Απορίες για διαγωνισμό Δικαστηρίων

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
italos77
Δόκιμος
Δόκιμος

Απορίες για διαγωνισμό Δικαστηρίων

Δημοσίευσηαπό italos77 » Πέμ Αύγ 31, 2017 10:50 pm

Καλησπέρα σε όλους,
Εχω μερικές απορίες αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Είμαι στα προσωρινά της 2κ/2017 και εφόσον μείνω και στα οριστικά θα ήθελα να ξέρω τα εξής:
1. H θέση που μπήκα ήθελε πρόσθετο προσόν 2 χρόνια συγκεκριμένη προυπηρεσία. Αυτά τα 2 χρόνια αναγνωρίζονται ώστε να μπώ σε μεγαλύτερο
μισθολογικό κλιμάκιο? Αν ναι γίνεται απο την 1η μέρα και χωρίς να κάνω κάτι ή πρέπει να κάνω αίτηση κλπ με ότι καθυστέρηση συνεπάγεται?
2. Σε περίπτωση που κάνω αμοιβαία σε άλλη θέση για την οποία όμως δεν υπήρχε απαραίτητο πρόσθετο προσόν τι γινεται? Μένω στο μκ που μπήκα?
3. Ξερει κανείς πόσο καιρό παίρνει η αμοιβαία μετάθεση? (Για δικαστήρια μιλάω και με δεδομένο ότι έχω βρει ατομο για αμοιβαία)
4. Η προυπηρεσία μου στον ιδιωτικό τομέα τελικά αναγνωρίζεται? Βαθμολογικά ή μισθολογικά? Εχω πάνω απο 10 χρόνια αλλά μιλάω για τα 7.
5. Πόσο καιρό παίρνει συνηθως απο τα οριστικά στην 1η μέρα δουλειάς?

Ευχαριστώ προκαταβολικά , εδώ είμαστε να μιλήσουμε για οτιδήποτε μας απασχολεί για τα δικαστήρια μπας και βγει καμία ακρη

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Απορίες για διαγωνισμό Δικαστηρίων

Δημοσίευσηαπό italos77 » Κυρ Σεπ 03, 2017 9:57 am

italos77 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,
Εχω μερικές απορίες αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Είμαι στα προσωρινά της 2κ/2017 και εφόσον μείνω και στα οριστικά θα ήθελα να ξέρω τα εξής:
1. H θέση που μπήκα ήθελε πρόσθετο προσόν 2 χρόνια συγκεκριμένη προυπηρεσία. Αυτά τα 2 χρόνια αναγνωρίζονται ώστε να μπώ σε μεγαλύτερο
μισθολογικό κλιμάκιο? Αν ναι γίνεται απο την 1η μέρα και χωρίς να κάνω κάτι ή πρέπει να κάνω αίτηση κλπ με ότι καθυστέρηση συνεπάγεται?
2. Σε περίπτωση που κάνω αμοιβαία σε άλλη θέση για την οποία όμως δεν υπήρχε απαραίτητο πρόσθετο προσόν τι γινεται? Μένω στο μκ που μπήκα?
3. Ξερει κανείς πόσο καιρό παίρνει η αμοιβαία μετάθεση? (Για δικαστήρια μιλάω και με δεδομένο ότι έχω βρει ατομο για αμοιβαία)
4. Η προυπηρεσία μου στον ιδιωτικό τομέα τελικά αναγνωρίζεται? Βαθμολογικά ή μισθολογικά? Εχω πάνω απο 10 χρόνια αλλά μιλάω για τα 7.
5. Πόσο καιρό παίρνει συνηθως απο τα οριστικά στην 1η μέρα δουλειάς?

Ευχαριστώ προκαταβολικά , εδώ είμαστε να μιλήσουμε για οτιδήποτε μας απασχολεί για τα δικαστήρια μπας και βγει καμία ακρη

Κανείς? Εστω και 1 από αυτά?

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Gig » Τρί Σεπ 05, 2017 1:36 pm

1. Νομίζω πως δεν αναγνωρίζετε μισθολογικά η προϋπηρεσία
4. το ίδιο με το 1 :)

Έχεις καμία εκτίμηση πότε θα βγουν τα οριστικά?

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τρί Σεπ 05, 2017 4:24 pm

Gig έγραψε:1. Νομίζω πως δεν αναγνωρίζετε μισθολογικά η προϋπηρεσία
4. το ίδιο με το 1 :)

Έχεις καμία εκτίμηση πότε θα βγουν τα οριστικά?

Εγώ πάλι νομίζω ναι γιατί ήταν είδικό προσόν για το διαγωνισμό. Κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ.

Κοίτα για τα οριστικά νομίζω κοντά στο Δεκέμβρη. Τρέχουν και άλλοι διαγωνισμοί, κι άλλα αποτελέσματα πρέπει να βγουν οπότε νομίζω έχει αρκετό φόρτο το ΑΣΕΠ. Μετά τα οριστικά δεν ξέρω πόσο καιρό παίρνει να παρουσιαστείς. Εχεις καμία ιδέα?

arpatr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό arpatr » Τετ Σεπ 06, 2017 10:31 am

italos φίλε καλημέρα, πως είσαι;
Λοιπόν απαντάω σε όσα γνωρίζω. Η μόνη προϋπηρεσία που προσμετράται για τα ΜΚ είναι αυτή που έχει αποκτηθεί στο δημόσιο. Και αυτή αναγνωρίζεται μαζί με μεταπτυχιακό/διδακτορικό αρκετό καιρό μετά αφού περάσει από συμβούλια και επιτροπές. Χρονικά δεν ξέρω πόσο τραβάει , αλλά σίγουρα μπαίνεις με το χαμηλότερο κλιμάκιο. Οπότε και αμοιβαία να πάρεις δεν αλλάζει το κλιμάκιο. Τώρα για το πότε ξεκινάς, κάθε φορέας έχει τα δικά του. Εγώ θα ξεκινούσα στους 3 μήνες επάνω από την έκδοση των οριστικών, συνήθως όμως είναι παραπάνω. Ο κώδικας δικαστικών υπαλλήλων που είναι ανεξάρτητος από τον κώδικα δημοσίων υπαλλήλων αναφέρει τα παρακάτω στο άρθρο 75:

1. Μετάθεση δικαστικού υπαλλήλου διενεργείται ύστερα από αίτησή του:
α) για λόγους υγείας, β) για συνυπηρέτηση, γ) για λόγους σπουδών, δ) για αμοιβαία μετάθεση και ε) για άλλους σπουδαίους λόγους.
«Μετάθεση δεν επιτρέπεται πριν από τη συμπλήρωση τριετίας στην υπηρεσία που τοποθετήθηκε κατά το διορισμό του, εκτός εάν συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας».
2. Κατ' εξαίρεση επιτρέπεται μετάθεση χωρίς σχετική αίτηση, αν έχουν δημιουργηθεί από μέρους του δικαστικού υπαλλήλου συνθήκες, οι οποίες προκαλούν σοβαρά προβλήματα στη λειτουργία της υπηρεσίας ή καθιστούν δυσχερή την εκπλήρωση των καθηκόντων του. Στην περίπτωση αυτήν απαιτείται ειδική αιτιολογία για τη μετάθεση.
3. Η μετάθεση διενεργείται με πράξη του Υπουργού Δικαιοσύνης, ύστερα από σύμφωνη γνώμη του οικείου δικαστικού (υπηρεσιακού) συμβουλίου. Η πράξη αυτή αποστέλλεται στη γραμματεία του δικαστηρίου, της εισαγγελίας ή της υπηρεσίας, στην οποία υπηρετεί ο δικαστικός υπάλληλος, μέσα σε προθεσμία δεκαπέντε (15) ημερών από την έκδοσή της και επιδίδεται με επιμέλεια του προϊσταμένου της γραμματείας ή της υπηρεσίας χωρίς καθυστέρηση σε αυτόν που μετατίθεται, ο οποίος υποχρεούται μέσα σε προθεσμία δεκαπέντε 115) ημερών από την επίδοση της πράξης να εμφανιστεί στη νέα του θέση.

Γενικά στα δικαστήρια, πάνε πολύ by the book αλλά θα τα δούμε στην πορεία. Ακόμη και για την άδεια λέει οτι πρέπει να έχεις 1 χρόνο πραγματική προϋπηρεσία. Δεν έχω καταλάβει πως προκύπτει αυτή η πραγματική προϋπηρεσία.. στον ίδιο φορέα, στο δημόσιο; εργασιακή εμπειρία γενικότερα;;

Πιστεύεις οτι θα πιάσει Δεκέμβριος για να βγουν τα οριστικά; Εγώ έλεγα για Οκτώβρη..

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τετ Σεπ 06, 2017 4:00 pm

arpatr έγραψε:italos φίλε καλημέρα, πως είσαι;
Λοιπόν απαντάω σε όσα γνωρίζω. Η μόνη προϋπηρεσία που προσμετράται για τα ΜΚ είναι αυτή που έχει αποκτηθεί στο δημόσιο. Και αυτή αναγνωρίζεται μαζί με μεταπτυχιακό/διδακτορικό αρκετό καιρό μετά αφού περάσει από συμβούλια και επιτροπές. Χρονικά δεν ξέρω πόσο τραβάει , αλλά σίγουρα μπαίνεις με το χαμηλότερο κλιμάκιο. Οπότε και αμοιβαία να πάρεις δεν αλλάζει το κλιμάκιο. Τώρα για το πότε ξεκινάς, κάθε φορέας έχει τα δικά του. Εγώ θα ξεκινούσα στους 3 μήνες επάνω από την έκδοση των οριστικών, συνήθως όμως είναι παραπάνω. Ο κώδικας δικαστικών υπαλλήλων που είναι ανεξάρτητος από τον κώδικα δημοσίων υπαλλήλων αναφέρει τα παρακάτω στο άρθρο 75:

1. Μετάθεση δικαστικού υπαλλήλου διενεργείται ύστερα από αίτησή του:
α) για λόγους υγείας, β) για συνυπηρέτηση, γ) για λόγους σπουδών, δ) για αμοιβαία μετάθεση και ε) για άλλους σπουδαίους λόγους.
«Μετάθεση δεν επιτρέπεται πριν από τη συμπλήρωση τριετίας στην υπηρεσία που τοποθετήθηκε κατά το διορισμό του, εκτός εάν συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας».
2. Κατ' εξαίρεση επιτρέπεται μετάθεση χωρίς σχετική αίτηση, αν έχουν δημιουργηθεί από μέρους του δικαστικού υπαλλήλου συνθήκες, οι οποίες προκαλούν σοβαρά προβλήματα στη λειτουργία της υπηρεσίας ή καθιστούν δυσχερή την εκπλήρωση των καθηκόντων του. Στην περίπτωση αυτήν απαιτείται ειδική αιτιολογία για τη μετάθεση.
3. Η μετάθεση διενεργείται με πράξη του Υπουργού Δικαιοσύνης, ύστερα από σύμφωνη γνώμη του οικείου δικαστικού (υπηρεσιακού) συμβουλίου. Η πράξη αυτή αποστέλλεται στη γραμματεία του δικαστηρίου, της εισαγγελίας ή της υπηρεσίας, στην οποία υπηρετεί ο δικαστικός υπάλληλος, μέσα σε προθεσμία δεκαπέντε (15) ημερών από την έκδοσή της και επιδίδεται με επιμέλεια του προϊσταμένου της γραμματείας ή της υπηρεσίας χωρίς καθυστέρηση σε αυτόν που μετατίθεται, ο οποίος υποχρεούται μέσα σε προθεσμία δεκαπέντε 115) ημερών από την επίδοση της πράξης να εμφανιστεί στη νέα του θέση.

Γενικά στα δικαστήρια, πάνε πολύ by the book αλλά θα τα δούμε στην πορεία. Ακόμη και για την άδεια λέει οτι πρέπει να έχεις 1 χρόνο πραγματική προϋπηρεσία. Δεν έχω καταλάβει πως προκύπτει αυτή η πραγματική προϋπηρεσία.. στον ίδιο φορέα, στο δημόσιο; εργασιακή εμπειρία γενικότερα;;

Πιστεύεις οτι θα πιάσει Δεκέμβριος για να βγουν τα οριστικά; Εγώ έλεγα για Οκτώβρη..

Γειά σου arpatr όλα καλά ελπίζω το ίδιο κι εσύ!
Δεν σε ρώτησα αλλά φαντάζομαι είσαι επιτυχών στα προσωρινά ετσι?
Με βάση αυτά που μου λές δεν ισχύει δηλαδή η αμοιβαία μετάθεση πρίν τη διετία? Γιατί έτσι δεν το βλέπω να πηγαίνω!
Σχετικά με το ειδικό προσόν νομίζω κάπου το είχε αναφέρει ο DTINFINITY για την αναγνώριση. DTINFINITY είσαι εδώ???????
Για τα αποτελέσματα πιστέυω ότι θα καθυστερήσουν (το ελπίζω δηλαδή) γιατί γίνεται χαμός στο ΑΣΕΠ.
Γενικότερα έχεις καμία άλλη πληροφόρηση για το τι παίζει στα δικαστήρια?

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Gig » Τετ Σεπ 06, 2017 5:26 pm

Σύμφωνα με πληροφορίες ο έλεγχος των ενστάσεων επί των προσωρινών αποτελεσμάτων θα ξεκινήσει μέσα στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Σεπτεμβρίου και η έκδοση των οριστικών πινάκων αναμένεται να πραγματοποιηθεί είτε στα τέλη Σεπτεμβρίου, είτε στις αρχές Οκτωβρίου.

DTINFINITY
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Σεπ 07, 2017 4:01 pm

Italos σίγουρα στους τίτλους σπουδών αν είναι πρόσθετο προσόν η μισθολοκη κατάταξη γίνεται κατευθείαν χωρίς υπηρεσιακά κλπ. Το λέει και ο νόμος εξάλλου.

Παντως έχω την εντύπωση ότι γενικά τα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα είναι άμεσα αναγνωρίσιμα στον φορέα, αλλά θα πρέπει να το ρωτήσεις στον φορέα σου ή στο αρμόδιο υπουργείο για να ξέρεις 100% τι ισχύει.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό italos77 » Παρ Σεπ 08, 2017 2:52 pm

DTINFINITY έγραψε:Italos σίγουρα στους τίτλους σπουδών αν είναι πρόσθετο προσόν η μισθολοκη κατάταξη γίνεται κατευθείαν χωρίς υπηρεσιακά κλπ. Το λέει και ο νόμος εξάλλου.

Παντως έχω την εντύπωση ότι γενικά τα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα είναι άμεσα αναγνωρίσιμα στον φορέα, αλλά θα πρέπει να το ρωτήσεις στον φορέα σου ή στο αρμόδιο υπουργείο για να ξέρεις 100% τι ισχύει.

Ναι για τους τιτλους σπουδών λογικό αλλά εδώ πρόκειται για προυπηρεσία ως ειδικό προσόν και δεν αναφέρεται πουθενά. Θα περιμένω τα οριστικά και βλέπουμε λοιπόν!

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 2 επισκέπτες