Αίτηση θεραπείας

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Αίτηση θεραπείας

Δημοσίευσηαπό geia xara » Τετ Νοέμ 17, 2010 2:19 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ.
ΕΙΜΑΙ 4Η ΣΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΤΑ. ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ. ΑΝΗΚΩ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ 2010 ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ: ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΔΙΚΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΜΟΡΙΑ. Ο ΑΣΕΠ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΣΕ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΕ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ. ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΣΤΑΣΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΕΝΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ Η ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΝ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΥΣ. ΑΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΝΟΜΙΚΑ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΚΔΙΚΑΣΤΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

lawyer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 8:40 am

Re: Αίτηση θεραπείας

Δημοσίευσηαπό lawyer » Πέμ Νοέμ 18, 2010 9:47 am

geia xara έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ.
ΕΙΜΑΙ 4Η ΣΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΤΑ. ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ. ΑΝΗΚΩ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ 2010 ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ: ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΔΙΚΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΜΟΡΙΑ. Ο ΑΣΕΠ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΣΕ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΕ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ. ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΣΤΑΣΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΕΝΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ Η ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΝ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΥΣ. ΑΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΝΟΜΙΚΑ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΚΔΙΚΑΣΤΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ


1) Μην απορείς για τις αντιφατικές αποφάσεις του ΑΣΕΠ για τα μόριά σου. Συμβαίνει πολύ συχνά και όχι μόνο για μόρια από εμπειρία. Δείγμα και αυτό του τρόπου λειτουργίας του ΑΣΕΠ.
2) Αν εννοείς ότι ο επόμενος θα κάνει αίτηση θεραπείας για τα δικά σου μόρια, η αίτησή του θα έχει νόημα μόνο αν είσαι διοριστέα. Μπορεί πάντως να την κάνει οποτεδήποτε. Το πιθανότερο είναι πάντως ότι θα απορριφθεί ως απαράδεκτη. Το ΑΣΕΠ έχει ως πάγια τακτική να απορρίπτει ως απαράδεκτες τις αιτήσεις θεραπείας όσων είχαν κάνει νωρίτερα και ένσταση, με το σκεπτικό ότι όσα επικαλούνται στην αίτηση θεραπείας θα μπορούσαν να τα είχαν επικαλεστεί από την αρχή με την ένσταση. Εννοείται ότι αυτό είναι λάθος, γιατί πολλές φορές με τις ενστάσεις και τον αυτεπάγγελτο έλεγχο ανακύπτουν καινούρια ζητήματα, τα οποία δεν υπήρχαν όταν έγινε η ένσταση. Π.χ. κάνει κάποιος ένσταση για τα μόρια της εμπειρίας του από την Α απασχόληση, η ένσταση γίνεται δεκτή, αλλά κατά τον έλεγχο των μορίων του αφαιρούνται μόρια από την εμπειρία στην απασχόληση Β.
3) Δεν θα σε ειδοποιήσουν αν κάνει κάποιος αίτηση θεραπείας. Θα το μάθεις εκ των υστέρων όταν σου στείλουν την απόφαση, σε περίπτωση που χάνεις τη θέση.

Giuseppe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:28 pm

Re: Αίτηση θεραπείας

Δημοσίευσηαπό Giuseppe » Πέμ Νοέμ 18, 2010 10:22 am

lawyer έγραψε:
geia xara έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ.
ΕΙΜΑΙ 4Η ΣΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΤΑ. ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ. ΑΝΗΚΩ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ 2010 ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ: ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΔΙΚΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΜΟΡΙΑ. Ο ΑΣΕΠ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΣΕ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΕ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ. ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΣΤΑΣΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΕΝΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ Η ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΝ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΥΣ. ΑΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΝΟΜΙΚΑ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΚΔΙΚΑΣΤΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ


1) Μην απορείς για τις αντιφατικές αποφάσεις του ΑΣΕΠ για τα μόριά σου. Συμβαίνει πολύ συχνά και όχι μόνο για μόρια από εμπειρία. Δείγμα και αυτό του τρόπου λειτουργίας του ΑΣΕΠ.
2) Αν εννοείς ότι ο επόμενος θα κάνει αίτηση θεραπείας για τα δικά σου μόρια, η αίτησή του θα έχει νόημα μόνο αν είσαι διοριστέα. Μπορεί πάντως να την κάνει οποτεδήποτε. Το πιθανότερο είναι πάντως ότι θα απορριφθεί ως απαράδεκτη. Το ΑΣΕΠ έχει ως πάγια τακτική να απορρίπτει ως απαράδεκτες τις αιτήσεις θεραπείας όσων είχαν κάνει νωρίτερα και ένσταση, με το σκεπτικό ότι όσα επικαλούνται στην αίτηση θεραπείας θα μπορούσαν να τα είχαν επικαλεστεί από την αρχή με την ένσταση. Εννοείται ότι αυτό είναι λάθος, γιατί πολλές φορές με τις ενστάσεις και τον αυτεπάγγελτο έλεγχο ανακύπτουν καινούρια ζητήματα, τα οποία δεν υπήρχαν όταν έγινε η ένσταση. Π.χ. κάνει κάποιος ένσταση για τα μόρια της εμπειρίας του από την Α απασχόληση, η ένσταση γίνεται δεκτή, αλλά κατά τον έλεγχο των μορίων του αφαιρούνται μόρια από την εμπειρία στην απασχόληση Β.
3) Δεν θα σε ειδοποιήσουν αν κάνει κάποιος αίτηση θεραπείας. Θα το μάθεις εκ των υστέρων όταν σου στείλουν την απόφαση, σε περίπτωση που χάνεις τη θέση.




Καλημέρα!

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι;

Είναι κάποιος διοριστέος στα προσωρινά. Κάνει κάποιος άλλος ένσταση (σχετικά με την εμπειρία), δικαιώνεται και του παίρνει τη θέση. Μετά ο προσωρινά διοριστέος κάνει αίτηση θεραπείας με σκοπό βέβαια να ξαναπάρει τη θέση. Τι πιθανότητες έχει να κερδίσει την αίτηση θεραπείας;

Τη γνώμη σας παρακαλώ!

Σας ευχαριστώ!

Giuseppe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό Giuseppe » Πέμ Νοέμ 18, 2010 2:22 pm

lawyer ?

Άποψη; :?: :( :shock: :roll:

lawyer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 8:40 am

Δημοσίευσηαπό lawyer » Πέμ Νοέμ 18, 2010 2:45 pm

Δεν μπορείς να απαντήσεις γενικά σε μια τέτοια ερώτηση. Εξαρτάται από την περίπτωση. Γενικά πάντως δεν είναι και πολύ συνηθισμένο να αλλάξει το ΑΣΕΠ την απόφασή του, όχι όμως και ότι αποκλείεται. Μου έχει τύχει περίπτωση στην οποία το ΑΣΕΠ, ενώ αρχικά είχε κάνει δεκτή την ένσταση του επιλαχόντος, μετά όταν κάναμε αίτηση θεραπείας άλλαξε την απόφασή του και επανήλθε στην αρχική του απόφαση. Το να γίνει δεκτή αίτηση θεραπείας είναι πάντως η εξαίρεση στον κανόνα, γιατί το ΑΣΕΠ δεν παραδέχεται εύκολα ότι έκανε λάθος, ακόμη και αν το γνωρίζει. Μια φορά ο αρμόδιος μου το είπε και ευθέως: ''Ναι, έχετε δίκαιο, αν προσφύγετε στα δικαστήρια θα δικαιωθείτε οπωσδήποτε, αλλά από μας θα πάρετε αρνητική απάντηση''!! Εξαιτίας αυτής της λογικής Πόντιου Πιλάτου έχουν γεμίσει τα δικαστήρια με προσφυγές κατά του ΑΣΕΠ, οι οποίες γίνονται δεκτές σε συντριπτικό ποσοστό...

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Re: Αίτηση θεραπείας

Δημοσίευσηαπό geia xara » Πέμ Νοέμ 18, 2010 2:59 pm

lawyer έγραψε:
geia xara έγραψε:


1) Μην απορείς για τις αντιφατικές αποφάσεις του ΑΣΕΠ για τα μόριά σου. Συμβαίνει πολύ συχνά και όχι μόνο για μόρια από εμπειρία. Δείγμα και αυτό του τρόπου λειτουργίας του ΑΣΕΠ.
2) Αν εννοείς ότι ο επόμενος θα κάνει αίτηση θεραπείας για τα δικά σου μόρια, η αίτησή του θα έχει νόημα μόνο αν είσαι διοριστέα. Μπορεί πάντως να την κάνει οποτεδήποτε. Το πιθανότερο είναι πάντως ότι θα απορριφθεί ως απαράδεκτη. Το ΑΣΕΠ έχει ως πάγια τακτική να απορρίπτει ως απαράδεκτες τις αιτήσεις θεραπείας όσων είχαν κάνει νωρίτερα και ένσταση, με το σκεπτικό ότι όσα επικαλούνται στην αίτηση θεραπείας θα μπορούσαν να τα είχαν επικαλεστεί από την αρχή με την ένσταση. Εννοείται ότι αυτό είναι λάθος, γιατί πολλές φορές με τις ενστάσεις και τον αυτεπάγγελτο έλεγχο ανακύπτουν καινούρια ζητήματα, τα οποία δεν υπήρχαν όταν έγινε η ένσταση. Π.χ. κάνει κάποιος ένσταση για τα μόρια της εμπειρίας του από την Α απασχόληση, η ένσταση γίνεται δεκτή, αλλά κατά τον έλεγχο των μορίων του αφαιρούνται μόρια από την εμπειρία στην απασχόληση Β.
3) Δεν θα σε ειδοποιήσουν αν κάνει κάποιος αίτηση θεραπείας. Θα το μάθεις εκ των υστέρων όταν σου στείλουν την απόφαση, σε περίπτωση που χάνεις τη θέση.


Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ήσουν απόλυτα σαφής. Αναμονή και υπομονή λοιπόν!

Giuseppe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό Giuseppe » Πέμ Νοέμ 18, 2010 3:11 pm

lawyer έγραψε:Δεν μπορείς να απαντήσεις γενικά σε μια τέτοια ερώτηση. Εξαρτάται από την περίπτωση. Γενικά πάντως δεν είναι και πολύ συνηθισμένο να αλλάξει το ΑΣΕΠ την απόφασή του, όχι όμως και ότι αποκλείεται. Μου έχει τύχει περίπτωση στην οποία το ΑΣΕΠ, ενώ αρχικά είχε κάνει δεκτή την ένσταση του επιλαχόντος, μετά όταν κάναμε αίτηση θεραπείας άλλαξε την απόφασή του και επανήλθε στην αρχική του απόφαση. Το να γίνει δεκτή αίτηση θεραπείας είναι πάντως η εξαίρεση στον κανόνα, γιατί το ΑΣΕΠ δεν παραδέχεται εύκολα ότι έκανε λάθος, ακόμη και αν το γνωρίζει. Μια φορά ο αρμόδιος μου το είπε και ευθέως: ''Ναι, έχετε δίκαιο, αν προσφύγετε στα δικαστήρια θα δικαιωθείτε οπωσδήποτε, αλλά από μας θα πάρετε αρνητική απάντηση''!! Εξαιτίας αυτής της λογικής Πόντιου Πιλάτου έχουν γεμίσει τα δικαστήρια με προσφυγές κατά του ΑΣΕΠ, οι οποίες γίνονται δεκτές σε συντριπτικό ποσοστό...



Ευχαριστώ.
Κι εγώ έτσι κάπως το έχω στο μυαλό μου, με το σκεπτικό ότι -όπως λες- και να έχουν κάνει λάθος λίγο δύσκολα θα το παραδεχτούνε και θα κάνουν δεκτή αίτηση θεραπείας, από την άποψη ότι "ακυρώνουν" τον εαυτό τους, την ισχύ τους, τον έλεγχο που κάνουν και στο τέλος θα καταλήξουμε κάθε υποψήφιος να κάνει αίτηση θεραπείας για να δικαωθεί και στην ουσία να ακυρώσει τα οριστικά.
Από την άλλη βέβαια δεν είναι απίθανο να δικαιωθείς με αίτηση θεραπείας. Προσωπικά μου έχουν απορρίψει αίτηση θεραπείας ως απαράδεκτη, επειδή προηγουμένως δεν είχα υποβάλλει ένσταση.

Αλήθεια, πρέπει να έχεις υποβάλει ένσταση για να υποβάλεις μετά αίτηση θεραπείας ή μπορείς να πας απευθείας στην αίτηση θεραπείας;

Giuseppe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό Giuseppe » Πέμ Νοέμ 18, 2010 6:28 pm

Giuseppe έγραψε:
lawyer έγραψε:Δεν μπορείς να απαντήσεις γενικά σε μια τέτοια ερώτηση. Εξαρτάται από την περίπτωση. Γενικά πάντως δεν είναι και πολύ συνηθισμένο να αλλάξει το ΑΣΕΠ την απόφασή του, όχι όμως και ότι αποκλείεται. Μου έχει τύχει περίπτωση στην οποία το ΑΣΕΠ, ενώ αρχικά είχε κάνει δεκτή την ένσταση του επιλαχόντος, μετά όταν κάναμε αίτηση θεραπείας άλλαξε την απόφασή του και επανήλθε στην αρχική του απόφαση. Το να γίνει δεκτή αίτηση θεραπείας είναι πάντως η εξαίρεση στον κανόνα, γιατί το ΑΣΕΠ δεν παραδέχεται εύκολα ότι έκανε λάθος, ακόμη και αν το γνωρίζει. Μια φορά ο αρμόδιος μου το είπε και ευθέως: ''Ναι, έχετε δίκαιο, αν προσφύγετε στα δικαστήρια θα δικαιωθείτε οπωσδήποτε, αλλά από μας θα πάρετε αρνητική απάντηση''!! Εξαιτίας αυτής της λογικής Πόντιου Πιλάτου έχουν γεμίσει τα δικαστήρια με προσφυγές κατά του ΑΣΕΠ, οι οποίες γίνονται δεκτές σε συντριπτικό ποσοστό...



Ευχαριστώ.
Κι εγώ έτσι κάπως το έχω στο μυαλό μου, με το σκεπτικό ότι -όπως λες- και να έχουν κάνει λάθος λίγο δύσκολα θα το παραδεχτούνε και θα κάνουν δεκτή αίτηση θεραπείας, από την άποψη ότι "ακυρώνουν" τον εαυτό τους, την ισχύ τους, τον έλεγχο που κάνουν και στο τέλος θα καταλήξουμε κάθε υποψήφιος να κάνει αίτηση θεραπείας για να δικαωθεί και στην ουσία να ακυρώσει τα οριστικά.
Από την άλλη βέβαια δεν είναι απίθανο να δικαιωθείς με αίτηση θεραπείας. Προσωπικά μου έχουν απορρίψει αίτηση θεραπείας ως απαράδεκτη, επειδή προηγουμένως δεν είχα υποβάλλει ένσταση.

Αλήθεια, πρέπει να έχεις υποβάλει ένσταση για να υποβάλεις μετά αίτηση θεραπείας ή μπορείς να πας απευθείας στην αίτηση θεραπείας;
:?: :roll:

Giuseppe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό Giuseppe » Πέμ Νοέμ 18, 2010 6:34 pm

Where r u lawyer ?

charas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 1:40 pm

Δημοσίευσηαπό charas » Παρ Νοέμ 19, 2010 10:12 am

Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, τί ακριβώς παίζει με την αίτηση θεραπείας? Τί είναι και πότε μπορεί να την υποβάλει κάποιος? Ξέρω μέχρι το κομμάτι του αδικήσε-κάνεις ένσταση. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες επιλογές πριν πας δικαστικά σε περίπτωση που η ένσταση δεν φέρει αποτελέσματα?

Giuseppe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό Giuseppe » Παρ Νοέμ 19, 2010 11:17 am

charas έγραψε:Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, τί ακριβώς παίζει με την αίτηση θεραπείας? Τί είναι και πότε μπορεί να την υποβάλει κάποιος? Ξέρω μέχρι το κομμάτι του αδικήσε-κάνεις ένσταση. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες επιλογές πριν πας δικαστικά σε περίπτωση που η ένσταση δεν φέρει αποτελέσματα?



Ξέρω ότι η αίτηση θεραπείας υποβάλλεται επί των οριστικών, δεν έχει προθεσμία, ούτε παράβολο. Αυτό που δε γνωρίζω και ρωτάω κι εγώ πιο πάνω, είναι το εξής: "απαιτείται" να έχεις υποβάλλει ένσταση πρώτα για να υποβάλλεις αίτηση θεραπείας μετά;

NgeO
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2010 11:00 am

Δημοσίευσηαπό NgeO » Παρ Νοέμ 19, 2010 11:26 am

Giuseppe έγραψε:
charas έγραψε:Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, τί ακριβώς παίζει με την αίτηση θεραπείας? Τί είναι και πότε μπορεί να την υποβάλει κάποιος? Ξέρω μέχρι το κομμάτι του αδικήσε-κάνεις ένσταση. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες επιλογές πριν πας δικαστικά σε περίπτωση που η ένσταση δεν φέρει αποτελέσματα?



Ξέρω ότι η αίτηση θεραπείας υποβάλλεται επί των οριστικών, δεν έχει προθεσμία, ούτε παράβολο. Αυτό που δε γνωρίζω και ρωτάω κι εγώ πιο πάνω, είναι το εξής: "απαιτείται" να έχεις υποβάλλει ένσταση πρώτα για να υποβάλλεις αίτηση θεραπείας μετά;


Όχι Giuseppe. Δεν είναι ανάγκη να έχεις κάνει πρώτα ένσταση. Γίνεται και κατευθίαν αίτηση θεραπείας. Βεβαιωμένα.

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2008 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό mariantin » Παρ Νοέμ 19, 2010 12:28 pm

Η αίτηση θεραπείας είναι μια πολύ χρονοβόρα και ακριβή διαδικασία.
Δεν θα συμφωνήσω με το μέλος που έγραψε ότι τα δικαστήρια συνέχεια δικαιώνουν αιτήσεις θεραπείας. Αν παρακολουθήτε συστηματικά τα ΦΕΚ θα δείτε ότι πάρα πολύ λίγες είναι οι υποθέσεις που δικαιώνονται. Επίσης το γράφει και ο ΑΣΕΠ στις ετήσιες εκθέσεις.
Γνωστός μου που δικαιώθηκε στην ένσταση και πήρε τελικά την θέση τραβιέται ακόμα στα δικαστήρια μετά από 5 χρόνια. Του έχει κάνει αίτηση θεραπεία αυτός που στα προσωρινά ήταν πρώτος αλλά μετά έχασε την θέση.
Μάλιστα ενώ μιλάμε για θέση στην επαρχία το 3ο δικαστήριο θα γίνει στην Αθήνα στο Διοικητικό Εφετείο Αθηνών. Ακόμα και αν χάσει κάποιος στο 1ο δικαστήριο ακολουθούν άπειρες ενστάσεις με αποτέλεσμα να σπαταλούντε πολλά χρόνια.

lawyer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 8:40 am

Δημοσίευσηαπό lawyer » Παρ Νοέμ 19, 2010 12:35 pm

Η ένσταση υποβάλλεται κατά των προσωρινών πινάκων, ενώ η αίτηση θεραπείας κατά των οριστικών πινάκων. Για να κάνεις αίτηση θεραπείας δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάνει προηγουμένως ένσταση. Π.χ. κάποιος υποψήφιος βάσει των προσωρινών είναι διοριστέος, ένας άλλος υποψήφιος κάνει ένσταση, παίρνει επιπλέον μόρια και διορίζεται αυτός. Ο υποψήφιος που ήταν αρχικά διοριστέος και τελικά έμεινε εκτός ή διορίστηκε σε άλλη θέση, έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση θεραπείας, παρότι δεν είχε κάνει ένσταση.
Προσοχή όμως: Αν είχες λόγο ένστασης κατά των προσωρινών και δεν την έκανες και μετά κάνεις αίτηση θεραπείας, το ΑΣΕΠ θα απορρίψει ως απαράδεκτη την αίτηση θεραπείας, με το σκεπτικό ότι θα έπρεπε να είχες κάνει ένσταση. Το άσχημο είναι ότι απορρίπτει ως απαράδεκτη και την αίτηση θεραπείας που έγινε για θέμα που ανεκυψε για πρώτη φορά με τις ενστάσεις και τον αυτεπάγγελτο έλεγχο. Π.χ. κάνει κάποιος ένσταση γιατί δεν του αναγνωρίστηκε η εμπειρία Α. Η ένσταση γίνεται δεκτή, αλλά κατά τον έλεγχο των δικαιολογητικών του δεν του αναγνωρίζεται η εμπειρία Β, οπότε του αφιρούνται μόρια και μένει εκτός. Σ' αυτήν την περίπτωση έχει κάθε δικαίωμα να κάνει αίτηση θεραπείας και κακώς το ΑΣΕΠ την απορρίπτει.

Giuseppe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό Giuseppe » Παρ Νοέμ 19, 2010 3:56 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες