Δεύτερο πτυχίο και μόρια ΑΣΕΠ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
chupakambra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 13, 2009 11:19 am

Δεύτερο πτυχίο και μόρια ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό chupakambra » Τρί Δεκ 08, 2009 10:14 am

Καλημερα συμπολεμιστες,θα ήθελα να κανω μια ερώτηση.
Γνωριζεται τι παίζει με το δευτερο πτυχιο πχ 2 πτυχια ΑΕΙ?
Τι μόρια παίρνει πλέον?
Ξέρετε εαν μπορω να χρησιμοποιησω το δευτερο πτυχιο ως βασικό σε καποια προκηρυξη ή πρεπει αναγκαστικά το πρώτο μονο?
Σας ευχαριστώ πολύ

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Δημοσίευσηαπό mylw » Τρί Δεκ 08, 2009 12:11 pm

μπορεις να το κανεις αυτο που λες.αυτο που δεν ξερω ειναι αν με την αλλαγη του νομου που γινεται τωρα συνεχισει να ισχυει

andreas81
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 8:13 pm

Re: Δευτερο πτυχίο

Δημοσίευσηαπό andreas81 » Τρί Δεκ 08, 2009 5:50 pm

chupakambra έγραψε:Καλημερα συμπολεμιστες,θα ήθελα να κανω μια ερώτηση.
Γνωριζεται τι παίζει με το δευτερο πτυχιο πχ 2 πτυχια ΑΕΙ?
Τι μόρια παίρνει πλέον?
Ξέρετε εαν μπορω να χρησιμοποιησω το δευτερο πτυχιο ως βασικό σε καποια προκηρυξη ή πρεπει αναγκαστικά το πρώτο μονο?
Σας ευχαριστώ πολύ

Οι αιτήσεις πάντως γίνονται κάθε νοέμβριο

sanka
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 10:16 am

Δημοσίευσηαπό sanka » Τρί Δεκ 08, 2009 9:10 pm

Το δεύτερο πτυχίο σου δίνει 150 μόρια.

Και φυσικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως κύριο, αν η βαθμολογία πτυχίου σου είναι μεγαλύτερη από του πρώτου.
ΑΛΛΑ η επαγγελματική σου εμπειρία προσμετράται από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου και μετά, άρα χάνεις από εκεί.

Παράδειγμα:
Πήρες πτυχίο το 2000 και σου μετράνε και την εμπειρία από τότε και μετά. Οπότε συμπληρώνεις τα 420 μόρια των 5 χρόνων. Αν πάρεις και δεύτερο πτυχίο το 2008 και το βάλεις ως κύριο πτυχίο, τί εμπειρία να βάλεις ; 1 χρόνο; δεν σε συμφέρει

pax
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2007 9:49 am

Δημοσίευσηαπό pax » Τρί Δεκ 08, 2009 9:53 pm

sanka έγραψε:Το δεύτερο πτυχίο σου δίνει 150 μόρια.

Και φυσικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως κύριο, αν η βαθμολογία πτυχίου σου είναι μεγαλύτερη από του πρώτου.
ΑΛΛΑ η επαγγελματική σου εμπειρία προσμετράται από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου και μετά, άρα χάνεις από εκεί.

Παράδειγμα:
Πήρες πτυχίο το 2000 και σου μετράνε και την εμπειρία από τότε και μετά. Οπότε συμπληρώνεις τα 420 μόρια των 5 χρόνων. Αν πάρεις και δεύτερο πτυχίο το 2008 και το βάλεις ως κύριο πτυχίο, τί εμπειρία να βάλεις ; 1 χρόνο; δεν σε συμφέρει


ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΔΕΚΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΒΑΖΕΙΣ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ ΟΛΗ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΟΥ. ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΣΕΠ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΣΘΗΚΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

sanka
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 10:16 am

Δημοσίευσηαπό sanka » Τετ Δεκ 09, 2009 1:07 am

Δεν ξέρω πόσα άτομα ξέρεις που διορίστηκαν με αυτό τον τρόπο...εγώ ξέρω εμένα που μέχρι να διοριστώ έκανα τα χαρτιά μου σε άπειρες προκηρύξεις...και πάντα μου προσμετρούσαν όση εμπειρία μου άφηνε το δεύτερο πτυχίο, αφού είχα μεγαλύτερο βαθμό από το πρώτο και το έβαζα ως κύριο στην αρχή που δεν ήξερα...μέχρι που έκλεισα 5ετία από την κτήση του δεύτερου πτυχίου και έπαιρνα όλη την εμπειρία κανονικά

Και δεν γράφουμε με κεφαλαία στο internet...το να ''φωνάζουμε'' δεν θα μας κάνει πιο πιστευτούς

cool11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 3:36 pm

Δημοσίευσηαπό cool11 » Τετ Δεκ 09, 2009 11:33 am

sanka έγραψε:Το δεύτερο πτυχίο σου δίνει 150 μόρια.

Και φυσικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως κύριο, αν η βαθμολογία πτυχίου σου είναι μεγαλύτερη από του πρώτου.
ΑΛΛΑ η επαγγελματική σου εμπειρία προσμετράται από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου και μετά, άρα χάνεις από εκεί.

Παράδειγμα:
Πήρες πτυχίο το 2000 και σου μετράνε και την εμπειρία από τότε και μετά. Οπότε συμπληρώνεις τα 420 μόρια των 5 χρόνων. Αν πάρεις και δεύτερο πτυχίο το 2008 και το βάλεις ως κύριο πτυχίο, τί εμπειρία να βάλεις ; 1 χρόνο; δεν σε συμφέρει


Εννοειτε δηλωνουμε ως κυριο πτυχιο το παλιοτερο, ωστε να κερδιζουμε την εμπειρια.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Δευτερο πτυχίο

Δημοσίευσηαπό mylw » Τετ Δεκ 09, 2009 12:12 pm

andreas81 έγραψε:
chupakambra έγραψε:Καλημερα συμπολεμιστες,θα ήθελα να κανω μια ερώτηση.
Γνωριζεται τι παίζει με το δευτερο πτυχιο πχ 2 πτυχια ΑΕΙ?
Τι μόρια παίρνει πλέον?
Ξέρετε εαν μπορω να χρησιμοποιησω το δευτερο πτυχιο ως βασικό σε καποια προκηρυξη ή πρεπει αναγκαστικά το πρώτο μονο?
Σας ευχαριστώ πολύ

Οι αιτήσεις πάντως γίνονται κάθε νοέμβριο

ποιες αιτησεις?

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Δημοσίευσηαπό mylw » Τετ Δεκ 09, 2009 12:29 pm

επειδη ειχα την ιδια απορια εστειλα mail στο ασεπ και οριστε η απαντηση:

Σύμφωνα με τα ισχύοντα ως πρώτο τίτλο μπορείτε να αναφέρετε όποιον θέλετε ( εφόσον είναι και οι δυο αποδεκτοί ) ανεξάρτητα από την χρονολογία απόκτησης τους. Θα συγκεντρώσετε περισσότερες μονάδες εάν ως πρώτο δηλώσετε αυτό με την υψηλότερη βαθμολογία.
Η εμπειρία σας θα βαθμολογηθεί από την ημερομηνία απόκτησης του αρχαιοτέρου τίτλου από τους δυο που θα καταθέσετε, εκτός των περιπτώσεων για τις οποίες απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος, οπότε η εμπειρία θα βαθμολογηθεί μετά την λήψη της απαιτούμενης άδειας.

pax
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2007 9:49 am

Δημοσίευσηαπό pax » Τετ Δεκ 09, 2009 6:07 pm

sanka έγραψε:Δεν ξέρω πόσα άτομα ξέρεις που διορίστηκαν με αυτό τον τρόπο...εγώ ξέρω εμένα που μέχρι να διοριστώ έκανα τα χαρτιά μου σε άπειρες προκηρύξεις...και πάντα μου προσμετρούσαν όση εμπειρία μου άφηνε το δεύτερο πτυχίο, αφού είχα μεγαλύτερο βαθμό από το πρώτο και το έβαζα ως κύριο στην αρχή που δεν ήξερα...μέχρι που έκλεισα 5ετία από την κτήση του δεύτερου πτυχίου και έπαιρνα όλη την εμπειρία κανονικά

Και δεν γράφουμε με κεφαλαία στο internet...το να ''φωνάζουμε'' δεν θα μας κάνει πιο πιστευτούς


ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ POST ΜΟΥ, ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΓΡΑΦΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΟΜΜΕΝΗ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ. ΤΩΡΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ, ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΕΒΑΖΕΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟ ΤΙΤΛΟ. ΑΝ ΕΒΑΖΕΣ ΤΟΝ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟ ΠΡΩΤΑ, ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΟΡΙΑ, ΟΠΩΣ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΕΠ, ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ POST ΤΟΥ mylw. ΚΑΙ ΝΑΙ. ΤΩΡΑ ΦΩΝΑΖΩ.

cool11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 3:36 pm

Δημοσίευσηαπό cool11 » Τετ Δεκ 09, 2009 6:33 pm

Το 2ο πτυχιο μπορει να ειναι διαφορετικης βαθμιδας, πχ. ΤΕΙ και ΑΕΙ?

andreas81
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 8:13 pm

Re: Δευτερο πτυχίο

Δημοσίευσηαπό andreas81 » Πέμ Δεκ 10, 2009 9:13 am

mylw έγραψε:
andreas81 έγραψε:
chupakambra έγραψε:Καλημερα συμπολεμιστες,θα ήθελα να κανω μια ερώτηση.
Γνωριζεται τι παίζει με το δευτερο πτυχιο πχ 2 πτυχια ΑΕΙ?
Τι μόρια παίρνει πλέον?
Ξέρετε εαν μπορω να χρησιμοποιησω το δευτερο πτυχιο ως βασικό σε καποια προκηρυξη ή πρεπει αναγκαστικά το πρώτο μονο?
Σας ευχαριστώ πολύ

Οι αιτήσεις πάντως γίνονται κάθε νοέμβριο

ποιες αιτησεις?

Mylw τα χαρτιά σου για τις κατατακτήριες εξετάσεις, είτε είναι γραπτές είτε με βαθμό στο τμήμα που σε ενδιαφέρει

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Δημοσίευσηαπό mylw » Πέμ Δεκ 10, 2009 9:37 am

cool11 έγραψε:Το 2ο πτυχιο μπορει να ειναι διαφορετικης βαθμιδας, πχ. ΤΕΙ και ΑΕΙ?

το 2ο πτυχιο πρεπει να ειναι της ιδιας εκπαιδευτικης βαθμιδας δηλαδη δυο πτυχια τει ή δυο πτυχια αει. αν αυτο αλλαξει με το νεο νομοσχεδιο δεν το ξερω.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Δευτερο πτυχίο

Δημοσίευσηαπό mylw » Πέμ Δεκ 10, 2009 9:41 am

andreas81 έγραψε:
mylw έγραψε:
andreas81 έγραψε:
chupakambra έγραψε:Καλημερα συμπολεμιστες,θα ήθελα να κανω μια ερώτηση.
Γνωριζεται τι παίζει με το δευτερο πτυχιο πχ 2 πτυχια ΑΕΙ?
Τι μόρια παίρνει πλέον?
Ξέρετε εαν μπορω να χρησιμοποιησω το δευτερο πτυχιο ως βασικό σε καποια προκηρυξη ή πρεπει αναγκαστικά το πρώτο μονο?
Σας ευχαριστώ πολύ

Οι αιτήσεις πάντως γίνονται κάθε νοέμβριο

ποιες αιτησεις?

Mylw τα χαρτιά σου για τις κατατακτήριες εξετάσεις, είτε είναι γραπτές είτε με βαθμό στο τμήμα που σε ενδιαφέρει

σωστα για την ακριβεια ειναι 1-15 νοεμβριου, περισσοτερες λεπτομερειες στα site των σχολων που ενδιαφερετε ο καθενας.

VUNTRA13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 29, 2017 8:18 pm

Re: Δευτερο πτυχίο

Δημοσίευσηαπό VUNTRA13 » Δευ Ιούλ 31, 2017 12:02 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΕΛ ΣΧΟΛΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΤΙΜΟ ΜΕ ΤΕΕ Β ΚΥΚΛΟΥ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΑΝ 2 ΠΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΕ ΓΙΑ ΤΑ 150 ΜΟΡΙΑ??


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 8 επισκέπτες