Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
paul2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2017 12:18 pm

Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό paul2 » Δευ Ιαν 23, 2017 12:32 pm

Καλησπέρα σας. Εδω και μέρες προσπαθώ να συμπληρώσω ηλεκτρονικά την αίτηση στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ. Τα προβλήματα είναι πολλά και το μεγαλύτερο είναι η λειτουργικότητα της ιστοσελίδας. Προσωπικά έχω αμφιβολίες και για την ορθότητα της αίτησης που θα συμπληρώσω -αν τα καταφέρω- και θέτω το εξής ερώτημα: Υπάρχει κάποιος που να με βοηθήσει ή να αναλάβει εξ ολοκλήρου την συμπλήρωση της αίτησης? Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν περισσότερα απο μένα, σχετικά με τους Η/Υ. Που να απευθυνθώ? Σε ΚΕΠ? Σε δικηγορικό γραφείο? Σε λογιστή? Ρωτησα αρκετούς φίλους αλλά κανένας δεν γνωρίζει να με απαντήσει. Ευχαριστώ!

Xaroulakam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2017 7:39 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Xaroulakam » Δευ Ιαν 23, 2017 11:17 pm

Καλησπερα και απο μενα! Ξερει καποιος απο προηγουμενη αιτηση του , αν στην ηλεκτρονικη αιτηση χρειαζεται να ανεβασουμε ως αρχεια σκαναρισμενους τους τιτλους σπουδων απο τον υπολογιστη η απλα να τα αναφερουμε ονομαστικα?
Ευχαριστω πολυ και καλη τυχη σε ολους! :mrgreen: 8)

jetry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 3:22 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό jetry » Τρί Ιαν 24, 2017 9:28 am

Πρεπει να συμπληρωσεις το μητρωο σου αρχικά, οπότε εκει, ναι, περνας σκαναρισμενα τα παντα. Στη βασικη αιτηση τωρα, κανοντας συμπληρωση, πρεπει να κανεις ανακτηση απο το μητρωο.

jetry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 3:22 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό jetry » Τρί Ιαν 24, 2017 9:33 am

paul2 πέρα από το θέμα με την ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ, η συμπλήρωση της αίτησης δεν είναι κάτι τραγικό.. Άσε που στο τέλος κάνεις επισκόπιση των όσων έχεις συμπληρώσει και ακόμη κι αν και τότε βρεις κάποιο λάθος, έχεις τη δυνατότητα εφόσον τηρείς τις ημερομηνίες, να κάνεις ακύρωση της υποβληθείσας αίτησης και να την κάνεις από την αρχή. Προσωπικά θα προτιμούσα να αφιερώσω χρόνο για τη συμπλήρωση και ΑΝ κανω λάθος να το κάνω εγώ, παρά να το κάνει άλλος. Άσε που δεν έχω ακούσει και κανένα να αναλαμβάνει κάτι τέτοιο, ειδικά ΚΕΠ και λογιστές. Γιατί πιστεύεις οτι δεν θα τα καταφέρεις;; Διάβασε καλά το ΦΕΚ , φτιάξε το μητρώο σου και εν συνεχεία την αίτηση. Τι σε δυσκολεύει;

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τρί Ιαν 24, 2017 10:49 am

Δεν χρειάζεται να σκανάρεις κάτι. Απλά φτιάχνεις το μητρώο σου δηλώνοντας τους τίτλους και ότι άλλο ζητάει και μετά βήμα βήμα συμπληρώνεις την αίτηση επικαλούμενος στην ουσία (έχει κουμπάκια δίπλα στο κάθε πεδίο) αυτά που έχεις δηλώσει στο μητρώο. Κανε συχνα αποθήκευση!!!!

Katk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Ιουν 10, 2015 8:52 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Katk » Τρί Ιαν 24, 2017 11:40 am

Xaroulakam έγραψε:Καλησπερα και απο μενα! Ξερει καποιος απο προηγουμενη αιτηση του , αν στην ηλεκτρονικη αιτηση χρειαζεται να ανεβασουμε ως αρχεια σκαναρισμενους τους τιτλους σπουδων απο τον υπολογιστη η απλα να τα αναφερουμε ονομαστικα?
Ευχαριστω πολυ και καλη τυχη σε ολους! :mrgreen: 8)



Αναφορικά με το σκανάρισμα, μίλησα με ΑΣΕΠ με δύο διαφορετικούς υπαλλήλους και μου είπαν ότι το σκανάρισμα στην παρούσα φάση είναι προαιρετικό και μάλιστα, λόγω των προβλημάτων της σελίδας του ΑΣΕΠ, με προέτρεψαν να μην σκανάρω έγγραφα. Το ίδιο είπαν και σε μια γνωστή μου.

Xaroulakam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2017 7:39 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Xaroulakam » Τρί Ιαν 24, 2017 1:30 pm

Ευχαριστω πολυ! :D :D

jetry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 3:22 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό jetry » Τρί Ιαν 24, 2017 2:43 pm

Και πως θα περαστούν τα αποδεικτικά έγγραφα; Για να ολοκληρωθεί το μητρώο πρέπει να ανεβάσεις σκαναρισμένο το αρχείο. Πολύ πρόσφατα έκανα αίτηση και το άγχος μου ήταν να δω αν όντως καταχωρήθηκαν όλα με επιτυχία. Και έχοντας πάρει προσωρινά αποτελέσματα μπορώ να πω οτι ακολούθησα τη διαδικασία σωστά. Προσωπικά το "μου είπε ένας υπάλληλος αυτό" δε με πείθει και θα παρέλειπα κάτι ΜΟΝΟ αν υπήρχε επίσημη ανακοίνωση από το ΑΣΕΠ για κάτι τέτοιο. Φυσικά καθένας πράττει με τον τρόπο που επιθυμεί. Καλή επιτυχία σε όλους!

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τρί Ιαν 24, 2017 4:00 pm

jetry έγραψε:Και πως θα περαστούν τα αποδεικτικά έγγραφα; Για να ολοκληρωθεί το μητρώο πρέπει να ανεβάσεις σκαναρισμένο το αρχείο. Πολύ πρόσφατα έκανα αίτηση και το άγχος μου ήταν να δω αν όντως καταχωρήθηκαν όλα με επιτυχία. Και έχοντας πάρει προσωρινά αποτελέσματα μπορώ να πω οτι ακολούθησα τη διαδικασία σωστά. Προσωπικά το "μου είπε ένας υπάλληλος αυτό" δε με πείθει και θα παρέλειπα κάτι ΜΟΝΟ αν υπήρχε επίσημη ανακοίνωση από το ΑΣΕΠ για κάτι τέτοιο. Φυσικά καθένας πράττει με τον τρόπο που επιθυμεί. Καλή επιτυχία σε όλους!


Μα αυτό λέμε δεν χρειάζεται να περαστούν. Δηλώνεις αυτά που έχεις στο μητρώο και ουσιαστικά τα αποδεικνύεις με την αποστολή των εγγράφων στο φάκελο που λέει να στείλεις με τα δικαιολογητικά. Εγω έκανα πολύ πρόσφατα αίτηση χωρίς να έχω σκανάρει τιποτα στο μητρώο. Ειναι σε δοκιμαστικό σταδιο λογικά ακόμα.

jetry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 3:22 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό jetry » Τετ Ιαν 25, 2017 9:54 am

Στο μητρώο αναφέρομαι και όχι στην αίτηση :) anyway! Ίσως όντως είναι σε δοκιμαστικό στάδιο, αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά όπως και να χει αυτό δεν είναι το θέμα, και πριν ένα τρίμηνο που οι υποψήφιοι ήταν σαφώς λιγότεροι, το πρόβλημα ήταν στην υποβολή της αίτησης και όχι στο μητρώο. Ας ελπίσουμε οτι θα σοβαρευτούν και θα φτιάξουν μια αξιοπρεπή φόρμα υποβολής γιατί παιδεύεται ο κόσμος με το τωρινό χάλι.. (θυμάμαι τότε μου λέγανε εμένα από την υποστήριξη του ΑΣΕΠ οτι έχει πρόβλημα ο υπολογιστής μου, να χρησιμοποιήσω άλλον browser, να κατεβάσω καινούρια έκδοση, να κάνω τα udpates του υπολογιστή..)

galini
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2017 4:51 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό galini » Πέμ Ιαν 26, 2017 4:09 pm

Πως δηλωνω σε ειδικη κατηγορια? Προκειται για τριτεκνια.

Σπύρος z
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2015 10:58 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Σπύρος z » Πέμ Ιαν 26, 2017 7:10 pm

Καλησπέρα.

Αναφορικά στο Μητρώο γνώμη μου είναι ότι μόνο για την εργασιακή εμπειρία είναι απαραίτητη η συμπλήρωση και επίκλησή του στην αίτηση.

Όσον αφορά στα πτυχία αφού μπορείς να συμπληρώσεις τους τίτλους σπουδών στην αίτηση γιατί πρέπει να δηλωθούν και στο Μητρώο;

Τέλος στο μητρώο υπάρχει καρτέλα να δηλώσεις Γνώσεις ΗΥ ενώ στην αίτηση δεν υπάρχει αντίστοιχο βελάκι για επίκληση του μητρώου.

Αν κάποιος έχει άποψη στα παραπάνω ή έχει ρωτήσει τον ΑΣΕΠ ας τοποθετηθεί.

ChristosTheod
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2017 4:34 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό ChristosTheod » Σάβ Ιαν 28, 2017 8:34 pm

Καλησπερα.Θελω να ρωτησω το εξης στις ημερες ασφαλισης στην ηλεκτρονικη αιτηση του ασεπ εχει οριο μεχρι 29 και εγω εχω 1000 κατι... Και δεν το εγραψα το κουτακι αυτο...εβαλα μηνες κανονικα αλλα οχι μερες γιατι δεν ηξερα τι να κανω... Τι βαζουμε εκει στις ημερες? Επισης, θελω να ρωτησω το εξης οτάν εχεις επικυρωμενα πτυχια απο προηγουμενα χρονα μπορεις να τα χρησιμοππιησεις τωρα παρολο που εχει καταργηθει η διαδικασια της επικυρωσης?Οταν δηλωνεις πολλες θεσεις ΠΕ πως γινεται η επιλογη? Με βαση ποιο εχειε βαλει πρωτο ή οπως να ναι? Και κατι τελευταιο , γενικα εκει στο μητρωο που βαζεις προυπηρεσια εγω δουκευω ακομα και εβαλα ημερομηνοα ληξης την μερα που εκανα τη δηλωση, αν και ακομα δουλευω... Τι παιζει μ αυτο? Υπαρχει κινδυνος να ακυρωθει... Υπαρχει γενικα μια ασαφεια και εχω προβληματιστει

MATILDA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2005 2:01 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό MATILDA » Σάβ Ιαν 28, 2017 10:11 pm

ChristosTheod έγραψε:Καλησπερα.Θελω να ρωτησω το εξης στις ημερες ασφαλισης στην ηλεκτρονικη αιτηση του ασεπ εχει οριο μεχρι 29 και εγω εχω 1000 κατι... Και δεν το εγραψα το κουτακι αυτο...εβαλα μηνες κανονικα αλλα οχι μερες γιατι δεν ηξερα τι να κανω... Τι βαζουμε εκει στις ημερες? Επισης, θελω να ρωτησω το εξης οτάν εχεις επικυρωμενα πτυχια απο προηγουμενα χρονα μπορεις να τα χρησιμοππιησεις τωρα παρολο που εχει καταργηθει η διαδικασια της επικυρωσης?Οταν δηλωνεις πολλες θεσεις ΠΕ πως γινεται η επιλογη? Με βαση ποιο εχειε βαλει πρωτο ή οπως να ναι? Και κατι τελευταιο , γενικα εκει στο μητρωο που βαζεις προυπηρεσια εγω δουκευω ακομα και εβαλα ημερομηνοα ληξης την μερα που εκανα τη δηλωση, αν και ακομα δουλευω... Τι παιζει μ αυτο? Υπαρχει κινδυνος να ακυρωθει... Υπαρχει γενικα μια ασαφεια και εχω προβληματιστει


Αρχικά να σε προειδοποιήσω οτι οποια εμπειρια επικαλείσαι πρέπει να συμφωνεί και με την αντιστοιχη βεβαιωση του ασφαλιστικου φορεα που πρεπει να παρεις πχ απο το ΙΚΑ και να υποβαλλεις.Οποτε αν ξεκινήσουμε απο το τέλος εχεις γραψει λάθος. Εφ΄σον λοιπον πάρεις τη βεβαιωση οπρεπει να γραψεις οτι ακριβως αναφερει. Ας υποθεσουμε οτι εχεις ενα εργοδοτη με 1000 ενσημα τοτε γραφεις (1000/25=40 ) 40 μηνες και 0 μερες , αν εχεις πχ 1020( 1000/25=40 +20 ) γραφεις 40 μηνες και 20 μερες.Για τα πτυχια στελνεις απλή φωτοτυπια. Οσο για τις θεσεις ειναι με σειρα προτίμησης.

dimitrios16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2017 2:52 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό dimitrios16 » Σάβ Ιαν 28, 2017 10:16 pm

jetry έγραψε:Πρεπει να συμπληρωσεις το μητρωο σου αρχικά, οπότε εκει, ναι, περνας σκαναρισμενα τα παντα. Στη βασικη αιτηση τωρα, κανοντας συμπληρωση, πρεπει να κανεις ανακτηση απο το μητρωο.
Μήπως μπορείς να μου πεις σε τη μορφη πρέπει να είναι τα αρχεία ,γιατί σε pdf που δοκίμασα δεν τα διαβάζει?


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες