Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
EliasOranje
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 17, 2017 12:29 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό EliasOranje » Σάβ Ιουν 17, 2017 11:51 pm

καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικα με την συμπλήρωση της αίτησης για τον διαγωνισμο.

Η βεβαιωση καθως και η πιστοποιηση για τον τιτλο σπουδων μου ειναι απο τον ΟΕΕΚ (χρον 1999 και 2001 αντιστοιχα). Δεν αναφερει πουθενα βαθμολογια. Βαση της προκυρηξης καθως και του μητρωου στο συστημα του ΑΣΕΠ ειναι υποχρεωτικο να βαλω βαθμο.

Εγω τι πρεπει να κανω;
Ο ΟΕΕΚ εχει καταργηθει και την θεση του την εχει παρει ο ΕΟΠΠΕΠ. Απο μια αναζητηση που εκανα στο Site τους το μονο που βρηκα ειναι οτι σου δινουν αντιγραφο μετα απο σχετικη αιτηση (που αναγραφεται μονο ο μ.ο της θεωρητικης εξετασης) μονο ομως σε περιπτωση απωλειας της αρχικης ή σε περιπτωση που δεν εχει αποδωθει ο συγκεκριμενος τιτλος. Εγω δεν ειμαι σε καμια απο τις δυο περπιτωσεις.

Οποιος εχει οπιαδηποτε ιδεα ή εχει περασει απο την ιδια κατασταση και μπορει να βοηθησει
Ευχαριστω εκ των προτερων

elpidam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 16, 2017 2:15 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό elpidam » Τρί Ιουν 20, 2017 10:29 am

καλημέρα μπορειτε να μου πείτε και εμένα μια βοήθεια ? εχω 2449 ενσήμα για την αναγνώρηση προυπηρεσιας πως το γράφω ? 2449/25=97,96 οπότε βάζω 97 μήνες και 96??? αφου μέχρι 29 μέρες μπορω να δηλώσω.... επίσης όταν κάνω επίκληση απο μητρώο βγάζει error 017 τι φταίει ο browser ? ευχαριστώ

Milos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 10:39 pm

Βοήθεια με συμπλήρωση αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Milos » Τετ Ιουν 21, 2017 11:05 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.Θέλω να κάνω την αίτηση 6Κ/2017.Έχω όλα τα χαρτιά που χρειάζονται για τη θέση,όμως όταν έφτιαξα το μητρώο,δεν είχα συμπληρώσει τίτλους σπουδών.Απόψε λοιπόν επισύναψα σε φωτογραφίες ότι πτυχία είχα,τα έστειλα και είναι σε κατάσταση "ΠΑΡΑΛΗΦΘΗΣΑΝ".Έχω δυο ερωτήσεις.
1)Σε πόσες μέρες αν γνωρίζετε εγκρίνονται απο τον ΑΣΕΠ?Ρωτάω γιατί μέχρι τότε,δεν μπορώ να προχωρήσω την αίτηση
2)Χρειάζεται κάποια επικύρωση για το ECDL ή αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση?

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Ιουν 22, 2017 11:57 am

Milos, ως προς το δευτερο ερωτημα σου,το ecdl πρεπει να επικυρωθει απο δικηγορο ως εγγραφο προερχομενο απο ιδιωτικο φορεα,οποτε αποστελλεις αντιγραφο του επικυρωμενου απο δικηγορου εγγραφου καθε φορα.Αλλως,μιας και τιθεται ως απαραιτητο προσθετο προσον,η αιτηση κρινεται απορριπτεα.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Βοήθεια με συμπλήρωση αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Ιουν 22, 2017 12:07 pm

Milos έγραψε:Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.Θέλω να κάνω την αίτηση 6Κ/2017.Έχω όλα τα χαρτιά που χρειάζονται για τη θέση,όμως όταν έφτιαξα το μητρώο,δεν είχα συμπληρώσει τίτλους σπουδών.Απόψε λοιπόν επισύναψα σε φωτογραφίες ότι πτυχία είχα,τα έστειλα και είναι σε κατάσταση "ΠΑΡΑΛΗΦΘΗΣΑΝ".Έχω δυο ερωτήσεις.
1)Σε πόσες μέρες αν γνωρίζετε εγκρίνονται απο τον ΑΣΕΠ?Ρωτάω γιατί μέχρι τότε,δεν μπορώ να προχωρήσω την αίτηση
2)Χρειάζεται κάποια επικύρωση για το ECDL ή αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση?


1)Δεν υπάρχει υποχρέωση ακόμα για σκαναρισμένα αντίγραφα τίτλων. Κάντε την αίτηση και στείλτε τα δικαιολογητικά σε έντυπη μορφή.
2)Θέλει επικύρωση απο δικηγόρο νομίζω.

vasilis ser
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 8:44 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό vasilis ser » Πέμ Ιουν 22, 2017 2:55 pm

elpidam έγραψε:καλημέρα μπορειτε να μου πείτε και εμένα μια βοήθεια ? εχω 2449 ενσήμα για την αναγνώρηση προυπηρεσιας πως το γράφω ? 2449/25=97,96 οπότε βάζω 97 μήνες και 96??? αφου μέχρι 29 μέρες μπορω να δηλώσω.... επίσης όταν κάνω επίκληση απο μητρώο βγάζει error 017 τι φταίει ο browser ? ευχαριστώ


θα γράψεις 97 μήνες και 24 μέρες

97*25 = 2425 + 24 = 2449

καλή επιτυχία

Milos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 10:39 pm

Re: Βοήθεια με συμπλήρωση αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Milos » Πέμ Ιουν 22, 2017 7:55 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
1)Δεν υπάρχει υποχρέωση ακόμα για σκαναρισμένα αντίγραφα τίτλων. Κάντε την αίτηση και στείλτε τα δικαιολογητικά σε έντυπη μορφή.
2)Θέλει επικύρωση απο δικηγόρο νομίζω.


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Και εγώ αυτό πίστευα,όμως όταν προσπάθησα να κάνω την αίτηση δε με άφηνε να την ολοκληρώσω αν δεν έστελνα φωτογραφίες με τίτλους σπουδών σε JPG.

Πατώντας οριστικοποίηση μου γράφει το παρακάτω(το κάνω copy paste)

Σφάλμα: "ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ: - Κωδικός τίτλου σπουδών: Υποχρεωτική Επίκληση Δικαιολογητικών !"

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Ιουν 22, 2017 8:04 pm

jetry έγραψε:Και πως θα περαστούν τα αποδεικτικά έγγραφα; Για να ολοκληρωθεί το μητρώο πρέπει να ανεβάσεις σκαναρισμένο το αρχείο. Πολύ πρόσφατα έκανα αίτηση και το άγχος μου ήταν να δω αν όντως καταχωρήθηκαν όλα με επιτυχία. Και έχοντας πάρει προσωρινά αποτελέσματα μπορώ να πω οτι ακολούθησα τη διαδικασία σωστά. Προσωπικά το "μου είπε ένας υπάλληλος αυτό" δε με πείθει και θα παρέλειπα κάτι ΜΟΝΟ αν υπήρχε επίσημη ανακοίνωση από το ΑΣΕΠ για κάτι τέτοιο. Φυσικά καθένας πράττει με τον τρόπο που επιθυμεί. Καλή επιτυχία σε όλους!


Αποδεικνυονται με την ταυτοποιηση του φακελου που θ αποσταλει. Για την ωρα ειναι πριαιρετικο. Στο μελλον θα ειναι προυποθεση. Αυτο γνωριζω κι απο ανθρωπους που εχουν κανει αιτησεις αρκετες και δεν ακυρωθηκε κανενα τους πτυχιο.

marianna12s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 5:37 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό marianna12s » Κυρ Ιούλ 02, 2017 12:53 pm

Καλησπέρα!!!
Είμαι καινούρια στα πράγματα και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας!!
Θέλω να κάνω αίτηση σε μία προκήρυξη ΔΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ και είμαι απόφοιτη πανεπιστημίου. Χρειάζεται να βάλω το πτυχίο μου ή το απολυτήριο λυκείου που ζητείται;;; Δηλαδή βάζεις στην εκπαίδευση το ανώτερο που έχεις ή αυτό που ζητάνε;
Και μία ακόμα ερώτηση...στην εμπειρία μετράει εμπειρία μόνο σε παρόμοια εργασία ή εμπειρία γενικά οπουδήποτε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Κυρ Ιούλ 02, 2017 10:38 pm

marianna12s έγραψε:Καλησπέρα!!!
Είμαι καινούρια στα πράγματα και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας!!
Θέλω να κάνω αίτηση σε μία προκήρυξη ΔΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ και είμαι απόφοιτη πανεπιστημίου. Χρειάζεται να βάλω το πτυχίο μου ή το απολυτήριο λυκείου που ζητείται;;; Δηλαδή βάζεις στην εκπαίδευση το ανώτερο που έχεις ή αυτό που ζητάνε;
Και μία ακόμα ερώτηση...στην εμπειρία μετράει εμπειρία μόνο σε παρόμοια εργασία ή εμπειρία γενικά οπουδήποτε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπερα!Βαζεις ο,τι απαιτει η εκαστοτε προκηρυξη,πχ για ΔΕ απολυτηριο λυκειου,για ΠΕ το πτυχιο απο ΑΕΙ κλπ,οχι το ανωτερο,παντα και μονο το ζητουμενο.Ως προς την εμπειρια,αλλοτε προσμετραται η συναφης προς το γνωστικο αντικειμενο της θεσης και αλλοτε εξειδικευμενη εμπειρια που προσδιοριζεται με σαφηνεια στο σχετικο παραρτημα της καθε προκηρυξης.Δεν προσμετραται η οποιαδηποτε προυπηρεσια,αλλα μονο εκεινη που ειναι συναφης προς τα καθηκοντα των θεσεων που καθε φορα διεκδικεις.

marianna12s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 5:37 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό marianna12s » Τρί Ιούλ 04, 2017 12:29 am

Καλησπέρα!!
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!

zazazoom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 04, 2017 12:20 pm

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΠΕΔΙΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό zazazoom » Τρί Ιούλ 04, 2017 1:47 pm

Καλή σας ημέρα.

Εν όψη της 8Κ/2017 και για πρώτη φορά αποφάσισα να πάρω μέρος σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Όχι ότι έχω τα πολλά μόρια (1500 πάνω κάτω, ούτε από έξω δεν περνάω) αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Το πρόβλημα μου τώρα είναι η συμπλήρωση όλων αυτών που ζητάει η φόρμα του ΑΣΕΠ. Όποιος χριστιανός θέλει και μπορεί ας βοηθήσει στις παιδιάστικες απορίες μου :D ...

Τα προσόντα μου:
Πτυχίο Β' κύκλου Πληροφορικής-Δικτύων Η/Υ
&
Εργασιακή εμπειρία

ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ

Εκπαιδευτικό Ίδρυμα: ΤΕΕ

Τμήμα: βάζω την ειδικότητα ?

Τίτλος Πτυχίου: Πληροφορικής-Δικτύων Η/Υ?

Ημερομηνία Κτήσης: Η ημερομηνία που γράφει στο τέλος το πτυχίο?

Βαθμός Πτυχίου: Μετατρέπω το κλασματικό αριθμό σε δεκαδικό.

ΓΝΩΣΕΙΣ Η/Υ

Περιγραφή Αντικειμένου:
α) Επεξεργασία κειμένου
β) Υπολογιστικών Φύλλων
γ) Υπηρεσίες Διαδικτύου
Κάθε αντικείμενο σε διαφορετική γραμμή και δίπλα συμπληρώνω κάθε φορά τα ίδια?

Τίτλος Πιστοποιητικού: Πληροφορικής-Δικτύων Η/Υ Β' κύκλου ΤΕΕ?

Ημερομηνία Έκδοσης: Την ημερομηνία που αναγράφεται στο τέλος του πτυχίου?

ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Εργοδότης: Βάζω τα στοιχεία του εργοδότη όπως στην σύμβαση πχ Μπαμπούλας ΑΕ

Θέση: Υπάλληλος Γραφείου

Εργασιακή σχέση: Αορίστου Χρόνου

Ασφαλιστικός Φορέας: ΙΚΑ

Έναρξης Ασφάλισης: Από τότε μέχρι τότε (ότι γράφει η βεβαίωση ΙΚΑ)

Αντικείμενο Απασχόλησης: Τι ακριβώς έκανα με δικά μου λόγια ()?

Μήνες Απασχόλησης: Όλους του μήνες που εργάστηκα στην εταιρεία, από την αρχή μέχρι απολύσεως. Ο τελευταίος όμως μήνας δεν ήταν ολόκληρος παρά μόνο 4 ημέρες. Τον υπολογίζω ολόκληρο?

Μήνες Ασφάλισης: Του βάζω όλους και τους πριν αποκτήσεως του πτυχίου και επιλέγει το ΑΣΕΠ ή μόνο αυτούς που είναι μετά την απόκτηση του πτυχίου?

Μέρες Ασφάλισης: Οι μέρες που περισσεύουν και δεν συμπληρώνουν μήνα.


ΠΑΡΑΒΟΛΟ
Να προτιμήσω ηλεκτρονικό και αν ναι πρέπει να βάλω κάποιο έγγραφο που αποδεικνύει ότι έχει πληρωθεί μέσα στον φάκελο του ΑΣΕΠ?

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ
Τα έγγραφα που αποδεικνύουν όλα τα παραπάνω θέλουν επικύρωση σε ΚΕΠ? Χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση που να γράφει ότι όσα καταθέτω είναι αληθή?


Καταλαβαίνω ότι ρωτώ πολλά, αλλά τόσα χρόνια είχα μια δουλειά και ποτέ δεν κάθησα να ασχοληθώ με ΑΣΕΠ και διορισμούς. Μου αρκούσε αυτό που είχα. Τώρα προσπαθώ να πιαστώ από όπου μπορώ.

Από καρδιάς ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όλους μας!!!!

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Δευ Οκτ 16, 2017 4:57 pm

Μπορει καποιος να απαντησει σίγουρα σε αυτό;

Στην αιτηση εχει πεδια μηνες απασχολησης κ μηνες ασφαλισης ποια η διαφορα?Συμπληρωνω και τα 2;;;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Οκτ 17, 2017 9:30 am

dhmosio85 έγραψε:Μπορει καποιος να απαντησει σίγουρα σε αυτό;

Στην αιτηση εχει πεδια μηνες απασχολησης κ μηνες ασφαλισης ποια η διαφορα?Συμπληρωνω και τα 2;;;

Πρέπει να συμπληρώσετε και τα δύο,καθώς μόνο το διάστημα απασχόλησης κατά το οποίο ήσασταν ασφαλισμένος-νη,θα ληφθεί υπ'όψιν ως εμπειρία από το ΑΣΕΠ.

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τετ Οκτ 18, 2017 11:06 am

Να ρωτήσω κατι τεχνικό; Στην 15/κ στα απαραίτητα προσόντα έχει πληροφορική, ξενη γλώσσα και μεταπτυχιακό.κωδ 001,002,003 Μονο ομως στην πληροφορική γραφει την φραση "απαραιτητως να συμπληρωθεί ο κωδικός 001 για τις θέσεις που απαιτείται ως προσθετο προσον". Γιατι;στο κουτί απαραίτητα προσόντα δεν βάζω και τα τρία;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες