Διοριστέοι με τελικά αποτελέσματα ΑΣΕΠ μέσα στο 2010

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό geia xara » Πέμ Ιαν 06, 2011 2:11 am

εννοώ εάν οι θέσεις έχουν καλυφθεί από μετατάξεις ή αν δε σημειώθηκε ικανοποιητικός αριθμός αποχωρήσεων κατά το 2010 ανά φορεα

Ogigis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 10:45 am

Δημοσίευσηαπό Ogigis » Πέμ Ιαν 06, 2011 12:22 pm

Αυτοί με οριστικά μέσα στο 2010 διοριζονται από το 2011 μέχρι το 2013 και οχι 1-5....βέβαια δεν ξέρουμε ποιο συμφέρει πιο πολύ τελικά...πάντως αν προσλάβουνε άτομα με φετινές προκηρυξεις καλό θα είναι να κινηθούμε δικαστικά για προσωρινά μέτρα γιατί αν είναι να διοριστουμε μετά από 3 χρόνια...αστα...πάντως θα "φάνε¨ πολλές αγωγές....ήδη ξεκινησαν με το θέμα αγροτικής-ικα....αυτοί που διορίζονται στο ικα από το διαγωνισμό του παγώνουν για να διοριστούνε αυτοί της αγροτικής...καραμπινάτη παρανομία...αυτό εχω μόνο να πω...

orestis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 18, 2010 4:17 pm

Δημοσίευσηαπό orestis » Πέμ Ιαν 06, 2011 12:41 pm

Καλημέρα και χρόνια πολλά Σύμφωνα με την εγκύκλιο 2010

«Επείγοντα μέτρα εφαρμογής του προγράμματος στήριξης της
ελληνικής οικονομίας», για τις προσλήψεις τακτικού προσωπικού που
θα διενεργηθούν στους κρατικούς φορείς του δημόσιου τομέα των
περιπτώσεων α΄ και β΄ της παρ. 6 του άρθρου 1 του Ν. 1256/1982
(δημόσιες υπηρεσίες, νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου και ΟΤΑ α΄
και β΄ βαθμού), όσον αφορά στην εφαρμογή του λόγου ένα προς
πέντε, συνυπολογίζονται στις προσλήψεις οι τυχόν μεταφορές και
εντάξεις προσωπικού ιδιωτικού δικαίου από τους φορείς των περιπτώσεων
στ΄ έως και θ΄ της παρ. 1 του άρθρου 14 του ν. 2190/94 με εξαίρεση τις
μεταφορές προσωπικού που προβλέπονται στις διατάξεις του Ν.3852/2010
(ΦΕΚ 87 Α΄).
ΑΔΑ: 4Α9ΛΚ-Φ


Α. Προγραμματισμός Μόνιμου Προσωπικού και Προσωπικού με
σχέση εργασίας αορίστου χρόνου.
Ειδικότερα με την παρ. 4 του άρθρου 3 του ν. 3899/2010 που
αντικατέστησε την παρ. 2 του άρθρου 11 του ν. 3833/10 προβλέπεται ότι για
τον υπολογισμό του λόγου ένα προς πέντε (1/5), συνυπολογίζεται στις
προσλήψεις που θα διενεργηθούν στους κρατικούς φορείς του δημοσίου
τομέα των περιπτώσεων α και β της παρ. 6 του άρθρου 1 του ν. 1256/1982
και ο αριθμός του προσωπικού ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου που
μεταφέρθηκε από τους φορείς των περιπτώσεων στ έως και θ της παρ. 1
του άρθρου 14 του Ν. 2190/94, με εξαίρεση τη μεταφορά προσωπικού που
προβλέπεται στις διατάξεις του ν. 3852/2010.
Τα ανωτέρω αιτήματα πρέπει να έχουν περιέλθει στην υπηρεσία
μας, όσο και στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους (_/νση 20η
Προϋπολογισμού ), προκειμένου να χορηγηθεί η βεβαίωση ύπαρξης
των απαιτούμενων πιστώσεων, έως την 14η Ιανουαρίου 2011 .
ΑΔΑ: 4Α9ΛΚ-Φ
Επίσης τα αιτήματα θα πρέπει να συνοδεύονται με στοιχεία από τα
οποία να προκύπτει ο ακριβής αριθμός των αποχωρήσεων
προσωπικού κατά το έτος 2010 καθώς και με τα στοιχεία που
περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α της παρούσας.
Επιπλέον παρακαλούμε όπως μας αποστείλετε στοιχεία, που θα
συμπληρωθούν στους συνημμένους πίνακες Α1, Α2, για εκκρεμότητες
διορισμών/προσλήψεων τακτικού προσωπικού, ανά κατηγορία και κλάδο ή
ειδικότητα, από πίνακες οριστικών αποτελεσμάτων που έχουν εκδοθεί από
το ΑΣΕΠ μέχρι 31-12-10.
Επίσης κατά τον εν λόγω προγραμματισμό να ληφθεί υπόψη ο αριθμός
του προσωπικού που μεταφέρθηκε από φορείς του ευρύτερου δημόσιου
τομέα, όπως Ολυμπιακή κλπ.


Όποτε η άποψη μου είναι ότι τα πράγματα βαίνουν καλός υπάρχει ένα προγραμματισμός και τα πράγματα κινούνται ας μην είμαστε απαισιόδοξη και να βλέπουμε τα πράγματα και από της 2 μεριές

Αφού ζητάνε προγραμματισμό και στοιχειά από της υπηρεσίες για ελλείψεις προσωπικού
:D

orestis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 18, 2010 4:17 pm

Δημοσίευσηαπό orestis » Πέμ Ιαν 06, 2011 12:49 pm

geia xara έγραψε:Γνωρίζει κανείς εάν οι πίνακες με τα αιτήματα των φορέων προς το υπουργείο εσωτερικών σχετικά με τις προσλήψεις για το 2011 θα ανακοινωθούν κάπου;
Για να δούμε τουλάχιστον αν όσοι είμαστε με οριστικά το 2010 έχουμε συμπεριληφθεί στον ετήσιο προγραμματισμό του φορέα που έχουμε περάσει και εάν εμπίπτουμε στον περιορισμό του 1/5.



Η εγκύκλιο λέει

Τα ανωτέρω αιτήματα πρέπει να έχουν περιέλθει στην υπηρεσία
μας, όσο και στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους (_/νση 20η
Προϋπολογισμού ), προκειμένου να χορηγηθεί η βεβαίωση ύπαρξης
των απαιτούμενων πιστώσεων, έως την 14η Ιανουαρίου 2011 .
ΑΔΑ: 4Α9ΛΚ-Φ
Επίσης τα αιτήματα θα πρέπει να συνοδεύονται με στοιχεία από τα
οποία να προκύπτει ο ακριβής αριθμός των αποχωρήσεων
προσωπικού κατά το έτος 2010 καθώς και με τα στοιχεία που
περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α της παρούσας.

Που σημαίνει κατ εμέ
Ότι αφού παραλάβουν τα στοιχειά η διορισμοί θα ξεκινήσουν με σειρά προτεραιότητας

1.υγεια και παιδία ανεξαρτήτους διαγωνισμού
2 . διαγωνισμοί με χρονολογική σειρά

orestis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 18, 2010 4:17 pm

Δημοσίευσηαπό orestis » Πέμ Ιαν 06, 2011 12:53 pm

geia xara έγραψε:Γνωρίζει κανείς εάν οι πίνακες με τα αιτήματα των φορέων προς το υπουργείο εσωτερικών σχετικά με τις προσλήψεις για το 2011 θα ανακοινωθούν κάπου;
Για να δούμε τουλάχιστον αν όσοι είμαστε με οριστικά το 2010 έχουμε συμπεριληφθεί στον ετήσιο προγραμματισμό του φορέα που έχουμε περάσει και εάν εμπίπτουμε στον περιορισμό του 1/5.



Η εγκύκλιο λέει

Τα ανωτέρω αιτήματα πρέπει να έχουν περιέλθει στην υπηρεσία
μας, όσο και στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους (_/νση 20η
Προϋπολογισμού ), προκειμένου να χορηγηθεί η βεβαίωση ύπαρξης
των απαιτούμενων πιστώσεων, έως την 14η Ιανουαρίου 2011 .
ΑΔΑ: 4Α9ΛΚ-Φ
Επίσης τα αιτήματα θα πρέπει να συνοδεύονται με στοιχεία από τα
οποία να προκύπτει ο ακριβής αριθμός των αποχωρήσεων
προσωπικού κατά το έτος 2010 καθώς και με τα στοιχεία που
περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α της παρούσας.

Που σημαίνει κατ εμέ
Ότι αφού παραλάβουν τα στοιχειά η διορισμοί θα ξεκινήσουν με σειρά προτεραιότητας

1.υγεια και παιδία ανεξαρτήτους διαγωνισμού
2 . διαγωνισμοί με χρονολογική σειρά


Και εννοείτε βέβαια ότι εμπίπτουμε στο 1/5

marionik
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2008 2:22 pm

Δημοσίευσηαπό marionik » Πέμ Ιαν 06, 2011 1:35 pm

ο καθε επιτυχωντας καλο ειναι να ζητησει γραπτα απο την υπηρεσια που διοριζεται να τον συμπεριλαβει εως και τις 14-01-2011 στο εγγραφο -απαντηση προς το ΥΠΕΣ γι ατον προγραμματισμο των προσληψεων..γιατι αν δεν συμπληρωσουν σωστα οι φορεις το χαρτι αυτο αντε μετα να βρεις το δικιο σου..ιδιαιτερα για τους επιτυχωντες των μικρων δημων που τωρα με τον καλλικρατη εχουν συγχωνευθει..

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό geia xara » Πέμ Ιαν 06, 2011 2:05 pm

marionik έγραψε:ο καθε επιτυχωντας καλο ειναι να ζητησει γραπτα απο την υπηρεσια που διοριζεται να τον συμπεριλαβει εως και τις 14-01-2011 στο εγγραφο -απαντηση προς το ΥΠΕΣ γι ατον προγραμματισμο των προσληψεων..γιατι αν δεν συμπληρωσουν σωστα οι φορεις το χαρτι αυτο αντε μετα να βρεις το δικιο σου..ιδιαιτερα για τους επιτυχωντες των μικρων δημων που τωρα με τον καλλικρατη εχουν συγχωνευθει..


Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Και εγώ αυτό θα έκανα. Η δική μου περίπτωση όμως είναι λίγο περίεργη. Είμαι 4η σε διαγωνισμό για μόνιμο προσωπικό σε δήμο όπου παίρνουν ένα άτομο. ¨Ομως έχω μιλήσει με τους τρεις πρώτους και με έχουν διαβεβαιώσει ότι δε θα αποδεχτούν τη θέση γιατί ήδη έχουν διοριστεί αλλού, οπότε το πιο πιθανό είναι να διοριστώ. Παρόλα αυτά όμως μιας και στα οριστικά δεν είμαι εγώ η διοριστέα δε μπορώ να κάνω κάτι ώστε να κινήσω τη διαδικασία. Εντωμεταξύ σκέφτηκα να έλεγα στην πρώτη να το κάνει όμως δε μπορώ να την ενοχλήσω πάλι και ειδικά να της ζητήσω κάτι τέτοιο. Από το Δήμο πάλι δε μου δίνουν και πολύ σημασία γιατί δεν φαίνεται να είμαι εγώ η διοριστέα.Ουφ. Έχει κανείς να μου πει καμμιά ιδέα;

ecopower
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 8:49 am

Δημοσίευσηαπό ecopower » Πέμ Ιαν 06, 2011 5:51 pm

geia xara έγραψε:
marionik έγραψε:ο καθε επιτυχωντας καλο ειναι να ζητησει γραπτα απο την υπηρεσια που διοριζεται να τον συμπεριλαβει εως και τις 14-01-2011 στο εγγραφο -απαντηση προς το ΥΠΕΣ γι ατον προγραμματισμο των προσληψεων..γιατι αν δεν συμπληρωσουν σωστα οι φορεις το χαρτι αυτο αντε μετα να βρεις το δικιο σου..ιδιαιτερα για τους επιτυχωντες των μικρων δημων που τωρα με τον καλλικρατη εχουν συγχωνευθει..


Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Και εγώ αυτό θα έκανα. Η δική μου περίπτωση όμως είναι λίγο περίεργη. Είμαι 4η σε διαγωνισμό για μόνιμο προσωπικό σε δήμο όπου παίρνουν ένα άτομο. ¨Ομως έχω μιλήσει με τους τρεις πρώτους και με έχουν διαβεβαιώσει ότι δε θα αποδεχτούν τη θέση γιατί ήδη έχουν διοριστεί αλλού, οπότε το πιο πιθανό είναι να διοριστώ. Παρόλα αυτά όμως μιας και στα οριστικά δεν είμαι εγώ η διοριστέα δε μπορώ να κάνω κάτι ώστε να κινήσω τη διαδικασία. Εντωμεταξύ σκέφτηκα να έλεγα στην πρώτη να το κάνει όμως δε μπορώ να την ενοχλήσω πάλι και ειδικά να της ζητήσω κάτι τέτοιο. Από το Δήμο πάλι δε μου δίνουν και πολύ σημασία γιατί δεν φαίνεται να είμαι εγώ η διοριστέα.Ουφ. Έχει κανείς να μου πει καμμιά ιδέα;


Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να βεβαιωθείς οτι ο δήμος θα συμπεριλάβει τη θέση που θέλεις στη δήλωση του προς το υπουργείο. Δέν θα αναφέρει και το ονοματεπώνυμο του επιτιχόντα, κοίταξε το παράρτημα στο τέλος της εγκυκλίου

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό geia xara » Πέμ Ιαν 06, 2011 6:58 pm

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να βεβαιωθείς οτι ο δήμος θα συμπεριλάβει τη θέση που θέλεις στη δήλωση του προς το υπουργείο. Δέν θα αναφέρει και το ονοματεπώνυμο του επιτιχόντα, κοίταξε το παράρτημα στο τέλος της εγκυκλίου[/quote]

Ναι ακριβώς και εγώ αυτό ρωτάω. Πως θα μάθω εάν ο δήμος θα συμπεριλάβει τη θέση στη δήλωση του προς το υπουργείο. Αυτή ήταν η αρχική μου ερώτηση. Τηλεφωνικά δε νομίζω να μου πουν μιας και δεν είμαι διοριστέα.

marionik
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2008 2:22 pm

Δημοσίευσηαπό marionik » Πέμ Ιαν 06, 2011 7:39 pm

εγω σου προτεινω να κανεις αιτηση και να ζητας στην λιστα που θα στειλουν στις εκρεμμοτητες να συμπεριλαβουν και τον διοριστεο απο την προκηρυξη ταδε με οριστικα αποτελεσματα στις ταδε του μηνα του 2010 και παρακαλω πολυ ναμ εενημερωσετε για τιε ενεργειες σας..δεν εχει σηημασια αν εισαι εσυ η διοριστεα ή οχι..εχει καθε νομιμο δικαιωμα και εννομο συμφερον να το ζητας γιατι εχεις παρειο μερος στο διαγωνισμο..

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό geia xara » Πέμ Ιαν 06, 2011 8:14 pm

marionik έγραψε:εγω σου προτεινω να κανεις αιτηση και να ζητας στην λιστα που θα στειλουν στις εκρεμμοτητες να συμπεριλαβουν και τον διοριστεο απο την προκηρυξη ταδε με οριστικα αποτελεσματα στις ταδε του μηνα του 2010 και παρακαλω πολυ ναμ εενημερωσετε για τιε ενεργειες σας..δεν εχει σηημασια αν εισαι εσυ η διοριστεα ή οχι..εχει καθε νομιμο δικαιωμα και εννομο συμφερον να το ζητας γιατι εχεις παρειο μερος στο διαγωνισμο..


Λες ε; Καλή ιδέα. Και να απευθύνω την αίτηση στο γραφείο προσωπικού σωστά;

marionik
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2008 2:22 pm

Δημοσίευσηαπό marionik » Παρ Ιαν 07, 2011 1:14 pm

στο γραφειο δημαρχου..εγω εκει θα στειλω για να ειναι ενημερος ο ιδιος ο δημαρχος..

eleni_her
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2006 8:39 am

Δημοσίευσηαπό eleni_her » Σάβ Ιαν 08, 2011 11:35 am

marionik έγραψε:στο γραφειο δημαρχου..εγω εκει θα στειλω για να ειναι ενημερος ο ιδιος ο δημαρχος..


καλη η ιδεα σου αν γινει εφικτη..εγω να ρωτησω κατι αλλο..ωραια μας συμπεριλαμβανουν στη λιστα για τισ εκκρεμεις προσληψεις..

το αλλο που λενε οτι ο καθε δημαρχος θα συμπεριλαβει κ λιστα με τις αναγκες των ειδικοτητων που εχει ο καθε δημος..(ετσι ωστε καποιοι θα διοριστουν πιο γρηγορα)..με λιγα λογια εξαρτωμαστε απο τις επιλογες του εκαστοτε δημαρχου???

lionis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2010 10:17 am

Δημοσίευσηαπό lionis » Σάβ Ιαν 08, 2011 12:43 pm

πάνω στο προαναφερόμενο θέμα, οι αναπληρώσεις των διοριστέων θα γίνουν τελικά? Έχει συζητηθεί και σε άλλο φόρουμ, δεδομένου ότι πολλοί διοριστέοι είναι είναι σε πολλές θέσεις και είναι κρίμα νε μην καλυφθούν από αναπληρώσεις...

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό geia xara » Σάβ Ιαν 08, 2011 2:11 pm

eleni_her έγραψε:
marionik έγραψε:στο γραφειο δημαρχου..εγω εκει θα στειλω για να ειναι ενημερος ο ιδιος ο δημαρχος..


καλη η ιδεα σου αν γινει εφικτη..εγω να ρωτησω κατι αλλο..ωραια μας συμπεριλαμβανουν στη λιστα για τισ εκκρεμεις προσληψεις..

το αλλο που λενε οτι ο καθε δημαρχος θα συμπεριλαβει κ λιστα με τις αναγκες των ειδικοτητων που εχει ο καθε δημος..(ετσι ωστε καποιοι θα διοριστουν πιο γρηγορα)..με λιγα λογια εξαρτωμαστε απο τις επιλογες του εκαστοτε δημαρχου???


Εμένα πάντως η υπεύθυνη προσωπικού στο Δήμο που με ενδιαφέρει μου είπε στο τηλέφωνο ότι δε θα διοριστούν όλες οι ειδικότητες από τη συγκεκριμένη προκήρυξη μαζί, αλλά σταδιακά. Οπότε προφανώς ευσταθεί αυτό που λες.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες