SOS: ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ Ή ΑΣΠΑΙΤΕ;

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
glianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:46 pm

Δημοσίευσηαπό glianna » Παρ Οκτ 02, 2009 3:16 pm

ΠΟΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΑΣΠΑΙΤΕ;
ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ Ή ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΛΙΓΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ, ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ;
ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΓΙΑ ΑΣΠΑΙΤΕ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ.

ΟΣΟ ΓΙΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ, ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ; ΠΕΡΥΣΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΘΕΣΩ.[/quote]

Η ΑΣΠΑΙΤΕ παρέχει, πέρα από την επάρκεια, τις γνώσεις και δεξιότητες που χρειάζονται για να αντεπεξέλθει κανείς στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών. Βέβαια εξαρτάται και από την προσωπική μελέτη και ενδιαφέρον του καθενός ...
Περιμένω τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ και τους πίνακες αναπληρωτών για να δω τη σειρα μου...

Τώρα αναφορικά με την περίπτωση σου, δεν μπορώ να σου πω τι να επιλέξεις ανάμεσα σε ΑΣΠΑΙΤΕ ή μεταπτυχιακό. Μπορώ όμως να σου πω τη γνώμη μου για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτηματα του καθενα.
Η ΑΣΠΑΙΤΕ προσφέρει παιδαγωγική επάρκεια σε 1 χρόνο και σε προετοιμάζει σφαιρικά για το έργο σου ως εκπαιδευτικος και, χωρις βεβαια να είναι αυτος ο σκοπός της, για τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. Το κόστος των μαθημάτων είναι προσιτό. Μετράει αποκλειστικά στον ασεπ εκπαιδευτικών και δεν σε πριμοδοτεί κάπου αλλού.

Το δεύτερο μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά σου δίνει την επάρκεια, + 150 μόρια για τους παιδικούς σταθμούς αλλά δεν νομίζω ότι προάγει την απόκτηση σφαιρικών γνώσεων γύρω από την εκπαιδευτική διαδικασία.
Τα μεταπτυχιακά εμβαθύνουν σε ένα συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο και δεν σε προετοιμάζουν για να μπεις στην τάξη ως εκπαιδευτικός.
Δύσκολη η επιλογή...
Σου εύχομαι να πάρεις την πιο σωστή απόφαση, γιατί λάθος δεν υπάρχει!
Ότι και να αποφασίσεις προς όφελος σου είναι!

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Παρ Οκτ 02, 2009 3:22 pm

glianna έγραψε:ΠΟΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΑΣΠΑΙΤΕ;
ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ Ή ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΛΙΓΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ, ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ;
ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΓΙΑ ΑΣΠΑΙΤΕ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ.

ΟΣΟ ΓΙΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ, ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ; ΠΕΡΥΣΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΘΕΣΩ.


Η ΑΣΠΑΙΤΕ παρέχει, πέρα από την επάρκεια, τις γνώσεις και δεξιότητες που χρειάζονται για να αντεπεξέλθει κανείς στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών. Βέβαια εξαρτάται και από την προσωπική μελέτη και ενδιαφέρον του καθενός ...
Περιμένω τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ και τους πίνακες αναπληρωτών για να δω τη σειρα μου...

Τώρα αναφορικά με την περίπτωση σου, δεν μπορώ να σου πω τι να επιλέξεις ανάμεσα σε ΑΣΠΑΙΤΕ ή μεταπτυχιακό. Μπορώ όμως να σου πω τη γνώμη μου για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτηματα του καθενα.
Η ΑΣΠΑΙΤΕ προσφέρει παιδαγωγική επάρκεια σε 1 χρόνο και σε προετοιμάζει σφαιρικά για το έργο σου ως εκπαιδευτικος και, χωρις βεβαια να είναι αυτος ο σκοπός της, για τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. Το κόστος των μαθημάτων είναι προσιτό. Μετράει αποκλειστικά στον ασεπ εκπαιδευτικών και δεν σε πριμοδοτεί κάπου αλλού.

Το δεύτερο μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά σου δίνει την επάρκεια, + 150 μόρια για τους παιδικούς σταθμούς αλλά δεν νομίζω ότι προάγει την απόκτηση σφαιρικών γνώσεων γύρω από την εκπαιδευτική διαδικασία.
Τα μεταπτυχιακά εμβαθύνουν σε ένα συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο και δεν σε προετοιμάζουν για να μπεις στην τάξη ως εκπαιδευτικός.
Δύσκολη η επιλογή...
Σου εύχομαι να πάρεις την πιο σωστή απόφαση, γιατί λάθος δεν υπάρχει!
Ότι και να αποφασίσεις προς όφελος σου είναι![/quote]


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ glianna,

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Δημοσίευσηαπό narco » Παρ Οκτ 02, 2009 4:39 pm

Εγώ θα σου πρότεινα ΑΣΠΑΙΤΕ και ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ.

Αν δεν εργάζεσαι σιγά την κούραση που θα τραβάς...

glianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:46 pm

Δημοσίευσηαπό glianna » Παρ Οκτ 02, 2009 7:44 pm

narco έγραψε:Εγώ θα σου πρότεινα ΑΣΠΑΙΤΕ και ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ.

Αν δεν εργάζεσαι σιγά την κούραση που θα τραβάς...


Μεταπτυχιακό και ΑΣΠΑΙΤΕ ταυτόχρονα δεν γίνεται.

Η ΑΣΠΑΙΤΕ έχει καθημερινές παρακολουθήσεις και όλα τα μεταπτυχιακά 2-3 μέρες παρακολουθήσεις την εβδομάδα.

Εκτός εάν το μεταπτυχιακό το οποίο ενδιαφέρει την elena_soti έχει παρακολουθήσεις σαββατοκύριακο.
Και φυσικά εκτός των παρακολουθήσεων υπάρχουν ως υποχρεώσεις το διάβασμα και οι εργασίες, μη ξεχνιόμαστε!

narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Δημοσίευσηαπό narco » Παρ Οκτ 02, 2009 8:09 pm

glianna έγραψε:
narco έγραψε:Εγώ θα σου πρότεινα ΑΣΠΑΙΤΕ και ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ.

Αν δεν εργάζεσαι σιγά την κούραση που θα τραβάς...


Μεταπτυχιακό και ΑΣΠΑΙΤΕ ταυτόχρονα δεν γίνεται.

Η ΑΣΠΑΙΤΕ έχει καθημερινές παρακολουθήσεις και όλα τα μεταπτυχιακά 2-3 μέρες παρακολουθήσεις την εβδομάδα.

Εκτός εάν το μεταπτυχιακό το οποίο ενδιαφέρει την elena_soti έχει παρακολουθήσεις σαββατοκύριακο.
Και φυσικά εκτός των παρακολουθήσεων υπάρχουν ως υποχρεώσεις το διάβασμα και οι εργασίες, μη ξεχνιόμαστε!


Γινεται και παραγινεται αλλα πρεπει να αφησεις τους καφεδες στην ακρη.

glianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:46 pm

Δημοσίευσηαπό glianna » Σάβ Οκτ 03, 2009 12:36 am

Γινεται και παραγινεται αλλα πρεπει να αφησεις τους καφεδες στην ακρη.[/quote]

Εχουν τις ίδιες ώρες (απογευματινες) παρακολουθήσεις, οπότε γίνεται μόνο εαν μπορείς να διακτινιστείς! :lol:

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Σάβ Οκτ 03, 2009 3:08 pm

narco έγραψε:
glianna έγραψε:
narco έγραψε:Εγώ θα σου πρότεινα ΑΣΠΑΙΤΕ και ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ.

Αν δεν εργάζεσαι σιγά την κούραση που θα τραβάς...


Μεταπτυχιακό και ΑΣΠΑΙΤΕ ταυτόχρονα δεν γίνεται.

Η ΑΣΠΑΙΤΕ έχει καθημερινές παρακολουθήσεις και όλα τα μεταπτυχιακά 2-3 μέρες παρακολουθήσεις την εβδομάδα.

Εκτός εάν το μεταπτυχιακό το οποίο ενδιαφέρει την elena_soti έχει παρακολουθήσεις σαββατοκύριακο.
Και φυσικά εκτός των παρακολουθήσεων υπάρχουν ως υποχρεώσεις το διάβασμα και οι εργασίες, μη ξεχνιόμαστε!


Γινεται και παραγινεται αλλα πρεπει να αφησεις τους καφεδες στην ακρη.



Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΚ) ΑΠΟ ΤΙΣ 10.00 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 16.00 ΣΥΝΗΘΩΣ.

ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΑΣΠΑΙΤΕ ΕΨΑΞΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΟΜΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ 600Ε, ΔΕΝ ΜΝΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

Η ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΑΠΕΧΕΙ 2,5 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΣΥΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΗΤΑΝ 4 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Ή ΕΣΤΩ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ, ΘΑ ΠΛΟΥΤΙΣΟΥΝ ΤΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΑΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΕΥΡΩ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ! :lol: :lol:

ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΡΕΝΟ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΩ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ) ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.

Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΙΤΗΣΩ ΑΣΠΑΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΩ ΜΠΑΡ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ CLUB ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΥΡΙΩΣ ΣΚ.

ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ Ο ΚΟΠΟΣ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΩΙΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ :lol:

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Σάβ Οκτ 03, 2009 3:14 pm

glianna έγραψε:Γινεται και παραγινεται αλλα πρεπει να αφησεις τους καφεδες στην ακρη.


Εχουν τις ίδιες ώρες (απογευματινες) παρακολουθήσεις, οπότε γίνεται μόνο εαν μπορείς να διακτινιστείς! :lol:[/quote]

glianna,

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕΣ ΜΑΘΗΜΑ;

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Σάβ Οκτ 03, 2009 3:28 pm

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:


ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΠΛΗΡΩΤΩΝ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΟΥ 2008-2009 (ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΑΚΟΜΑ Ο ΝΕΟΣ) ΕΧΩ ΣΕΙΡΑ 92.

ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ 2009-2010 ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΑΚΟΜΑ 9 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΙ ΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ, ΘΑ ΕΧΩ ΣΕΙΡΑ 22. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ 6-7 ΑΤΟΜΑ, ΑΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ, ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ 2-3 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ.

ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ 150 ΜΟΡΙΑ.


ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ;

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Σάβ Οκτ 03, 2009 7:35 pm

στο μεταπτυχιακό σε έχουν δεχτεί;

glianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:46 pm

Δημοσίευσηαπό glianna » Σάβ Οκτ 03, 2009 8:57 pm

elena_soti έγραψε:ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:


ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΠΛΗΡΩΤΩΝ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΟΥ 2008-2009 (ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΑΚΟΜΑ Ο ΝΕΟΣ) ΕΧΩ ΣΕΙΡΑ 92.

ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ 2009-2010 ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΑΚΟΜΑ 9 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΙ ΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ, ΘΑ ΕΧΩ ΣΕΙΡΑ 22. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ 6-7 ΑΤΟΜΑ, ΑΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ, ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ 2-3 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ.

ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ 150 ΜΟΡΙΑ.


ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ;

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;


Ελενα εαν δεν βγουν τα αποτελεσματα του ασεπ δεν μπορει να γινει ασφαλής προβλεψη για τη σειρα...
Σκέψου οτι οποιοσδηποτε είναι επιτυχών στον ασεπ ανεβαινει στην κλίμακα συγκριτικά με τους αλλους. Επισης δεν μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια τους επαρκειουχους. Πέρα απο τους πτυχιούχους της ΑΣΠΑΙΤΕ μπορει να ειναι και αλλα ατομα με μεταπτυχιακα στις επιστήμες της αγωγής κ.λ.π. Επίσης η υπόθεση για διορισμό στη δευτεροβαθμια σε 2-3 χρονια παρά είναι αισιόδοξη!
Ο επόμενος ασεπ για τεχνικές ειδικότητες ίσως γίνει σε 4 χρόνια(βλέπε ασεπ 2005, ασεπ 2009...). Εαν γραψεις εξαιρετικά καλά τότε, διοριζεσαι. Εαν δεν διοριστείς αλλα γραψεις αρκετα καλα σε καλουν ωρομίσθιο, αναπληρωτη, κ.λ.π.
Η δευτεροβαθμια θέλει κυνήγι μακροχρονιο.

Τελειωσα το ε.π.παι.κ του Βολου. 4 μερες την εβδομαδα (Δευτερα με Πέμπτη)ειχαμε μαθημα. ωρες 4¨00 με 7¨30. Καποιες Παρασκευες ειχαμε παλι υποχρεώσεις οπως μικροδιδασκαλιες, διδασκαλιές σε λύκεια κ.λ.π.

Με αυτα που προανέφερες (απόσταση, δουλειά, κ.λ.π.) ισως είναι αρκετά δυσκολο να παρακολουθήσεις το εππαικ...
Με κάθε επιφύλαξη, το μεταπτυχιακο φαινεται καλυτερη λυση.

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Κυρ Οκτ 04, 2009 10:53 am

ntoni έγραψε:στο μεταπτυχιακό σε έχουν δεχτεί;



ΝΑΙ, ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΤΕΙ.

elena_soti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2009 4:10 pm

Δημοσίευσηαπό elena_soti » Κυρ Οκτ 04, 2009 10:53 am

glianna έγραψε:
elena_soti έγραψε:ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:


ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΠΛΗΡΩΤΩΝ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΟΥ 2008-2009 (ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΑΚΟΜΑ Ο ΝΕΟΣ) ΕΧΩ ΣΕΙΡΑ 92.

ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ 2009-2010 ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΑΚΟΜΑ 9 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΙ ΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ, ΘΑ ΕΧΩ ΣΕΙΡΑ 22. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ 6-7 ΑΤΟΜΑ, ΑΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ, ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ 2-3 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ.

ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ 150 ΜΟΡΙΑ.


ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ;

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;


Ελενα εαν δεν βγουν τα αποτελεσματα του ασεπ δεν μπορει να γινει ασφαλής προβλεψη για τη σειρα...
Σκέψου οτι οποιοσδηποτε είναι επιτυχών στον ασεπ ανεβαινει στην κλίμακα συγκριτικά με τους αλλους. Επισης δεν μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια τους επαρκειουχους. Πέρα απο τους πτυχιούχους της ΑΣΠΑΙΤΕ μπορει να ειναι και αλλα ατομα με μεταπτυχιακα στις επιστήμες της αγωγής κ.λ.π. Επίσης η υπόθεση για διορισμό στη δευτεροβαθμια σε 2-3 χρονια παρά είναι αισιόδοξη!
Ο επόμενος ασεπ για τεχνικές ειδικότητες ίσως γίνει σε 4 χρόνια(βλέπε ασεπ 2005, ασεπ 2009...). Εαν γραψεις εξαιρετικά καλά τότε, διοριζεσαι. Εαν δεν διοριστείς αλλα γραψεις αρκετα καλα σε καλουν ωρομίσθιο, αναπληρωτη, κ.λ.π.
Η δευτεροβαθμια θέλει κυνήγι μακροχρονιο.

Τελειωσα το ε.π.παι.κ του Βολου. 4 μερες την εβδομαδα (Δευτερα με Πέμπτη)ειχαμε μαθημα. ωρες 4¨00 με 7¨30. Καποιες Παρασκευες ειχαμε παλι υποχρεώσεις οπως μικροδιδασκαλιες, διδασκαλιές σε λύκεια κ.λ.π.

Με αυτα που προανέφερες (απόσταση, δουλειά, κ.λ.π.) ισως είναι αρκετά δυσκολο να παρακολουθήσεις το εππαικ...
Με κάθε επιφύλαξη, το μεταπτυχιακο φαινεται καλυτερη λυση.



ΕΧΣΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

hlias1984
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 2:10 am

Δημοσίευσηαπό hlias1984 » Παρ Οκτ 09, 2009 6:22 pm

Παιδιά θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τι γίνεται ακριβώς με την ΑΣΠΑΙΤΕ??
Έχω τελειώσει ΤΕΙ χρηματοοικονομικών εφαρμογών...προλαβαίνω να κάνω αιτήσεις?? δίδακτρα?? ωράριο?? προοπτικές??
please απαντήστε μου γιατί ξεμένω από περιθώρια

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Παρ Οκτ 09, 2009 10:35 pm

Διοίκησης Επιχειρήσεων ή Λογιστικής ή Τουριστικών Επιχειρήσεων ή Τουριστικών Επαγγελμάτων ή Εμπορίας και Διαφήμισης ή Βιβλιοθηκονομίας

Πληροφορικής, ή Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, ή Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Πολυμέσων, ή Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών, ή Πληροφορικής και Επικοινωνιών, ή Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και Πληροφοριακών Συστημάτων, ή Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία, ή Διαχείρισης Πληροφοριών, ή Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης ή Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας ή Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, ή Βιομηχανικής Πληροφορικής, ή Αυτοματισμού.

δε βρήκα στις αποδεκτές ειδικότητες το δικό σου πτυχίο.

γενικά: aspete.gr

http://www.aspete.gr/anakoinosis_genpaidag.aspx

για μια ιδέα.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες