ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΝΗΣΗ ΟΡΚΟΜΩΣΙΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
DimitraGL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 05, 2023 5:15 pm

ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΝΗΣΗ ΟΡΚΟΜΩΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό DimitraGL » Κυρ Φεβ 05, 2023 6:20 pm

Καλησπέρα,

Έχω διοριστεί με την 13Κ/21, έχω στείλει τα δικαιολογητικά και περιμένω να εκδοθεί το ΦΕΚ διορισμού μου.
Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν γνωρίζει: εάν εκδοθεί το ΦΕΚ και δεν πάω να ορκιστώ τελικά, θα έχω κυρώσεις; Δηλαδή θα θεωρούμαι δημόσιος υπάλληλος που παραιτήθηκε; Ή δεν θα έχει επίπτωση πουθενά;

Το ρωτάω για την περίπτωση που θέλω να συμμετάσχω σε άλλο διαγωνισμό.

Ευχαριστώ!

elbalatsoukas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2022 12:58 pm

Re: ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΝΗΣΗ ΟΡΚΟΜΩΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό elbalatsoukas » Κυρ Φεβ 05, 2023 10:29 pm

DimitraGL έγραψε:Καλησπέρα,

Έχω διοριστεί με την 13Κ/21, έχω στείλει τα δικαιολογητικά και περιμένω να εκδοθεί το ΦΕΚ διορισμού μου.
Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν γνωρίζει: εάν εκδοθεί το ΦΕΚ και δεν πάω να ορκιστώ τελικά, θα έχω κυρώσεις; Δηλαδή θα θεωρούμαι δημόσιος υπάλληλος που παραιτήθηκε; Ή δεν θα έχει επίπτωση πουθενά;

Το ρωτάω για την περίπτωση που θέλω να συμμετάσχω σε άλλο διαγωνισμό.

Ευχαριστώ!


Τυπικά την έχετε αποδεχθεί την θέση με την υπεύθυνη δήλωση που λογικά σας ζήτησαν να στείλετε με τα δικαιολογητικά σας. Ωστόσο καλύτερα να ρωτήσετε στον ΑΣΕΠ κ στο Υπουργείο Εσωτερικών.
Ή κάποιον δικηγόρο-εργατολόγο που γνωρίζει/ασχολείται με τέτοια θέματα.

stillme
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2018 2:28 am

Re: ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΝΗΣΗ ΟΡΚΟΜΩΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό stillme » Δευ Φεβ 06, 2023 1:13 pm

Μέχρι να πας να εμφανιστείς επίσημα (με έκθεση εμφάνισης) και να αναλάβεις υπηρεσία, δεν είσαι υπάλληλος. Όταν βγει το ΦΕΚ διορισμού, αν δεν θέλεις να πας έχεις δύο επιλογές: Αν θέλεις να διευκολύνεις λίγο τον Φορέα, πας και τους κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν αποδέχεσαι τον διορισμό. Αν δεν σε νοιάζει, απλά δεν κάνεις τίποτα και μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα θα πουν αυτοί ότι δεν εμφανίστηκες ποτέ. Και στις δύο περιπτώσεις, υπάλληλος δεν έγινες ποτέ και δεν έχεις κυρώσεις.

Σημείωση: Δεν ξέρω την προκήρυξη σου, αν υπάρχει κάποιος άλλος περίεργος όρος, αλλά αν δεν αναγράφει κάτι σχετικό ρητά η προκήρυξη, ισχύουν τα παραπάνω.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες