ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ Η΄ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ?

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
POLLY
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2016 11:37 am

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ Η΄ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ?

Δημοσίευσηαπό POLLY » Δευ Μαρ 28, 2016 1:24 pm

Το ΑΣΕΠ με νομο παραπεμπει σε βεβαιωση μονιμου κατοικιας κι οχι σε εντοπιοτητα ...Πως αποδεικνυεται κια τι τελικα ισχυει?

ΦΩΤΙΟΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 12:25 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ Η΄ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ?

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΙΟΣ » Δευ Μαρ 28, 2016 2:45 pm

POLLY έγραψε:Το ΑΣΕΠ με νομο παραπεμπει σε βεβαιωση μονιμου κατοικιας κι οχι σε εντοπιοτητα ...Πως αποδεικνυεται κια τι τελικα ισχυει?


Καλησπέρα. Όχι απλα ισχυει μονο αλλα διορίζονται κατευθείαν οποιος τυχγανει να εχει εντοπιοτητα..Αν κοιτάξεις αποτελέσματα των ηδη αλλα και παλιότερων προκηρύξεων θα δεις ατομα από τα νησια που ισχυει και η εντοπιοτητα διορίζονται σε μονιμες θέσεις με αρκετα χαμηλη βαθμολογια..Αυτό αποδεικνύεται ρητα από τον ΑΣΕΠ μονο με βεβαιωση μονιμης κατοικιας από τον οικιεο δημο σου αλλα μονο στην περιπτώση που είσαι από καποιο νησι

ALEXANDROS KITH
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 27, 2015 12:32 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ Η΄ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ?

Δημοσίευσηαπό ALEXANDROS KITH » Δευ Μαρ 28, 2016 7:05 pm

Δυστυχως ειναι ενα αδικο προσον, που για εποχικους εχει πλεον καταργηθει. Για μονιμους οχι. Οποτε αν αναφερεσαι για τα ΕΛΤΑ, θα εχουν πλεονεκτημα οι μονιμοι κατοικοι. Ασε που ακουσα εκ των εσω οτι θα ετοιμασουν κι αλλη προκηρυξη για μονιμους πανελλαδικα, δε βγαινει αλλο με ΕΣΟΧ...

ΦΩΤΙΟΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΙΟΣ » Δευ Μαρ 28, 2016 9:06 pm

Για τα ΕΛΤΑ συγκεκριμένα ολες οι θεσεις είναι μονο στα νησια οποτε καταλαβενεις ότι και ολη την εμπειρια 7 χρονων να εχεις συν τα λοπα μορια τις θεσεις θα της παρουν μονιμοι κατοικοι νησιων..υποψιν είμαι από μεγαλο αστικο κεντρο και δεν εχω ουτε εγω το κριτηριο της εντοπιότητας αλλα αν με ρωτας την γνωμη μου είμαι ουδέτερος για το κριτηριο με την εννοια ότι αυτοι που είναι στα νησια δεν εχουν επιλογες για να βρουν μια δουλεια και αυτό ισως είναι το μονο προνομιο που εχουν να διοριστουν στο τοπο τους και μαλιστα μονιμοι στο δημοσιο αλλα και παλι όπως εχουν πεσει οι μισθοι τα ενοικια είναι ακριβοτερα για να μεινεις μονιμα σ ένα νησι απ ότι τ αστικα κεντρα τωρα κατά ποσο συμφερει να παει καποιος στο νησι για παντα με το να ζει ως προς τα ζην μεν αλλα μια σιγορη δουλεια αυτό το κρινει ο καθ ενας μονο τους γιατι και η ζωη σ ένα νησι μονιμα είναι δυσκολα...

POLLY
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2016 11:37 am

Δημοσίευσηαπό POLLY » Τρί Μαρ 29, 2016 8:30 am

Η εντοπιοτητα τελικα αποδεικνυεται με βεβαιωση μονιμης κατοικιας απο τον οικειο δημο ?.....δεν αναφερομαι αποκλειστικα στα νησια παρα σε ΑΣΕΠ προκηρυξεις μονιμων σε υπουργεια , οτα Α' -Β' ....

ALEXANDROS KITH
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 27, 2015 12:32 pm

Δημοσίευσηαπό ALEXANDROS KITH » Τρί Μαρ 29, 2016 9:50 am

Πολύ σωστά φίλε..Δύσκολη η ζωή στα νησιά, μη νομίζουμε ότι άντε μπήκα και τελειώσαν όλα..Άσε που πια μονιμότητα δεν υφίσταται για μένα..Σου σκάει μια τρόικα και σου καταργεί οργανικές θέσεις..Άλλωστε εδώ και 6 χρόνια βλέπουμε διάφορα..

ΦΩΤΙΟΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΙΟΣ » Τρί Μαρ 29, 2016 2:39 pm

POLLY έγραψε:Η εντοπιοτητα τελικα αποδεικνυεται με βεβαιωση μονιμης κατοικιας απο τον οικειο δημο ?.....δεν αναφερομαι αποκλειστικα στα νησια παρα σε ΑΣΕΠ προκηρυξεις μονιμων σε υπουργεια , οτα Α' -Β' ....


Ναι μονο ετσι από το δημο..Οσο αναφορα για το που ισχυει , ισχυει μονο για απομακρυσμένες περιοχες που στη συγκεκριμενη περιπτωση είναι μονο στα νησια...οπουδήποτε αλλου δεν ισχυει πλεον η εντιοπιοτητα

ΦΩΤΙΟΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΙΟΣ » Τρί Μαρ 29, 2016 2:41 pm

ALEXANDROS KITH έγραψε:Πολύ σωστά φίλε..Δύσκολη η ζωή στα νησιά, μη νομίζουμε ότι άντε μπήκα και τελειώσαν όλα..Άσε που πια μονιμότητα δεν υφίσταται για μένα..Σου σκάει μια τρόικα και σου καταργεί οργανικές θέσεις..Άλλωστε εδώ και 6 χρόνια βλέπουμε διάφορα..


Ακριβώς ετσι..

POLLY
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2016 11:37 am

Δημοσίευσηαπό POLLY » Πέμ Μαρ 31, 2016 1:20 pm

ΦΩΤΙΟΣ έγραψε:
ALEXANDROS KITH έγραψε:Πολύ σωστά φίλε..Δύσκολη η ζωή στα νησιά, μη νομίζουμε ότι άντε μπήκα και τελειώσαν όλα..Άσε που πια μονιμότητα δεν υφίσταται για μένα..Σου σκάει μια τρόικα και σου καταργεί οργανικές θέσεις..Άλλωστε εδώ και 6 χρόνια βλέπουμε διάφορα..


Ακριβώς ετσι..

Και για μονιμους διορισμους....στις ΣΟΧ γιατι μοριοδοτειται?

ΦΩΤΙΟΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΙΟΣ » Σάβ Απρ 02, 2016 9:13 am

POLY

Καλησπέρα..η εντοπιοτητα ισχυει μονο για τους μονιμους διορισμούς και μονο για συγκεκριμένα απομωνομενα νησια...Κάθε φορα που κανεις μια ηλεκτρονικη αιτηση για προκηρυξη μονιμου διορισμου φενεται ξεκάθαρα στο κωδικο εντοπιότητας πια νησια δινει το μοριο της εντοπιότητας σε οπιαδηποτε ΣΟΧ και συμβασεις δεν ισχυει η εντοπιοτητα

dimitris1313
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2016 3:15 am

αθηνα

Δημοσίευσηαπό dimitris1313 » Τρί Απρ 12, 2016 3:55 pm

καλησπερα και απο εμενα,η εντοποιοτητα μετρα και για την αθηνα σε προκυρηξεις?δηλ εαν ειμαι αθηναιος και βγουν θεσεις στην αθηνα θα μετρα η εντοποιοτητα ή μετρα ΜΟΝΟ σε απομακρυσμενες περιοχες-νσια με λιγους κατοικους?

ΦΩΤΙΟΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 12:25 pm

Re: αθηνα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΙΟΣ » Τρί Απρ 12, 2016 9:19 pm

dimitris1313 έγραψε:καλησπερα και απο εμενα,η εντοποιοτητα μετρα και για την αθηνα σε προκυρηξεις?δηλ εαν ειμαι αθηναιος και βγουν θεσεις στην αθηνα θα μετρα η εντοποιοτητα ή μετρα ΜΟΝΟ σε απομακρυσμενες περιοχες-νσια με λιγους κατοικους?


ΜΟΝΟ σε απομακρυσμενες περιοχες-νσια με λιγους κατοικους μετραει η εντιοπιοτητα πουθενα αλλου...

iliask
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2017 9:19 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ Η΄ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ?

Δημοσίευσηαπό iliask » Τρί Ιούλ 04, 2017 3:05 pm

Εχω μπερδευτει.
Ειμαι δημοτης Γυθειου, αλλα κατοικω Αθηνα. (γυθειο ψηφιζω ως ετεροδημοτης μαλιστα...στην Αθηνα)
Εχω εντοπιοτητα λοιπον?

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ Η΄ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ?

Δημοσίευσηαπό leeds » Πέμ Ιούλ 06, 2017 1:07 pm

ΟΧΙ δεν έχεις εντοπιότητα. Δεν κατοικείς εκεί.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΙΣΧΥΕΙ Η΄ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ?

Δημοσίευσηαπό optimus » Κυρ Ιούλ 09, 2017 12:46 pm

Άλλο ένα απο τα πολλά τραγικά λάθη που κάνει το ΑΣΕΠ όμως.
Πως γίνεται να σου αναγνωρίζει δεκάδες μήνες προϋπηρεσίας στην Αθήνα ( και μάλιστα τωρινή και σε εξέλιξη) και από την άλλη να δέχεται εντοπιότητα κάποιου σε νομό της Θράκης ή της Ανατολικής Μακεδονίας. Πάει και έρχεται κάθε μέρα; Επειδή είχε κάποιος γνωστό και του έδωσε ο δήμος του εκεί βεβαίωση μόνιμης κατοικίας; Δε βλέπει το ΑΣΕΠ την αντίφαση στην εργασία και στην μόνιμη κατοικία;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες