ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:14 am

mplou έγραψε:
jaja έγραψε:Δεν μπορώ να απαντήσω εδώ. Πάντως έγινες σαφής.


Οκ, ακόμα και να σε αφορά να ξέρεις πως για τα παιδιά ακόμα πχ και αν είναι όλοι 40 (λέω τυχαία περίπτωση) και αν ο γονιός δεν έχει κάνει χρήση του δικαιώματος του να διοριστεί επειδή είναι τρίτεκνος, τότε μπορεί να την κάνει ένα από τα 3 παιδιά του, όχι ΚΑΙ τα τρία. Το γράφει και αυτό παρακάτω αν το διαβάσεις προσεκτικά.


Δηλαδή πες πως είναι 40 και τα 3 παιδιά του και αυτός είναι 70.

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:21 am

Να είσαι καλά mplou, καλό ύπνο να έχεις, σε ζαλίσαμε σήμερα!!

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:35 am

οκ δεν κάνει τίποτα, καληνύχτα!

ditop
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 11:07 am

Δημοσίευσηαπό ditop » Πέμ Ιούλ 23, 2009 8:48 am

Λοιπον.
α) Διαζευγμενη μητερα με τρια παιδια και εχωντας την επιμελεια και τον τριων. -> Τριτεκνη. ΠΑΤΕΡΑΣ -> τιποτα
β) Χηρα μητερα με τρια παιδια ανηλικα ή αν σπουδαζουν , φανταροι. -> πολυτεκνη (πρεπει να παει στην ΑΣΠΕ για να παρει την αναλογη βεβαιωση.

γ) Διαζευγμενη μητερα με επιμελεια δυο παιδιων αν παντρεφτει καποιον με ενα παιδι ΔΕΝ εχει αυτοματα τρια παιδια ΟΥΤΕ αυτη ΟΥΤΕ ο νυν συζηγος εκτος αν γινει υοθεσία.

δ) τεκνα τριτεκνων. Βασει του νομου που ναι μεν ειναι ασαφείς, ο ΑΣΕΠ δεχεται ΜΟΝΟ κατω των 25.

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Πέμ Ιούλ 23, 2009 10:17 am

PEDAKIA DEN TA LETE SOSTA GIA TA TEKNA TRITEKNON. ΕΙΜΑΙ ΤΕΚΝΟ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΕΤΩΝ 30-ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ (ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΟΡΙΑ) ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΥΣ-ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΒΑΖΩ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ. ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΡΗΤΑ. ΣΑΝ ΤΕΚΝΟ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 25. ΥΠΟΨΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΣΑ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ-ΣΑΝ ΤΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΣΤΑΝΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ.

narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Δημοσίευσηαπό narco » Πέμ Ιούλ 23, 2009 10:24 am

Stefanos έγραψε:PEDAKIA DEN TA LETE SOSTA GIA TA TEKNA TRITEKNON. ΕΙΜΑΙ ΤΕΚΝΟ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΕΤΩΝ 30-ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ (ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΟΡΙΑ) ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΥΣ-ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΒΑΖΩ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ. ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΡΗΤΑ. ΣΑΝ ΤΕΚΝΟ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 25. ΥΠΟΨΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΣΑ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ-ΣΑΝ ΤΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΣΤΑΝΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ.


+1

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ. Ότι και τα τεκνα τρίτεκνης οικογενειας πρέπει να έχουν όριο ηλικίας τα 25 για να ισχύσει η τριτεκνια στο δημόσιο, αλλιώς μπαίνουν γενική σειρά.

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Πέμ Ιούλ 23, 2009 10:41 am

Αρα τσαμπα χαιρομαστε εμεις τα παιδια των τριτεκνων! Μονο αν πας ως ΔΕ στα 19 (εχοντας τελειωσει στρατο--αν εισαι ατυχος και εισαι αρσενικος...) συμφερει!

Αντε κανε παιδια λενε μετα!

Και του χρονου!

Greece 2009!

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Πέμ Ιούλ 23, 2009 5:48 pm

jaja έγραψε:Αν υπάρχει διάζευξη των γονιών και θάνατος του ενός γονέα, αναγνωρίζεται η ιδιότητα του παιδιού ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας? Αν γνωρίζετε, απαντήστε και σε αυτό. Πάντως ξεκαθαρίστηκε το θέμα αρκετά.




Κοίτα για να μην σε μπερδεύουμε τηλεφώνησε πληροφορίες ΑΣΕΠ στο 2131319100. Όσο για το που λέει ποιοι τρίτεκνοι αποκτούν την πολύτεκνη ιδιότητα διάβασε όλα τα ΦΕΚ στο ΠΑΡΑΤΗΜΑ Ε΄ εκεί θα διαβάσεις ποιοι είναι πολύτεκνοι και αν ανήκεις κι εσύ.

Καλά θα είναι όσοι δεν γνωρίζουν κάτι να μην επιμένουν και προσβάλουν αυτούς που θέλουν να βοηθήσουν.

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Πέμ Ιούλ 23, 2009 6:00 pm

Εγώ σας τα έγραψα αλλά μερικοί μπα!!!

Πρώτα πάει η γνώση και μετά η λογική. Δεν μπορεί να χάνει ο γονέας την ιδιότητα και να την κρατάει το παιδί. Ο γονέας προσέφερε για την μείωση της υπογενετικότητας όχι τα παιδιά και αυτόν αμείβουν και μέσο αυτού και τα παιδιά του.

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Πέμ Ιούλ 23, 2009 11:00 pm

ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ?

ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ- ΤΕΚΝΟ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ- 30 ΧΡΟΝΩΝ- ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ Η ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.ΡΩΤΗΣΑ 5 ΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Παρ Ιούλ 24, 2009 2:12 pm

Stefanos έγραψε:ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ?

ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ- ΤΕΚΝΟ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ- 30 ΧΡΟΝΩΝ- ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ Η ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.ΡΩΤΗΣΑ 5 ΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?




Ο νόμος το λέει ρητά την τρίτεκνη ιδιότητα έχουν οι γονείς και τα παιδιά τους μέχρι το τρίτο παιδί συμπληρώσει το 23ο έτος της ηλικίας του εκτός αν σπουδάζει τότε το 25ο. Άλλωστε φίλε μου εσύ θα το ήξερες αν είχες την ιδιότητα γιατί οι γονείς σου θα έπαιρναν το επίδομα τριτέκνων. Οι νόμοι είναι οι ίδιοι και για τα επιδόματα αλλά και για τους διορισμούς στο δημόσιο. Οι πολύτεκνες μητέρες παίρνουν επίδομα εφόρου ζωής όπως επίσης απολαμβάνει εφόρου ζωής διορισμό στο δημόσιο με αυτήν την ιδιότητα όλη η οικογένεια τους.

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Παρ Ιούλ 24, 2009 3:55 pm

O ΤΡΙΤΟΣ ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 23. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΘΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ. ΣΩΣΤΑ?

mariam08
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mariam08 » Παρ Ιούλ 24, 2009 4:06 pm

Αρα παιδια εγώ που είμαι 25 και είμαι μικρότερο μελος της οικογενειας δε θεωρουμε μελος τριτεκνης οικογενειας και αυτό γιατι οι γονεις μου δεν παιρνουν επιδομα?
Αρα να μη βαλω τα χαρτια μου στην προκηρυξη ως τριτεκνη.... Υποθέτω... :?

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Παρ Ιούλ 24, 2009 4:48 pm

Stefanos έγραψε:O ΤΡΙΤΟΣ ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 23. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΘΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ. ΣΩΣΤΑ?




Για εσένα δεν ξέρω ψάξτω. Εγώ λέω αυτό που ξάρω.

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Παρ Ιούλ 24, 2009 4:54 pm

mariam08 έγραψε:Αρα παιδια εγώ που είμαι 25 και είμαι μικρότερο μελος της οικογενειας δε θεωρουμε μελος τριτεκνης οικογενειας και αυτό γιατι οι γονεις μου δεν παιρνουν επιδομα?
Αρα να μη βαλω τα χαρτια μου στην προκηρυξη ως τριτεκνη.... Υποθέτω... :?



Για εσένα νομίζω από αυτήν την πλευρά είναι αργά.
Είσαι όμως πολύ νέα ακόμα προλαβαίνεις να κάνεις τρία παιδιά.
Γιατί βλέπεις τα καλά με κόπους αποκτούναι.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες