Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
evina87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 14, 2022 8:36 pm

Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό evina87 » Τετ Σεπ 14, 2022 8:49 pm

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα εκ μέρους του φίλου μου, ώστε να μου πει όποιος ξέρει τι μπορεί να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ο φίλος μου εργάζεται στο Δημόσιο, σε μόνιμη θέση. Παράλληλα όμως με την απασχόλησή του, θέλει να συμμετάσχει στο διαγωνισμό της Δικαστικής Αστυνομίας, που αναμένεται να διεξαχθεί στις αρχές του έτους. Αν πετύχει στο διαγωνισμό, τι διαδικασίες πρέπει να γίνουν για να παραιτηθεί από τη θέση που κατέχει και να διοριστεί στη Δικαστική Αστυνομία; Ξέρω ότι είναι τελείως υποθετικό σενάριο και πως είναι αρκετά νωρίς, αλλά είναι ένα ενδεχόμενο.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :D

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Οκτ 18, 2022 11:51 am

Πόσα χρόνια εργάζεται στο δημόσιο;

Mark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 1:47 pm

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό Mark » Τετ Νοέμ 23, 2022 2:51 am

Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιον πιο γρήγορο τρόπο να γίνει αποδεκτή η παραίτηση πριν το 15μερο? Δηλαδή υπάρχει τρόπος να κάνεις την παραίτηση και μέσα σε 5 μέρες να έχει γίνει αποδεκτή από την υπηρεσία?

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό gery » Τετ Νοέμ 23, 2022 6:35 pm

Mark έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιον πιο γρήγορο τρόπο να γίνει αποδεκτή η παραίτηση πριν το 15μερο? Δηλαδή υπάρχει τρόπος να κάνεις την παραίτηση και μέσα σε 5 μέρες να έχει γίνει αποδεκτή από την υπηρεσία?


Μόνο αν συνεδριάσει το αρμόδιο όργανο και την κάνει δεκτή. Φαίνεται δύσκολο , με την ταχύτητα που
προχωρούν τα έγραφα...

Υπήρξε μια ανκοίνωση της (νομίζω 1ης) υγειονομικής περιφέρειας σχετικά με το θέμα . Παρατηρείται, έγραφε,το φαινόμενο
κάποιοι να υποβάλλουν παραίτηση και να εγκαταλείπουν τις θέσεις τους. Και , πρόσθετε, πως καμιά παραίτηση δεν ισχύει
αν δεν εγκριθεί από τη περιφέρεια.

Άλλος τρόπος ... διορισμός σε άλλη θέση

Αλλά γιατί δεν μπορείς να πάρεις 10 μέρες άδεια δηλ. 2 βδομάδες και μετά πας τη 15η μέρα ...

Mark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 1:47 pm

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό Mark » Τετ Νοέμ 23, 2022 10:29 pm

gery έγραψε:
Mark έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιον πιο γρήγορο τρόπο να γίνει αποδεκτή η παραίτηση πριν το 15μερο? Δηλαδή υπάρχει τρόπος να κάνεις την παραίτηση και μέσα σε 5 μέρες να έχει γίνει αποδεκτή από την υπηρεσία?


Μόνο αν συνεδριάσει το αρμόδιο όργανο και την κάνει δεκτή. Φαίνεται δύσκολο , με την ταχύτητα που
προχωρούν τα έγραφα...

Υπήρξε μια ανκοίνωση της (νομίζω 1ης) υγειονομικής περιφέρειας σχετικά με το θέμα . Παρατηρείται, έγραφε,το φαινόμενο
κάποιοι να υποβάλλουν παραίτηση και να εγκαταλείπουν τις θέσεις τους. Και , πρόσθετε, πως καμιά παραίτηση δεν ισχύει
αν δεν εγκριθεί από τη περιφέρεια.

Άλλος τρόπος ... διορισμός σε άλλη θέση

Αλλά γιατί δεν μπορείς να πάρεις 10 μέρες άδεια δηλ. 2 βδομάδες και μετά πας τη 15η μέρα ...


Μάλιστα ευχαριστώ για την απάντηση. Κοίτα έχω άδεια υπόλοιπο 2 μέρες και καμιά 5 οφειλόμενα ρεπό. Από Γενάρη θα προστεθούν και +2 μέρες άδεια(κάθε μήνα νομίζω 2 μέρες άδεια δεν δικαιούμαι) θα προστεθούν και κάνα δυο οφειλόμενα. Πες συνολικα θα έχω δέκα μερες.Οπότε αν π χ θέλω να έχω φύγει στις 20 Φλεβάρη κάνω την αίτηση παραίτησης στις 4-2-23 παίρνω όλη την άδεια και τα οφειλόμενα (δύο εβδομάδες ακριβός μαζί με τα ρεπό) οπότε κατευθείαν μετά την άδεια 18/2/23 κάνω την δεύτερη αίτηση όπου γίνεται αποδεκτή κατευθείαν έτσι? Κάτι που δεν γνωρίζω από την στιγμή που κάνω την πρώτη αίτηση παραίτησης γίνεται να μην μου δώσει ότι μου χρωστάει σε άδειες και οφείλεομενα επειδή θα παραιτηθώ? Εάν και τα πάω καλά με την διοίκηση δεν θα έχω πρόβλημα πιστεύω, απλά ρωτάω τι είναι το νόμιμο! Επίσης εάν έχω αλλάξει πιο νωρίς τόπο διαμονής θα μπορέσω την δεύτερη αίτηση να την κάνω με υπ δήλωση με γνήσιο μέσω gov gr (βασικά και την πρώτη αίτηση πάλι με το δήλωση δεν θα την καταθέσω) , και να την στειλω ηλεκτρονικά με email?

Παρακαλώ πολύ εάν γνωρίζεις τα παραπάνω και οπότε έχεις χρόνο απάντησε μου! Σε ευχαριστώ!

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Νοέμ 24, 2022 11:04 pm

Κατ΄ αρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Αν πρόκειται να διοριστεί κανείς σε άλλη θέση δε
χρειάζεται να παραιτηθεί. Απλά πάει και ορκίζεται στη νέα θέση, οπότε θεωρείται αυτόματα
πως παραιτήθηκε από την προηγούμενη.

Δε ξέρω αν για κάποιο λόγο θεωρείσαι αναντικατάστατος στη θέση που είσαι και δε
θέλεις να το πεις, αλλά δε νομίζω να θέλουν με κάποιο τρόπο να σε εκδικηθούν επειδή
φεύγεις. Ίσα -ίσα θα πρέπει να σε διευκολύνουν και να μη σου αναθέσουν καθήκοντα που
δε θα μπορείς να τα κάνεις μέχρι να φύγεις. και εγώ σκέφτομαι να παραιτηθώ και τους το
είπα έμμεσα. Το έχουν καταλάβει και προσπαθούν να με αποτρέψουν έμμεσα...μου λένε
πως πουθενά δε θα βρεις τόσο καλά όσο εδώ !

Οπότε κανονικά δε νομίζω να υπάρχει θέμα στο να κανονίσεις την άδειά σου όπως σε εξυπηρετεί.
Κατά τη γνώμη μου - το ξέρω σε μια ανάλογη περίπτωση - αυτό το 15ήμερο ακόμα και άτυπα
θα μπορούσαν να σου δώσουν άδεια. Σκέψου κάποιον που θέλει να φύγει λόγω συνταξιοδότησης
και παραιτείται με το ίδιο τρόπο. Το πιθανότερο είναι να πηγαίνει πολύ χαλαρά στη δουλειά...
του δίνουν και όλη την άδεια ή τα ρεπό που έχει μαζέψει ακόμη και κατά παρέκκλιση ...

Mark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 1:47 pm

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό Mark » Παρ Νοέμ 25, 2022 9:02 pm

gery έγραψε:Κατ΄ αρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Αν πρόκειται να διοριστεί κανείς σε άλλη θέση δε
χρειάζεται να παραιτηθεί. Απλά πάει και ορκίζεται στη νέα θέση, οπότε θεωρείται αυτόματα
πως παραιτήθηκε από την προηγούμενη.



Απλά η δικιά μου περίπτωση είναι λίγο πιο ιδιαίτερη. Να σου εξηγήσω με λόγια λόγια.... Η νέα θέση τυγχάνει πρώτα εκπαίδευση και μετά διορισμός/ορκομωσία, οπότε κατευθείαν δεν ισχύει αυτό με την αποδοχή της δεύτερης θέσης χωρίς
παραίτηση, διότι ο διορισμός θα γίνει μετά από 3-4 μήνες με τα διαδικαστικά και την εκπαίδευση!! Τα σκέφτομαι λάθος ποια είναι η γνώμη σου. Μηοως υπάρχει άλλη λύση μήπως γνωρίζεις?

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό gery » Παρ Νοέμ 25, 2022 10:57 pm

Mark έγραψε:
gery έγραψε:Κατ΄ αρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Αν πρόκειται να διοριστεί κανείς σε άλλη θέση δε
χρειάζεται να παραιτηθεί. Απλά πάει και ορκίζεται στη νέα θέση, οπότε θεωρείται αυτόματα
πως παραιτήθηκε από την προηγούμενη.



Απλά η δικιά μου περίπτωση είναι λίγο πιο ιδιαίτερη. Να σου εξηγήσω με λόγια λόγια.... Η νέα θέση τυγχάνει πρώτα εκπαίδευση και μετά διορισμός/ορκομωσία, οπότε κατευθείαν δεν ισχύει αυτό με την αποδοχή της δεύτερης θέσης χωρίς
παραίτηση, διότι ο διορισμός θα γίνει μετά από 3-4 μήνες με τα διαδικαστικά και την εκπαίδευση!! Τα σκέφτομαι λάθος ποια είναι η γνώμη σου. Μηοως υπάρχει άλλη λύση μήπως γνωρίζεις?


Τα διαδικαστικά πάντα τα έχεις ... μέχρι να γίνει ο νέος έλεγχος των χαρτιών. Αυτό όμως που λες για την εκπαίδευση
στη νέα θέση πριν την ορκωμοσία δεν το ξέρω. Δηλαδή αυτό το διάστημα εκπαίδευσης είσαι ιδιώτης ; πληρώνεσαι ;
Μια απλή σκέψη : μέχρι να ορκιστείς δεν είσαι υπάλληλος ! Και αν κάτι πάει στραβά και δεν περάσεις την εκπαίδευση ;
Έχοντας παραιτηθεί από την 1η θέση είσαι στο αέρα ... Όσο κρατούν τα διαδικαστικά κανονικά δουλεύεις στην 1η θέση...
αν έχεις κάποια άδεια,ρεπό σίγουρα βοηθάει και πρέπει να τα πάρεις για να μην τα χάσεις με το νέο διορισμό.
Τώρα για την εκπαίδευση στη 2η θέση ... δε μπορείς να πάρεις άδεια από την 1η, ακόμα και άνευ αποδοχών μέχρι να
τελειώσει η εκπαίδευση και να ορκιστείς στη νέα θέση ;

Mark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 1:47 pm

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό Mark » Σάβ Νοέμ 26, 2022 10:31 am

gery έγραψε:
Mark έγραψε:
gery έγραψε:Κατ΄ αρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Αν πρόκειται να διοριστεί κανείς σε άλλη θέση δε
χρειάζεται να παραιτηθεί. Απλά πάει και ορκίζεται στη νέα θέση, οπότε θεωρείται αυτόματα
πως παραιτήθηκε από την προηγούμενη.



Απλά η δικιά μου περίπτωση είναι λίγο πιο ιδιαίτερη. Να σου εξηγήσω με λόγια λόγια.... Η νέα θέση τυγχάνει πρώτα εκπαίδευση και μετά διορισμός/ορκομωσία, οπότε κατευθείαν δεν ισχύει αυτό με την αποδοχή της δεύτερης θέσης χωρίς
παραίτηση, διότι ο διορισμός θα γίνει μετά από 3-4 μήνες με τα διαδικαστικά και την εκπαίδευση!! Τα σκέφτομαι λάθος ποια είναι η γνώμη σου. Μηοως υπάρχει άλλη λύση μήπως γνωρίζεις?


Τα διαδικαστικά πάντα τα έχεις ... μέχρι να γίνει ο νέος έλεγχος των χαρτιών. Αυτό όμως που λες για την εκπαίδευση
στη νέα θέση πριν την ορκωμοσία δεν το ξέρω. Δηλαδή αυτό το διάστημα εκπαίδευσης είσαι ιδιώτης ; πληρώνεσαι ;
Μια απλή σκέψη : μέχρι να ορκιστείς δεν είσαι υπάλληλος ! Και αν κάτι πάει στραβά και δεν περάσεις την εκπαίδευση ;
Έχοντας παραιτηθεί από την 1η θέση είσαι στο αέρα ... Όσο κρατούν τα διαδικαστικά κανονικά δουλεύεις στην 1η θέση...
αν έχεις κάποια άδεια,ρεπό σίγουρα βοηθάει και πρέπει να τα πάρεις για να μην τα χάσεις με το νέο διορισμό.
Τώρα για την εκπαίδευση στη 2η θέση ... δε μπορείς να πάρεις άδεια από την 1η, ακόμα και άνευ αποδοχών μέχρι να
τελειώσει η εκπαίδευση και να ορκιστείς στη νέα θέση ;


Κοίταξε δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάτι στραβά στην εκπαίδευση, τα αποτελέσματα έχουν βγεί ήδη δεν με κουνάει τίποτα, η εκπαίδευση είναι τυπική αλλά και υποχρεωτική. Επειδή όπως σου είπα θα πάρει καιρό δηλαδή 2μηνη εκπαίδευση+ διαδικαστικά μιλάμε για 3-4 μήνες, το άλλο που σκεφτόμουν είναι αυτό που λες να εξαντληθούν οι άδειες πρώτα και μετά για άνευ αποδοχών, μετά τον 1 μήνα άνευ αποδοχών νομίζω πρέπει να περάσει από το υπηρεσιακό για έγκριση. Εσύ λες καλύτερα να το πάω έτσι χωρίς παραίτηση για να είμαι κ καλυμμένος όσο γίνεται έτσι, απλά ήθελα να ξεμπερδευω με την πρώτη θέση χωρίς να μπλέξω με άνευ αποδοχών και άλλα τέτοια διαδικαστικά, καθώς και για τον λόγο ότι δεν θα έχω το χρονικό περιθώριο όταν θα μας φωνάξουν στην εκπαίδευση για την δεύτερη θέση πρέπει μέσα σε πέντε μέρες να ήμαστε για εκπαίδευση.

Mark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 1:47 pm

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό Mark » Σάβ Νοέμ 26, 2022 11:54 am

Μηοως ξέρεις κάτι ακόμα,την άνευ αποδοχών πάνω του ενός μηνός θέλει υπηρεσιακό συμβούλιο. Είναι το τοπικό της υπηρεσία μου η στο υπουργείο το κεντρικό υπηρεσιακό? Γιατί εάν είναι του υπουργείου θα κάνει κάνα 5μηνο για έγκριση. Επίσης γνωρίζεις μπορώ να γράψω εγώ πόσο καιρό θέλω την άνευ αποδοχών?

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Νοέμ 27, 2022 1:14 am

Mark έγραψε:Μηοως ξέρεις κάτι ακόμα,την άνευ αποδοχών πάνω του ενός μηνός θέλει υπηρεσιακό συμβούλιο. Είναι το τοπικό της υπηρεσία μου η στο υπουργείο το κεντρικό υπηρεσιακό? Γιατί εάν είναι του υπουργείου θα κάνει κάνα 5μηνο για έγκριση. Επίσης γνωρίζεις μπορώ να γράψω εγώ πόσο καιρό θέλω την άνευ αποδοχών?


Τα υπηρεσιακά είναι μεγάλο κεφάλαιο... άλλο συνεδριάζει μια φορά τη βδομάδα και άλλο δυο φορές το χρόνο.
Καλύτερα να ρωτήσεις την υπηρεσία που υπάγεσαι για συγκεκριμένα θέματα και αν μπορείς κάποιον στο
υπηρεσιακό σου. Προφανώς εσύ γράφεις για πόσο χρόνο θέλεις την άδεια ... να στο εγκρίνουν μετράει...
Δε μπορώ να σε συμβουλέψω...ούτε για τον εαυτό μου δεν είμαι σίγουρος...

Μπορείς να βρεις κάποιον στη καινούρια δουλειά που να ήταν παρόμοια περίπτωση με σένα
ή να ρωτήσεις εκεί πληροφορίες για ανάλογη περίπτωση ; Δεν μπορεί ... κάποιος θα ήταν αλλού πριν ...
εξάλλου θα το δηλώσεις πως πριν είσαι ή ήσουν στη προηγούμενη δουλειά , θα το δουν στο μητρώο μισθοδοτούμενων.
Νομίζω είναι η πιο καλή βάση για να μάθεις κάτι πιο σίγουρο ( βλέπεις είναι αυτή η εκπαίδευση που έχεις , που
αλλάζει τα πράγματα σε σχέση με τη γενική περίπτωση...τι υποχρεώσεις ή θέματα έχεις αυτό το διάστημα ;;
πληρώνεσαι ; υπογράφεις κάποια σύμβαση π.χ. ιδοχ ...οπότε θέλεις άδεια από την προηγούμενη δουλειά ;
η λύση είναι η παραίτηση ; κλπ )

Mark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 1:47 pm

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό Mark » Κυρ Νοέμ 27, 2022 2:39 pm

gery έγραψε:
Mark έγραψε:Μηοως ξέρεις κάτι ακόμα,την άνευ αποδοχών πάνω του ενός μηνός θέλει υπηρεσιακό συμβούλιο. Είναι το τοπικό της υπηρεσία μου η στο υπουργείο το κεντρικό υπηρεσιακό? Γιατί εάν είναι του υπουργείου θα κάνει κάνα 5μηνο για έγκριση. Επίσης γνωρίζεις μπορώ να γράψω εγώ πόσο καιρό θέλω την άνευ αποδοχών?


Τα υπηρεσιακά είναι μεγάλο κεφάλαιο... άλλο συνεδριάζει μια φορά τη βδομάδα και άλλο δυο φορές το χρόνο.
Καλύτερα να ρωτήσεις την υπηρεσία που υπάγεσαι για συγκεκριμένα θέματα και αν μπορείς κάποιον στο
υπηρεσιακό σου. Προφανώς εσύ γράφεις για πόσο χρόνο θέλεις την άδεια ... να στο εγκρίνουν μετράει...
Δε μπορώ να σε συμβουλέψω...ούτε για τον εαυτό μου δεν είμαι σίγουρος...

Μπορείς να βρεις κάποιον στη καινούρια δουλειά που να ήταν παρόμοια περίπτωση με σένα
ή να ρωτήσεις εκεί πληροφορίες για ανάλογη περίπτωση ; Δεν μπορεί ... κάποιος θα ήταν αλλού πριν ...
εξάλλου θα το δηλώσεις πως πριν είσαι ή ήσουν στη προηγούμενη δουλειά , θα το δουν στο μητρώο μισθοδοτούμενων.
Νομίζω είναι η πιο καλή βάση για να μάθεις κάτι πιο σίγουρο ( βλέπεις είναι αυτή η εκπαίδευση που έχεις , που
αλλάζει τα πράγματα σε σχέση με τη γενική περίπτωση...τι υποχρεώσεις ή θέματα έχεις αυτό το διάστημα ;;
πληρώνεσαι ; υπογράφεις κάποια σύμβαση π.χ. ιδοχ ...οπότε θέλεις άδεια από την προηγούμενη δουλειά ;
η λύση είναι η παραίτηση ; κλπ )


Για την άνευ πρέπει να το ψάξω ναι , άσε που σκέφτομαι και το σενάριο κάποιας στιγμής π.χ. λόγο έλλειψης προσωπικού να έχουν την δυνατότητα να μου πουν ελα πίσω για δουλειά και να μπλέξω και να μην μπορώ να πάω εάν είμαι ήδη στην εκπαίδευση και να με βγάλουν ΑΑ. Οπότε προς την παραίτηση κλίνει η ζυγαριά. Είναι λίγο νωρίς ακόμα βέβαια για την τελική απόφαση

Ναι έχω ήδη ρωτήσει από την νέα θέση άτομο του σωματείου και μέχρι στιγμής εχει βοηθήσει με τις γνώσεις και την εμπειρία του πολύ, και αναμένουμε για το πώς θα κινηθούμε. Και δεν το περίμενα γιατί για τα σωματεία δεν ακούω και τα καλύτερα!!Ναι είναι και άλλα άτομα που είναι στην ίδια θέση!Απλά ρωτάω και εγώ εδώ στο φόρουμ και σε ευχαριστώ που με βοηθάς και εσύ με τις γνώσεις σου για να έχω στο νου μου γενικά τα πράγματα και τις επιλογές που έχω! Δυστυχώς από όσο γνωρίζω δεν υπογράφουμε κάτι, μια απλή αποζημίωση θα πάρω και αυτή μετά από κάνα 2-3 μήνες κατόπιν διορισμού(με επιφύλαξη το πότε θα τα πάρουμε δεν γνωρίζω στάνταρ). Η Ελλάδα τώρα ξυπνάει σιγά σιγά και γίνονται τα πράγματα σε γενικές γραμμές πιο γρήγορα χωρίς πολλη χαρτουρα, ηλεκτρονικά . Και κοιτάω να κάνω από τώρα όσο μπορώ τα κουμάντα μου για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως!

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Δεκ 01, 2022 12:42 pm

Mark έγραψε:Απλά ρωτάω και εγώ εδώ στο φόρουμ και σε ευχαριστώ που με βοηθάς και εσύ με τις γνώσεις σου για να έχω στο νου μου γενικά τα πράγματα και τις επιλογές που έχω!


Να είσαι καλά. Βοηθάμε ο ένας τον άλλο.
Δε ξέρω αν υπάρχει μια ακόμη δυνατότητα. Κανονικά αυτοί που δεν έχουν κάνει την αναμνηστική δόση του εμβολίου
υποχρεούνται να κάνουν ένα (στα νοσοκομεία δύο) ράπιντ την εβδομάδα. Και πάλι σύμφωνα με την κυα αν δεν το κάνουν
τίθενται σε αναστολή ... μέχρι να κάνουν ράπιντ. Άρα λοιπόν με αυτό τον τρόπο κάποιος παίρνει έμμεσα άδεια άνευ αποδοχών.

Βέβαια σε πολλές υπηρεσίες ... δε ξέρω για τα νοσοκομεία...αυτή η απαίτηση δεν ελέγχεται πια. Αλλά κανονικά θα μπορούσε
κανείς να μην πάει με αυτή τη δικαιολογία. Δε ξέρω αν θα στο ζητήσουν στην εκπαίδευση που έχεις...
αφού η οργάνωσή της είναι λίγο light ...(από αυτά που μου γράφεις) !

Mark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 1:47 pm

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό Mark » Παρ Δεκ 02, 2022 9:34 am

gery έγραψε:
Mark έγραψε:Απλά ρωτάω και εγώ εδώ στο φόρουμ και σε ευχαριστώ που με βοηθάς και εσύ με τις γνώσεις σου για να έχω στο νου μου γενικά τα πράγματα και τις επιλογές που έχω!


Να είσαι καλά. Βοηθάμε ο ένας τον άλλο.
Δε ξέρω αν υπάρχει μια ακόμη δυνατότητα. Κανονικά αυτοί που δεν έχουν κάνει την αναμνηστική δόση του εμβολίου
υποχρεούνται να κάνουν ένα (στα νοσοκομεία δύο) ράπιντ την εβδομάδα. Και πάλι σύμφωνα με την κυα αν δεν το κάνουν
τίθενται σε αναστολή ... μέχρι να κάνουν ράπιντ. Άρα λοιπόν με αυτό τον τρόπο κάποιος παίρνει έμμεσα άδεια άνευ αποδοχών.

Βέβαια σε πολλές υπηρεσίες ... δε ξέρω για τα νοσοκομεία...αυτή η απαίτηση δεν ελέγχεται πια. Αλλά κανονικά θα μπορούσε
κανείς να μην πάει με αυτή τη δικαιολογία. Δε ξέρω αν θα στο ζητήσουν στην εκπαίδευση που έχεις...
αφού η οργάνωσή της είναι λίγο light ...(από αυτά που μου γράφεις) !


Το έπιασα τι θες να πεις και πολύ έξυπνη η σκέψη σου! Δεν ξέρω με κοβιντ τι παίζει ακριβός στη σχολή αλλα όπως είπες και στη δουλειά είναι λίγο χαλαρές πολλές υπηρεσίες σε αυτό το θέμα.Τέλος πάντων θα δείξει όταν έρθει η ώρα και με το καλό να το θυμηθώ θα απαντήσω εδώ! Να σε κ πάλι καλά gery, καλημέρα

RITA1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2022 7:41 pm

Re: Παραίτηση από μόνιμη θέση Δημοσίου λόγω επιτυχίας σε γραπτό διαγωνισμό

Δημοσίευσηαπό RITA1 » Δευ Ιαν 02, 2023 12:26 pm

Καλημέρα σας καλή χρονιά! ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζετε να μου απαντήσετε:
διορίστηκα στο δημόσιο και έπειτα αποδέχτηκα β θέση διορισμού στο ίδιο υπουργείο αλλά με άλλη ιδιότητα. Ξεκίνησα βέβαια από την αρχή δλδ από το ΜΚ1 και υπέβαλα αίτηση για αναγνωριση προυπηρεσίας και συνάφειας τίτλων σπουδών. Με το ΕΦΚΑ κάνω κάτι;; Απευθύνθηκα στο τοπικό κατάστημα και μου απάντησαν ότι δε χρειάζεται να δηλώσω κάτι, εφόσον και στην προηγούμενη και στην ενωστώσα εργασιακή απασχόληση ημουν και είμαι δημόσιος υπάλληλος. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει για να σιγουρευτώ. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες