Συμμετοχή σε 2η προκήρυξη χωρίς παραίτηση.

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Giannis746
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2022 3:03 am

Συμμετοχή σε 2η προκήρυξη χωρίς παραίτηση.

Δημοσίευσηαπό Giannis746 » Τρί Δεκ 06, 2022 11:35 am

Είμαι διορισμένος με ασεπ απ την άνοιξη σε μόνιμη θέση, και θέλω να συμμετάσχω σε νέα προκήρυξη ΑΣΕΠ που θα βγει εντός 2023.
Εάν παραιτηθώ πρώτα ξέρω δεν υπάρχει κανένα κόλλημα, κάνω αίτηση κανονικά.
Ο νόμος αναφέρει

Τακτικοί υπάλληλοι (μόνιμοι και ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου) των φορέων της
παρ. 1 του άρθρου 2 του ν. 4765/2021 έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης
θέσεων των φορέων αυτών , μετά από την παρέλευση πενταετίας από την ημερομηνία διορισμού ή
πρόσληψής τους, με εξαίρεση τη συμμετοχή σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων κατηγορίας
ανώτερης αυτής του διορισμού ή της πρόσληψής τους.

Το θέμα είναι ότι εγώ πρακτικά δεν είμαι μόνιμος, αλλά δοκιμος. Το φεκ μονιμοποίησης μου θα βγει σε 2 χρόνια.
Υπάρχει ασάφεια από τον νομοθέτη.
Πιστεύετε είναι παράθυρο για να μπορεί να κάνει κάποιος αιτήσεις ενώ είναι ακόμα δοκιμος?
Έχει κάνει κάποιος και απορρίφθηκε?
Και εάν τελικά απορριφθείς, τι πιθανότητες θα δίνατε ώστε να δικαιωθεί κάποιος δικαστικά γι αυτό το λόγο?
Στην ουσία η 5ετια είναι μόνο γι αυτούς που διορίστηκαν με ασεπ και θέλουν να κάνουν αίτηση ξανά στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης όπου ανήκουν.
Όποιος θέλει να κάνει σε ανώτερη βαθμίδα, έχει δικαίωμα πριν την 5ετια.
Όποιος δεν διορίστηκε με ασεπ επίσης ( εποπ, ειδικοι φρουροι κλπ).
Είναι διάκριση ως προς συγκεκριμένους δημόσιους υπαλλήλους και όχι σε όλους.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Συμμετοχή σε 2η προκήρυξη χωρίς παραίτηση.

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Δεκ 07, 2022 12:44 pm

Giannis746 έγραψε:Είμαι διορισμένος με ασεπ απ την άνοιξη σε μόνιμη θέση, και θέλω να συμμετάσχω σε νέα προκήρυξη ΑΣΕΠ που θα βγει εντός 2023.
Εάν παραιτηθώ πρώτα ξέρω δεν υπάρχει κανένα κόλλημα, κάνω αίτηση κανονικά.
Ο νόμος αναφέρει

Τακτικοί υπάλληλοι (μόνιμοι και ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου) των φορέων της
παρ. 1 του άρθρου 2 του ν. 4765/2021 έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης
θέσεων των φορέων αυτών , μετά από την παρέλευση πενταετίας από την ημερομηνία διορισμού ή
πρόσληψής τους, με εξαίρεση τη συμμετοχή σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων κατηγορίας
ανώτερης αυτής του διορισμού ή της πρόσληψής τους.

Το θέμα είναι ότι εγώ πρακτικά δεν είμαι μόνιμος, αλλά δοκιμος. Το φεκ μονιμοποίησης μου θα βγει σε 2 χρόνια.
Υπάρχει ασάφεια από τον νομοθέτη.
Πιστεύετε είναι παράθυρο για να μπορεί να κάνει κάποιος αιτήσεις ενώ είναι ακόμα δοκιμος?
Έχει κάνει κάποιος και απορρίφθηκε?
Και εάν τελικά απορριφθείς, τι πιθανότητες θα δίνατε ώστε να δικαιωθεί κάποιος δικαστικά γι αυτό το λόγο?
Στην ουσία η 5ετια είναι μόνο γι αυτούς που διορίστηκαν με ασεπ και θέλουν να κάνουν αίτηση ξανά στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης όπου ανήκουν.
Όποιος θέλει να κάνει σε ανώτερη βαθμίδα, έχει δικαίωμα πριν την 5ετια.
Όποιος δεν διορίστηκε με ασεπ επίσης ( εποπ, ειδικοι φρουροι κλπ).
Είναι διάκριση ως προς συγκεκριμένους δημόσιους υπαλλήλους και όχι σε όλους.

Δεν έχει σημασία που είσαι δόκιμος ο νόμος λέει "Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, των ΝΠΔΔ, των ΟΤΑ α΄ και β΄ βαθμίδας και των Ανεξάρτητων Αρχών οι οποίοι διορίστηκαν βάσει του ν.2190/1994, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα πριν συμπληρωθεί πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους." Η ημερομηνία διορισμού σου έχει σημασία και είσαι τακτικός υπάλληλος άσχετα που είσαι δόκιμος

Giannis746
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2022 3:03 am

Re: Συμμετοχή σε 2η προκήρυξη χωρίς παραίτηση.

Δημοσίευσηαπό Giannis746 » Τετ Δεκ 07, 2022 1:13 pm

Δεν λέει σκέτο τακτικοί υπάλληλοι, αλλά (μόνιμοι και ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου).
Πως αποδεικνύεται η μονιμότητα μου,αν δεν υπάρχει φεκ μονιμοποίησης?

Giannis746
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2022 3:03 am

Re: Συμμετοχή σε 2η προκήρυξη χωρίς παραίτηση.

Δημοσίευσηαπό Giannis746 » Τετ Δεκ 07, 2022 1:33 pm

Παρατήρησα ότι υπάρχει τροποποίηση στον νόμο του 2021.
Με τον παλιό νόμο του ασεπ 1994 οι αορίστου χρόνου μπορούσαν να κάνουν αίτηση σε νέα προκήρυξη πριν την 5ετια, πλέον με τον νόμο 2021 δεν μπορούν.
Ωστόσο και στους δύο νόμους λέει ξεκάθαρα για μόνιμους.
Πρακτικά δεν είμαι μόνιμος ως δοκιμος, αφού στα 2 χρόνια μπορεί στο υπηρεσιακό συμβούλιο να μην μονιμοποιηθω.


Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ., των Ο.Τ.Α. α΄ και β΄ βαθμίδας και των Ανεξάρτητων
Αρχών οι οποίοι διορίστηκαν βάσει του ν. 2190/1994, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης
θέσεων του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα πριν συμπληρωθεί πενταετία από την ημερομηνία διορι-
σμού τους. Η απαγόρευση αυτή αφορά αποκλειστικά τους μόνιμους υπαλλήλους των ανωτέρω φορέων η υπηρε-
σιακή κατάσταση των οποίων ρυθμίζεται από τον Υπαλληλικό Κώδικα. Η απαγόρευση δεν ισχύει για τους υπαλλή-
λους που απασχολούνται στους ανωτέρω φορείς με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου
χρόνου, ακόμη κι αν αυτοί έχουν προσληφθεί βάσει του ν. 2190/1994 και κατέχουν οργανικές θέσεις.


Τακτικοί υπάλληλοι (μόνιμοι και ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου) των φορέων της
παρ. 1 του άρθρου 2 του ν. 4765/2021 έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης
θέσεων των φορέων αυτών , μετά από την παρέλευση πενταετίας από την ημερομηνία διορισμού ή
πρόσληψής τους, με εξαίρεση τη συμμετοχή σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων κατηγορίας
ανώτερης αυτής του διορισμού ή της πρόσληψής τους.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης