Επείγον πρόβλημα με ECDL

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
CivilEng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 3:32 pm

Επείγον πρόβλημα με ECDL

Δημοσίευσηαπό CivilEng » Κυρ Δεκ 28, 2008 2:25 pm

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.

Επειδή δεν έχω χρόνο να διαβάσω τα προηγούμενα topics μιας και πρέπει να ταχυδρομήσω όλα τα δικαιολογητικά για διαγωνισμό με σειρά προτεραιότητας Φορέα σε 3 μέρες όποιος μπορεί ας μου λύσει αυτή την απορία:

Η φωτοτυπία από πιστοποιητικό ECDL Progress (δίγλωσσο, και σε αγγλική και από κάτω μεταφρασμένο στην ελληνική) χρειάζεται επικύρωση από δικηγόρο ή μία υπεύθυνη δήλωση ότι είναι γνήσιο αντίγραφο εκ του πρωτοτύπου που έχω στα χέρια μου;

Επίσημη μετάφραση χρειάζεται;

Σας παρακαλώ αν γίνεται να μου απαντήσετε το συντομότερο.

Ευχαριστώ.

Λάκης
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2008 8:12 pm

Δημοσίευσηαπό Λάκης » Κυρ Δεκ 28, 2008 2:43 pm

Μπορείς να κάνεις ένα τα εξής δύο αν είναι έτσι όπως λεσ :
1. Να βγάλεις φωτοτυπία του ECDL και να την επικυρώσεις σε ένα ΚΕΠ.
ή
2. Να βγάλεις φωτοτυπία του ECDL και μαζί να βάλεις υπέυθυνη δήλωση που να αναφέρει ότι είναι ακριβές αντίγραφο εκ του πρωτοτύπου που έχεις στα χέρια σου.
Καλή επιτυχία

CivilEng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 3:32 pm

Δημοσίευσηαπό CivilEng » Κυρ Δεκ 28, 2008 3:51 pm

Κάποια άλλη άποψη υπάρχει;

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Κυρ Δεκ 28, 2008 4:09 pm

Λάκης έγραψε:1. Να βγάλεις φωτοτυπία του ECDL και να την επικυρώσεις σε ένα ΚΕΠ.

Λάκη αυτό που λες δεν ισχύει, το ECDL δεν είναι δημόσιο έγγραφο και συνεπώς δεν μπορεί να επικυρωθεί από τα ΚΕΠ.

CivilEng έγραψε:Κάποια άλλη άποψη υπάρχει;

CivilEng, για να είσαι σίγουρος πήγαινε σε έναν δικηγόρο αύριο το πρωί να στο επικυρώσει. 10 λεπτά δουλειά είναι. Μετά τρέχα σε ένα ΚΕΠ για φωτοτυπία της επικύρωσης, βάλε το έγγραφο απ' το ΚΕΠ στο φάκελο και ταχυδρόμησέ τον. Το τελευταίο βήμα το κάνεις για να έχεις την πρωτότυπη επικύρωση απ' τον δικηγόρο ώστε να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και στο μέλλον σε άλλες προκηρύξεις.

Αν δεν προλαβαίνεις τα παραπάνω κάνε το (2) που λέει ο Λάκης.

Καλή επιτυχία και Χρόνια Πολλά σε όλους.

CivilEng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 3:32 pm

Δημοσίευσηαπό CivilEng » Κυρ Δεκ 28, 2008 4:22 pm

Μετάφραση χρειάζεται;

Σ'ευχαριστώ.

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Κυρ Δεκ 28, 2008 4:50 pm

CivilEng έγραψε:Μετάφραση χρειάζεται;

Όχι αν είναι δίγλωσσο. Τουλάχιστον έτσι λέει η κοινή λογική και αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Εγώ το πήρα πρόσφατα και δεν το έχω υποβάλλει ακόμα σε προκήρυξη για να ξέρω.

CivilEng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 3:32 pm

Δημοσίευσηαπό CivilEng » Κυρ Δεκ 28, 2008 4:54 pm

Κάτι άλλο.

Όταν ο δικηγόρος μου επικυρώσει σε 2 φύλλα το ECDL(επειδή έχει μπρος και πίσω γράμματα) θα πρέπει να του πω να μην τα συρράψει αλλά να τα αφήσει ξεχωριστά τα 2 αυτά φύλλα και μετά εγώ με φωτοτυπίες αυτών των 2 αρχικών φύλλων να μου τα επικυρώσει και να τα συρράψει μόνο το ΚΕΠ;

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Κυρ Δεκ 28, 2008 5:39 pm

CivilEng έγραψε:Όταν ο δικηγόρος μου επικυρώσει σε 2 φύλλα το ECDL(επειδή έχει μπρος και πίσω γράμματα) θα πρέπει να του πω να μην τα συρράψει αλλά να τα αφήσει ξεχωριστά τα 2 αυτά φύλλα και μετά εγώ με φωτοτυπίες αυτών των 2 αρχικών φύλλων να μου τα επικυρώσει και να τα συρράψει μόνο το ΚΕΠ;

Γιατί δεν το βγάζεις μπρος-πίσω φωτοτυπία να είναι 1 φύλλο; Αν δεν έχει κενό χώρο για σφραγίδες κτλ. και πρέπει να είναι σε 2 φύλλα νομίζω πρέπει να είναι συρραμμένα και με σφραγίδες στις ενώσεις και στις κενές σελίδες. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα γιατί ούτε εγώ το έχω επικυρώσει ακόμα (θα το κάνω μετά τις γιορτές). Φαντάζομαι ο δικηγόρος θα ξέρει τι πρέπει να κάνει.

Lurker
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 02, 2008 8:32 pm

Δημοσίευσηαπό Lurker » Δευ Δεκ 29, 2008 8:52 am

CivilEng έγραψε:Κάποια άλλη άποψη υπάρχει;


Το βγάζεις φωτοτυπία μπρος-πίσω (σε ένα φύλλο δηλαδή).

ΑΝ έχει αυτή τη γνωστή σφραγιδα του Ο.Ε.Ε.Κ. τότε το επικυρώνεις και από οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία (χωρίς δικηγόρους, χωρίς τίποτα).

Στο λέω, έχοντας καταθέσει στα χαρτιά της φιλής μου το ECDL με αυτό τον τρόπο και ο ΑΣΕΠ το δέχτηκε κανονικά.

kattia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 8:44 am

Δημοσίευσηαπό kattia » Δευ Δεκ 29, 2008 9:20 am

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ,ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕCDL ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΕΕΚ,ΤΟΥΣ ΔΩΘΗΚΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 31/12/2009.ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Δευ Δεκ 29, 2008 4:50 pm

Lurker έγραψε:ΑΝ έχει αυτή τη γνωστή σφραγιδα του Ο.Ε.Ε.Κ. τότε το επικυρώνεις και από οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία (χωρίς δικηγόρους, χωρίς τίποτα).

Στο λέω, έχοντας καταθέσει στα χαρτιά της φιλής μου το ECDL με αυτό τον τρόπο και ο ΑΣΕΠ το δέχτηκε κανονικά.

Μάλιστα... Λίγο παράξενο μου φαίνεται αυτό... Μακάρι να είναι έτσι βέβαια! :D

Πάντως κι εμένα το ECDL φέρει κανονικά τα λογότυπα των ΟΕΕΚ και ΕΣΥΔ. Αν και άλλοι το έχουν επικυρώσει απλά σε ΚΕΠ και έγινε δεκτό (ή απορρίφθηκε) ας το αναφέρουν εδώ για να ξέρουμε.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 4 επισκέπτες