ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
pavlinious
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 7:18 pm

Δημοσίευσηαπό pavlinious » Κυρ Ιούλ 26, 2009 6:31 pm

χαλαρωσε εσυ.αν διαβασεις πιο πανω καποιοι λενε οτι ο περιορισμος ισχυει μονο για τους γονεις.

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Κυρ Ιούλ 26, 2009 6:37 pm

pavlinious έγραψε:χαλαρωσε εσυ.αν διαβασεις πιο πανω καποιοι λενε οτι ο περιορισμος ισχυει μονο για τους γονεις.


αυτο ηταν στην αρχη. μετα ομως λενε και ξανα λενε οτι υπαρχει περιορισμος. επιτελους διαβασε καλα και προσεκτικα μια προκηρυξη η τον νομο της τριτεκνιας και θα καταλαβεις.

επισης για ενημερωση σου υπαρχει το σαιτ πολυτεκνοι. γρ ( polyteknoi.gr) στο οποιο αναφερονται και οι τριτεκνοι. θα σε βοηθησει αυτο.

pretoulitsa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 2:52 pm

Δημοσίευσηαπό pretoulitsa » Δευ Ιούλ 27, 2009 11:18 am

Σε απάντηση του από 24/07/2009 e-mail που μας αποστείλατε, έχομε τη τιμή να σας γνωρίσουμε τα εξής :
Την ιδιότητα του τριτέκνου αποκτούν (άρθρο 3 ν. 3454/2006):
α) Γονέας ή γονείς που έχουν τη γονική μέριμνα και επιμέλεια τριών παιδιών από τον ίδιο ή διαφορετικούς γάμους ή νομίμως αναγνωρισθέντων ή υιοθετημένων ή εκτός γάμου γεννηθέντων τα οποία είναι: Άγαμα και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό τρίτο (23ο) έτος της ηλικίας τους ή φοιτούν σε αναγνωρισμένες τριτοβάθμιες σχολές πανεπιστημιακής και τεχνολογικής εκπαίδευσης και αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους και
β) τα τέκνα αυτών, όπου αυτό προβλέπεται.
Στα τρία παιδιά περιλαμβάνονται και τα τέκνα με οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω ισοβίως, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης.
Με εντολή Γεν. Δντήπροσλήψεων
Ο Προϊστάμενος
Γρ. Εξυπηρέτησης Πολιτών

αυτά μου απάντησε το ασεπ σε ερωτηση αν ισχυει χωρις περιορισμό η τριτεκνία για τα τέκνα

Tesk
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Δεκ 12, 2008 9:22 am

Δημοσίευσηαπό Tesk » Δευ Ιούλ 27, 2009 8:30 pm

Εξαιρετική απάντηση..... σαφέστατη!!!!!!!!
Νομίζω ότι το σχετικό ερώτημα πρέπει να υποβληθεί στο ΥπΕσ που είχε και τη σχετική νομοθετική πρωτοβουλία....

narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Δημοσίευσηαπό narco » Δευ Ιούλ 27, 2009 10:30 pm

pretoulitsa έγραψε:Σε απάντηση του από 24/07/2009 e-mail που μας αποστείλατε, έχομε τη τιμή να σας γνωρίσουμε τα εξής :
Την ιδιότητα του τριτέκνου αποκτούν (άρθρο 3 ν. 3454/2006):
α) Γονέας ή γονείς που έχουν τη γονική μέριμνα και επιμέλεια τριών παιδιών από τον ίδιο ή διαφορετικούς γάμους ή νομίμως αναγνωρισθέντων ή υιοθετημένων ή εκτός γάμου γεννηθέντων τα οποία είναι: Άγαμα και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό τρίτο (23ο) έτος της ηλικίας τους ή φοιτούν σε αναγνωρισμένες τριτοβάθμιες σχολές πανεπιστημιακής και τεχνολογικής εκπαίδευσης και αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους και
β) τα τέκνα αυτών, όπου αυτό προβλέπεται.
Στα τρία παιδιά περιλαμβάνονται και τα τέκνα με οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω ισοβίως, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης.
Με εντολή Γεν. Δντήπροσλήψεων
Ο Προϊστάμενος
Γρ. Εξυπηρέτησης Πολιτών

αυτά μου απάντησε το ασεπ σε ερωτηση αν ισχυει χωρις περιορισμό η τριτεκνία για τα τέκνα


Μα δεν σου απάντησε κάτι διαφορετικό από αυτό που γραφουν οι προκηρύξεις και θεωρώ πως δεν είναι αρκετά σαφές.

Τι σήμαινε δηλαδή "β) τα τέκνα αυτών, όπου αυτό προβλέπεται." ??

Ισχύει ρε αδερφέ ανεξαρτητου ηλικίας για τεκνα τριτεκνων ή ΟΧΙ????

Απλά ελληνικά... έλεος πια με τόση μπουρδολογία!!!!!!

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Τρί Ιούλ 28, 2009 10:32 am

Re pedia mipos ta tekna triteknon na organothoume bas kai kataferoume tipota? Eho tin ediposi oti mas koroideuoun kiriolektika sta moutra mas kai ta tekna triteknon pernane 'epilektika' stous dioristeous. Xerei kaneis kanena kalo dikigoro na to lisoume afto? Milao oson afora to periorismo ilikias ton teknon triteknon.

maraki_chania
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό maraki_chania » Τρί Ιούλ 28, 2009 4:18 pm

Έχει δίκιο ο Stefanos για την οργάνωση των τριτέκνων, αλλά εγώ πιστεύω γενικά οι τρίτεκνοι και όχι μόνο τα τεκνα των τριτέκνων! Επιτέλους ρε παιδιά αυτό το κράτος ας μην αγοράσει ένα πολεμικό αεροπλάνο και ας τα δώσει κοινωνικές παροχές σε αυτούς που τα έχουν πραγματικά ανάγκη! :twisted: :twisted: :twisted:

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Τρί Ιούλ 28, 2009 4:46 pm

Αυτό που έχω συμπεράνει από δικό μου "ψάξιμο" είναι ότι ο νόμος περί τριτέκνων έχει πολλές ασάφειες και ότι τελικά ο διορισμός των τριτέκνων γίνεται με επιλεκτικό τρόπο κατά πως κρίνει το ίδιο το ΑΣΕΠ περί ορίων ηλικίας, πιθανόν οικ. κατάστασης κτλ. (για τα τέκνα τριτέκνων) και είναι προσωπική μου άποψη αυτό, να το ξεκαθαρίσω.
Αν υπάρχει ένας καλός δικηγόρος να πει την άποψή του εδώ, θα βοηθούσε πολύ.

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Τρί Ιούλ 28, 2009 4:49 pm

Ισχύει ρε αδερφέ ανεξαρτητου ηλικίας για τεκνα τριτεκνων ή ΟΧΙ????

Απλά ελληνικά... έλεος πια με τόση μπουρδολογία!!!!!![/quote]

narco συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου !!! :!:

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Τρί Ιούλ 28, 2009 5:00 pm

Όταν κατανοήσετε ότι οι γονείς αμείβονται, μέσο αυτών και τα τέκνα τους και στους πολύτεκνους και στους τρίτεκνους.
Τότε θα καταλάβετε ότι μετά το 23ο ή 25ο έτος ανάλογα, χάνουν την τρίτεκνη ιδιότητα και οι γονείς και τα παιδιά.
Δίκαιο άδικό ο νόμος έτσι ορίζει.

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Τρί Ιούλ 28, 2009 11:19 pm

ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ!!!!!!!!

evaki2008
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Ιαν 21, 2008 9:18 pm

Δημοσίευσηαπό evaki2008 » Τετ Ιούλ 29, 2009 12:27 am

Καλησπέρα,
δεν ξέρω αν θα απαντήσω στο ερώτημά σας, αλλά θα σας αναφέρω τη δική μου περίπτωση:
είμαι το μεγαλύτερο τέκνο τρίτεκνης οικογένειας, και στα 22+ έκανα την πρώτη μου αίτηση για ΑΣΕΠ. Για κακή μου τύχη πριν τη λήξη της προκήρυξης κηρύχθηκαν εκλογές και η προκήρυξη πήρε παράταση για περίπου 1 μήνα, μέσα στον οποίο είχα τα γενέθλιά μου (έκλεινα τα 23). Συνεπώς, έχασα τη θέση και πλεον δε θεωρείται κανένα μέλος της οικογένειάς μου (γονέας ή τέκνο) ως τρίτεκνο. Το επίδομα βέβαια συνεχίζουν να το παίρνουν τα μικρότερα παιδιά. Ελπίζω να βοήθησα.

jenny28
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 02, 2008 12:43 pm

Δημοσίευσηαπό jenny28 » Τρί Αύγ 04, 2009 10:54 pm

Καλησπερα να ρωτησω κατι μηπως ξερει κανενας αν ισχυει. Νομιζω καπου ειχα διαβασει αλλα δεν μπορω να θυμηθω που οτι οταν πεθανει ενας γονεας αυτος που μενει πισω με 2 παιδια θεωρουνται τριτεκνη οικογενεια. Ισχυει κατι τετοιο η λαθος θυμαμαι.

η αν μπορει να μου πει καποιος που μπορω να βρω τον νομο που αναφερει ποιοι ειναι τριτεκνοι. Ευχαριστω πολυ

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Δευ Αύγ 24, 2009 1:41 pm

Για τους δύσπιστους.

Πριν από καιρό είχαμε μία αντιπαράθεση για το αν τα τέκνα τριτέκνον έχουν την ιδιότητα και μετά την συμπλήρωση του 23-25 έτους της ηλικίας τους.


Λοιπόν για τους δύσπιστους, σήμερα μου ήρθε η απόφαση από το ΑΣΕΠ με την οποία διορίζομαι σε έναν δήμο, από τους 8 τρίτεκνους που ήμασταν στους προσωρινούς πίνακες έμεινα μόνο εγώ που έχω τρία παιδιά, ο δεύτερος που διορίζεται στις θέσεις τριτέκνων είναι από τον γενικό πίνακα. Εδώ επιβεβαιώνονται τα όσα σας έγραφα με μερικούς άλλους.

panos198119
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2018 2:09 pm

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό panos198119 » Σάβ Φεβ 10, 2018 11:11 am

Αναφορικά με τα τέκνα τριτέκνων, δεν υπάρχει στο νόμο ή στην προκήρυξη περαιτέρω εξειδίκευση, για το αν ισχύουν τα ανωτέρω ηλικιακά όρια που ισχύουν για τους γονείς. Το Συμβούλιο της Επικρατείας και τα Διοικητικά Δικαστήρια, κατά την εκδίκαση υποθέσεων σχετικά με ενστάσεις κατά του ΑΣΕΠ, έχουν κρίνει ότι δικαιούνται το ανωτέρω ευεργέτημα τα τέκνα τρίτεκνης οικογένειας, τα οποία δεν έχουν συμπληρώσει το 23ο έτος της ηλικίας τους ή το 25ο έτος εφόσον σπουδάζουν κατά τη λήξη της προθεσμίας καταθέσεως των δικαιολογητικών.

Επομένως και για τα τέκνα τριτέκνων ισχύουν οι ηλικιακοί περιορισμοί που ισχύουν για τους γονείς και αυτά δεν πρέπει να έχουν ξεπεράσει το 23ο έτος της ηλικίας τους (ή το 25ο αν σπουδάζουν ή υπηρετούν στο στρατό) και τα τέκνα πρέπει να είναι άγαμα.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες