Μη αποδοχή Διορισμού

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Μη αποδοχή Διορισμού

Δημοσίευσηαπό italos77 » Δευ Ιαν 23, 2017 2:16 pm

Καλησπέρα παιδιά,
Να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος κριθεί διοριστέος σε κάποιο διαγωνισμό και τελικά αρνηθεί τη θέση, έχει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον να συμμετέχει πχ σε άλλους διαγωνισμούς ή οτιδήποτε άλλο? Μιλάω συγκεκριμένα για την προκύρηξη της ΕΥΑΘ και των δικαστηρίων που θα βγεί σε λίγες μέρες.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Μη αποδοχή Διορισμού

Δημοσίευσηαπό italos77 » Παρ Ιαν 27, 2017 12:40 pm

italos77 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,
Να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος κριθεί διοριστέος σε κάποιο διαγωνισμό και τελικά αρνηθεί τη θέση, έχει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον να συμμετέχει πχ σε άλλους διαγωνισμούς ή οτιδήποτε άλλο? Μιλάω συγκεκριμένα για την προκύρηξη της ΕΥΑΘ και των δικαστηρίων που θα βγεί σε λίγες μέρες.


Κανείς??? Ευτυχώς πήρε παραταση η ΕΥΑΘ και έχω λίγο χρόνο να το σκεφτώ. Απο ΑΣΕΠ καμία απόκριση, ήλπιζα εδώ.

nge
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2011 6:41 pm

Re: Μη αποδοχή Διορισμού

Δημοσίευσηαπό nge » Παρ Ιαν 27, 2017 3:07 pm

Δεν προκύπτει από πουθενά ότι θα έχεις πρόβλημα. Το μόνο που προβλέπεται είναι όταν έχεις διοριστεί να μη μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για νέο διορισμό σε προκηρύξεις που έχουν βγει αφού διορίστηκες για 5 χρόνια (σε όσες συμμετείχες πριν το διορισμό σου και είσαι διοριστέος μπορείς να ξαναδιοριστείς). Αυτό συμβαίνει συχνά, διοριστέοι δηλαδή σε 4-5 θέσεις να αρνούνται τις πρώτες θέσεις και στη συνέχεια να διορίζονται στην τελευταία θέση κατά σειρά που είναι διοριστέοι.

KARA2007
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2017 1:12 pm

Re: Μη αποδοχή Διορισμού

Δημοσίευσηαπό KARA2007 » Παρ Ιαν 27, 2017 3:10 pm

Απ'όσο γνωρίζω αν δεν αποδεχτείς θέση στον ΑΣΕΠ δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση για δύο χρόνια.Αυτό μου το είπε κάποιος που έχει γραφείο που ασχολείται με αιτήσεις του ΑΣΕΠ.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Μη αποδοχή Διορισμού

Δημοσίευσηαπό italos77 » Παρ Ιαν 27, 2017 3:52 pm

KARA2007 έγραψε:Απ'όσο γνωρίζω αν δεν αποδεχτείς θέση στον ΑΣΕΠ δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση για δύο χρόνια.Αυτό μου το είπε κάποιος που έχει γραφείο που ασχολείται με αιτήσεις του ΑΣΕΠ.


Ευχαριστώ για την απάντηση
Ακόμα κι αν πρόκειται για ΑΕ όπως είναι η ΕΥΑΘ?

Anthem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2016 5:03 pm

Re: Μη αποδοχή Διορισμού

Δημοσίευσηαπό Anthem » Παρ Μαρ 10, 2017 1:09 pm

KARA2007 έγραψε:Απ'όσο γνωρίζω αν δεν αποδεχτείς θέση στον ΑΣΕΠ δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση για δύο χρόνια.Αυτό μου το είπε κάποιος που έχει γραφείο που ασχολείται με αιτήσεις του ΑΣΕΠ.


Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό;

Από που προκύπτει;

Μήπως μπερδεύεσαι με αυτό που ίσχυε κάποτε όταν αρνιόσουν διορισμό αναπληρωτή στην εκπαίδευση;

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Μη αποδοχή Διορισμού

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Παρ Μαρ 10, 2017 4:44 pm

Αν δεν έχεις αναλάβει υπηρεσία και δεν ορκιστεις μπορείς να πάρεις μέρος σε όσους διαγωνισμούς θέλεις.
Αν δεν αποδειχθείς θέση είτε με υπεύθυνη δήλωση οτι δεν αποδέχεσαι πριν βγει το ΦΕΚ του διορισμού σου, είτε αφού έχει βγει το προσωπικό ΦΕΚ διορισμού δε πας να ορκιστείς και να να αναλάβεις στις ημερομηνίες που θα σου πουν, συνήθως 30 μέρες αφού λάβεις την ειδοποίηση της απόφασης με το ΦΕΚ διορισμού, δεν υπάρχει καμία απολύτως κύρωση.
Εξαιρείται το νοσηλευτικό προσωπικό που νομίζω μπορει να μην αποδεχθεί μια φορά τη τελευταία διετία(δε θυμάμαι ακριβώς το χρονικό διάστημα), καθώς επίσης η περίπτωση που διοριστείς και αναλάβεις υπηρεσία που τότε πλέον μιλάμε για παραίτηση κι όχι μη αποδοχή.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Μη αποδοχή Διορισμού

Δημοσίευσηαπό Dimil » Δευ Οκτ 23, 2017 11:58 pm

Η παλαιότερη απάντηση που μου εδωσε ο ΑΣΕΠ. Ευελπιστώ να μην υπάρχει κώλυμα γιατί κι εγώ σκέφτομαι αν πχ θ αποδεχόμουν μια θέση ΔΕ ή όχι αφότου έμαθα τα μισθολογικά. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παρακαλώ να μας ενημερώσει

Κώλυμα συμμετοχής υπάρχει για επιτυχόντες των κλάδων ΠΕ Νοσηλευτικής, ΤΕ
Νοσηλευτικής, ΤΕ Επισκεπτών-τριών Υγείας, ΤΕ Μαιών-Μαιευτών, ΔΕ
Βοηθών Νοσηλευτικής, ΔΕ Επιμελητών Ασθενών και ΥΕ Υγειονομικού Βοηθητικού
Προσωπικού που αποδέχονται το διορισμό τους τουλάχιστον δύο φορές και δεν
προσέρχονται να αναλάβουν υπηρεσία ή παραιτούνται μέσα σε δώδεκα μήνες από
την ημερομηνία πρόσληψής τους, για τους οποίους δεν επιτρέπεται να
συμμετάσχουν για μία τριετία σε διαγωνισμούς πρόσληψης νοσηλευτικού
προσωπικού στα Νοσοκομεία.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες