ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
VasilikiNta
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2022 6:51 pm

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό VasilikiNta » Πέμ Νοέμ 17, 2022 7:47 pm

Καλησπέρα , ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον μπορεί υπεύθυνα να μου απαντήσει.

Από την ημέρα που βγαίνουν τα οριστικά αποτελέσματα σε έναν διαγωνισμό μονίμων, ποτέ μπορεί κάποιος να κάνει την αίτηση παράτασης διορισμού (από ότι ενημερώθηκα μπορεί να είναι έως 6 μήνες και για σοβαρούς λόγους (μου είπαν ότι υπάρχει ανάλογο ΦΕΚ για το ότι δικαιούμαστε παράταση) - ο δικός μου είναι πολύ σοβαρός , θέμα υγείας)

Μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία ή πως πάει το χρονοδιάγραμμα που πρέπει να ακολουθήσεις για να γίνει σωστά η διαδικασία?

1. βγαίνουν τα αποτελέσματα τα οριστικά , κάνεις αίτηση στο φορέα απευθείας που προσλαμβάνεσαι για παράταση χωρίς να έχει βγει το ΦΕΚ , το ΦΕΚ κάνει να βγει 3 μήνες που λένε? ? ή
2. αφού βγουν τα αποτελέσματα περιμένεις το ΦΕΚ διορισμού ( αφού ελέγξουν λέει τα χαρτιά σου , που δεν ξέρω αν και ποτέ γίνεται επίσης αυτό) και κάνεις την αίτηση στο φορέα αφού βγει το ΦΕΚ? ή
3, κανείς την αίτηση στο φορέα με το που βγουν τα αποτελέσματα , με σημείωση να ισχύει από τη μέρα που βγαίνει το ΦΕΚ διορισμού και για 6 μήνες?

με έχουν τρελάνει με τις διάφορες "σωστές" χρονικά διαδικασίες .... (λέω να πάω να ρωτήσω στο φορέα που προσλαμβάνομαι αλλά φοβάμαι μη με πάρουν με κακό μάτι του στυλ ακόμα δεν προσλήφθηκες έχεις και απαιτήσεις)

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!!

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό gery » Παρ Νοέμ 18, 2022 9:38 pm

VasilikiNta έγραψε:Καλησπέρα , ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον μπορεί υπεύθυνα να μου απαντήσει.

Από την ημέρα που βγαίνουν τα οριστικά αποτελέσματα σε έναν διαγωνισμό μονίμων, ποτέ μπορεί κάποιος να κάνει την αίτηση παράτασης διορισμού (από ότι ενημερώθηκα μπορεί να είναι έως 6 μήνες και για σοβαρούς λόγους (μου είπαν ότι υπάρχει ανάλογο ΦΕΚ για το ότι δικαιούμαστε παράταση) - ο δικός μου είναι πολύ σοβαρός , θέμα υγείας)

Μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία ή πως πάει το χρονοδιάγραμμα που πρέπει να ακολουθήσεις για να γίνει σωστά η διαδικασία?

1. βγαίνουν τα αποτελέσματα τα οριστικά , κάνεις αίτηση στο φορέα απευθείας που προσλαμβάνεσαι για παράταση χωρίς να έχει βγει το ΦΕΚ , το ΦΕΚ κάνει να βγει 3 μήνες που λένε? ? ή
2. αφού βγουν τα αποτελέσματα περιμένεις το ΦΕΚ διορισμού ( αφού ελέγξουν λέει τα χαρτιά σου , που δεν ξέρω αν και ποτέ γίνεται επίσης αυτό) και κάνεις την αίτηση στο φορέα αφού βγει το ΦΕΚ? ή
3, κανείς την αίτηση στο φορέα με το που βγουν τα αποτελέσματα , με σημείωση να ισχύει από τη μέρα που βγαίνει το ΦΕΚ διορισμού και για 6 μήνες?

με έχουν τρελάνει με τις διάφορες "σωστές" χρονικά διαδικασίες .... (λέω να πάω να ρωτήσω στο φορέα που προσλαμβάνομαι αλλά φοβάμαι μη με πάρουν με κακό μάτι του στυλ ακόμα δεν προσλήφθηκες έχεις και απαιτήσεις)

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!!


Καλησπέρα. Το σωστό είναι το 2.

Κανονικά γίνεται έλεγχος των χαρτιών σου, ο οποιός πρέπει να ολοκληρωθεί σε 3 μήνες από το φεκ κατανομής , που θα βγει μετά το φεκ διοριστέων. Βέβαια μπορεί να αργήσει αρκετά περισσότερο ή και να γίνει τυπικά (στο πόδι) σε κάποια υπηρεσία.
Το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις τη συγκεκριμένη υπηρεσία για την οποία ενδιαφέρεσαι. Μπορείς και να το ψάξεις λίγο στο φεκ... βλέποντας σε ανάλογες προκηρύξεις αυτού του φορέα πόσο κράτησε η διαδικασία. Σε κάποιο φορέα όντως μου είπαν πως το αίτημα παράτασης υποβάλλεται μαζί με τα χαρτιά για την πρόσληψη , όταν σε καλέσουν (μετά το φεκ κατανομής).

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Νοέμ 20, 2022 6:49 pm

gery έγραψε:
VasilikiNta έγραψε:Καλησπέρα , ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον μπορεί υπεύθυνα να μου απαντήσει.

Από την ημέρα που βγαίνουν τα οριστικά αποτελέσματα σε έναν διαγωνισμό μονίμων, ποτέ μπορεί κάποιος να κάνει την αίτηση παράτασης διορισμού (από ότι ενημερώθηκα μπορεί να είναι έως 6 μήνες και για σοβαρούς λόγους (μου είπαν ότι υπάρχει ανάλογο ΦΕΚ για το ότι δικαιούμαστε παράταση) - ο δικός μου είναι πολύ σοβαρός , θέμα υγείας)

Μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία ή πως πάει το χρονοδιάγραμμα που πρέπει να ακολουθήσεις για να γίνει σωστά η διαδικασία?

1. βγαίνουν τα αποτελέσματα τα οριστικά , κάνεις αίτηση στο φορέα απευθείας που προσλαμβάνεσαι για παράταση χωρίς να έχει βγει το ΦΕΚ , το ΦΕΚ κάνει να βγει 3 μήνες που λένε? ? ή
2. αφού βγουν τα αποτελέσματα περιμένεις το ΦΕΚ διορισμού ( αφού ελέγξουν λέει τα χαρτιά σου , που δεν ξέρω αν και ποτέ γίνεται επίσης αυτό) και κάνεις την αίτηση στο φορέα αφού βγει το ΦΕΚ? ή
3, κανείς την αίτηση στο φορέα με το που βγουν τα αποτελέσματα , με σημείωση να ισχύει από τη μέρα που βγαίνει το ΦΕΚ διορισμού και για 6 μήνες?

με έχουν τρελάνει με τις διάφορες "σωστές" χρονικά διαδικασίες .... (λέω να πάω να ρωτήσω στο φορέα που προσλαμβάνομαι αλλά φοβάμαι μη με πάρουν με κακό μάτι του στυλ ακόμα δεν προσλήφθηκες έχεις και απαιτήσεις)

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!!


Καλησπέρα. Το σωστό είναι το 2.

Κανονικά γίνεται έλεγχος των χαρτιών σου, ο οποιός πρέπει να ολοκληρωθεί σε 3 μήνες από το φεκ κατανομής , που θα βγει μετά το φεκ διοριστέων. Βέβαια μπορεί να αργήσει αρκετά περισσότερο ή και να γίνει τυπικά (στο πόδι) σε κάποια υπηρεσία.
Το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις τη συγκεκριμένη υπηρεσία για την οποία ενδιαφέρεσαι. Μπορείς και να το ψάξεις λίγο στο φεκ... βλέποντας σε ανάλογες προκηρύξεις αυτού του φορέα πόσο κράτησε η διαδικασία. Σε κάποιο φορέα όντως μου είπαν πως το αίτημα παράτασης υποβάλλεται μαζί με τα χαρτιά για την πρόσληψη , όταν σε καλέσουν (μετά το φεκ κατανομής).

Gery το ΦΕΚ κατανομής εκδίδεται από τον ίδιο το φορέα μετά από το αρχικό των διοριστέων που βγάζει ο ΑΣΕΠ λίγες μέρες μετά τα οριστικά?

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Νοέμ 20, 2022 8:07 pm

NSSN έγραψε:Gery το ΦΕΚ κατανομής εκδίδεται από τον ίδιο το φορέα μετά από το αρχικό των διοριστέων που βγάζει ο ΑΣΕΠ λίγες μέρες μετά τα οριστικά?


Ο φορέας - το ποιος ειναι ο φορέας είναι λίγο μπερδεμένο, το αρμόδιο υπουργείο ή ο αρμόδιος οργανισμός κλπ -
είναι αυτός που ξεκινάει τη διαδικασία έκδοσης του φεκ κατανομής με έγγραφο που στέλνει στο υπουργείο εσωτερικών.
Το υπουργείο εσωτερικών εκδίδει την απόφαση για το φεκ κατανομής. Αν πάρεις τηλέφωνο το φορέα που
πρόκειται να προσληφθείς θα σου πουν περιμένουμε το Βορίδη ... για να σε καλέσουμε να υποβάλεις τα
δικαιολογητικά για έλεγχο. Καμιά φορά όμως σε καλούν και χωρίς αυτό, για να συντομευτεί η διαδικασία.
Μέχρι να γίνει ο έλεγχος θα έχει βγει και το φεκ κατανομής.

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό leeds » Σάβ Νοέμ 26, 2022 1:09 pm

VasilikiNta έγραψε:Καλησπέρα , ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον μπορεί υπεύθυνα να μου απαντήσει.

Από την ημέρα που βγαίνουν τα οριστικά αποτελέσματα σε έναν διαγωνισμό μονίμων, ποτέ μπορεί κάποιος να κάνει την αίτηση παράτασης διορισμού (από ότι ενημερώθηκα μπορεί να είναι έως 6 μήνες και για σοβαρούς λόγους (μου είπαν ότι υπάρχει ανάλογο ΦΕΚ για το ότι δικαιούμαστε παράταση) - ο δικός μου είναι πολύ σοβαρός , θέμα υγείας)

Μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία ή πως πάει το χρονοδιάγραμμα που πρέπει να ακολουθήσεις για να γίνει σωστά η διαδικασία?

1. βγαίνουν τα αποτελέσματα τα οριστικά , κάνεις αίτηση στο φορέα απευθείας που προσλαμβάνεσαι για παράταση χωρίς να έχει βγει το ΦΕΚ , το ΦΕΚ κάνει να βγει 3 μήνες που λένε? ? ή
2. αφού βγουν τα αποτελέσματα περιμένεις το ΦΕΚ διορισμού ( αφού ελέγξουν λέει τα χαρτιά σου , που δεν ξέρω αν και ποτέ γίνεται επίσης αυτό) και κάνεις την αίτηση στο φορέα αφού βγει το ΦΕΚ? ή
3, κανείς την αίτηση στο φορέα με το που βγουν τα αποτελέσματα , με σημείωση να ισχύει από τη μέρα που βγαίνει το ΦΕΚ διορισμού και για 6 μήνες?

με έχουν τρελάνει με τις διάφορες "σωστές" χρονικά διαδικασίες .... (λέω να πάω να ρωτήσω στο φορέα που προσλαμβάνομαι αλλά φοβάμαι μη με πάρουν με κακό μάτι του στυλ ακόμα δεν προσλήφθηκες έχεις και απαιτήσεις)

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!!

Έβγαλες άκρη;Πω ς γίνεται τελικά;

makis2022
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 7:44 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό makis2022 » Κυρ Νοέμ 27, 2022 9:48 am

VasilikiNta έγραψε:Καλησπέρα , ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον μπορεί υπεύθυνα να μου απαντήσει.

Από την ημέρα που βγαίνουν τα οριστικά αποτελέσματα σε έναν διαγωνισμό μονίμων, ποτέ μπορεί κάποιος να κάνει την αίτηση παράτασης διορισμού (από ότι ενημερώθηκα μπορεί να είναι έως 6 μήνες και για σοβαρούς λόγους (μου είπαν ότι υπάρχει ανάλογο ΦΕΚ για το ότι δικαιούμαστε παράταση) - ο δικός μου είναι πολύ σοβαρός , θέμα υγείας)

Μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία ή πως πάει το χρονοδιάγραμμα που πρέπει να ακολουθήσεις για να γίνει σωστά η διαδικασία?

1. βγαίνουν τα αποτελέσματα τα οριστικά , κάνεις αίτηση στο φορέα απευθείας που προσλαμβάνεσαι για παράταση χωρίς να έχει βγει το ΦΕΚ , το ΦΕΚ κάνει να βγει 3 μήνες που λένε? ? ή
2. αφού βγουν τα αποτελέσματα περιμένεις το ΦΕΚ διορισμού ( αφού ελέγξουν λέει τα χαρτιά σου , που δεν ξέρω αν και ποτέ γίνεται επίσης αυτό) και κάνεις την αίτηση στο φορέα αφού βγει το ΦΕΚ? ή
3, κανείς την αίτηση στο φορέα με το που βγουν τα αποτελέσματα , με σημείωση να ισχύει από τη μέρα που βγαίνει το ΦΕΚ διορισμού και για 6 μήνες?

με έχουν τρελάνει με τις διάφορες "σωστές" χρονικά διαδικασίες .... (λέω να πάω να ρωτήσω στο φορέα που προσλαμβάνομαι αλλά φοβάμαι μη με πάρουν με κακό μάτι του στυλ ακόμα δεν προσλήφθηκες έχεις και απαιτήσεις)

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!!


Καλημέρα
κάπως έτσι είναι η διαδικασία, αυτό έχω διαβάσει σε site:

"ΒΗΜΑ ΠΡΩΤΟ: Κλήση Επιτυχόντων στο Δήμο (15 ΗΜΕΡΕΣ)

Η εκκίνηση της διαδικασίας γίνεται με την ειδοποίηση των επιτυχόντων να παρουσιαστούν στους δήμους, η οποία, για να επισπευσθούν οι διαδικασίες, πραγματοποιείται είτε τηλεφωνικά είτε με mail αλλά και με έγγραφο, μέσω ταχυδρομείου. Ωστόσο, το πρώτο βήμα δεν γίνεται αυτόματα με την δημοσίευση των οριστικών πινάκων, καθώς οι Διευθύνσεις Προσωπικού των δήμων αναμένουν να λάβουν με συστημένη επιστολή από το ΑΣΕΠ τα προσωπικά στοιχεία επικοινωνία των επιτυχόντων, συνήθως μετά από μία εβδομάδα με 10 ημέρες, ώστε στη συνέχεια να επικοινωνήσουν μαζί τους. Είναι μία διαδικασία που, σύμφωνα με τους ίδιους υπηρεσιακούς παράγοντες, κρατά, συνολικά, το λιγότερο 15 ημέρες.

ΒΗΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ: Κατάθεση Δικαιολογητικών (20 ΗΜΕΡΕΣ)


Ακολουθεί η κατάθεση των δικαιολογητικών για την οποία ο επιτυχών, σύμφωνα με τον Ν 2190/94, έχει 20ημερη προθεσμία από την ημερομηνία που θα παρουσιαστεί στον δήμο. Πρόκειται, κυρίως, για:

Φωτοαντίγραφο τίτλου σπουδών
Πιστοποιητικό Οικογενειακής κατάστασης
Αντίγραφο ληξιαρχικής πράξης γέννησης
Γνωμάτευση παθολόγου -ψυχιάτρου από κρατικό νοσοκομείο
Φωτοτυπία Δελτίο Ταυτότητας.
Από εκεί και πέρα μπορεί να ζητηθούν και επιπλέον έγγραφα, με βάση την αίτηση του στο ΑΣΕΠ, όπως καρτέλες ενσήμων για την προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα, ιατρικές γνωματεύσεις κλπ

ΒΗΜΑ ΤΡΙΤΟ: Αυτεπάγγελτος Έλεγχος Δικαιολογητικών (30 ΗΜΕΡΕΣ)

Η Διεύθυνση προσωπικού του δήμου προχωρά σε αυτεπάγγελτο έλεγχο των δικαιολογητικών που θα προσκομίσει ο επιτυχών, με απευθείας επαφή με τον φορέα που έχουν αυτά εκδοθεί. Για παράδειγμα, επικοινωνία με το ασφαλιστικό φορέα για την προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα, το σχολείο για τον τίτλο σπουδών. Ειδικά για το τελευταίο, τα στελέχη των δήμων, με βάση προηγούμενη εμπειρία, εκφράζουν τον προβληματισμό τους για τον χρόνο της απάντησης, καθώς σε λίγες ημέρες το σχολικό έτος τελειώνει και οι διαδικασίες καθυστερούν ακόμη περισσότερο. Υπολογίζουν, δε, ότι απαιτείται τουλάχιστον ένας μήνας για να έχουν γραπτώς την απάντηση για την γνησιότητα του τίτλου σπουδών.


ΒΗΜΑ ΤΕΤΑΡΤΟ: Απόφαση Διορισμού (5 ΗΜΕΡΕΣ)

Από τη στιγμή που γίνει ο αυτεπάγγελτος έλεγχος των δικαιολογητικών ο δήμαρχος υπογράφει το έγγραφο διορισμού των επιτυχόντων και μαζί με τις βεβαιώσεις γνησιότητας των δικαιολογητικών και δέσμευσης ποσού από τον προϋπολογισμού του δήμου για να καλυφθεί η μισθοδοσία τους, στέλνονται στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση.

ΒΗΜΑ ΠΕΜΠΤΟ: Έλεγχος νομιμότητας και έγκριση διορισμού από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση (20 ΗΜΕΡΕΣ)

Η Αποκεντρωμένη Διοίκηση παραλαμβάνει το φάκελο από το Δήμο και αρμόδιοι υπάλληλοι προχωρούν σε έλεγχο νομιμότητας και στην συνέχεια στην έγκριση του διορισμού, προκειμένου να αποστείλουν τη λίστα με τα ονόματα των διορισθέντων στο Εθνικό Τυπογραφείο. Πρόκειται για διαδικασία που κρατά τουλάχιστον 20 ημέρες.


ΒΗΜΑ ΕΚΤΟ: Δημοσίευση διορισμού σε ΦΕΚ (10 ΗΜΕΡΕΣ)

Το Εθνικό Τυπογραφείο παραλαμβάνει τη λίστα με τα ονόματα των διορισθέντων από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση και μέσα σε περίπου 10 ημέρες τη δημοσιεύει σε ΦΕΚ.

ΒΗΜΑ ΕΒΔΟΜΟ: Διορισμός

Με την δημοσίευση των ονομάτων τους σε ΦΕΚ, οι επιτυχόντες καλούνται στο δήμο και αφού γίνει Πρωτόκολλο Ορκωμοσίας και Βεβαίωση Εγκατάστασης, είναι πλέον μόνιμοι υπάλληλοι και αναλαμβάνουν εργασία.

georpapad
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 9:36 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό georpapad » Παρ Μαρ 24, 2023 2:33 pm

Παιδιά Καλησπέρα.
Είμαι διοριστέα με το 13Κ/2021 σε Δήμο και περιμένω το ΦΕΚ του διορισμού μου. Φαντάζομαι αφού βγει το ΦΕΚ και με καλέσουν να παρουσιαστώ θα μπορέσω να ζητήσω και παράταση διορισμού.
Αν πρέπει να το κάνω πριν το ΦΕΚ, παρακαλώ, ενημερώστε με άμεσα!!

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το Δήμο, τους είπα ότι σκοπεύω να ζητήσω παράταση διορισμού για 6 μήνες και μου είπαν ότι αυτό δεν ισχύει σε δήμους και πως στους Δήμους ισχύει μόνο δίμηνη (!!) παράταση.
Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; Υπάρχει κάποιος νόμος για "εως 2 μήνες";

Kasi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:16 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Kasi2 » Τρί Μαρ 28, 2023 4:09 pm

georpapad έγραψε:Παιδιά Καλησπέρα.
Είμαι διοριστέα με το 13Κ/2021 σε Δήμο και περιμένω το ΦΕΚ του διορισμού μου. Φαντάζομαι αφού βγει το ΦΕΚ και με καλέσουν να παρουσιαστώ θα μπορέσω να ζητήσω και παράταση διορισμού.
Αν πρέπει να το κάνω πριν το ΦΕΚ, παρακαλώ, ενημερώστε με άμεσα!!

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το Δήμο, τους είπα ότι σκοπεύω να ζητήσω παράταση διορισμού για 6 μήνες και μου είπαν ότι αυτό δεν ισχύει σε δήμους και πως στους Δήμους ισχύει μόνο δίμηνη (!!) παράταση.
Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; Υπάρχει κάποιος νόμος για "εως 2 μήνες";


Καλησπέρα, σήμερα έμαθα και εγώ κατόπιν προφορικής ενημέρωσης ότι για τους δήμους ισχύει παράταση μόνο για δύο μήνες. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να ορκιστεί στους δύο μήνες και απευθείας να πάρει άδεια άνευ αποδοχών (ως δόκιμος υπάλληλος). Προσπαθώ και εγώ να βρω μια λύση για αυτό το θέμα .

Smpr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 4:14 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Smpr » Τετ Μαρ 29, 2023 7:35 am

Καλημέρα!!
Βγήκε χθες κ το δικό μου ΦΕΚ. Με έχουν με λάθος πατρώνυμο κ λάθος ειδικότητα!!
Τι πρέπει να γίνει τώρα;

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Μαρ 30, 2023 6:36 pm

Smpr έγραψε:Καλημέρα!!
Βγήκε χθες κ το δικό μου ΦΕΚ. Με έχουν με λάθος πατρώνυμο κ λάθος ειδικότητα!!
Τι πρέπει να γίνει τώρα;


Ρώτησε στο Δήμο που πας, αλλά και στο Υπουργείο Εσωτερικών.
Μάλλον θα βγει διορθωτικό φεκ. Συμβαίνει ...

Smpr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 4:14 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Smpr » Κυρ Απρ 02, 2023 3:58 pm

Στον Δήμο δεν το είχαν αντιληφθεί καν! Εγώ τους το είπα κ ακόμη με ενημερώνουν....

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Δευ Απρ 03, 2023 9:23 am

Smpr έγραψε:Στον Δήμο δεν το είχαν αντιληφθεί καν! Εγώ τους το είπα κ ακόμη με ενημερώνουν....

Μπορεί το λάθος να έγινε από την Αποκεντρωμένη διοίκηση. Θα πρέπει να βγει νέο διόρθωση σφάλματος

Smpr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 4:14 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Smpr » Δευ Απρ 03, 2023 11:04 am

Η απόφαση Δημάρχου είναι σωστή. Παρακάτω έγινε το λάθος!
Πρέπει δηλαδή να βγει νέο φεκ, ορθή επανάληψη του προηγούμενου? Η διαδικασία είναι ιδια? θα περιμένουμε δηλαδή άλλο τόσο?....θα μεσολαβήσουν κ οι εκλογές ....οπότε.....
Ο Δήμος θα μας στείλει κάποιο έγγραφο οτι μας καλεί για ορκωμασία?
δεν έχω καμία ενημέρωση και εγώ προσπαθώ να βγάλω μια άκρη

Godric
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 7:37 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Godric » Τετ Απρ 05, 2023 8:34 am

εγώ αφού έδωσα τα δικαιολογητικά μου στο φορέα για να ελέγξουν την αυθεντικότητά τους, τα έλεγξαν μαζί με ποινικό μητρώο κλπ και αφού βγήκε η απόφαση να παρουσιαστώ εντός ενός μήνα, τότε έκανα την αίτηση που ζητούσα παράταση
θέμα υγείας επίσης, είχα χαρτί γιατρού για 3 μήνες, ζήτησα παράταση 3 ως 6 μήνες και μου έδωσαν 3 μήνες όσοι ήταν και το χαρτί του γιατρού, οι οποίοι όμως ξεκίνησαν να μετράνε από τη μέρα που βγήκε η απόφαση του διοικητικού συμβουλίου του φορέα και όχι από τη μέρα που έγραφε το χαρτί του γιατρού (καλό αυτό)

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Απρ 05, 2023 1:30 pm

Smpr έγραψε:Η απόφαση Δημάρχου είναι σωστή. Παρακάτω έγινε το λάθος!
Πρέπει δηλαδή να βγει νέο φεκ, ορθή επανάληψη του προηγούμενου? Η διαδικασία είναι ιδια? θα περιμένουμε δηλαδή άλλο τόσο?....θα μεσολαβήσουν κ οι εκλογές ....οπότε.....
Ο Δήμος θα μας στείλει κάποιο έγγραφο οτι μας καλεί για ορκωμασία?
δεν έχω καμία ενημέρωση και εγώ προσπαθώ να βγάλω μια άκρη

Θα πρέπει να το διορθωσει η Αποκεντρωμένη διοίκηση . Ο δήμος εννοείται ότι θα πρέπει να σου στείλει έγγραφο για την ορκωμοσία σου . Αυτό μπορεί να το στείλει άμεσα η αποκεντρωμένη, μπορεί και να το έχει στείλει και σε 20 μέρες να έχει βγει. μπορεί να επικοινωνήσεις και συ μαζί τους


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 5 επισκέπτες