ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Αύγ 29, 2018 12:57 pm

christojune έγραψε:καλημέρα

Όταν κάποιος αντλεί από 2 άτομα προστασία μοριοδοτείται περισσότερο? η είναι το ίδιο?

Καταρχάς οι Έμμεσοι ΑΜΕΑ είναι μια κατηγορία όπου συναγωνίζονται για μία ή και περισσότερες θέσεις οι γονείς, οι σύζυγοι, τ' αδέλφια και τα τέκνα των ΑΜΕΑ και μόνο αυτοί.Από εκεί και πέρα έξτρα μοριοδότηση δεν προβλέπεται για κανέναν.Όλοι διαγωνίζονται με τα μόρια που προκύπτουν από τα προσόντα και την προυπηρεσία τους.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Αύγ 30, 2018 1:10 am

NSSN έγραψε:
nikos1980 έγραψε:
NSSN έγραψε:Για την ίδια περίπτωση όπως αναφέραμε πιο πάνω δίνονται κανονικά τα πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης πατρικής οικογένειας.Καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς στον Δήμο όπου είχε ανοιχθεί η οικογενειακή μερίδα παρά σε ΚΕΠ....Επίσης αν διαβάσεις τις προκηρύξεις στο συγκεκριμένο σημείο θα δείς ότι δεν καλύπτεσαι ούτε με πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών ούτε με υπεύθυνη δήλωση που θα αναφέρεις ποιά είναι τα άτομα που αντλούν προστασία.


Ευχαριστω για την απαντηση...και κατι τελευταιο ... στο πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης πατρικης οικογενειας (που τελικα ελαβα απο το δημο) υπαρχει αδερφος του πατερα μου τον οποιο δειχνει κανονικα εγγαμο αλλα ο ιδιος δεν ειναι εν ζωη! Κανοντας την υπευθυνη δηλωση για να αναφερω τα ατομα που θεωρητικα αντλουν προστασια απο τον πατερα μου (αναπηρια 67%) ως αδερφια του...για τον συγκεκριμενο τι θα γραψω ? οτι δεν ειναι εν ζωή ? (δεδομενου οτι το πιστοποιητικο πατρικης οικογενειας δεν το αποδεικνυει)

Ναί σωστά αυτό θα αναφέρεται στην οικογενειακή μερίδα που άνοιξε ως έγγαμος.Στην υπεύθυνη δήλωση θα αναφέρεις ότι έχεις προσκομίσει τις υπεύθυνες δηλώσεις όλων των δικαιούχων πλην του θείου σου ο οποίος απεβίωσε το έτος τάδε και εάν σου ζητηθεί πιστοποιητικό θανάτου του, επιφυλάσσεσαι να το προσκομίσεις.Πιστεύω θα είσαι καλυμμένος έτσι...Για πιο σίγουρα κάνε ένα τηλ. στον ΑΣΕΠ μήπως σε διαφωτίσουν.


Εγω κατεθεσα μαζι στην τελευταια προκηρυξη και πιστοποιητικο θανατου. Εχω φοβηθει πια. Εχασα διορισμο επειδη δεν ειχα το πιστοποιητικο πατρικης καταστασης οποτε πλεον εχω βαλει τα παντα ελπιζω.

MariaBog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2018 11:42 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό MariaBog » Τετ Σεπ 26, 2018 12:19 pm

NSNS έγραψε:
vasilikoula έγραψε:Καλησπέρα...εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους μας στις αιτήσεις. Μια ερώτηση, εαν μπορείτε να με ενημερώσετε..έχω τον πατέρα μου με 80% αναπηρια και πιστοποιητικο απο τα κεπα που ληγει το 2020. Σχετικά με τις υπεύθυνες δηλώσεις ,χρειάζεται και επικύρωση απο τα κεπ? ή η απλη υπογραφη αρκει?Ειμαστε 4 αδέρφια και έχουν υπογράψει αλλα δεν πηγαμε στο κεπ για το γνησιο της υπογραφης.Τι πρεπει να κάνω γνωριζει κάποιος?
Ευχαριστω εκ των προτερων

Όχι δεν χρειάζεται γνήσιο υπογραφής.Μην παραλείψεις μόνο να συγκεντρώσεις Υ.Δ. από όλους τους δικαιούχους, τ' αδέλφια σου, τη μητέρα σου και τ' αδέλφια του πατέρα σου.


Εάν κάποιος από τους δικαιούχους είναι ανήλικος τότε τι πρέπει να κάνουμε?
ευχαριστώ εκ των προτέρων

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Σεπ 26, 2018 8:34 pm

MariaBog έγραψε:
NSNS έγραψε:
vasilikoula έγραψε:Καλησπέρα...εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους μας στις αιτήσεις. Μια ερώτηση, εαν μπορείτε να με ενημερώσετε..έχω τον πατέρα μου με 80% αναπηρια και πιστοποιητικο απο τα κεπα που ληγει το 2020. Σχετικά με τις υπεύθυνες δηλώσεις ,χρειάζεται και επικύρωση απο τα κεπ? ή η απλη υπογραφη αρκει?Ειμαστε 4 αδέρφια και έχουν υπογράψει αλλα δεν πηγαμε στο κεπ για το γνησιο της υπογραφης.Τι πρεπει να κάνω γνωριζει κάποιος?
Ευχαριστω εκ των προτερων

Όχι δεν χρειάζεται γνήσιο υπογραφής.Μην παραλείψεις μόνο να συγκεντρώσεις Υ.Δ. από όλους τους δικαιούχους, τ' αδέλφια σου, τη μητέρα σου και τ' αδέλφια του πατέρα σου.


Εάν κάποιος από τους δικαιούχους είναι ανήλικος τότε τι πρέπει να κάνουμε?
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εφόσον είναι ανήλικος και προκύπτει αυτό από το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που θα καταθέσεις δεν θα έχεις θέμα.Έτσι κι αλλιώς οι ανήλικοι δεν μπορούν να λάβουν μέρος στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ.Κάνε και μία αναφορά στην Υ.Δ. τη δική σου όπου θα επισημαίνεις ότι το άτομο αυτό είναι ανήλικο.

MariaBog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2018 11:42 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό MariaBog » Πέμ Οκτ 18, 2018 7:15 pm

niki258 έγραψε:
mlne έγραψε:
niki258 έγραψε:Το ίδιο το άτομο από το οποίο αντλείτε προστασία δεν κωλύεται να συμμετάσχει στην ειδική κατηγορία αμεα με ποσοστό αναπηρίας 50% και άνω.


ειστε σιγουροι για το παραπανω;

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕ ΤΟ Ν. 2643/1998
 Δικαιολογητικά υποψηφίων κατά κατηγορία:
 Κατηγορία ΑΤΟΜΩΝ με ΑΝΑΠΗΡΙΑ (ΑμεΑ) ή Ατόμων με ειδικές ανάγκες (σύμφωνα με την παλαιότερη ονομασία):
Οι υποψήφιοι της κατηγορίας αυτής προσκομίζουν επιπλέον:
β. Υπεύθυνες δηλώσεις, με θεωρημένο τα γνήσιο της υπογραφής, των λοιπών μελών τόσο της πατρικής οικογενείας του Ατόμου με Αναπηρία όσο και της δικής του οικογενείας που αντλούν προστασία από την αναπηρία του (γονείς, αδέλφια, σύζυγος) με τις οποίες δηλώνουν: αφενός μεν ότι δεν έχουν στο παρελθόν ασκήσει το δικαίωμα υποχρεωτικής πρόσληψης σε θέση εργασίας, αφετέρου δε ότι παραιτούνται της προστασίας του Ν. 2643/1998 υπέρ του αιτούντος.
 Κατηγορία ΕΜΜΕΣΗ ΑμεΑ (γονέας, σύζυγος, αδελφός Ατόμου με Αναπηρία):
• Υπεύθυνη δήλωση του ιδίου του ατόμου με Αναπηρία, με την οποία δηλώνει πως αφενός μεν δεν έχει στο παρελθόν ασκήσει το δικαίωμα υποχρεωτικής πρόσληψης, αφετέρου δε ότι παραιτείται της προστασίας του Ν. 2643/1998 για το παρόν υπέρ του αιτούντος.

Εγω καταλαβαινω οτι μονο ενας μπορει να το χρησιμοποιησει ή ο ιδιος ο ΑΜΕΑ ή ένας συγγενης.
οχι και οι δυο
Εσεις αναφερεστε στο Ν2643/1998, στις προσληψεις μεσω ΟΑΕΔ.Στις προσληψεις μεσω ΑΣΕΠ δεν ισχυουν αυτα.Το μονο που υποβαλλει ο υποψηφιος ΑΜΕΑ ειναι πιστοποιητικο αναπηριας απο ΚΕΠΑ σε ισχυ,ποσοστου 50% και ανω.Αντιστοιχα,στην περιπτωση των συγγενων ΑΜΕΑ,παραιτουνται οι λοιποι δικαιουχοι απο την προστασια που παρεχει το ατομο με αναπηρια,οχι το ιδιο το ατομο.Διαβαστε με προσοχη την Προκηρυξη που σας ενδιαφερει στο σχετικο Παραρτημα για τις Ειδικες Θεσεις για να το διαπιστωσετε.


έστειλα σήμερα στον ΑΣΕΠ το παρακάτω ερώτημα
"Έχω αδερφή αμεα με ποσοστό 67%. Θα ήθελα να μου πείτε εάν κάνω χρήση του δικαιώματος για τις θέσεις ως έμμεση αμέα, θα μπορέσει και η αδερφή μου να κάνει χρήση του δικαιώματος στην δική της κατηγορία αμεα 50% και άνω ή όχι;"
και η απάντηση τους ήταν:
"Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 25 του Ν. 4440/2016, η άσκηση του δικαιώματος προστασίας από έναν δικαιούχο μίας οικογένειας (γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς) αποκλείει τους υπόλοιπους από το να ωφεληθούν από το κριτήριο αυτό"

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό xana » Παρ Οκτ 19, 2018 7:08 pm

MariaBog έγραψε:
niki258 έγραψε:
mlne έγραψε:
ειστε σιγουροι για το παραπανω;

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕ ΤΟ Ν. 2643/1998
 Δικαιολογητικά υποψηφίων κατά κατηγορία:
 Κατηγορία ΑΤΟΜΩΝ με ΑΝΑΠΗΡΙΑ (ΑμεΑ) ή Ατόμων με ειδικές ανάγκες (σύμφωνα με την παλαιότερη ονομασία):
Οι υποψήφιοι της κατηγορίας αυτής προσκομίζουν επιπλέον:
β. Υπεύθυνες δηλώσεις, με θεωρημένο τα γνήσιο της υπογραφής, των λοιπών μελών τόσο της πατρικής οικογενείας του Ατόμου με Αναπηρία όσο και της δικής του οικογενείας που αντλούν προστασία από την αναπηρία του (γονείς, αδέλφια, σύζυγος) με τις οποίες δηλώνουν: αφενός μεν ότι δεν έχουν στο παρελθόν ασκήσει το δικαίωμα υποχρεωτικής πρόσληψης σε θέση εργασίας, αφετέρου δε ότι παραιτούνται της προστασίας του Ν. 2643/1998 υπέρ του αιτούντος.
 Κατηγορία ΕΜΜΕΣΗ ΑμεΑ (γονέας, σύζυγος, αδελφός Ατόμου με Αναπηρία):
• Υπεύθυνη δήλωση του ιδίου του ατόμου με Αναπηρία, με την οποία δηλώνει πως αφενός μεν δεν έχει στο παρελθόν ασκήσει το δικαίωμα υποχρεωτικής πρόσληψης, αφετέρου δε ότι παραιτείται της προστασίας του Ν. 2643/1998 για το παρόν υπέρ του αιτούντος.

Εγω καταλαβαινω οτι μονο ενας μπορει να το χρησιμοποιησει ή ο ιδιος ο ΑΜΕΑ ή ένας συγγενης.
οχι και οι δυο
Εσεις αναφερεστε στο Ν2643/1998, στις προσληψεις μεσω ΟΑΕΔ.Στις προσληψεις μεσω ΑΣΕΠ δεν ισχυουν αυτα.Το μονο που υποβαλλει ο υποψηφιος ΑΜΕΑ ειναι πιστοποιητικο αναπηριας απο ΚΕΠΑ σε ισχυ,ποσοστου 50% και ανω.Αντιστοιχα,στην περιπτωση των συγγενων ΑΜΕΑ,παραιτουνται οι λοιποι δικαιουχοι απο την προστασια που παρεχει το ατομο με αναπηρια,οχι το ιδιο το ατομο.Διαβαστε με προσοχη την Προκηρυξη που σας ενδιαφερει στο σχετικο Παραρτημα για τις Ειδικες Θεσεις για να το διαπιστωσετε.


έστειλα σήμερα στον ΑΣΕΠ το παρακάτω ερώτημα
"Έχω αδερφή αμεα με ποσοστό 67%. Θα ήθελα να μου πείτε εάν κάνω χρήση του δικαιώματος για τις θέσεις ως έμμεση αμέα, θα μπορέσει και η αδερφή μου να κάνει χρήση του δικαιώματος στην δική της κατηγορία αμεα 50% και άνω ή όχι;"
και η απάντηση τους ήταν:
"Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 25 του Ν. 4440/2016, η άσκηση του δικαιώματος προστασίας από έναν δικαιούχο μίας οικογένειας (γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς) αποκλείει τους υπόλοιπους από το να ωφεληθούν από το κριτήριο αυτό"


Νομίζω δεν κατάλαβαν καν τι τους ρωτήσατε. Από τις διατάξεις του Νόμου που σας μνημόνευσαν, εγώ δεν καταλαβαίνω ότι η άσκηση δικαιώματος από συγγενή ΑΜΕΑ (δηλαδή ειδική κατηγορία Β') αποκλείει το ίδιο το άτομο που κατέχει ποσοστό αναπηρίας (που είναι στην ειδική κατηγορία Α'). Άλλωστε, ο Νόμος αναφέρει "γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς", εννοώντας τους συγγενείς που μπορούν να ενταχθούν στην ειδική Β'. Μη σας πάρω και στο λαιμό μου βέβαια... Ή επαναδιατυπώστε το ερώτημά σας ή απευθυνθείτε στο Υπουργείο Διοικητικής Ανασυγκρότησης για περισσότερες διευκρινίσεις.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό niki258 » Παρ Οκτ 19, 2018 9:21 pm

xana έγραψε:
MariaBog έγραψε:
niki258 έγραψε:Εσεις αναφερεστε στο Ν2643/1998, στις προσληψεις μεσω ΟΑΕΔ.Στις προσληψεις μεσω ΑΣΕΠ δεν ισχυουν αυτα.Το μονο που υποβαλλει ο υποψηφιος ΑΜΕΑ ειναι πιστοποιητικο αναπηριας απο ΚΕΠΑ σε ισχυ,ποσοστου 50% και ανω.Αντιστοιχα,στην περιπτωση των συγγενων ΑΜΕΑ,παραιτουνται οι λοιποι δικαιουχοι απο την προστασια που παρεχει το ατομο με αναπηρια,οχι το ιδιο το ατομο.Διαβαστε με προσοχη την Προκηρυξη που σας ενδιαφερει στο σχετικο Παραρτημα για τις Ειδικες Θεσεις για να το διαπιστωσετε.


έστειλα σήμερα στον ΑΣΕΠ το παρακάτω ερώτημα
"Έχω αδερφή αμεα με ποσοστό 67%. Θα ήθελα να μου πείτε εάν κάνω χρήση του δικαιώματος για τις θέσεις ως έμμεση αμέα, θα μπορέσει και η αδερφή μου να κάνει χρήση του δικαιώματος στην δική της κατηγορία αμεα 50% και άνω ή όχι;"
και η απάντηση τους ήταν:
"Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 25 του Ν. 4440/2016, η άσκηση του δικαιώματος προστασίας από έναν δικαιούχο μίας οικογένειας (γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς) αποκλείει τους υπόλοιπους από το να ωφεληθούν από το κριτήριο αυτό"


Νομίζω δεν κατάλαβαν καν τι τους ρωτήσατε. Από τις διατάξεις του Νόμου που σας μνημόνευσαν, εγώ δεν καταλαβαίνω ότι η άσκηση δικαιώματος από συγγενή ΑΜΕΑ (δηλαδή ειδική κατηγορία Β') αποκλείει το ίδιο το άτομο που κατέχει ποσοστό αναπηρίας (που είναι στην ειδική κατηγορία Α'). Άλλωστε, ο Νόμος αναφέρει "γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς", εννοώντας τους συγγενείς που μπορούν να ενταχθούν στην ειδική Β'. Μη σας πάρω και στο λαιμό μου βέβαια... Ή επαναδιατυπώστε το ερώτημά σας ή απευθυνθείτε στο Υπουργείο Διοικητικής Ανασυγκρότησης για περισσότερες διευκρινίσεις.

Ακριβώς έτσι είναι. Η άσκηση του δικαιώματος διορισμού με αξιοποίηση του ποσοστού αναπηρίας συγγενούς νοείται άπαξ, άλλο ζήτημα όμως ο διορισμός ατόμου με ποσοστό αναπηρίας 50%και άνω βάσει της δικής του πάθησης.. Δηλαδή αυτό που ενδιαφέρει σε κάθε περίπτωση είναι ο διορισμός να λάβει χώρα μόνο από έναν ευεργετουμενο σε βάθος χρόνου.

MariaBog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2018 11:42 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό MariaBog » Τρί Νοέμ 13, 2018 10:24 am

niki258 έγραψε:
xana έγραψε:
MariaBog έγραψε:
έστειλα σήμερα στον ΑΣΕΠ το παρακάτω ερώτημα
"Έχω αδερφή αμεα με ποσοστό 67%. Θα ήθελα να μου πείτε εάν κάνω χρήση του δικαιώματος για τις θέσεις ως έμμεση αμέα, θα μπορέσει και η αδερφή μου να κάνει χρήση του δικαιώματος στην δική της κατηγορία αμεα 50% και άνω ή όχι;"
και η απάντηση τους ήταν:
"Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 25 του Ν. 4440/2016, η άσκηση του δικαιώματος προστασίας από έναν δικαιούχο μίας οικογένειας (γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς) αποκλείει τους υπόλοιπους από το να ωφεληθούν από το κριτήριο αυτό"


Νομίζω δεν κατάλαβαν καν τι τους ρωτήσατε. Από τις διατάξεις του Νόμου που σας μνημόνευσαν, εγώ δεν καταλαβαίνω ότι η άσκηση δικαιώματος από συγγενή ΑΜΕΑ (δηλαδή ειδική κατηγορία Β') αποκλείει το ίδιο το άτομο που κατέχει ποσοστό αναπηρίας (που είναι στην ειδική κατηγορία Α'). Άλλωστε, ο Νόμος αναφέρει "γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς", εννοώντας τους συγγενείς που μπορούν να ενταχθούν στην ειδική Β'. Μη σας πάρω και στο λαιμό μου βέβαια... Ή επαναδιατυπώστε το ερώτημά σας ή απευθυνθείτε στο Υπουργείο Διοικητικής Ανασυγκρότησης για περισσότερες διευκρινίσεις.

Ακριβώς έτσι είναι. Η άσκηση του δικαιώματος διορισμού με αξιοποίηση του ποσοστού αναπηρίας συγγενούς νοείται άπαξ, άλλο ζήτημα όμως ο διορισμός ατόμου με ποσοστό αναπηρίας 50%και άνω βάσει της δικής του πάθησης.. Δηλαδή αυτό που ενδιαφέρει σε κάθε περίπτωση είναι ο διορισμός να λάβει χώρα μόνο από έναν ευεργετουμενο σε βάθος χρόνου.


Η απάντηση που έλαβα από το Υπουργείο Διοικητικής Ανασυγκρότησης:
Από τη ρητή γραμματική διατύπωση των ως άνω ρυθμίσεων, προκύπτει ότι η άσκηση του δικαιώματος προστασίας από ένα δικαιούχο μιας οικογένειας (γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς) αποκλείει από το δικαίωμα για διορισμό στη συγκεκριμένη διαδικασία πρόσληψης τους υπόλοιπους οι οποίοι αντλούν προστασία από την αναπηρία του ατόμου και παραιτούνται της προστασίας, για το παρόν, υπέρ του υποψηφίου και δεν αποκλείει το ίδιο το άτομο με αναπηρία και ως εκ τούτου διατηρεί το δικαίωμα να υποβάλει αίτηση για διορισμό σύμφωνα με τις εν λόγω διατάξεις.
Άλλωστε, όπου ο νομοθέτης θέλησε να περιορίσει ένα δικαίωμα αυτό, έχει γίνει με ρητή αναφορά (π.χ. οι διατάξεις της παρ.5 του αρ.5 του ν.2643/1998, όπως ισχύει, ορίζουν ότι «Προστατευόμενοι, των οποίων η τοποθέτηση ανακλήθηκε δύο φορές ύστερα από αίτησή τους που υποβλήθηκε μετά από την ανάληψη υπηρεσίας χάνουν την προστασία που παρέχει ο νόμος αυτός.»)

GogoMania
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2017 4:48 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό GogoMania » Παρ Δεκ 21, 2018 12:10 am

Καλησπέρα. Εγώ που είμαι σύζυγος ατόμου με αναπηρία 70% πρέπει να προσκομίσω υπεύθυνες δηλώσεις του αδερφού, της μητέρας και του πατέρα του συζύγου μου που είναι συνταξιούχος? Επίσης πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης δικό μου (υποψηφίου) και του συζύγου? Τα τέκνα είναι ανήλικα οπότε δε χρειάζεται σωστά? Επίσης ήθελα να ρωτήσω η αναπηρία πρέπει να είναι μόνιμη?

mpoum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2018 12:50 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό mpoum » Παρ Δεκ 21, 2018 1:39 am

Παιδια συγνωμη που ρωταω κι εγω αλλα ειναι πολυ μπερδεμενο κομματι. Εγω ειμαι εμμεση αμεα λογω της μαμας μου. Εγω ειμαι παντρεμενη χωρις παιδια. Πρεπει να τους προσκομισω την οικογενειακη κατασταση τη μεριδα δηλαδη της μαμας μου που αφορα τη μαμα μου, το μπαμπα μου και τα δυο μου αδερφια και την οικογενειακη κατασταση τη δικη μου που ειμαι παντρεμενη σωστα; Και δις υπευθυνες δηλωσεις ολων μας πλην του συζυγου μου; Η μαμα μου εχει μονο εναν αδερφο εν ζωη. Πρεπει να παρω οικογενειακη κατασταση που να λεει οτι εχει αδερφο συν υπευθυνη δηλωση και για εκεινον; Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε για να με βοηθησετε
Ευχαριστω

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Δεκ 21, 2018 8:36 am

mpoum έγραψε:Παιδια συγνωμη που ρωταω κι εγω αλλα ειναι πολυ μπερδεμενο κομματι. Εγω ειμαι εμμεση αμεα λογω της μαμας μου. Εγω ειμαι παντρεμενη χωρις παιδια. Πρεπει να τους προσκομισω την οικογενειακη κατασταση τη μεριδα δηλαδη της μαμας μου που αφορα τη μαμα μου, το μπαμπα μου και τα δυο μου αδερφια και την οικογενειακη κατασταση τη δικη μου που ειμαι παντρεμενη σωστα; Και δις υπευθυνες δηλωσεις ολων μας πλην του συζυγου μου; Η μαμα μου εχει μονο εναν αδερφο εν ζωη. Πρεπει να παρω οικογενειακη κατασταση που να λεει οτι εχει αδερφο συν υπευθυνη δηλωση και για εκεινον; Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε για να με βοηθησετε
Ευχαριστω

Θα προσκομίσεις το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης που αναφέρει ότι είσαι τέκνο της και ότι έχεις διαγραφεί από την οικογενειακή μερίδα λόγω γάμου.Η δική σου δε χρειάζεται γιατί μόνο εσύ δικαιούσαι την κατηγορία έμμεσου ΑΜΕΑ και όχι ο σύζυγος, παιδιά κ.λπ.Επίσης, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της πατρικής οικογένειας της μητέρας σου στο οποίο αναφέρεται ο αδελφός της και υπεύθυνη δήλωση του αδελφού της.

Katerina38
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 2:03 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό Katerina38 » Κυρ Δεκ 23, 2018 12:02 am

Καλησπέρα! Η απόφαση πιστοποίησης αναπηρίας συγγενικου μου προσώπου κατατέθηκε στις προβλεπομενες ημερομηνίες της προκήρυξης που συμμετείχα και είναι σε ισχύ αλλά λήγει σε σύντομο χρονικό διάστημα. Εάν είμαι στους διοριστεους στα δικαιολογητικά που ζητανε να ξαναπροσκομισω πριν το διορισμό , πρέπει να υποβαλλω την απόφαση που χρησιμοποίησα στην προκήρυξη - και ας δεν είναι σε ισχυ- ή νέα απόφαση από ΚΕΠΑ?

GogoMania
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2017 4:48 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό GogoMania » Τετ Ιαν 02, 2019 9:49 pm

Καλησπέρα. Εγώ που είμαι σύζυγος ατόμου με αναπηρία 70% πρέπει να προσκομίσω υπεύθυνες δηλώσεις του αδερφού, της μητέρας και του πατέρα του συζύγου μου που είναι συνταξιούχος? Επίσης πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης δικό μου (υποψηφίου) και του συζύγου? Τα τέκνα είναι ανήλικα οπότε δε χρειάζεται σωστά? Επίσης ήθελα να ρωτήσω η αναπηρία πρέπει να είναι μόνιμη?

Παρακαλώ ξέρει κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά?
Ευχαριστώ

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό NSSN » Πέμ Ιαν 03, 2019 4:12 pm

GogoMania έγραψε:Καλησπέρα. Εγώ που είμαι σύζυγος ατόμου με αναπηρία 70% πρέπει να προσκομίσω υπεύθυνες δηλώσεις του αδερφού, της μητέρας και του πατέρα του συζύγου μου που είναι συνταξιούχος? Επίσης πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης δικό μου (υποψηφίου) και του συζύγου? Τα τέκνα είναι ανήλικα οπότε δε χρειάζεται σωστά? Επίσης ήθελα να ρωτήσω η αναπηρία πρέπει να είναι μόνιμη?

Παρακαλώ ξέρει κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά?
Ευχαριστώ

Θέλεις 2 Πιστοποιητικά Οικογενειακής Κατάστασης το δικός σας και της πατρικής οικογένειας του συζύγου.Επίσης υπεύθυνες δηλώσεις από τον αδελφό και τους γονείς του.Αν δε μπορεί κάποιος να υπογράψει κάνει μία επιπλέον εσύ που θα αναφέρεις ότι το τάδε πρόσωπο δε μπορούσε να καταθέσει υ.δ. και να εξηγείς και το λόγο.Η αναπηρία πρέπει να είναι σε ισχύ έως και την ημερομηνία λήξης των αιτήσεων.Δεν ζητείται να είναι εφ' όρου ζωής.

alekos9k
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 8:21 pm

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -(ΕΜΜΕΣΗ- ΑΜΕΑ)

Δημοσίευσηαπό alekos9k » Τετ Σεπ 11, 2019 11:56 pm

Καλησπέρα παιδιά! Έχω διοριστεί μέσω έμμεσου ΑμεΑ αδελφού με ποσοστό 80%.ήθελα να ρωτήσω εάν δικαιούμαι μεταταξη σε υπηρεσία στο τόπο κατοικίας μου!!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 10 επισκέπτες