Αναγνώριση πτυχίου που αποκτήθηκε πριν τον διορισμό

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
georgios35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Αναγνώριση πτυχίου που αποκτήθηκε πριν τον διορισμό

Δημοσίευσηαπό georgios35 » Παρ Οκτ 06, 2017 9:02 am

Είμαι υπάλληλος αορίστου χρόνου σε εναν οργανισμό ΝΠΙΔ. 'Εχω διοριστεί ως ΔΕ παρόλο που έχω πτυχίο ΤΕΙ, το οποιο απέκτησα προ του διορισμού μου.
Θα σας παρακαλούσα να μου απαντήσετε αν και πώς μπορεί να αναγνωριστεί το πτυχίο μου προκειμένου να γίνω ΤΕ ; Ισχύει ακόμα η πάροδως της οκταετίας ; Υπάρχουν ίσως κάποιοι επιπλέων περιορισμοί;

theakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Αναγνώριση πτυχίου που αποκτήθηκε πριν τον διορισμό

Δημοσίευσηαπό theakat » Τρί Ιαν 16, 2018 1:29 pm

Κι εγώ είμαι σε παρόμοια θέση. Μονιμοποιήθηκα ως Δ.Ε. ενω εχω πτυχιο Π.Ε. μου ανέφεραν οτι πρέπει να περάσει οκταετια απο το διορισμό μου αλλά εχω βρει νομοθεσίες, που σαφως δε δεχονται, οτι ειναι στην ευχέρεια του Δ.Σ. του ΝΠΙΔ για την υπηρεσιακή μας μεταβολή. Παρακαλώ αν εχεις βρει μια λυση να μου τη μεταβιβάσεις γιατί κι εγώ ψαχνομαι.

sot1986
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sot1986 » Παρ Απρ 19, 2019 1:26 pm

Καλησπέρα σας
αντιμετοπίζω το ίδιο θέμα και εγω με την υπηρεσία μου. Έχετε βγάλει κάποια άκρη?

theod75
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Απρ 20, 2019 9:31 am

georgios35 έγραψε:Είμαι υπάλληλος αορίστου χρόνου σε εναν οργανισμό ΝΠΙΔ. 'Εχω διοριστεί ως ΔΕ παρόλο που έχω πτυχίο ΤΕΙ, το οποιο απέκτησα προ του διορισμού μου.
Θα σας παρακαλούσα να μου απαντήσετε αν και πώς μπορεί να αναγνωριστεί το πτυχίο μου προκειμένου να γίνω ΤΕ ; Ισχύει ακόμα η πάροδως της οκταετίας ; Υπάρχουν ίσως κάποιοι επιπλέων περιορισμοί;

Νομος 4440/16
Αρθρο 13
4. Υπάλληλος που είχε τον απαιτούμενο για διορισμό
σε ανώτερη κατηγορία τίτλο σπουδών κατά το χρόνο
υποβολής της αίτησης διορισμού του δεν επιτρέπεται να
μεταταγεί σε θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας άλλης
υπηρεσίας, πριν από τη συμπλήρωση οκταετίας από το
διορισμό του.
επισης
Με την Πράξη 142/2018 του Κλιμακίου Προληπτικού Ελέγχου στο Ι Τμήμα, το Ελεγκτικό Συνέδριο επαναλαμβάνει την κρίση του περί μη νομιμότητας της μισθολογικής αναγνώρισης του συνόλου της προϋπηρεσίας που διανύθηκε με προσόν κατώτερης εκπαιδευτικής κατηγορίας, στις περιπτώσεις μετάταξης σε ανώτερη κατηγορία.

Ειδικότερα, κρίνει ότι, μετά τη μετάταξη δημοτικού υπαλλήλου σε ανώτερη κατηγορία, λόγω απόκτησης πτυχίου ανώτατης εκπαίδευσης, στην κατηγορία ΠΕ, δεν μπορεί να συνυπολογισθεί ο χρόνος προϋπηρεσίας που αυτή διένυσε στην κατηγορία ΔΕ, χωρίς να διαθέτει πτυχίο Tριτοβάθμιας Eκπαίδευσης και χωρίς να εκτελεί καθήκοντα ανάλογης φύσης και, συνεπώς, έπρεπε να καταταγεί στο πλησιέστερο ποσοτικά, ως προς το βασικό μισθό που ήδη λάμβανε, μισθολογικό κλιμάκιο της ανώτερης κατηγορίας.

Ως εκ τούτου, η δαπάνη είναι μη νόμιμη, κατά το μέρος που με αυτή εντέλλεται ποσό διαφοράς αποδοχών που υπερβαίνει τη διαφορά μεταξύ του 7ου κλιμακίου στο οποίο η εν λόγω δημοτική υπάλληλος έπρεπε να καταταχθεί, μετά τη μετάταξη της στην κατηγορία ΠΕ, λόγω κτήσης τίτλου σπουδών Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, και του 10ου κλιμακίου της κατηγορίας ΔΕ που ήδη λάμβανε στην προηγούμενη θέση.

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες