Μισθολογικά κλιμάκια και προϋπηρεσία στο Δημόσιο

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
G.H.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:08 pm

Δημοσίευσηαπό G.H. » Δευ Φεβ 02, 2009 9:49 am

uncle28 έγραψε:Παραγράφος 4 του άρθρου 22 του Ν. 3156/2003 (ΦΕΚ 157 Α'), .

Ο χρόνος υπηρεσίας των υπαλλήλων που παρασχέθηκε σε Ν.Π.Ι.Δ., τα οποία προηγουμένως λειτουργούσαν ως Ν.Π.Δ.Δ. ή αυτοτελείς δημόσιες υπηρεσίες, συνυπολογίζεται γιο τη μισθολογική τους εξέλιξη αν ακολούθησε ή ακολουθήσει μετάταξη τους στο Δημόσιο ή Ο.Τ.Α. ή άλλα Ν.Π.Δ.Δ., εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις:

α) υπηρετούσαν στα Ν.Π.Δ.Δ. ή αυτοτελείς δημόσιες υπηρεσίες κατά το χρόνο μετατροπής αυτών σε Ν.Π.Ι.Δ. και

β) η μετάταξη τους στο Δημόσιο ή Ο.Τ.Α. ή άλλα Ν.Π.Δ.Δ, πραγματοποιείται εντός διετίας από τη μετατροπή των προηγούμενων υπηρεσιών τους σε Ν.Π.Ι.Δ..

Στην περίπτωση που η μετάταξη πραγματοποιήθηκε ή θα πραγματοποιηθεί μετά τη συμπλήρωση της διετίας, ο χρόνος που θα ληφθεί υπόψη για τη μισθολογική τους εξέλιξη περιορίζεται στα δύο (2) έτη.
Έχετε
υπ' όψιν σας κάποια περίπτωση που να αναγνωρίστηκε η προυπηρεσία σε κρατική Τράπεζα, για παράδειγμα Εμπορική ή Ιονική? [/quote]

epogia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2015 8:41 pm

Re: Μισθολογικά κλιμάκια και προϋπηρεσία στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό epogia » Τρί Φεβ 14, 2017 11:21 pm

Καλησπερα,
παρακαλώ για τη βοήθειά σας. Το 2009 οποτε και διοσιτηκα σε δημο εκανα ιατηση αναγνωρισης προυπηρεσιας 6 ετών που ειχα σε νπδδ με συμβασεις εργου. Μου αρνηθηκαν με αποφαση προεδρου. Εκανα αιτηση στο πρωτοδικειο. Η υποθεση εκδικαστικε, ακυρωνει την αποφαση προεδρου και στο δια ταυτα αναφερει την αναγνωριση των μισθολογικών κλιμακίων. Μου λενε πως τα αναδρομικα που θα παρω ειναι απο την ημερομηνια της αποφασης του 2016 δλδ και οχι απο την αιτηση μου το 2009. Τι γινεται?
Παρακαλώ για τη βοήθειάς σας.

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Μισθολογικά κλιμάκια και προϋπηρεσία στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Σάβ Μαρ 18, 2017 10:39 am

όντως, αναδρομικότητα δεν προβλέπεται σε περίπτωση αναγνώρισης προϋπηρεσίας με δικαστική απόφαση! θα σε επανακατατάξουν από την ημερομηνία συνεδρίασης του Υ.Σ.. Παρόλο που η προϋπηρεσία σου αναγνωρίστηκε με δικαστική απόφαση, θα περάσει Υ.Σ. Μην μπερδεύεσαι με την αναδρομικότητα διορισμού

MORNOS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2012 7:01 pm

Re: Μισθολογικά κλιμάκια και προϋπηρεσία στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό MORNOS » Σάβ Μαρ 17, 2018 1:24 pm

Καλημέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω κι εγώ σχετικά με την αναγνώριση δημόσιας προϋπηρεσίας και θα ήμουν ευγνώμων αν με κατατοπίζατε!
Έχω διανύσει 3 χρόνια με συμβάσεις ορισμένου χρόνου στο δημόσιο τομέα, πρίν τον διορισμό μου (1/7/2015). Στις 31/12/21015 έκανα αίτηση αναγνώρισης (πριν έρθει το πάγωμα) και μου απάντησαν ότι σύμφωνα με την παρ 1 του αρθ. 98 του Ν 3528/2007(Υ.Κ.) Οι υπάλληλοι, που έχουν πριν από το διορισμό τους χρόνο πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας, εντάσσονται μετά τη μονιμοποίηση τους μέχρι και τον τελευταίο ενιαίο βαθμό, ανάλογα με το συνολικό χρόνο υπηρεσίας τους, ύστερα από ουσιαστική κρίση του υπηρεσιακού συμβουλίου. Βέβαια αυτό μιλάει για την βαθμολογική εξέλιξη και όχι την μισθολογική. Μπορώ να διεκδικήσω κάτι? Τι πρέπει να κάνω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Re: Μισθολογικά κλιμάκια και προϋπηρεσία στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό fly_high » Σάβ Μαρ 17, 2018 5:10 pm

Επειδή έχεις διοριστεί πριν τις 1.1.2016 οι δοκιμοι τοτε δεν κατατασονταν σε μισθολογικα κλιμακια.Οποτε επρεπε να περιμενεις 2 χρονια να περασεις τη δοκιμαστικη περιοδο συν το παγωμα των μισθολογικων ωριμανσεων εως 31.12.17.Από 1.1.18 μπορεις να κανεις αιτηση να αναγνωριστει μισθολογικα αυτη η 3ετης προυπηρεσια που εχεις στο δημοσιο πριν το παγωμα 1.1.16 ,με αιτηση και φυσικα αποφαση υπηρεσιακου συμβουλιου.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες