ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ - GLOBAL CERT

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Villyarg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ - GLOBAL CERT

Δημοσίευσηαπό Villyarg » Τετ Μαρ 22, 2017 2:16 pm

Καλησπέρα,

διαβασα σε καποια θεματα οτι θα πρεπει να επικυρωσουμε απο δικηγορο και το πτυχίο πιστοποίησης των υπολογιστών.

Εγώ πχ πήρα πρόσφατα το πιστοποιητικό από την Global Cert, που αναφέρεται ως πισοποιημένο κέντρο στην προκήρυξη.

Παρότι διάβασα σε συνομιλίες ότι πρέπει να το επικυρώσω, μιλώντας με υπάλληλο στον ΑΣΕΠ και με το φροντιστήριο από όπου το πήρα, μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό ;

Ευχαριστώ.

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος

Re: ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ - GLOBAL CERT

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Πέμ Μαρ 23, 2017 3:36 pm

οποιο εγραφο δεν εχει σφραγιδα δημοσιου θα πρεπει να επικυρωθει απο δικηγορο ,ειναι εγγραφο ιδιωτικο τωρα εαν αυτο το πτυχιο σου ειναι κρατικο δεν ξερω

upopsifiaasep
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό upopsifiaasep » Πέμ Ιούλ 27, 2017 8:36 pm

Villyarg έγραψε:Καλησπέρα,

διαβασα σε καποια θεματα οτι θα πρεπει να επικυρωσουμε απο δικηγορο και το πτυχίο πιστοποίησης των υπολογιστών.

Εγώ πχ πήρα πρόσφατα το πιστοποιητικό από την Global Cert, που αναφέρεται ως πισοποιημένο κέντρο στην προκήρυξη.

Παρότι διάβασα σε συνομιλίες ότι πρέπει να το επικυρώσω, μιλώντας με υπάλληλο στον ΑΣΕΠ και με το φροντιστήριο από όπου το πήρα, μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό ;

Ευχαριστώ.

Μιλήσατε με υπάλληλο του ΑΣΕΠ και σας είπε ότι δεν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο; Εγώ χωρίς να το γνωρίζω γιατί σε καμία από τις προηγούμενες προκηρύξεις δεν ανέφερε κάτι για επικύρωση έστειλα σε 3 προκηρύξεις το πιστοποιητικό χωρίς να έχω την επικύρωση. Όταν συνειδητοποίησα ότι μάλλον έπρεπε να επικυρωθεί ρώτησα κι εγώ σε υπάλληλο του ΑΣΕΠ και μου είπε ότι πρέπει να είναι επικυρωμένο. Τώρα το τι απαντά ο καθένας είναι ένα θέμα. Τώρα το έδωσα για επικύρωση για να τη στείλω και αυτή σε μια από τις προκηρύξεις που τρέχουν τώρα.

LeNa184
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό LeNa184 » Δευ Φεβ 12, 2018 6:51 pm

Καλησπέρα! Μηπως γνωριζετε ποσο κοστιζει η επικυρωση του πιστοποιητικού Η/Υ απο δικηγορο;

GiorgosG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό GiorgosG » Τρί Φεβ 13, 2018 4:09 am

LeNa184 έγραψε:Καλησπέρα! Μηπως γνωριζετε ποσο κοστιζει η επικυρωση του πιστοποιητικού Η/Υ απο δικηγορο;

Ανάλογα τον δικηγόρο... Σε γνωστό πάντως δεν θα σου στοιχίσει....

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Φεβ 13, 2018 10:39 am

LeNa184 έγραψε:Καλησπέρα! Μηπως γνωριζετε ποσο κοστιζει η επικυρωση του πιστοποιητικού Η/Υ απο δικηγορο;

Ρωτήστε 2 με 3.Μπορείτε και με 10 ευρώ να εχετε επικύρωση,μη βιαστείτε να δώσετε 20 ή 30 ευρώ ή ό,τι ζητάει ο καθένας για μια απλη επικύρωση.

LeNa184
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό LeNa184 » Τετ Φεβ 14, 2018 1:27 pm

Σας ευχαριστώ πολύ!! Είναι χρονοβόρα διαδικασία;;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Φεβ 14, 2018 3:28 pm

LeNa184 έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ!! Είναι χρονοβόρα διαδικασία;;

Τιποτα! Όχι,ειναι υποθεση λίγων λεπτών..Απλώς θα γράψει "Ακριβές αντίγραφο εκ του πρωτοτύπου που μου επεδείχθη,το οποιο και επικυρωνω,συμφωνα με τον Κωδικα Δικηγόρων",θα υπογράψει και θα θέσει τη σφραγίδα του.Το επικυρώσιμο έχει καταργηθεί πλέον,οποτε δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Φεβ 14, 2018 3:34 pm

Επίσης:αν δεν είναι γραμμένο και στα ελληνικά,χρειάζεται και μετάφραση(απο δικηγορο).

vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vnomik » Πέμ Οκτ 18, 2018 10:56 pm

niki258 έγραψε:

Τιποτα! Όχι,ειναι υποθεση λίγων λεπτών..Απλώς θα γράψει "Ακριβές αντίγραφο εκ του πρωτοτύπου που μου επεδείχθη,το οποιο και επικυρωνω,συμφωνα με τον Κωδικα Δικηγόρων",θα υπογράψει και θα θέσει τη σφραγίδα του.Το επικυρώσιμο έχει καταργηθεί πλέον,οποτε δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον.

@niki258
Καλησπέρα! Γνωρίζετε μήπως αν είναι υποχρεωτική για το ΑΣΕΠ και η βεβαίωση γνησίου υπογραφής από το σύλλογο για τις επικυρώσεις ιδιωτικών εγγράφων; Γιατί διαφέρει η πρακτική από σύλλογο σε σύλλογο. Στον δικό μου για παράδειγμα γίνεται βεβαίωση στις μεταφράσεις (παρόλο που η πλειοψηφία των συναδέλφων δεν το γνωρίζει και το παραλείπει), αλλά όχι στις απλές επικυρώσεις...

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Παρ Οκτ 19, 2018 11:35 am

vnomik έγραψε:
niki258 έγραψε:

@niki258
Καλησπέρα! Γνωρίζετε μήπως αν είναι υποχρεωτική για το ΑΣΕΠ και η βεβαίωση γνησίου υπογραφής από το σύλλογο για τις επικυρώσεις ιδιωτικών εγγράφων; Γιατί διαφέρει η πρακτική από σύλλογο σε σύλλογο. Στον δικό μου για παράδειγμα γίνεται βεβαίωση στις μεταφράσεις (παρόλο που η πλειοψηφία των συναδέλφων δεν το γνωρίζει και το παραλείπει), αλλά όχι στις απλές επικυρώσεις...

Δεν είναι απαραίτητη στις απλές επικυρώσεις εξ όσων γνωρίζω.

vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vnomik » Παρ Οκτ 19, 2018 3:00 pm

niki258 έγραψε:
vnomik έγραψε:@niki258

Έστειλα και ερώτημα στο ΑΣΕΠ, σαφέστατα διατυπωμένο για να λάβω την πλέον ασαφή απάντηση: "προσκομίζονται απλά φωτοαντίγραφα των κατάλληλα επικυρωμένων ιδιωτικών εγγράφων" καταλήγοντας στο "διαβάστε προσεκτικά την εκάστοτε προκήρυξη".
Η "κατάλληλη" επικύρωση δεν μπορεί να είναι θέμα προκήρυξης όμως, ο υποψήφιος κάνει την επικύρωση άπαξ για να τη χρησιμοποιήσει σε πλείονες διαγωνισμούς... Κι επιπλέον, εντελώς τυπικά, κατά το γράμμα των προκηρύξεων, δεν απαιτείται ρητά σφραγίδα δικηγορικού συλλόγου ούτε στις επικυρώσεις, αλλά ούτε και στις μεταφράσεις. Και θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να θεωρείται αυτονόητο όταν δεν προβλέπεται στον Κώδικα Δικηγόρων ή σε άλλη διάταξη...
Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Παρ Οκτ 19, 2018 4:10 pm

vnomik έγραψε:
niki258 έγραψε:
vnomik έγραψε:@niki258

Έστειλα και ερώτημα στο ΑΣΕΠ, σαφέστατα διατυπωμένο για να λάβω την πλέον ασαφή απάντηση: "προσκομίζονται απλά φωτοαντίγραφα των κατάλληλα επικυρωμένων ιδιωτικών εγγράφων" καταλήγοντας στο "διαβάστε προσεκτικά την εκάστοτε προκήρυξη".
Η "κατάλληλη" επικύρωση δεν μπορεί να είναι θέμα προκήρυξης όμως, ο υποψήφιος κάνει την επικύρωση άπαξ για να τη χρησιμοποιήσει σε πλείονες διαγωνισμούς... Κι επιπλέον, εντελώς τυπικά, κατά το γράμμα των προκηρύξεων, δεν απαιτείται ρητά σφραγίδα δικηγορικού συλλόγου ούτε στις επικυρώσεις, αλλά ούτε και στις μεταφράσεις. Και θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να θεωρείται αυτονόητο όταν δεν προβλέπεται στον Κώδικα Δικηγόρων ή σε άλλη διάταξη...
Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)
Ούτε στις μεταφράσεις απαιτείται, ούτε στις επικυρώσεις.Δεν επηρεάζει το κύρος της μετάφρασης η σχετική παράλειψη.

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες