Αίτηση θεραπείας

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
charas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 1:40 pm

Δημοσίευσηαπό charas » Παρ Νοέμ 19, 2010 4:17 pm

mariantin ο γνωστός σου αυτός που διορίστηκε μετά από ένσταση, τελικά δούλεψε στην υπηρεσία που είχε κάνει τα χαρτιά του ή λόγω της αίτησης θεραπείας πάγωσε και ο διορισμός του? Γιατί όμως τραβιέται όχι απλά ακόμα, αλλά ο ίδιος καθ'αυτό, όταν ο άνθρωπος δεν φταίει σε τίποτα? Απλά κάποιοι ανεγκέφαλοι κάναν λάθος στα μόρια του και αυτός ζήτησε το δίκιο του και εφόσον το είχε με το μέρος του καλά έκανε και δεν την άφησε αμάσητη την αδικία.

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2008 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό mariantin » Σάβ Νοέμ 20, 2010 2:58 pm

Αφού κέρδισε την ένσταση και βγήκαν τα οριστικά ο γνωστός μου διορίστηκε. Ο "άλλος" που έχασε την θέση έφυγε...τον είχαν προσλάβει με τα προσωρινά. Ο γνωστός μου έμαθε για την αίτηση θεραπείας 2 χρόνια αφού είχε ήδη αναλάβει υπηρεσία...τώρα δουλεύει ήδη μια 5ετία αλλά ακόμα δεν έχει τελειώσει το τρέξιμο στα δικαστήρια.
Ο "άλλος" ήταν ανιψιός του Δημάρχου οπότε καταλαβαίνεις τι όργια κάνανε στα προσωρινά...μέχρι και τον πίνακα κρύβανε για να μην γίνουν ενστάσεις...ο γνωστός μου όμως πήγε με την αστυνομία και απαίτησε να δει τον πίνακα...και τον έβγαλαν από την ...αποθήκη :shock:

Giuseppe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό Giuseppe » Σάβ Νοέμ 20, 2010 3:32 pm

mariantin έγραψε:Αφού κέρδισε την ένσταση και βγήκαν τα οριστικά ο γνωστός μου διορίστηκε. Ο "άλλος" που έχασε την θέση έφυγε...τον είχαν προσλάβει με τα προσωρινά. Ο γνωστός μου έμαθε για την αίτηση θεραπείας 2 χρόνια αφού είχε ήδη αναλάβει υπηρεσία...τώρα δουλεύει ήδη μια 5ετία αλλά ακόμα δεν έχει τελειώσει το τρέξιμο στα δικαστήρια.
Ο "άλλος" ήταν ανιψιός του Δημάρχου οπότε καταλαβαίνεις τι όργια κάνανε στα προσωρινά...μέχρι και τον πίνακα κρύβανε για να μην γίνουν ενστάσεις...ο γνωστός μου όμως πήγε με την αστυνομία και απαίτησε να δει τον πίνακα...και τον έβγαλαν από την ...αποθήκη :shock:



"Ωραία πράγματα" βρε.... Τί να πεις...
Η περίπτωση για την οποία ρωτάω εγώ, είναι σε προκήρυξη ΑΣΕΠ. Άραγε τι ποσοστό λάθους παίζει εκεί; Κι αυτός που είδε ότι "διορίζεται" (με τα οριστικά) και μείνει εκτός (για να μην πω τίποτα άλλο) μετά την αίτηση θεραπείας, δεν είναι κρίμα, επειδή ενδεχομένως έκαναν λάθος στην ένσταση που εξέτασαν και του έδωσαν τη θέση; Εύκολο είναι να παίζεις με τη ζωή και το μέλλον κάποιου;

tie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 5:42 pm

Αίτηση θεραπείας

Δημοσίευσηαπό tie » Σάβ Νοέμ 20, 2010 7:04 pm

Άν ένας έχει κάνει αίτηση θεραπείας σε πόσο χρονικό διάστημα σου απαντάνε θετικά???

IWFW
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 26, 2010 5:13 pm

Δημοσίευσηαπό IWFW » Σάβ Δεκ 04, 2010 1:24 am

θα θελα και εγω τη γνωμη σου lowyer, ημουν στους προσωρινα διορηστεους και με τουσ οριστικους πινακες βρεθηκε μπροστα καποιος ο οποιος ηταν στον πινακα των απορηπτεων(με τα προσωρινα αποτελεσματα) με την αιτιολογια οτι δεν ειχε ή δεν ειχε δηλωση τον κωδικο στην αιτηση για ενα απο τα απαραιτητα προσθετα προσοντα. Να κανω αιτηση θεραπεις και αν ναι μονη μου η να παω σε δικηγορο?

lawyer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 8:40 am

Δημοσίευσηαπό lawyer » Δευ Δεκ 06, 2010 8:25 am

IWFW έγραψε:θα θελα και εγω τη γνωμη σου lowyer, ημουν στους προσωρινα διορηστεους και με τουσ οριστικους πινακες βρεθηκε μπροστα καποιος ο οποιος ηταν στον πινακα των απορηπτεων(με τα προσωρινα αποτελεσματα) με την αιτιολογια οτι δεν ειχε ή δεν ειχε δηλωση τον κωδικο στην αιτηση για ενα απο τα απαραιτητα προσθετα προσοντα. Να κανω αιτηση θεραπεις και αν ναι μονη μου η να παω σε δικηγορο?


Είτε δεν είχε, είτε δεν είχε δηλώσει τον κωδικό, κακώς δέχθηκε το ΑΣΕΠ την ένστασή του, εφόσον πλέον στις προκηρύξεις αναγράφονται ρητά οι συνέπειες. Αν σου πήρε τη θέση, εννοείται ότι μπορείς να κάνεις αίτηση θεραπείας,

tasospapa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 4:35 pm

Δημοσίευσηαπό tasospapa » Δευ Δεκ 06, 2010 12:23 pm

Υπάρχει δεδικασμένο, δικαιώνονται από τα δικαστήρια όποιοι έχουν τα δικαιολογητικά και λείπει κάποιος κωδικός, οπότε αναγκάστηκα ο ΑΣΕΠ το δέχεται, ανεξάρτητα τι λέει η προκήρυξη. Ψάξτε το λίγο δεν θυμάμαι που το διάβασα….

lawyer έγραψε:
IWFW έγραψε:θα θελα και εγω τη γνωμη σου lowyer, ημουν στους προσωρινα διορηστεους και με τουσ οριστικους πινακες βρεθηκε μπροστα καποιος ο οποιος ηταν στον πινακα των απορηπτεων(με τα προσωρινα αποτελεσματα) με την αιτιολογια οτι δεν ειχε ή δεν ειχε δηλωση τον κωδικο στην αιτηση για ενα απο τα απαραιτητα προσθετα προσοντα. Να κανω αιτηση θεραπεις και αν ναι μονη μου η να παω σε δικηγορο?


Είτε δεν είχε, είτε δεν είχε δηλώσει τον κωδικό, κακώς δέχθηκε το ΑΣΕΠ την ένστασή του, εφόσον πλέον στις προκηρύξεις αναγράφονται ρητά οι συνέπειες. Αν σου πήρε τη θέση, εννοείται ότι μπορείς να κάνεις αίτηση θεραπείας,

lawyer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 8:40 am

Δημοσίευσηαπό lawyer » Τρί Δεκ 07, 2010 9:22 am

tasospapa έγραψε:Υπάρχει δεδικασμένο, δικαιώνονται από τα δικαστήρια όποιοι έχουν τα δικαιολογητικά και λείπει κάποιος κωδικός, οπότε αναγκάστηκα ο ΑΣΕΠ το δέχεται, ανεξάρτητα τι λέει η προκήρυξη. Ψάξτε το λίγο δεν θυμάμαι που το διάβασα….

lawyer έγραψε:
IWFW έγραψε:θα θελα και εγω τη γνωμη σου lowyer, ημουν στους προσωρινα διορηστεους και με τουσ οριστικους πινακες βρεθηκε μπροστα καποιος ο οποιος ηταν στον πινακα των απορηπτεων(με τα προσωρινα αποτελεσματα) με την αιτιολογια οτι δεν ειχε ή δεν ειχε δηλωση τον κωδικο στην αιτηση για ενα απο τα απαραιτητα προσθετα προσοντα. Να κανω αιτηση θεραπεις και αν ναι μονη μου η να παω σε δικηγορο?


Είτε δεν είχε, είτε δεν είχε δηλώσει τον κωδικό, κακώς δέχθηκε το ΑΣΕΠ την ένστασή του, εφόσον πλέον στις προκηρύξεις αναγράφονται ρητά οι συνέπειες. Αν σου πήρε τη θέση, εννοείται ότι μπορείς να κάνεις αίτηση θεραπείας,


Για tasospapa: Δεν είναι τόσο απλό. Δικαιώνονται όσοι παρέλειψαν να συμπληρώσουν τον κωδικό 099. Για τους άλλους κωδικούς για να δικαιωθεί κάποιος θα πρέπει στην προκήρυξη να μην αναφέρεται ρητά ότι η μη συμπλήρωση του κωδικού συνεπάγεται ότι το προσόν δεν λαμβάνεται υπόψη, ακόμη και αν έχει κατατεθεί το αντίστοιχο δικαιολογητικό. Στις πρόσφατες προκηρύξεις το γράφει ρητά, Στις παλαιότερες όχι, και γι' αυτό πραγματι δικαιώθηκαν πολλοί.

IWFW
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 26, 2010 5:13 pm

Δημοσίευσηαπό IWFW » Παρ Δεκ 10, 2010 12:20 am

lawyer έγραψε:
tasospapa έγραψε:Υπάρχει δεδικασμένο, δικαιώνονται από τα δικαστήρια όποιοι έχουν τα δικαιολογητικά και λείπει κάποιος κωδικός, οπότε αναγκάστηκα ο ΑΣΕΠ το δέχεται, ανεξάρτητα τι λέει η προκήρυξη. Ψάξτε το λίγο δεν θυμάμαι που το διάβασα….

lawyer έγραψε:
IWFW έγραψε:θα θελα και εγω τη γνωμη σου lowyer, ημουν στους προσωρινα διορηστεους και με τουσ οριστικους πινακες βρεθηκε μπροστα καποιος ο οποιος ηταν στον πινακα των απορηπτεων(με τα προσωρινα αποτελεσματα) με την αιτιολογια οτι δεν ειχε ή δεν ειχε δηλωση τον κωδικο στην αιτηση για ενα απο τα απαραιτητα προσθετα προσοντα. Να κανω αιτηση θεραπεις και αν ναι μονη μου η να παω σε δικηγορο?


Είτε δεν είχε, είτε δεν είχε δηλώσει τον κωδικό, κακώς δέχθηκε το ΑΣΕΠ την ένστασή του, εφόσον πλέον στις προκηρύξεις αναγράφονται ρητά οι συνέπειες. Αν σου πήρε τη θέση, εννοείται ότι μπορείς να κάνεις αίτηση θεραπείας,
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. ακομη ειμαι λιγο μπερδεμενη δεν ξερω πως να κινηθω! εσυ ασχολεισε με τετοιου ειδουσ υποθεσης?

Για tasospapa: Δεν είναι τόσο απλό. Δικαιώνονται όσοι παρέλειψαν να συμπληρώσουν τον κωδικό 099. Για τους άλλους κωδικούς για να δικαιωθεί κάποιος θα πρέπει στην προκήρυξη να μην αναφέρεται ρητά ότι η μη συμπλήρωση του κωδικού συνεπάγεται ότι το προσόν δεν λαμβάνεται υπόψη, ακόμη και αν έχει κατατεθεί το αντίστοιχο δικαιολογητικό. Στις πρόσφατες προκηρύξεις το γράφει ρητά, Στις παλαιότερες όχι, και γι' αυτό πραγματι δικαιώθηκαν πολλοί.

dimitristheos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 22, 2010 2:05 pm

Δημοσίευσηαπό dimitristheos » Πέμ Δεκ 23, 2010 1:50 pm

Γεια φίλοι θέλω τα φώτα σας πρόκειται για την 5κ/2009 όπου στα προσωρινά ήμουν διοριστέος ενώ στα οριστικά όχι. πήγα σε δικηγόρο και συντάξαμε αίτηση θεραπείας. μετα απο επικεινωνία με τον ασεπ μας είπαν πως καλο θα ήταν μαζι με την αίτηση να επισυνάψουμε μαζί και παλιότερες αποφάσεις ασεπ που έχουν δικαιώσει αυτούς που κατέθεσαν αίτηση θεραπείας. όποιος γνωρίζει κάτι και μπορει να βοηθησει θα του είμαι υπόχρεως.

MAUROGATA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2010 8:31 pm

Δημοσίευσηαπό MAUROGATA » Πέμ Δεκ 23, 2010 2:37 pm

auto pou leei o dikigoros sou tha itan sosto an ebriskes atomo pou dikaiothike gia ton idio akribos logo pou esena adikisane.....kathe aitisi therapeias einai diaforetiki. kai ego dikaiothika sxetika prosfata meta apo aitisi therapeias....xoris na exo aitiseis allon.... olo to mustiko stin aitisi therapeias...einai oti prepei i apofasi toy asep na erxete se antithesi me tin prokuriksi....mono me tin prokuruksi mporeis na bgaleia akri. an alla leei i prokuruksi kai alla telika eginan apo asep...tha dikaiotheis.....ego dikaiothika se peripou 1 mina. kali epituxia!!

dimitristheos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 22, 2010 2:05 pm

Δημοσίευσηαπό dimitristheos » Παρ Δεκ 24, 2010 3:08 pm

μπορεις να μου στείλεις την αποφαση του ασεπ που σε δικαιώνει; να παρουμε μια ιδέα πως λητουργούν στον ασεπ και αν χρειαστει να τη χρησημοποιήσουμε. ευχαριστω εκ των προτέρων

eleni_her
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2006 8:39 am

Δημοσίευσηαπό eleni_her » Δευ Δεκ 27, 2010 11:26 am

παιδια εγω ειμαι σε μια αλλη κατασταση...με απεριψαν στα προσωρινα, εκανα ενσταση και δικαιωθηκα..αυτος ομωςπου διοριζοταν με τα προσωρινα εκανε αιτηση θεραπειας..

το αποτελεσμα της αιτησης θεραπειας θα ανακοινωθει και στον δημο οταν αυτο βγει η μονο στο προσωπο που εκανε την αιτηση ταχυδρομικα???

Giuseppe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό Giuseppe » Δευ Δεκ 27, 2010 2:25 pm

eleni_her έγραψε:παιδια εγω ειμαι σε μια αλλη κατασταση...με απεριψαν στα προσωρινα, εκανα ενσταση και δικαιωθηκα..αυτος ομωςπου διοριζοταν με τα προσωρινα εκανε αιτηση θεραπειας..

το αποτελεσμα της αιτησης θεραπειας θα ανακοινωθει και στον δημο οταν αυτο βγει η μονο στο προσωπο που εκανε την αιτηση ταχυδρομικα???




Εάν ο Δήμος είχε ενημερωθεί ότι διορίζεσαι εσύ, αν δηλαδή είχαν στείλει από το ΑΣΕΠ το όνομά σου στο Δήμο, τότε θα ενημερωθεί και ο Δήμος για την αλλαγή, αν υπάρξει, ώστε να ξέρει ποιόν θα καλέσει. Αν ο Δήμος δεν είχε ενημερωθεί, δεν είχε λάβει δηλαδή κανένα έγγραφο με όνομα διοριστέου, τότε θα ενημερωθεί αφού εξεταστεί η αίτηση θεραπείας του προσωρινά διοριστέου.

Giuseppe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό Giuseppe » Δευ Δεκ 27, 2010 2:25 pm

Μίλησες με ΑΣΕΠ;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες