Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
akapsali
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2007 12:22 pm

Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό akapsali » Σάβ Νοέμ 19, 2016 10:01 pm

Καλησπέρα
Εχουν καλέσει την γυναίκα μου για διορισμό σε Θεση Υε σε ΝΠΔΔ , και πρέπει μεχρι 30/11/2016 να απαντήσει
Επειδή η θεση αυτή ειναι σε αλλο νομο θα πρέπει να μετακομίσει και να διαλυθεί στην ουσία η οικογενεια μας
Αντιμετωπίζω σοβαρα οικονομικα προβληματα (δανεια) που δεν επιτρεπουν να συντηρήσω δυο σπίτια
Ετσι ψάχνω μια "λυση" διαφορετικα δεν θα αποδεχτεί τον διορισμό
Απο οσα διαβασα επιτρεπετε η μεταταξη πριν τη διετία αν προκειτε για αμοιβαια μεταταξη ή για σοβαρους οικονομικούς και οικογενειακούς λογους
Επειδή το δευτερο απαιτεί "σπρώξιμο" και δεν εχω τα μεσα ,ψάνω να βρω ατομο για αμοιβαια μεταταξη
Επειδή η προθεμια αποδοχής διοριμού ληγει συντομα υπάρχει καποιος τροπος να παρω παραταση για την αποδοχή διοριμού και για ποσο χρόνο , ελπιζοντας να βρψ καποιον για μεταταξη

Η μεταταξη αφορα ΥΕ ΕΡΓΑΤΩΝ ΑΠΟ ΚΕΡΚΥΡΑ ΣΕ ΗΠΕΙΡΟ http://www.diorismos.gr/forum/viewtopic.php?f=13&t=19658

Ευχαριστώ

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Κυρ Νοέμ 20, 2016 2:08 pm

Παράταση μπορεί να πάρει για εξαιρετικούς λόγους μέχρι 6 μήνες.
Θα κάνει μία αίτηση στο τμήμα προσωπικού της υπηρεσίας θα περιγράψει τους λόγους που ζητάει ή θα γράψει απλώς για εξαιρετικά προσωπικούς λόγους και θα ζητάει παράταση μέχρι μία ημερομηνία που δε θα ξεπερνάει το 6μηνο. Αν θα δεχτούν τη παράταση συνήθως εξαρτάται από το προϊστάμενο, εκτός αν το παραπέμψει σε ανώτερο διοικητικά όργανό του να εξετάσει την αίτηση της. Θα λάβει απάντηση σε μία εβδομάδα περίπου.
Καλό θα ήταν να επικαλεστεί το άρθρο 17 του Ν. 3528/2007, γιατί μπορεί να πέσει σε άσχετο και να πει κατευθείαν ότι δε γίνεται.
Η ερμηνευτική εγκύκλιος για το συγκεκριμένο άρθρο , αναφέρει πρόβλημα υγείας ή να βρίσκεται στο εξωτερικό, αλλά μπορεί να είναι και οποιοδήποτε άλλος λόγος που θεωρείται πραγματικά εξαιρετικός.
Από προσωπική μου πείρα, έχω πάρει παράταση για 3 μήνες και τα προβλήματα που ανέφερα είναι πέρα της μετεγκατάστασης εμού και της συζύγου μ κι όλα τα προβλήματα που είχα και δε μου επέτρεπαν την άμεση μετακόμιση. Αν υπάρχει και κάποια βεβαίωση από Νοσοκομείο για την ίδια ή συγγενή που να δυσκολεύει την άμεση μετεγκατάσταση θα ήταν καλύτερα, γιατί συνήθως δεν παίρνουν την ευθύνη να μη κάνουν δεχτεί την αίτηση που περιγράφει ιατρικό πρόβλημα.

Προσοχή όμως γιατί αυτό γίνεται μόνο μία φορά, αλλιώς ισχύει ότι δε πήγε να αναλάβει και να ορκιστεί, άρα δεν αποδέχεται το διορισμό και γίνεται ανάκληση απόφασης διορισμού.

akapsali
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2007 12:22 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό akapsali » Κυρ Νοέμ 20, 2016 3:37 pm

DTINFINITY έγραψε:Παράταση μπορεί να πάρει για εξαιρετικούς λόγους μέχρι 6 μήνες.
Θα κάνει μία αίτηση στο τμήμα προσωπικού της υπηρεσίας θα περιγράψει τους λόγους που ζητάει ή θα γράψει απλώς για εξαιρετικά προσωπικούς λόγους και θα ζητάει παράταση μέχρι μία ημερομηνία που δε θα ξεπερνάει το 6μηνο. Αν θα δεχτούν τη παράταση συνήθως εξαρτάται από το προϊστάμενο, εκτός αν το παραπέμψει σε ανώτερο διοικητικά όργανό του να εξετάσει την αίτηση της. Θα λάβει απάντηση σε μία εβδομάδα περίπου.
Καλό θα ήταν να επικαλεστεί το άρθρο 17 του Ν. 3528/2007, γιατί μπορεί να πέσει σε άσχετο και να πει κατευθείαν ότι δε γίνεται.
Η ερμηνευτική εγκύκλιος για το συγκεκριμένο άρθρο , αναφέρει πρόβλημα υγείας ή να βρίσκεται στο εξωτερικό, αλλά μπορεί να είναι και οποιοδήποτε άλλος λόγος που θεωρείται πραγματικά εξαιρετικός.
Από προσωπική μου πείρα, έχω πάρει παράταση για 3 μήνες και τα προβλήματα που ανέφερα είναι πέρα της μετεγκατάστασης εμού και της συζύγου μ κι όλα τα προβλήματα που είχα και δε μου επέτρεπαν την άμεση μετακόμιση. Αν υπάρχει και κάποια βεβαίωση από Νοσοκομείο για την ίδια ή συγγενή που να δυσκολεύει την άμεση μετεγκατάσταση θα ήταν καλύτερα, γιατί συνήθως δεν παίρνουν την ευθύνη να μη κάνουν δεχτεί την αίτηση που περιγράφει ιατρικό πρόβλημα.

Προσοχή όμως γιατί αυτό γίνεται μόνο μία φορά, αλλιώς ισχύει ότι δε πήγε να αναλάβει και να ορκιστεί, άρα δεν αποδέχεται το διορισμό και γίνεται ανάκληση απόφασης διορισμού.


Καλησπέρα ..
Ευχαριστω για την αναταποκριση σου στο προβλημα μου
Να ρωτησω κατι ακομα
Μου ζητησαν να τους στειλω τσ δικσιολογητικα .Θα πρέπει να μαζεψω και να στειλω τωρα και μετά να κανω την αιτηση παρατασης
η να ζητησω εξαρχής παραταση?

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Κυρ Νοέμ 20, 2016 5:26 pm

Εγω ειχα δωσει όλα τα δικαιολογητικά για το διορισμό αρχικά!
Στη συνέχεια έστειλα την αίτηση για παράταση ανάληψης υπηρεσίας με όλα τα δικαιολογία που θεωρούσα οτι τεκμηρίωναν την αίτηση μ!

akapsali
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2007 12:22 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό akapsali » Κυρ Νοέμ 20, 2016 6:47 pm

DTINFINITY έγραψε:Εγω ειχα δωσει όλα τα δικαιολογητικά για το διορισμό αρχικά!
Στη συνέχεια έστειλα την αίτηση για παράταση ανάληψης υπηρεσίας με όλα τα δικαιολογία που θεωρούσα οτι τεκμηρίωναν την αίτηση μ!


Δηλαδη απεστειλες τα διακιολογητικά αλλα δεν ορκιστηκες ,ζητησες 6μηνη παραταση και ορκιστηκες μετα τους εξι μηνες

Το ρωτάω γιατι η γυναίκα μου τωρα εργαζετε με συμβαση ΣΟΧ σε δήμο.
Ποτε θα πρέπει να παραιτηθει ? τωρα με την αποστολήτων διακιολογητικών η με την ορκωμοσια οταν θα γινει ,είτε σε μερικές μερες ειτε μετα απο εξι μηνες αν παρω παραταση ?

Και κατι ακομα αν στειλει τα δικαιολογητικα , κανει αιτηση και παρει 6μηνη παραταση (σε αυτο το διαστημα ψαχνουμε για αμοιβαια) μπορει τοτε να αρνηθει το διορισμό της

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Κυρ Νοέμ 20, 2016 8:08 pm

Έστειλα τα δικαιολογητικά, βγήκε σε ΦΕΚ η απόφαση διορισμού μου. Μετά την απόφαση είχα 30 ημέρες να αναλάβω υπηρεσία και να ορκιστώ.
Εγώ δε πήγα να ορκιστώ αλλά έστειλα αίτηση για να πάρω παράταση.
Αν ορκιστείς και υπογράψεις τότε αναλαμβάνεις υπηρεσία και αποδέχεσαι το διορισμό σου ως υπάλληλος, οπότε δεν ισχύει το άρθρο 17 για παράταση.

Ότι είναι να κάνει θα το κάνει τώρα και να λάβει απάντηση από το φορέα πριν παρέλθει η ημερομηνία που της έχουν ορίσει να παρουσιαστεί, διαφορετικά μπορεί να χάσει τη θέση.

Από τη θέση της που εργάζεται εγώ θα πρότεινα να παραιτηθεί αφού αναλάβει αν είναι εφικτό.

akapsali
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2007 12:22 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό akapsali » Δευ Νοέμ 21, 2016 10:07 am

DTINFINITY έγραψε:Έστειλα τα δικαιολογητικά, βγήκε σε ΦΕΚ η απόφαση διορισμού μου. Μετά την απόφαση είχα 30 ημέρες να αναλάβω υπηρεσία και να ορκιστώ.
Εγώ δε πήγα να ορκιστώ αλλά έστειλα αίτηση για να πάρω παράταση.
Αν ορκιστείς και υπογράψεις τότε αναλαμβάνεις υπηρεσία και αποδέχεσαι το διορισμό σου ως υπάλληλος, οπότε δεν ισχύει το άρθρο 17 για παράταση.

Ότι είναι να κάνει θα το κάνει τώρα και να λάβει απάντηση από το φορέα πριν παρέλθει η ημερομηνία που της έχουν ορίσει να παρουσιαστεί, διαφορετικά μπορεί να χάσει τη θέση.

Από τη θέση της που εργάζεται εγώ θα πρότεινα να παραιτηθεί αφού αναλάβει αν είναι εφικτό.


Καλημέρα

Αγαπητέ φίλε DTINFINITY

Ετσι εκτιμώ και εγώ πως πρέπει να το χειριστούμε

Επειδή οπως ανεφερα η αποφαση μας ειναι οτι για λογους προσωπικους-οικογενειακούς-οικονομικούς δεν προκειτε να αποδεχτει αυτή την θεση μακρια απο τον τοπο μονιμης κατοικιας και αρα ψανω τροπο για αμοιβαια μεταταξη κερδιζοντας χρόνο
Το σεναριο είναι
Μαζευει τα δικαιολογητικά και τα αποστέλει εντος της προθεσμιας που εχει ορισει ο φορέας (30/11/2016)
Περιμένει να την καλεσουν για ορκωμοσία-αναληψη καθηκοντων και μέσα στις 30 μέρες που δινει ο νομος για μα αναλάβει υπηρεσία κανει την αιτηση για παραταση
Αν την κανουν δεκτή καλώς .Ολο αυτο το διαστημα ψάνουμε για αμοιβαια μετατάξη , αν δεν βρεθει ατομο για μεταταξη δεν παρουσιαζετε και δεν ορκιζετε άρα δεν αποδεχετε τον διορισμό
Αν δεν κανουν δεκτή εξαρχης την αιτηση για παραταση ,δεν παρουσιαζετε καθολου και δεν ορκιζετε άρα δεν αποδεχετε τον διορισμό

Εχω ομως τις εξεις απορίες:
1.Υπάρχουν καποιες κυρωσεις αν αρχικά αποδεχτει στειλει τα δικαιολογητικά και μετα ειτε παρει παραταση είτε οχι αρνηθει τον διορισμό
2. Στα δικαιολητικά ζητείτε να δηλωσει υπευθυνα οτι δεν κατέχει θεση στο δημόσιο, αλλα οπως ανεφερα ηδη εργαζετε με σύμβαση ΣΟΧ σε δήμο
Το ερώτημα είναι ποτε θα πρέπει λοιπον να παρατηθει : τώρα με την αποστολή των δικαιολογητικών η νμε την ορκομωσία-ανάληωη καθηκοντων(αν τελικα παρουσιαστεί)

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Δευ Νοέμ 21, 2016 4:22 pm

Σύμφωνα με τον υπαλληλικό κώδικα δημοσίων υπαλλήλων:
1. Στο άρθρο 18 παράγραφο 2 αναφέρει οτι η αποδοχή του διορισμού δηλώνεται με την ορκωμοσία.

Όποτε αν δεν ορκιστείς στην ουσία δεν αποδέχεσαι τη θέση, δε λογίζεσαι υπάλληλος δημοσίου και δεν έχεις καμία κύρωση!

2. Οι θέσεις ορισμένου χρόνου δεν ειναι κατοχή θέση δημοσίου υπαλλήλου, ειναι απλως μια σύμβαση για λιγο διάστημα.

akapsali
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2007 12:22 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό akapsali » Τετ Νοέμ 23, 2016 8:52 pm

DTINFINITY έγραψε:Σύμφωνα με τον υπαλληλικό κώδικα δημοσίων υπαλλήλων:
1. Στο άρθρο 18 παράγραφο 2 αναφέρει οτι η αποδοχή του διορισμού δηλώνεται με την ορκωμοσία.

Όποτε αν δεν ορκιστείς στην ουσία δεν αποδέχεσαι τη θέση, δε λογίζεσαι υπάλληλος δημοσίου και δεν έχεις καμία κύρωση!

2. Οι θέσεις ορισμένου χρόνου δεν ειναι κατοχή θέση δημοσίου υπαλλήλου, ειναι απλως μια σύμβαση για λιγο διάστημα.


Επανερχομαι και παλι στο θεμα

Θέλω να ρωτήσω αν Η συμβαση ΣΟΧ αν λογιζετε ή χοιχι οτι κατεχεις άλλη θεση στο Δημόσιο

Το ρωταω με την σκεψη αν χρειαστει να πάρει αδεια ανευ αποδοχών απο τον φορεα που εργαζετε με ΣΟΧ ώστε αν χρειαστει (αν δεν παρει παραταση αποδοχής διορισμου) να ορκιστει και παραλληλα να ψαχνουμε για αμοιβαια μεταταξη.
Αν δεν τα καταφερουμε για μεταταξη να παραιτηθει και να επιστρεχει στην ΣΟΧ

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Νοέμ 24, 2016 8:13 am

Η ΣΟΧ δε λογιζεται σαν θέση στο δημόσιο, είναι μία σύμβαση ορισμένου χρόνου. Δεν είναι ούτε ΙΔΑΧ ούτε τακτικό προσωπικό.
Πάντως να ξέρεις αν ορκιστεί και παραιτηθεί μετά δε θα μπορεί να συμμετάσχει σε διαγωνισμούς για 5 χρόνια ήταν, τώρα νομίζω με το νέο σύστημα κινητηκότητας πήγε στα 2.
Καλύτερα να μην πάει καθόλου να αναλάβει και να ορκιστεί, αν δε σκοπεύει να πάει.

archimidis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 10, 2017 4:12 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό archimidis » Τετ Μάιος 10, 2017 4:28 pm

DTINFINITY έγραψε:Η ερμηνευτική εγκύκλιος για το συγκεκριμένο άρθρο , αναφέρει πρόβλημα υγείας ή να βρίσκεται στο εξωτερικό, αλλά μπορεί να είναι και οποιοδήποτε άλλος λόγος που θεωρείται πραγματικά εξαιρετικός.


μπορείτε σας παρακαλώ να μου υποδέιξετε που θα βρώ αυτήν τη ερμηνευτική εγκύκλιο? σας ευχαριστώ

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Σάβ Μάιος 13, 2017 12:19 pm

Αφορά το κώδικα δημοσίων υπαλλήλων κι επειδή είναι σχετικά παλιός δε μπορώ να το βρω στο Ίντερνετ, με απλή αναζήτησή για να στο παραθέσω. Αν έχεις κάποιον γνωστό σε δημόσια υπηρεσία, μπορεί να πάει να ζητήσει μια ερμηνευτική από το τμήμα προσωπικού το άρθρο που σε ενδιαφέρει, αλλιώς νομίζω αρμόδιο είναι το υπουργείο εσωτερικών να κανείς ένα τηλέφωνο.

wpgeorge1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 1:43 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό wpgeorge1 » Δευ Σεπ 24, 2018 4:05 pm

Διάβασα πρόσφατα σχετικά με την πιθανότητα λήψης παράτασης αποδοχής διορισμού, ότι αυτό ενέχει κάποιες συνέπειες για τον υπάλληλο...
ακόμα και καθυστέρηση στην πρόσληψη ακόμα και πέραν του έτους...
έχει κάποιος άποψη?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Δευ Σεπ 24, 2018 7:11 pm

Δίνουν μέχρι έξι μήνες παράταση στα ΝΠΔΔ ενώ στα ΝΠΙΔ όπως η ΔΕΗ δεν δίνουν καθόλου, αν και κανονικά θα έπρεπε διότι άνθρωποι είμαστε δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί....

getmic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2018 5:28 pm

Re: Παράταση Αποδοχής Διορισμού

Δημοσίευσηαπό getmic » Πέμ Σεπ 27, 2018 7:09 pm

Καλησπέρα σας.Καθότι κλήθηκα να αποδεκτώ το διορισμό στην 9κ με επιστολή που ήρθε σπίτι μόλις επιτρέψτε μου να ρωτήσω μέχρι πότε θα πρέπει να αναλάβω καθήκοντα;Υπάρχει σχετικό χρονολόγιο και προθεσμίες;Μου είναι πρακτικά αδύνατο να ξεκινήσω πριν τα μέσα Νοεμβρίου και αναρωτιέμαι αν υπάρχει ελαστικότητα πάνω σε αυτό.Εδώ είδα κάπου να αναφέρεται το 30μερο από την ημέρα ειδοποίησης.Επίσης είμαι ταυτόχρονα διοριστέος βάσει προσωρινων αποτελεσμάτων σε άλλες 2 προκηρύξεις.Ξέρετε αν αποκλείομαι αυτόματα από αυτές διοριζόμενος στην 9Κ?Υπάρχει δυνατότητα αν στο μέλλον είμαι στα οριστικά αποτελέσματα να παραιτηθώ από την 9κ και να μπω στην άλλη θέση;Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και με συγχωρείται αν τυχόν επαναλαμβάνω πράγματα ήδη λεχθέντα, απλά όλα έγιναν τόσο γρήγορα.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες