ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΟΓΩ ΕΠ-ΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
eliana_1976_
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 11, 2007 9:19 pm

ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΟΓΩ ΕΠ-ΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό eliana_1976_ » Παρ Αύγ 21, 2009 5:17 pm

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΚΙΝΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΛΟΓΩ ΕΠ-ΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑ (ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΟΜΩΣ) ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΤΕΛΕΝΕΙ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΔΩ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
ΕΠΕΙΔΗ ΤΕΘΗΚΕ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟ ΥΠΕΣ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΑΦΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΕΞ' ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΟΝΤΟΣ ΙΑΤΡΟΥ (ΙΔΙΩΤΗ) ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ Δ/ΝΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗΣ/ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, ΟΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

3. ΆΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Σε κυοφορούσες υπαλλήλους που έχουν ανάγκη ειδικής θεραπείας, μετά την εξάντληση της αναρρωτικής άδειας με αποδοχές, χορηγείται κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές, μετά από βεβαίωση του θεράποντος ιατρού και του διευθυντή γυναικολογικής ή μαιευτικής κλινικής ή τμήματος δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος. (άρθρο 59 παρ.3 Ν.3584/07)

Οι διατάξεις του ανωτέρου νόμου αφενός κατισχύουν ως ειδικότερες των διατάξεων του άρθρου 5 του Κώδικα. Ιατρικής Δεοντολογίας (Ν. 3418/2005), αφετέρου δεν έρχονται σε αντίθεση με την πρόβλεψη του Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας δεδομένου ότι δεν αμφισβητούν την εγκυρότητα και την εν γένει νομική ισχύ των γνωματεύσεων που εκδίδουν οι ιδιώτες ιατροί ή οι ιατροί ιδιωτικών νοσηλευτικών ιδρυμάτων.
Συνεπώς η απαίτηση για προσκόμιση ιατρικής γνωμάτευσης αποκλειστικά από διευθυντή κλινικής δημόσιου νοσοκομείου απλά καταδεικνύει τη Βούληση του νομοθέτη να θέσει, στα πλαίσια της αρμοδιότητας του για τη διαχείριση των θεμάτων προσωπικού, μία συγκεκριμένη διαδικασία ειδικά για τη χορήγηση της εν λόγω άδειας στους δημοσίους υπαλλήλους προκείμενου να αποτραπούν καταχρηστικές ή αθέμιτες συμπεριφορές. Ως εκ τούτου, ο νομοθέτης από το σύνολο των ιατρικών γνωματεύσεων τις οποίες θεωρεί εξίσου έγκυρες, επιλέγει μία συγκεκριμένη και την θέτει ως προϋπόθεση για τη χορήγηση της άδειας κυοφορίας.
Τέλος, επισημαίνεται ότι για τη χορήγηση της κανονικής άδειας κυοφορίας ως «θεράπων ιατρός» νοείται τόσο ιδιώτης ιατρός όσο και ο ιατρός δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος. (ΥΠΕΣ ΔΙΔΑΔ/Φ.51/ 629/992/28.01.2009: )


Η ανωτέρω άδεια ορίζεται ως κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές και διαφοροποιείται σαφώς από τις αναρρωτικές άδειες, καθώς χορηγείται στην κυοφορούσα για ειδική θεραπεία λόγω εγκυμοσύνης και όχι για γενική ιατρική περίθαλψη. Σημειώνεται ότι η εν λόγω άδεια χορηγείται, άμεσα και για όσο διάστημα απαιτηθεί, στη νεοδιοριζόμενη υπάλληλο που κυοφορεί και δεν έχει θεμελιώσει ακόμη δικαίωμα αναρρωτικής άδειας αλλά με απαραίτητη προϋπόθεση την βεβαίωση του διευθυντή γυναικολογικής κλινικής ή τμήματος δημοσίου νοσηλευτικού ιδρύματος πέραν της βεβαίωσης του θεράποντος ιατρού. Επομένως, στην περίπτωση που η υπάλληλος προσκομίσει και τις δυο βεβαιώσεις τότε λαμβάνει την κανονική άδεια κυοφορίας με πλήρεις αποδοχές, διαφορετικά η υπηρεσία της μπορεί να κάνει περικοπή αποδοχών για το διάστημα αυτό. (ΥΠΕΣ ΔΙΔΑΔ/Φ.64β/417/οικ./09.01.2008)

eliana_1976_
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 11, 2007 9:19 pm

Δημοσίευσηαπό eliana_1976_ » Παρ Αύγ 21, 2009 5:18 pm

AYTA ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.....

Margiota
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 21, 2005 8:53 am

Δημοσίευσηαπό Margiota » Δευ Αύγ 31, 2009 5:34 pm

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω αν θέλεις να μου στείλεις ή με fax ή με e-mail τις απαντήσεις από το υπουργείο ή απλά να μου πεις σε ποια υπηρεσία δουλεύεις για να επικοινωνήσει η υπηρεσία μου μαζί της. Πρέπει λόγω βεβαρημένου ιστορικού να πάρω και εγώ άδεια επ'απειλούμενης κύησης και η υπηρεσία μου πιστεύει ότι πρέπει να μου κοπούν τα έξοδα κίνησης. Αν θέλεις απάντησέ μου στο margiotag@hotmail.com. Θα σου ήμουν ευγνώμων.Ευχαριστώ πολύ.

armousi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2021 11:27 am

Re: ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΟΓΩ ΕΠ-ΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό armousi » Πέμ Μαρ 23, 2023 11:13 pm

Καλησπέρα. Γνωρίζετε τι προβλήματα περιλαμβάνει ο νόμος μιλώντας για "ανάγκη ειδικής θεραπείας"; Ειναι συνώνυμο της επαπειλούμενης;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης