ιδιότητάς σας, αφού η αποδοχή αυτή συνεπάγεται την αυτοδίκαιη παραίτηση από την 1η θέση, την οποία και θα καταλάβει το επόμενο άτομο στον πίνακα επιτυχόντων της κατηγορίας σας.





Καλή Χρονιά με Υγεία πανώ απόλα!! θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, τέλη του Δεκέμβρη έκανα αίτηση για την 8 μήνη πρόσληψη για τον ΑΔΜΗΕ ΑΕ, για την θέση ΔΕ Γραμματέων, είμαι τέκνο πολύτεκνης οικογένειας και επίσης έχω ανάπηρη μητέρα ανω του 67%, έτσι οπως έχω υπολογίσει τα μόρια βγάζω 1550 μόρια, χωρίς εμπειρία. μπορώ να ελπίζω ή οχι? θα πάρουν στα υπόψην 2 άτομα Διοικητικό Προσωπικό... Σας ευχαριστώ πολυ θα περιμένω τα σχόλια σας.

stella2002
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2021 4:30 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό stella2002 » Παρ Ιαν 29, 2021 1:12 am

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω και εγώ η αδερφή μου έχει ποσοστό αναπηρίας 67% είναι δημόσιος υπάλληλος αλλά δεν διορίστηκε κάνω τας χρήση αλλά την χρησιμοποιεί κάθε χρόνο και παίρνει απόσπαση εγώ μπορώ να την χρησιμοποιήσω

DAVINCI1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 16, 2021 1:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό DAVINCI1 » Τρί Μάιος 25, 2021 12:34 am

Καλησπέρα! Είμαι έμμεση Αμεα.
Γνωρίζει κανένας ακριβώς το κείμενο που πρέπει να γράψουν τα λοιπά πρόσωπα που αντλούν την προστασία;
Η προκήρυξη γράφει:
Αφενός ότι δεν έχουν ασκήσει το δικαίωμα πρόσληψης, με την ίδια διαδικασία,
αφετερου ότι παραιτούνται της προστασίας, για το παρόν, υπέρ του υποψηφίου.

Έτσι ακριβώς το γράφουν απλά στο α' ενικό πρόσωπο ή πρέπει να γράψουν και για ποια προκήρυξη έκαναν την υπεύθυνη δήλωση π.χ ή οτιδήποτε άλλο;

Ευχαριστώ

stavoulamok
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 8:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό stavoulamok » Δευ Δεκ 06, 2021 7:37 pm

Γνωρίζεται αν πρέπει να κάνω Υ.Δ. και για τους γονείς του ατόμου με αναπηρία 70% (δηλ παππούς-γιαγιά) εκτός από τα αδέρφια τους και άλλα τέκνα?

magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Δευ Δεκ 06, 2021 10:48 pm

stavoulamok έγραψε:Γνωρίζεται αν πρέπει να κάνω Υ.Δ. και για τους γονείς του ατόμου με αναπηρία 70% (δηλ παππούς-γιαγιά) εκτός από τα αδέρφια τους και άλλα τέκνα?

Ναι, πρέπει να γινει και για αυτούς.

stavoulamok
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 8:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό stavoulamok » Τρί Δεκ 07, 2021 2:29 pm

magicalmina έγραψε:
stavoulamok έγραψε:Γνωρίζεται αν πρέπει να κάνω Υ.Δ. και για τους γονείς του ατόμου με αναπηρία 70% (δηλ παππούς-γιαγιά) εκτός από τα αδέρφια τους και άλλα τέκνα?

Ναι, πρέπει να γινει και για αυτούς.


Ευχαριστώ πολύ.

stavoulamok
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 8:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό stavoulamok » Δευ Φεβ 14, 2022 6:33 am

Γνωρίζεται αν πρέπει να κάνει Υπ.Δηλ. του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (Α' 75) και το άτομο με αναπηρία ότι δεν έχει διοριστεί και ότι παραιτείται της θέσεις συγκεκριμένης προκήρυξης?

anastasiaz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 23, 2022 11:11 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό anastasiaz » Σάβ Ιούλ 23, 2022 5:05 pm

Καλησπέρα σας!
Έχω μια απορία που δεν ξέρω που μπορώ να απευθυνθώ για να την λύσω. Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος ΑΜΕΑ. Αν κάνω εγώ χρήση του δικαιώματος διορισμού, αυτό σημαίνει μόνο ότι οι υπόλοιποι παραιτούνται του δικαιώματος αυτού; Ή παραιτούνται από οποιαδήποτε άλλη σχετιζόμενη παροχή; Πχ η μητέρα μου η οποία δεν εργάζεται ώστε να τον περθαλπτει και είναι ο δικαστικός παραστάτης του θα χάσει το δικαιωμα να πάρει σύνταξη χηρείας αργότερα επειδή εγώ θα έχω διοριστεί;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Σάβ Ιούλ 23, 2022 9:11 pm

anastasiaz έγραψε:Καλησπέρα σας!
Έχω μια απορία που δεν ξέρω που μπορώ να απευθυνθώ για να την λύσω. Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος ΑΜΕΑ. Αν κάνω εγώ χρήση του δικαιώματος διορισμού, αυτό σημαίνει μόνο ότι οι υπόλοιποι παραιτούνται του δικαιώματος αυτού; Ή παραιτούνται από οποιαδήποτε άλλη σχετιζόμενη παροχή; Πχ η μητέρα μου η οποία δεν εργάζεται ώστε να τον περθαλπτει και είναι ο δικαστικός παραστάτης του θα χάσει το δικαιωμα να πάρει σύνταξη χηρείας αργότερα επειδή εγώ θα έχω διοριστεί;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Καμία σχέση μόνο για διορισμό ισχύει αυτό ότι μόνο ο ένας δικαιούται.

stavoulamok
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 8:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό stavoulamok » Τρί Αύγ 09, 2022 8:34 pm

Καλησπέρα σας, γνωρίζεται αν στην προκήρυξη 11Κ/2021 έχεις γονέα ΑΜΕΑ και ως προστάτης έχει το δικαίωμα μετάθεση η απόσπαση προ 10ετίας της εν λόγο προκήρυξης?
Τη βοήθεια σας παρακαλώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Αύγ 10, 2022 11:08 am

Καλημέρα,

Για ποιόν φορέα ισχύει 10ετία? Γιατί 2 χρόνια είναι ο περιορισμός στους περισσότερους μόνο με εντοπιότητα αυξάνεται η παραμονή. Για λόγους υγείας συγγενή α' βαθμού γίνεται και πριν τα 2 έτη απόσπαση εφόσον έχει κάποιος τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Δες το λινκ που σου παραθέτω: viewtopic.php?f=12&t=21503

giannoylidis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2023 9:53 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό giannoylidis » Σάβ Ιαν 14, 2023 2:05 pm

Καλησπέρα.
Είχα κάνει αίτηση στην 13Κ/2021 ως ΑΜΕΑ ανω του 50% και είμαι στους οριστικούς πίνακες . Η απόφαση ΚΕΠΑ που είχα χρησιμοποιήσει και αναρτήσει στην Β φάση όταν τα ζήτησε ο ΑΣΕΠ έληξε στις 31/12/2022. Ο δήμος ζήτησε την Παρασκευή 13/1/23 τα χαρτιά μου την Παρασκευή ώστε να προχωρήσει στην διαδικασία πρόσληψης. Μπορεί να μου πει κάποιος έαν θα έχω πρόβλημα με το γεγονός ότι η απόφαση έληξε στις 31/12/2022 η απλά χρειαζόταν να βρίσκεται σε ισχύ κατά την διάρκεια της ηλεκτρονικής αίτησης και όταν ζήτησε τα χαρτιά ο ΑΣΕΠ.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες