ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Μάιος 12, 2020 6:41 am

titig έγραψε:Σε περίπτωση απώλειας της απόφασης, μπορεί να ζητηθεί ακριβές αντίγραφο από τα ΚΕΠΑ?
Έχω μια απόφαση στα χέρια μου αλλά νομίζω αναφέρεται στην καταβολή της σύνταξης λόγω αναπηρίας επ΄αόριστο και όχι στην απόφαση του ποσοστού αναπηρίας και το χρονικό διάστημα αυτής, κάνει όμως μνεία σε αυτήν, άρα θα μπορούσα με τον αριθμό της να την ζητήσω από τα ΚΕΠΑ?
Από το ιντερνετ βρήκα ότι σαν τίτλο αναφέρει ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ, σωστα?

Ναί σωστά. Να πάτε να το ζητήσετε όμως.

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό titig » Τετ Μάιος 13, 2020 10:56 am

Eυχαριστώ πολύ

mariagrg13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 04, 2020 10:22 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό mariagrg13 » Πέμ Αύγ 06, 2020 12:12 am

Θα ηθελα την βοηθεια σας!! Σχετικα με την προκυρηξη ασεπ για δεη που βγηκε τωρα. Εχω αδερφο με αναπηρια, αλλα ο αλλος μου αδερφος ειχε χρησιμοποιησει το δικαιωμα σε παλαιοτερη προκυρηξη πριν 7 χρονια. Η υπολοιπη οικογενεια υπογραψαμε την υπ. δηλωση για παραιτηση του διακαιωματος, αλλα εκεινος δεν ειχε διοριστει. Εγω μπορω να το χρησιμοποιησω τωρα?
Επισης ειμαι πολυτεκνη αλλα ανω των 25, και νομιζω δεν εχω πια την πολυτεκνια υσχιει? Αρα δεν μπορω να το δηλωσω?
Ευχαριστωω!

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Αύγ 21, 2020 1:50 pm

mariagrg13 έγραψε:Θα ηθελα την βοηθεια σας!! Σχετικα με την προκυρηξη ασεπ για δεη που βγηκε τωρα. Εχω αδερφο με αναπηρια, αλλα ο αλλος μου αδερφος ειχε χρησιμοποιησει το δικαιωμα σε παλαιοτερη προκυρηξη πριν 7 χρονια. Η υπολοιπη οικογενεια υπογραψαμε την υπ. δηλωση για παραιτηση του διακαιωματος, αλλα εκεινος δεν ειχε διοριστει. Εγω μπορω να το χρησιμοποιησω τωρα?
Επισης ειμαι πολυτεκνη αλλα ανω των 25, και νομιζω δεν εχω πια την πολυτεκνια υσχιει? Αρα δεν μπορω να το δηλωσω?
Ευχαριστωω!

Αν ο αδελφος δεν διορίστηκε επικαλεστηκε απλα το δικαιωμα, δεν εκανε χρηση του οποτε ναι μπορειτε. Αν διοριστειτε τοτε μονο αλλο ατομο της οικογένειας δε θα μπορει να κάνει χρηση του. Αναφερεστε σε τριτεκβια η πολυτεκνια; Χωρις να το λεω με βεβαιότητα αυτο όπως το προηγουμενο αν αναφερεστε σε πολυτεκνια, ανω δηλαδη των 3 τεκνων κατι εχω ακουσει πως συνεχιζει να ισχυει αλλα ρωτηστε το. Στην τριτεκνια πάυει το δικαιωμα μα την ενηλικιωση. Καλη επιτυχία

berdemenos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 24, 2018 11:44 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό berdemenos » Τρί Σεπ 29, 2020 12:56 pm

Συμμετέχω πρώτη φορά ως αδελφός ατόμου με 75% αναπηρία στην 6κ/2020 για ΔΕ διοικητικό.Το ερωτημά μου σε αυτήν την κατηγορία οι βάσεις είναι πιο χαμηλά?Δηλαδη με απολυτήριο λυκείου 14,9 και δυο ξένες γλώσσες έχω ελπίδες?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Δευ Οκτ 05, 2020 10:35 am

berdemenos έγραψε:Συμμετέχω πρώτη φορά ως αδελφός ατόμου με 75% αναπηρία στην 6κ/2020 για ΔΕ διοικητικό.Το ερωτημά μου σε αυτήν την κατηγορία οι βάσεις είναι πιο χαμηλά?Δηλαδη με απολυτήριο λυκείου 14,9 και δυο ξένες γλώσσες έχω ελπίδες?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν είναι και τεράστια η διαφορά. Εγώ στην ίδια κατηγορία με απολυτήριο 17,5, επίσης δύο ξένες γλώσσες και δεύτερο τίτλο σπουδών, είμαι επίσης σε αναμονή.

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Δευ Οκτ 12, 2020 5:14 pm

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω κι εγω μια ερώτηση σχετικά με την έμμεση ΑΜΕΑ κ σας ευχαριστω για την αποδοχή στο φόρουμ.Δυστυχως όσα μέιλ κι αν έστειλα στον ΑΣΕΠ δεν μου διευκρινίζουν αυτό που τους ρωτώ κι άλλα μου κανουν αντιγραφή επικόλληση του ΦΕΚ ...
Αντλώ προστασία από τον σύζυγο αμεα οπότε εκτος από το δικό μας πιστοποιητικό οικογενειακης σαν έγγαμοι θα πρέπει να προσκομίσουμε κι ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της πατρικής του οικογένειας .
Αυτό που ζητάνε ουσιαστικά είναι η αρχική του οικογενειακή μερίδα σαν τέκνο;Δυστυχώς οι γονείς του είναι διαζευγμένοι κ η αρχικη εκείνη μερίδα δεν υφίσταται πλέον .Ρώτησα στο δημοτολόγιο σήμερα κ δεν μπορούν να μου εκτυπώσουν εκείνη την αρχική μερίδα .Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν διαζυγίου της πατρικής μερίδας τι άλλο πιστοποιητικό θα πρέπει να προσκομίσουμε που να ανταποκρίνεται σε αυτό που ζητάει ο ΑΣΕΠ;Σας ευχαριστώ

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Οκτ 13, 2020 12:59 pm

AngelaLar έγραψε:Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω κι εγω μια ερώτηση σχετικά με την έμμεση ΑΜΕΑ κ σας ευχαριστω για την αποδοχή στο φόρουμ.Δυστυχως όσα μέιλ κι αν έστειλα στον ΑΣΕΠ δεν μου διευκρινίζουν αυτό που τους ρωτώ κι άλλα μου κανουν αντιγραφή επικόλληση του ΦΕΚ ...
Αντλώ προστασία από τον σύζυγο αμεα οπότε εκτος από το δικό μας πιστοποιητικό οικογενειακης σαν έγγαμοι θα πρέπει να προσκομίσουμε κι ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της πατρικής του οικογένειας .
Αυτό που ζητάνε ουσιαστικά είναι η αρχική του οικογενειακή μερίδα σαν τέκνο;Δυστυχώς οι γονείς του είναι διαζευγμένοι κ η αρχικη εκείνη μερίδα δεν υφίσταται πλέον .Ρώτησα στο δημοτολόγιο σήμερα κ δεν μπορούν να μου εκτυπώσουν εκείνη την αρχική μερίδα .Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν διαζυγίου της πατρικής μερίδας τι άλλο πιστοποιητικό θα πρέπει να προσκομίσουμε που να ανταποκρίνεται σε αυτό που ζητάει ο ΑΣΕΠ;Σας ευχαριστώ

Λογικά μετά το διαζύγιο οι γονείς θα έχουν νέες ξεχωριστές μερίδες στις οποίες θα ανήκουν τώρα. Προσκομίστε λοιπόν αυτές.

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Τετ Οκτ 14, 2020 8:34 am

Ουσιαστικά είναι η μερίδα του οικείου δήμου από την οποία θα εξέλθει το τέκνο κατά την ενηλικίωση λόγω του ατομικού του γάμου σωστά;Ναι πράγματι άνοιξαν νέες μερίδες κ το τέκνο καταχωρήθηκε μόνο στη νέα μερίδα του πατέρα .Η μητέρα του πέθανε λίγο αργότερα οπότε έχει κλείσει η νέα της μερίδα μετά το διαζύγιο κ διαγράφηκε από το δημοτολόγιο το άτομο της .Επί αυτού σκέφτομαι απλά να βάλω ληξιαρχική πράξη θανάτου στην Υ.Δ μου
Είναι πολύ μπερδεμένη η κατάσταση γιατί λίγο μετά το άνοιγμα της νέας μερίδας του πατέρα του εκεινος μεταδημοτευσε κ στη νέα μερίδα πάλι του άλλου δήμου γίνεται αναφορά στον σύζυγό σαν ενδεικτική εγγραφή Δλδ δεν φαίνεται ποτε εξηλθε από τη μερίδα λόγω γάμου .Σκέφτομαι λοιπόν παρά τη μεταδημοτευση να βάλω μόνο τη νέα μερίδα του πατέρα του οικείου μας δήμου όπου φαίνεται η διαγραφή του συζύγου μου λόγω του γάμου μας .Κι ο Θεός βοηθός .Όσα μέιλ κι αν έστειλα για διευκρινήσεις κι όσο κι αν επέμεινα η απάντηση του ασεπ ήταν ότι ευθύνη για το είδος των δικαιολογητικων φέρει μόνο ο υποψήφιος .Μεγάλη κοροϊδία θεωρώ όλο αυτό να μην γίνονται διευκρινήσεις των πιστοποιητικών σε περιπτωσεις οικογενειών που δεν εντάσσονται στην κλασσική ελληνική οικογένεια .Σαν να θέλουν να κόψουν άτομα ειδικών κατηγοριών επίτηδες

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Τετ Οκτ 14, 2020 11:23 pm

AngelaLar έγραψε:Ουσιαστικά είναι η μερίδα του οικείου δήμου από την οποία θα εξέλθει το τέκνο κατά την ενηλικίωση λόγω του ατομικού του γάμου σωστά;Ναι πράγματι άνοιξαν νέες μερίδες κ το τέκνο καταχωρήθηκε μόνο στη νέα μερίδα του πατέρα .Η μητέρα του πέθανε λίγο αργότερα οπότε έχει κλείσει η νέα της μερίδα μετά το διαζύγιο κ διαγράφηκε από το δημοτολόγιο το άτομο της .Επί αυτού σκέφτομαι απλά να βάλω ληξιαρχική πράξη θανάτου στην Υ.Δ μου
Είναι πολύ μπερδεμένη η κατάσταση γιατί λίγο μετά το άνοιγμα της νέας μερίδας του πατέρα του εκεινος μεταδημοτευσε κ στη νέα μερίδα πάλι του άλλου δήμου γίνεται αναφορά στον σύζυγό σαν ενδεικτική εγγραφή Δλδ δεν φαίνεται ποτε εξηλθε από τη μερίδα λόγω γάμου .Σκέφτομαι λοιπόν παρά τη μεταδημοτευση να βάλω μόνο τη νέα μερίδα του πατέρα του οικείου μας δήμου όπου φαίνεται η διαγραφή του συζύγου μου λόγω του γάμου μας .Κι ο Θεός βοηθός .Όσα μέιλ κι αν έστειλα για διευκρινήσεις κι όσο κι αν επέμεινα η απάντηση του ασεπ ήταν ότι ευθύνη για το είδος των δικαιολογητικων φέρει μόνο ο υποψήφιος .Μεγάλη κοροϊδία θεωρώ όλο αυτό να μην γίνονται διευκρινήσεις των πιστοποιητικών σε περιπτωσεις οικογενειών που δεν εντάσσονται στην κλασσική ελληνική οικογένεια .Σαν να θέλουν να κόψουν άτομα ειδικών κατηγοριών επίτηδες


Καλησπέρα AngelaLar,

Επειδή αντιμετώπισα πολύ πρόσφατα το ίδιο θέμα ως έμμεσα ΑμεΑ λόγω αναπηρίας συγγενή μου α' βαθμού και ευτυχώς είχα βρει τότε έναν πολύ καλό υπάλληλο στο ΑΣΕΠ και με είχε βοηθήσει, για την οικογενειακή μερίδα του πεθερού σου θα βάλεις κανονικά το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του πεθερού σου εφόσον ο άνθρωπος είναι ακόμα εν ζωή, στο οποίο εννοείται φαίνεται κανονικά και ο σύζυγός σου ως γιος του. Σε αυτό φαίνονται επίσης και τα τυχόν αδέλφια που μπορεί να έχει ο σύζυγός σου, δηλαδή τα άτομα που αντλούν και αυτά το δικαίωμα των έμμεσα ΑμεΑ από την αναπηρία του συζύγου σου και τα οποία ενδιαφέρει το ΑΣΕΠ να τα έχεις συμπεριλάβει στα δικαιολογητικά που θα τους στείλεις. Για την πεθερά σου τώρα, από τη στιγμή που δε βρίσκεται πλέον στη ζωή, θα προσκομίσεις πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών της. Αυτό είναι ένα πιστοποιητικό που κανονικά εκδίδεται για κληρονομικά ζητήματα από συγγενείς θανόντων πολιτών. Επέχει θέση πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης, καθώς αναγράφει αναλυτικά τους συζυγούς (είτε είχε υπάρξει διαζύγιο είτε όχι) και τα νόμιμα αναγνωρισμένα τέκνα που έχει αποκτήσει το άτομο αυτό κατά τη διάρκεια της ζωής του (ακόμα και αν είναι εκτός γάμου αλλά αναγνωρισμένα).

Μην ξεχάσεις μόνο να προσκομίσεις υπεύθυνες δηλώσεις για όλους τους συγγενείς που ενδεχομένως αντλούν προστασία από την αναπηρία του άντρα σου, δηλαδή τους γονείς του, τα αδέλφια του και τυχόν παιδιά του συζύγου σου αν έχει. Ακόμα και για τη μητέρα του που δε βρίσκεται στη ζωή, θα σε συμβούλευα να κάνεις μία υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρεις ότι όσο ήταν εν ζωή ουδέποτε χρησιμοποίησε το δικαίωμα που αντλούσε από την αναπηρία του γιου της, προκειμένου να είσαι καλυμμένη 100%. Μην ανησυχείς γιατί έτσι το έκανα και εγώ και μου αναγνωρίστηκε κανονικά το δικαίωμα.

Καλή επιτυχία!

kstantinamaria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 20, 2020 3:04 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό kstantinamaria » Κυρ Νοέμ 22, 2020 9:03 pm

Καλησπέρα σας,
ο σύζυγος με 67 % και θέλω να κάνω τα χαρτία μου για 3 χρόνια σύμβαση .
Αν με πάρουν μετά θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το 67% σε άλλη προκήρυξη ή το χρησιμοποιείς για μια φορά;
Δλδ δεν έιναι μόνιμος διορισμός αλλά έκτακτο προσωπικό.
Επίσης η αδερφή του έχει παντρευτεί και έχει χωρίσει θα πρέπει να πάρω υπεύθυνη δήλωση και από την αδερφή πέρα από τους γονείς;
Μία τελευταία ερώτηση ,παίζει ρόλο η ασθένεια για να ασκήσεις το δικαίωμα από το 67% ή ανεξαρτήτου πάθησης αρκεί να έχεις την απόφαση από ΚΕΠΑ;

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Δευ Νοέμ 23, 2020 10:25 pm

kstantinamaria έγραψε:Καλησπέρα σας,
ο σύζυγος με 67 % και θέλω να κάνω τα χαρτία μου για 3 χρόνια σύμβαση .
Αν με πάρουν μετά θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το 67% σε άλλη προκήρυξη ή το χρησιμοποιείς για μια φορά;
Δλδ δεν έιναι μόνιμος διορισμός αλλά έκτακτο προσωπικό.
Επίσης η αδερφή του έχει παντρευτεί και έχει χωρίσει θα πρέπει να πάρω υπεύθυνη δήλωση και από την αδερφή πέρα από τους γονείς;
Μία τελευταία ερώτηση ,παίζει ρόλο η ασθένεια για να ασκήσεις το δικαίωμα από το 67% ή ανεξαρτήτου πάθησης αρκεί να έχεις την απόφαση από ΚΕΠΑ;


Καλησπέρα!

Για τις προκηρύξεις ορισμένου χρόνου, όπως η συγκεκριμένη που σκέφτεσαι να κάνεις αίτηση, δεν υπάρχει όριο στο πόσες φορές μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ιδιότητά σου ως έμμεσα ΑμεΑ. Αν προσληφθείς τώρα χρησιμοποιώντας αυτήν την ιδιότητά σου, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ξανά και σε μελλοντικές προκηρύξεις ορισμένου χρόνου. Επίσης, για αυτές τις προκηρύξεις δεν υπάρχει ο περιορισμός του ενός συγγενή Α' βαθμού ανά ΑμεΑ, αρκεί να μην κάνουν αίτηση ταυτόχρονα στην ίδια προκήρυξη. Μπορείς δηλαδή εσύ να κάνεις αίτηση σε αυτήν την προκήρυξη χρησιμοποιώντας την αναπηρία του συζύγου σου και ταυτόχρονα και η αδελφή του να κάνει αίτηση σε κάποια άλλη προκήρυξη ορισμένου χρόνου χρησιμοποιώντας την ίδια ιδιότητα ως συγγενής Α' βαθμού. Οι περιορισμοί είναι πολύ περισσότεροι στις προκηρύξεις μόνιμου προσωπικού, όπου εκεί ισχύουν τελείως άλλα πράγματα.

Ναι, θα χρειαστείς Υπεύθυνη Δήλωση από την αδελφή του όπως και από κάθε άλλον συγγενή που αντλεί προστασία από τον σύζυγό σου, δηλαδή τους γονείς του, τα υπόλοιπα αδέλφια του και τα παιδιά του/σας ανεξαρτήτως οικογενειακής κατάστασης όλων των παραπάνω. Αν δεν μπορείς να έχεις υπεύθυνη δήλωση από κάποια από τα προαναφερθέντα άτομα, τότε συμπληρώνεις εσύ μία με τα δικά σου στοιχεία όπου αναλύεις για ποιον λόγο δεν μπορείς να την έχεις συμπληρωμένη από το ίδιο το πρόσωπο που αναφέρεται στη δήλωση και δηλώνεις πως το συγκεκριμένο άτομο δεν κάνει αίτηση στην ίδια προκήρυξη με σένα χρησιμοποιώντας την αναπηρία του συζύγου σου. Για την απόδειξη της συγγένειας όλων των παραπάνω προσώπων εννοείται πως θα χρειαστείς και πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης της πατρικής οικογένειας του συζύγου ή πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών, όπως αναφέρεται στα σχόλια παραπάνω.

Τέλος, δεν παίζει κανένα ρόλο η πάθηση, αρκεί στο πιστοποιητικό του ΚΕΠΑ να αναφέρεται ότι το συνολικό ποσοστό αναπηρίας του είναι 67% και άνω. Κατ’ εξαίρεση μόνο όταν τα άτομα πάσχουν από νοητική στέρηση ή αυτισμό, τότε απαιτείται ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον πενήντα τοις εκατό (50%) (υποπερίπτωση 6δ, παρ.1 του άρθρου 25 του ν. 4440/2016).

Καλή επιτυχία!

kstantinamaria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 20, 2020 3:04 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό kstantinamaria » Τρί Νοέμ 24, 2020 2:32 pm

Epanouir έγραψε:
kstantinamaria έγραψε:Καλησπέρα σας,
ο σύζυγος με 67 % και θέλω να κάνω τα χαρτία μου για 3 χρόνια σύμβαση .
Αν με πάρουν μετά θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το 67% σε άλλη προκήρυξη ή το χρησιμοποιείς για μια φορά;
Δλδ δεν έιναι μόνιμος διορισμός αλλά έκτακτο προσωπικό.
Επίσης η αδερφή του έχει παντρευτεί και έχει χωρίσει θα πρέπει να πάρω υπεύθυνη δήλωση και από την αδερφή πέρα από τους γονείς;
Μία τελευταία ερώτηση ,παίζει ρόλο η ασθένεια για να ασκήσεις το δικαίωμα από το 67% ή ανεξαρτήτου πάθησης αρκεί να έχεις την απόφαση από ΚΕΠΑ;


Καλησπέρα!

Για τις προκηρύξεις ορισμένου χρόνου, όπως η συγκεκριμένη που σκέφτεσαι να κάνεις αίτηση, δεν υπάρχει όριο στο πόσες φορές μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ιδιότητά σου ως έμμεσα ΑμεΑ. Αν προσληφθείς τώρα χρησιμοποιώντας αυτήν την ιδιότητά σου, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ξανά και σε μελλοντικές προκηρύξεις ορισμένου χρόνου. Επίσης, για αυτές τις προκηρύξεις δεν υπάρχει ο περιορισμός του ενός συγγενή Α' βαθμού ανά ΑμεΑ, αρκεί να μην κάνουν αίτηση ταυτόχρονα στην ίδια προκήρυξη. Μπορείς δηλαδή εσύ να κάνεις αίτηση σε αυτήν την προκήρυξη χρησιμοποιώντας την αναπηρία του συζύγου σου και ταυτόχρονα και η αδελφή του να κάνει αίτηση σε κάποια άλλη προκήρυξη ορισμένου χρόνου χρησιμοποιώντας την ίδια ιδιότητα ως συγγενής Α' βαθμού. Οι περιορισμοί είναι πολύ περισσότεροι στις προκηρύξεις μόνιμου προσωπικού, όπου εκεί ισχύουν τελείως άλλα πράγματα.

Ναι, θα χρειαστείς Υπεύθυνη Δήλωση από την αδελφή του όπως και από κάθε άλλον συγγενή που αντλεί προστασία από τον σύζυγό σου, δηλαδή τους γονείς του, τα υπόλοιπα αδέλφια του και τα παιδιά του/σας ανεξαρτήτως οικογενειακής κατάστασης όλων των παραπάνω. Αν δεν μπορείς να έχεις υπεύθυνη δήλωση από κάποια από τα προαναφερθέντα άτομα, τότε συμπληρώνεις εσύ μία με τα δικά σου στοιχεία όπου αναλύεις για ποιον λόγο δεν μπορείς να την έχεις συμπληρωμένη από το ίδιο το πρόσωπο που αναφέρεται στη δήλωση και δηλώνεις πως το συγκεκριμένο άτομο δεν κάνει αίτηση στην ίδια προκήρυξη με σένα χρησιμοποιώντας την αναπηρία του συζύγου σου. Για την απόδειξη της συγγένειας όλων των παραπάνω προσώπων εννοείται πως θα χρειαστείς και πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης της πατρικής οικογένειας του συζύγου ή πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών, όπως αναφέρεται στα σχόλια παραπάνω.

Τέλος, δεν παίζει κανένα ρόλο η πάθηση, αρκεί στο πιστοποιητικό του ΚΕΠΑ να αναφέρεται ότι το συνολικό ποσοστό αναπηρίας του είναι 67% και άνω. Κατ’ εξαίρεση μόνο όταν τα άτομα πάσχουν από νοητική στέρηση ή αυτισμό, τότε απαιτείται ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον πενήντα τοις εκατό (50%) (υποπερίπτωση 6δ, παρ.1 του άρθρου 25 του ν. 4440/2016).

Καλή επιτυχία!



Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

Fanny85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2020 12:42 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Fanny85 » Τετ Νοέμ 25, 2020 7:13 pm

Χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και του ατόμου με αναπηρία από το οποίο ασκείς προστασία?

kstantinamaria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 20, 2020 3:04 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό kstantinamaria » Τετ Νοέμ 25, 2020 8:32 pm

Fanny85 έγραψε:Χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και του ατόμου με αναπηρία από το οποίο ασκείς προστασία?

Ναι το γνωρίζω..σας Ευχαριστώ πολύ!!!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες