Αποδεκτή προυπηρεσία για διαγωνισμό ΑΣΕΠ για θέση ΑΕΙ Πληροφορικής από ιδιότη

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Mike01
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Απρ 28, 2013 8:14 pm

Αποδεκτή προυπηρεσία για διαγωνισμό ΑΣΕΠ για θέση ΑΕΙ Πληροφορικής από ιδιότη

Δημοσίευσηαπό Mike01 » Δευ Απρ 03, 2017 11:42 pm

Καλησπέρα παιδιά,

έχω μια απορία γενικά για το πως αποδεικνύει κάποιος την προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα στον τομέα της Πληροφορικής.
Συγκεκριμένα αν κάποιος έχει τελειώσει ΑΕΙ Πληροφορικής και εργάζεται π.χ. ως Τεχνικός Τηλεπικοινωνιών (με ένσημα ΕΦΚΑ)
στον ιδιότη πριν και μετά την απόκτηση του Πτυχίου (π.χ. πρίν την απόκτηση 2 χρόνια και μετά την απόκτηση άλλα 2 χρόνια),
τότε μπορεί αυτό να το προσκομήσει ως προυπηρεσία στον ΑΣΕΠ για θέση ΑΕΙ ΠΛηροφορικής, η τι είδους ειδικότητα αποδικνέυει
την εμπειρία που χρειάζεται για έναν τέτοιο διαγωνισμό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για πληροφορίες

Χαιρετίσματα

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Αποδεκτή προυπηρεσία για διαγωνισμό ΑΣΕΠ για θέση ΑΕΙ Πληροφορικής από ιδιότη

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Τρί Απρ 04, 2017 9:28 am

Mike01 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

έχω μια απορία γενικά για το πως αποδεικνύει κάποιος την προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα στον τομέα της Πληροφορικής.
Συγκεκριμένα αν κάποιος έχει τελειώσει ΑΕΙ Πληροφορικής και εργάζεται π.χ. ως Τεχνικός Τηλεπικοινωνιών (με ένσημα ΕΦΚΑ)
στον ιδιότη πριν και μετά την απόκτηση του Πτυχίου (π.χ. πρίν την απόκτηση 2 χρόνια και μετά την απόκτηση άλλα 2 χρόνια),
τότε μπορεί αυτό να το προσκομήσει ως προυπηρεσία στον ΑΣΕΠ για θέση ΑΕΙ ΠΛηροφορικής, η τι είδους ειδικότητα αποδικνέυει
την εμπειρία που χρειάζεται για έναν τέτοιο διαγωνισμό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για πληροφορίες

Χαιρετίσματα


Οι μισθωτοί που είναι ασφαλισμένοι στο ΕΦΚΑ, ή πρώην ΙΚΑ, έχουν ένα ΚΑΔ (κωδικό Ειδικότητας όπως αναφέρεις). Ο ΑΣΕΠ ανάλογα με αυτό το ΚΑΔ βλέπει αν η προϋπηρεσία σου είναι πάνω στο αντικείμενο που ζητάει. Συγκεκριμένα για τη Πληροφορική υπάρχουν κάποιοι ΚΑΔ που δικαιολογούν την προϋπηρεσία, θεωρώ ο πιο πλήρης είναι "213110 - Σχεδιαστές,Αναλυτές,Διαχειριστές,Προγραμματιστές,Τεχνικοί, Μηχανικοί, βάσεων δεδομένων ηλεκτρονικών υπολογιστών και συστημάτων επικοινωνιών", ασχέτως αν είσαι μόνο ένα από αυτά.

Οι διαγωνισμοί του ΑΣΕΠ λένε σχεδόν πάντα μέσα, ότι εργασιακή εμπειρία αν επικαλείσε πτυχίο, θεωρείται αυτή που έχεις μετά την απόκτηση του τίτλου σπουδών. όποτε στη περίπτωση σου είναι τα 2 χρόνια μετά το πτυχίο σου.

Με μία αναζήτηση στο Ιντερνετ μπορείς να δεις τους ΚΑΔ της πληροφορικής.

Πάντως, από τη προσωπική μου πείρα σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, την εργασιακή μου εμπειρία ως μισθωτός, μου την αναγνωρίζουν ως προϋπηρεσία σε H/W, σε S/W, σε Data Center και γενικά σε ότι ζητάει, γιατί πολύ απλά έχω ένα συγκεκριμένο ΚΑΔ που τα δικαιολογεί όλα.
Επίσης για να λυθούν και απορίες άλλων, αναγνωρίζεται κανονικά η στρατιωτική θητεία μετά την απόκτηση ειδικότητας (αν την έχεις κάνει μετά την απόκτηση του πτυχίου), καθώς επίσης και η διδακτική εμπειρία που απέκτησες κάνοντας χρήση του πτυχίου σου.

Mike01
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Απρ 28, 2013 8:14 pm

Re: Αποδεκτή προυπηρεσία για διαγωνισμό ΑΣΕΠ για θέση ΑΕΙ Πληροφορικής από ιδιότη

Δημοσίευσηαπό Mike01 » Τρί Απρ 04, 2017 11:13 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για της αναλυτικές πληροφορίες που μου έδωσες. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από ΑΣΕΠ αλλά πλέον έτσι όπως έχει
καταντήσει ο ιδιότης στην Ελλάδα δεν λέει άλλο να ασχολείσαι μαζί του (όχι ότι είναι εύκολα να μπείς δημόσιο). Θα δω αναλυτικά αυτά
που μου έγραψες, νάσε καλά.

nikolasgroovy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 4:34 pm

Re: Αποδεκτή προυπηρεσία για διαγωνισμό ΑΣΕΠ για θέση ΑΕΙ Πληροφορικής από ιδιότη

Δημοσίευσηαπό nikolasgroovy » Δευ Μαρ 29, 2021 12:57 pm

Σχετικά με την απόδειξη εμπειρίας για θέσεις Πληροφορικής, υπάρχουν πολλές μεγάλες εταιρίες (βιομηχανικές ή εμπορικές) που έχουν αυτόνομα τμήματα μηχανογράφησης. Οι εργαζόμενοι σε αυτές τις εταιρίες δεν έχουν κάποιον κωδικό ειδικότητας πολύ σχετικό με πληροφορική απλά γιατί το είδος της επιχείρησης δεν υποστηρίζει αυτούς τους κωδικούς εργαζομένων. Συγκεκριμένα, εγώ εργαζόμουν σε τμήμα μηχανογράφησης εμπορικής εταιρίας ως προγραμματιστής αλλά ήμουν στην κωδικό ειδικότητας "Χειριστές Εξοπλισμού Η/Υ". Στο μητρώο θα περιγράψω αναλυτικά την εμπειρία που είχα, όμως πρέπει να υπάρχει απόλυτη συνάφεια μεταξύ του είδους της επιχείρησης που απασχολήθηκα, καθώς και της ειδικότητας που με είχαν δηλωμένο για να μετρηθεί η εμπειρία (είτε ως γενική είτε ως εξειδικευμένη);

Ευχαριστώ!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες