Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
kikivasilis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Αύγ 01, 2017 7:00 pm

Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό kikivasilis » Τετ Αύγ 02, 2017 5:09 pm

Καλησπέρα σας, αφορά την αίτηση που έκανε ο σύζυγός μου σε μία προκήρυξη και τον απόρριψαν λόγω εμπειρίας. Στη θέση που δήλωσε
χρειαζόταν άδεια άσκησης επαγγέλματος και απόδειξη εμπειρίας ελεύθερου επαγγελματία. Για την απόδειξη πήρε βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ
και έβαλε και ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών εκείνης της περιόδου. Τελικά στα αποτελέσματα δεν έγινε δεκτή η εμπειρία του...Μπορεί κάποιος εφόσον γνωρίζει να μου πει εάν αξίζει να κάνει ένσταση? Μήπως ήθελαν και άλλα χαρτιά? Δεν μπορώ να καταλάβω....Ευχαριστώ.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Αύγ 03, 2017 9:59 am

kikivasilis έγραψε:Καλησπέρα σας, αφορά την αίτηση που έκανε ο σύζυγός μου σε μία προκήρυξη και τον απόρριψαν λόγω εμπειρίας. Στη θέση που δήλωσε
χρειαζόταν άδεια άσκησης επαγγέλματος και απόδειξη εμπειρίας ελεύθερου επαγγελματία. Για την απόδειξη πήρε βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ
και έβαλε και ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών εκείνης της περιόδου. Τελικά στα αποτελέσματα δεν έγινε δεκτή η εμπειρία του...Μπορεί κάποιος εφόσον γνωρίζει να μου πει εάν αξίζει να κάνει ένσταση? Μήπως ήθελαν και άλλα χαρτιά? Δεν μπορώ να καταλάβω....Ευχαριστώ.


Απο αυτά που αναφέρατε βγάζω το συμπέρασμα οτι δεν βάλατε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή απλά δεν είχατε.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό optimus » Πέμ Αύγ 03, 2017 1:30 pm

Η εμπειρία δεν λήφθηκε υπόψη για κάποιον από τους παρακάτω λόγους:

1) Αφορούσε διάστημα πριν την άδεια άσκησης επαγγέλματος ( ορθά απορρίφθηκε και μην αναζητήσετε το λόγο, γιατί η άσκηση επαγγέλματος χωρίς νόμιμα προσόντα είναι ποινικό αδίκημα)
2) Το επάγγελμα και η δραστηριότητα που αναφέρει η βεβαίωση του ΟΑΕΕ, δεν κρίθηκαν συναφή με το αντικείμενο της προκηρυχθείσας θέσης.
3) Η βεβαίωση του ΟΑΕΕ αναφέρει ότι νόμιμα εξαιρέθηκε της καταβολής των εισφορών, λόγω παράλληλης μισθωτής δραστηριότητας σύμφωνα με τον 2084/92. ( Αυτό είναι αυθαιρεσία σχεδόν του ΑΣΕΠ που πατάει σε κενό της προκήρυξης για την απόδειξη εμπειρίας, η οποία κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να λέει ' βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα ή νόμιμη απαλλαγή από τις εισφορές' ).
Η απαλλαγή απο τις εισφορές όμως, δε συνιστά διακοπή επαγγέλματος, ιδιαίτερα όταν ο νόμος 2084/92 σε υποχρέωνε να επιλέξεις μόνο έναν κύριο φορέα ασφάλισης

Διευκρινίστε τι από τα παραπάνω μπορεί να συμβαίνει.

Σε ότι αφορά την περίπτωση 3, έχω θέσει κ εγώ ερώτημα στο forum ,αλλά δυστυχώς κανείς δεν απάντησε κάτι

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Αύγ 03, 2017 3:12 pm

optimus έγραψε:Η εμπειρία δεν λήφθηκε υπόψη για κάποιον από τους παρακάτω λόγους:

1) Αφορούσε διάστημα πριν την άδεια άσκησης επαγγέλματος ( ορθά απορρίφθηκε και μην αναζητήσετε το λόγο, γιατί η άσκηση επαγγέλματος χωρίς νόμιμα προσόντα είναι ποινικό αδίκημα)
2) Το επάγγελμα και η δραστηριότητα που αναφέρει η βεβαίωση του ΟΑΕΕ, δεν κρίθηκαν συναφή με το αντικείμενο της προκηρυχθείσας θέσης.
3) Η βεβαίωση του ΟΑΕΕ αναφέρει ότι νόμιμα εξαιρέθηκε της καταβολής των εισφορών, λόγω παράλληλης μισθωτής δραστηριότητας σύμφωνα με τον 2084/92. ( Αυτό είναι αυθαιρεσία σχεδόν του ΑΣΕΠ που πατάει σε κενό της προκήρυξης για την απόδειξη εμπειρίας, η οποία κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να λέει ' βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα ή νόμιμη απαλλαγή από τις εισφορές' ).
Η απαλλαγή απο τις εισφορές όμως, δε συνιστά διακοπή επαγγέλματος, ιδιαίτερα όταν ο νόμος 2084/92 σε υποχρέωνε να επιλέξεις μόνο έναν κύριο φορέα ασφάλισης

Διευκρινίστε τι από τα παραπάνω μπορεί να συμβαίνει.

Σε ότι αφορά την περίπτωση 3, έχω θέσει κ εγώ ερώτημα στο forum ,αλλά δυστυχώς κανείς δεν απάντησε κάτι


Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος βάλατε καθώς το ζητούσε η προκήρυξη?

kikivasilis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Αύγ 01, 2017 7:00 pm

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό kikivasilis » Πέμ Αύγ 03, 2017 6:21 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
optimus έγραψε:Η εμπειρία δεν λήφθηκε υπόψη για κάποιον από τους παρακάτω λόγους:

1) Αφορούσε διάστημα πριν την άδεια άσκησης επαγγέλματος ( ορθά απορρίφθηκε και μην αναζητήσετε το λόγο, γιατί η άσκηση επαγγέλματος χωρίς νόμιμα προσόντα είναι ποινικό αδίκημα)
2) Το επάγγελμα και η δραστηριότητα που αναφέρει η βεβαίωση του ΟΑΕΕ, δεν κρίθηκαν συναφή με το αντικείμενο της προκηρυχθείσας θέσης.
3) Η βεβαίωση του ΟΑΕΕ αναφέρει ότι νόμιμα εξαιρέθηκε της καταβολής των εισφορών, λόγω παράλληλης μισθωτής δραστηριότητας σύμφωνα με τον 2084/92. ( Αυτό είναι αυθαιρεσία σχεδόν του ΑΣΕΠ που πατάει σε κενό της προκήρυξης για την απόδειξη εμπειρίας, η οποία κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να λέει ' βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα ή νόμιμη απαλλαγή από τις εισφορές' ).
Η απαλλαγή απο τις εισφορές όμως, δε συνιστά διακοπή επαγγέλματος, ιδιαίτερα όταν ο νόμος 2084/92 σε υποχρέωνε να επιλέξεις μόνο έναν κύριο φορέα ασφάλισης

Διευκρινίστε τι από τα παραπάνω μπορεί να συμβαίνει.

Σε ότι αφορά την περίπτωση 3, έχω θέσει κ εγώ ερώτημα στο forum ,αλλά δυστυχώς κανείς δεν απάντησε κάτι


Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος βάλατε καθώς το ζητούσε η προκήρυξη?


Ναι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μπήκε κανονικά.

kikivasilis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Αύγ 01, 2017 7:00 pm

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό kikivasilis » Πέμ Αύγ 03, 2017 6:28 pm

optimus έγραψε:Η εμπειρία δεν λήφθηκε υπόψη για κάποιον από τους παρακάτω λόγους:

1) Αφορούσε διάστημα πριν την άδεια άσκησης επαγγέλματος ( ορθά απορρίφθηκε και μην αναζητήσετε το λόγο, γιατί η άσκηση επαγγέλματος χωρίς νόμιμα προσόντα είναι ποινικό αδίκημα)
2) Το επάγγελμα και η δραστηριότητα που αναφέρει η βεβαίωση του ΟΑΕΕ, δεν κρίθηκαν συναφή με το αντικείμενο της προκηρυχθείσας θέσης.
3) Η βεβαίωση του ΟΑΕΕ αναφέρει ότι νόμιμα εξαιρέθηκε της καταβολής των εισφορών, λόγω παράλληλης μισθωτής δραστηριότητας σύμφωνα με τον 2084/92. ( Αυτό είναι αυθαιρεσία σχεδόν του ΑΣΕΠ που πατάει σε κενό της προκήρυξης για την απόδειξη εμπειρίας, η οποία κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να λέει ' βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα ή νόμιμη απαλλαγή από τις εισφορές' ).
Η απαλλαγή απο τις εισφορές όμως, δε συνιστά διακοπή επαγγέλματος, ιδιαίτερα όταν ο νόμος 2084/92 σε υποχρέωνε να επιλέξεις μόνο έναν κύριο φορέα ασφάλισης

Διευκρινίστε τι από τα παραπάνω μπορεί να συμβαίνει.

Σε ότι αφορά την περίπτωση 3, έχω θέσει κ εγώ ερώτημα στο forum ,αλλά δυστυχώς κανείς δεν απάντησε κάτι


1) Όχι δεν ισχύει αυτό, διότι το τιμολόγιο ήταν μετά την απόκτηση αδείας.
2)Για να καταλάβετε αφορά την προκήρυξη 4Κ/2017 για την ΕΥΑΘ για τις θέσεις υδραυλικών και η άδεια είναι Ά αρχιτεχνίτη υδραυλικού...
3)Η βεβαίωση του ΟΑΕΕ αναφέρει τα έτη που έκανε έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας και μέχρι την διακοπή των εργασιών του και αυτός ήταν και ο κύριος φορέας ασφάλισης για τα χρόνια εμπειρίας που αναφέραμε στην αίτηση.

Οπότε τί μπορεί να έχει γίνει λάθος???

kikivasilis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Αύγ 01, 2017 7:00 pm

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό kikivasilis » Πέμ Αύγ 03, 2017 6:36 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
kikivasilis έγραψε:Καλησπέρα σας, αφορά την αίτηση που έκανε ο σύζυγός μου σε μία προκήρυξη και τον απόρριψαν λόγω εμπειρίας. Στη θέση που δήλωσε
χρειαζόταν άδεια άσκησης επαγγέλματος και απόδειξη εμπειρίας ελεύθερου επαγγελματία. Για την απόδειξη πήρε βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ
και έβαλε και ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών εκείνης της περιόδου. Τελικά στα αποτελέσματα δεν έγινε δεκτή η εμπειρία του...Μπορεί κάποιος εφόσον γνωρίζει να μου πει εάν αξίζει να κάνει ένσταση? Μήπως ήθελαν και άλλα χαρτιά? Δεν μπορώ να καταλάβω....Ευχαριστώ.


Απο αυτά που αναφέρατε βγάζω το συμπέρασμα οτι δεν βάλατε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή απλά δεν είχατε.


Εννοείται ότι βάλαμε άδεια άσκησης επαγγέλματος..Συγγνώμη που δεν το διευκρίνισα αλλά το θεώρησα αυτονόητο! Μπορεί να μην έχω εμπειρία σε αιτήσεις ΑΣΕΠ καθ' ότι πρώτη φορά κάναμε αίτηση, αλλά πριν μπω στη διαδικασία να ρωτήσω εδώ, διάβασα όπου μπορούσα να βρω πληροφορίες και
δυστυχώς δεν κατάφερα να βγάλω άκρη... περιμένω τα φώτα σας!

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό optimus » Παρ Αύγ 04, 2017 8:24 am

Τότε δε βρίσκω κανένα λόγο σύμφωνα με τα αναφερόμενα δικαιολογητικά, που να αιτιολογεί την απόρριψη της εμπειρίας από το ΑΣΕΠ.
Να κάνετε ένσταση εάν δεν έχει παρέλθει το διάστημα των 10 ημερών μετά την έκδοση των προσωρινών αποτελεσμάτων.Εάν παρήλθε αυτός ο χρόνος, θα κάνετε αίτηση θεραπείας. Εφόσον είναι λάθος με ευθύνη του ΑΣΕΠ, θα διορθωθεί άμεσα

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Παρ Αύγ 04, 2017 8:42 am

kikivasilis έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:
kikivasilis έγραψε:Καλησπέρα σας, αφορά την αίτηση που έκανε ο σύζυγός μου σε μία προκήρυξη και τον απόρριψαν λόγω εμπειρίας. Στη θέση που δήλωσε
χρειαζόταν άδεια άσκησης επαγγέλματος και απόδειξη εμπειρίας ελεύθερου επαγγελματία. Για την απόδειξη πήρε βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ
και έβαλε και ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών εκείνης της περιόδου. Τελικά στα αποτελέσματα δεν έγινε δεκτή η εμπειρία του...Μπορεί κάποιος εφόσον γνωρίζει να μου πει εάν αξίζει να κάνει ένσταση? Μήπως ήθελαν και άλλα χαρτιά? Δεν μπορώ να καταλάβω....Ευχαριστώ.


Απο αυτά που αναφέρατε βγάζω το συμπέρασμα οτι δεν βάλατε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή απλά δεν είχατε.


Εννοείται ότι βάλαμε άδεια άσκησης επαγγέλματος..Συγγνώμη που δεν το διευκρίνισα αλλά το θεώρησα αυτονόητο! Μπορεί να μην έχω εμπειρία σε αιτήσεις ΑΣΕΠ καθ' ότι πρώτη φορά κάναμε αίτηση, αλλά πριν μπω στη διαδικασία να ρωτήσω εδώ, διάβασα όπου μπορούσα να βρω πληροφορίες και
δυστυχώς δεν κατάφερα να βγάλω άκρη... περιμένω τα φώτα σας!

Κοιτάξτε αν όπως αναφέρατε πιο πάνω η εμπειρία αποκτήθηκε πριν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τότε ορθά δεν τη μέτρησαν.

kosmasstath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2017 3:34 pm

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό kosmasstath » Παρ Αύγ 04, 2017 11:46 am

optimus έγραψε:Τότε δε βρίσκω κανένα λόγο σύμφωνα με τα αναφερόμενα δικαιολογητικά, που να αιτιολογεί την απόρριψη της εμπειρίας από το ΑΣΕΠ.
Να κάνετε ένσταση εάν δεν έχει παρέλθει το διάστημα των 10 ημερών μετά την έκδοση των προσωρινών αποτελεσμάτων.Εάν παρήλθε αυτός ο χρόνος, θα κάνετε αίτηση θεραπείας. Εφόσον είναι λάθος με ευθύνη του ΑΣΕΠ, θα διορθωθεί άμεσα
Σύμφωνα με την ετήσια έκθεση του ΑΣΕΠ δεν μπορεί να κάνει αίτηση θεραπείας αφού παρέλθει άπρακτη η προθεσμία που είχε για να ασκήσει ένσταση κατά του πίνακα. " Υποψήφια άσκησε αίτηση θεραπείας κατά του οριστικού πίνακα κατάταξης αφού προηγουμένως είχε παρέλθει άπρακτη η προθεσμία που είχε για να ασκήσει
ένσταση κατά του πίνακα. Κρίθηκε ομόφωνα ότι η άπρακτη πάροδος της προθεσμίας για άσκησης της ένστασης,
στερεί από τον ενδιαφερόμενο το δικαίωμα να ασκήσει αίτηση θεραπείας. " Τεύχος Β’ 1935/02.06.2017 σελ 17 ή 19625 του φεκ .

kikivasilis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Αύγ 01, 2017 7:00 pm

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό kikivasilis » Παρ Αύγ 04, 2017 8:16 pm

Η προθεσμία για ένσταση λήγει στις 7 του μήνα, οπότε θα την κάνουμε! Τώρα να ρωτήσω κάτι άλλο...εάν κατάλαβα σωστά δεν υπάρχει κάποια φόρμα
ένστασης που σημαίνει ότι θα συντάξω εγώ κάποιο κείμενο που να εξηγεί τον λόγο που γίνεται η ένσταση???

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό optimus » Σάβ Αύγ 05, 2017 12:17 pm

Το κείμενο της ένστασης είναι ελεύθερο. Αν δεν έχετε ανάλογη εμπειρία, καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε νομικό. Θα πρέπει να είναι απόλυτα τεκμηριωμένο και όχι με αόριστες και ακατάληπτες αναφορές, ώστε να μην έχει κίνδυνο απόρριψης ως απαράδεκτο. Κατατίθεται και ηλεκτρονικά με αναγραφή του ηλεκτρονικού παραβόλου που θα προμηθευτείτε

kikivasilis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Αύγ 01, 2017 7:00 pm

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό kikivasilis » Σάβ Αύγ 05, 2017 1:03 pm

optimus έγραψε:Το κείμενο της ένστασης είναι ελεύθερο. Αν δεν έχετε ανάλογη εμπειρία, καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε νομικό. Θα πρέπει να είναι απόλυτα τεκμηριωμένο και όχι με αόριστες και ακατάληπτες αναφορές, ώστε να μην έχει κίνδυνο απόρριψης ως απαράδεκτο. Κατατίθεται και ηλεκτρονικά με αναγραφή του ηλεκτρονικού παραβόλου που θα προμηθευτείτε

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα προσπαθήσω να το αναπτύξω το κείμενο όσο πιο καλά μπορώ και ελπίζω να τα καταφέρουμε!!

NtaliaN
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 11:40 pm

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό NtaliaN » Κυρ Αύγ 20, 2017 3:15 pm

Επί τούτου, η εμπειρία ως ιδιοκτήτης-διευθυντής κέντρου ξένων γλωσσών με ασφάλιση ΤΕΒΕ και με άδεια άσκησης επαγγέλματος (μέσω επάρκειας, όχι πτυχίου ελληνικού πανεπιστημίου) που χρειαζόταν τότε (τώρα δεν χρειάζεται για να κάνεις έναρξη) λαμβάνεται υπόψη για τις θέσεις ΠΕ Οικονομικού Διοικητικού? Και μάλιστα, όταν η εμπειρία αυτή συμπίπτει με την περίοδο των μεταπτυχιακών σπουδών σε άσχετο αντικείμενο? Για τις ΤΟΜΥ, συγκεκριμένα, ο βασικός τίτλος σπουδών είναι το πτυχίο, όπως αναφέρει η προκήρυξη. Ευχαριστώ πολύ!

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Ένσταση - μη αποδεκτή εμπειρία

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Δευ Αύγ 21, 2017 11:55 am

NtaliaN έγραψε:Επί τούτου, η εμπειρία ως ιδιοκτήτης-διευθυντής κέντρου ξένων γλωσσών με ασφάλιση ΤΕΒΕ και με άδεια άσκησης επαγγέλματος (μέσω επάρκειας, όχι πτυχίου ελληνικού πανεπιστημίου) που χρειαζόταν τότε (τώρα δεν χρειάζεται για να κάνεις έναρξη) λαμβάνεται υπόψη για τις θέσεις ΠΕ Οικονομικού Διοικητικού? Και μάλιστα, όταν η εμπειρία αυτή συμπίπτει με την περίοδο των μεταπτυχιακών σπουδών σε άσχετο αντικείμενο? Για τις ΤΟΜΥ, συγκεκριμένα, ο βασικός τίτλος σπουδών είναι το πτυχίο, όπως αναφέρει η προκήρυξη. Ευχαριστώ πολύ!


Ιδιοκτήτης Φροντιστηρίου κατα 99% δεν είναι σχετική εμπειρία για θέσεις ΠΕ Διοικητικού Οικονομικού.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες