ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
themis243
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 3:44 pm

ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό themis243 » Κυρ Ιουν 19, 2022 2:13 am

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μου πει την άποψη του κάποιος αν μπορεί. Είμαι ΔΕ ΙΔΑΧ σε ΝΠΙΔ έχουμε καλό μισθολογιο λόγω 2 επιδομάτων κ έξτρα υπερωρίες. Είμαι διοριστεος τωρα σε μια άλλη θέση σαν ΔΕ ΜΟΝΙΜΟΣ σε ΝΠΔΔ αλλά με λιγότερα χρήματα λόγω ότι δεν υπάρχουν οι έξτρα παροχές.

Είμαι πολύ προβληματισμενος κ δεν ξέρω τι να κάνω.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Κυρ Ιουν 19, 2022 3:51 pm

Με το να το γράφεις από εδώ και από εκεί πάντως σίγουρα δεν σε βοηθάει σε κάτι :)

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Ιουν 19, 2022 5:38 pm

themis243 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μου πει την άποψη του κάποιος αν μπορεί. Είμαι ΔΕ ΙΔΑΧ σε ΝΠΙΔ έχουμε καλό μισθολογιο λόγω 2 επιδομάτων κ έξτρα υπερωρίες. Είμαι διοριστεος τωρα σε μια άλλη θέση σαν ΔΕ ΜΟΝΙΜΟΣ σε ΝΠΔΔ αλλά με λιγότερα χρήματα λόγω ότι δεν υπάρχουν οι έξτρα παροχές.

Είμαι πολύ προβληματισμενος κ δεν ξέρω τι να κάνω.

Έχω δει ποστ σου που ρωτάς για το ίδιο θέμα αλλά δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος, την όποια απόφαση θα την πάρεις μόνος σου. Αν δε κάνω λάθος είσαι ηλεκτρολόγος αορίστου στο μετρό και τώρα διοριστέος σε νοσοκομείο. Επειδή έχω εργαστεί στον τομέα της Υγείας προσωπική μου άποψη να έμενες στο μετρό, πολύ καλύτερα και από οικονομικό και από συνθήκες εργασίας. Επίσης το μόνιμο - ΙΔΑΧ δεν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά νομίζω.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Ιουν 19, 2022 6:10 pm

Επίσης να συμπληρώσω ότι στα νοσοκομεία παίρνεις σαν ηλεκτρολόγος ένα ανθυγιεινό 70 ευρώ, ένσημα κανονικά βαρέα με τίποτα. Η δουλειά σε βάρδιες όχι στάνταρ πρωινή.

themis243
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 3:44 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό themis243 » Κυρ Ιουν 19, 2022 8:34 pm

NSSN έγραψε:Επίσης να συμπληρώσω ότι στα νοσοκομεία παίρνεις σαν ηλεκτρολόγος ένα ανθυγιεινό 70 ευρώ, ένσημα κανονικά βαρέα με τίποτα. Η δουλειά σε βάρδιες όχι στάνταρ πρωινή.


Σε ευχαριστώ πολύ

Kartik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2022 10:32 am

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό Kartik » Παρ Ιούλ 01, 2022 2:40 pm

themis243 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μου πει την άποψη του κάποιος αν μπορεί. Είμαι ΔΕ ΙΔΑΧ σε ΝΠΙΔ έχουμε καλό μισθολογιο λόγω 2 επιδομάτων κ έξτρα υπερωρίες. Είμαι διοριστεος τωρα σε μια άλλη θέση σαν ΔΕ ΜΟΝΙΜΟΣ σε ΝΠΔΔ αλλά με λιγότερα χρήματα λόγω ότι δεν υπάρχουν οι έξτρα παροχές.

Είμαι πολύ προβληματισμενος κ δεν ξέρω τι να κάνω.


ΔΕ ΜΟΝΙΜΟΣ σε ΝΠΔΔ είναι καλύτερα σε βάθος χρόνου. Από προσωπική εμπειρία γνωστού μου που ήταν σε σχετικό δίλημμα. Καλή τύχη πάντως!

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Ιούλ 01, 2022 6:02 pm

Kartik έγραψε:
themis243 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μου πει την άποψη του κάποιος αν μπορεί. Είμαι ΔΕ ΙΔΑΧ σε ΝΠΙΔ έχουμε καλό μισθολογιο λόγω 2 επιδομάτων κ έξτρα υπερωρίες. Είμαι διοριστεος τωρα σε μια άλλη θέση σαν ΔΕ ΜΟΝΙΜΟΣ σε ΝΠΔΔ αλλά με λιγότερα χρήματα λόγω ότι δεν υπάρχουν οι έξτρα παροχές.

Είμαι πολύ προβληματισμενος κ δεν ξέρω τι να κάνω.


ΔΕ ΜΟΝΙΜΟΣ σε ΝΠΔΔ είναι καλύτερα σε βάθος χρόνου. Από προσωπική εμπειρία γνωστού μου που ήταν σε σχετικό δίλημμα. Καλή τύχη πάντως!

Από ποιά άποψη είναι καλύτερα μόνιμος από ΙΔΑΧ? Με ενδιαφέρει και μένα αυτό το θέμα. Τί διαφορές υπάρχουν σήμερα ανάμεσα σε αυτά τα 2 εκτός του μισθολογικού στο οποίο είναι καλύτερα οι ΙΔΑΧ ιδίως τον πρώτο καιρό.

themis243
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 3:44 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό themis243 » Σάβ Ιούλ 02, 2022 12:25 pm

NSSN έγραψε:
Kartik έγραψε:
themis243 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μου πει την άποψη του κάποιος αν μπορεί. Είμαι ΔΕ ΙΔΑΧ σε ΝΠΙΔ έχουμε καλό μισθολογιο λόγω 2 επιδομάτων κ έξτρα υπερωρίες. Είμαι διοριστεος τωρα σε μια άλλη θέση σαν ΔΕ ΜΟΝΙΜΟΣ σε ΝΠΔΔ αλλά με λιγότερα χρήματα λόγω ότι δεν υπάρχουν οι έξτρα παροχές.

Είμαι πολύ προβληματισμενος κ δεν ξέρω τι να κάνω.


ΔΕ ΜΟΝΙΜΟΣ σε ΝΠΔΔ είναι καλύτερα σε βάθος χρόνου. Από προσωπική εμπειρία γνωστού μου που ήταν σε σχετικό δίλημμα. Καλή τύχη πάντως!

Από ποιά άποψη είναι καλύτερα μόνιμος από ΙΔΑΧ? Με ενδιαφέρει και μένα αυτό το θέμα. Τί διαφορές υπάρχουν σήμερα ανάμεσα σε αυτά τα 2 εκτός του μισθολογικού στο οποίο είναι καλύτερα οι ΙΔΑΧ ιδίως τον πρώτο καιρό.


Κι εγώ το σκέφτομαι πολύ στο τι θα κανω, είμαι προβληματισμενος, αλλά μάλλον θα διαλέξω την θέση Μόνιμου διότι πιστεύω ότι μελλοντικά θα είναι καλύτερα (στα 2 πρωτα χρονια θελει πολυ υπομονή μισθολογικα)

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Σάβ Ιούλ 02, 2022 10:39 pm

themis243 έγραψε:
NSSN έγραψε:
Kartik έγραψε:
ΔΕ ΜΟΝΙΜΟΣ σε ΝΠΔΔ είναι καλύτερα σε βάθος χρόνου. Από προσωπική εμπειρία γνωστού μου που ήταν σε σχετικό δίλημμα. Καλή τύχη πάντως!

Από ποιά άποψη είναι καλύτερα μόνιμος από ΙΔΑΧ? Με ενδιαφέρει και μένα αυτό το θέμα. Τί διαφορές υπάρχουν σήμερα ανάμεσα σε αυτά τα 2 εκτός του μισθολογικού στο οποίο είναι καλύτερα οι ΙΔΑΧ ιδίως τον πρώτο καιρό.


Κι εγώ το σκέφτομαι πολύ στο τι θα κανω, είμαι προβληματισμενος, αλλά μάλλον θα διαλέξω την θέση Μόνιμου διότι πιστεύω ότι μελλοντικά θα είναι καλύτερα (στα 2 πρωτα χρονια θελει πολυ υπομονή μισθολογικα)

Θέμη να σε ρωτήσω κάτι μιας και εργάζεσαι ήδη ως ΙΔΑΧ. Ισχύει ότι οι ΙΔΑΧ μπορούν να κάνουν αιτήσεις και μετά το διορισμό τους?Ότι εξαιρούνται από το κώλυμα της 5ετίας?

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό mylw » Δευ Ιούλ 04, 2022 2:53 pm

Το αναγράφει η κάθε προκήρυξη

themis243
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 3:44 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό themis243 » Δευ Ιούλ 04, 2022 4:09 pm

NSSN έγραψε:
themis243 έγραψε:
NSSN έγραψε:Από ποιά άποψη είναι καλύτερα μόνιμος από ΙΔΑΧ? Με ενδιαφέρει και μένα αυτό το θέμα. Τί διαφορές υπάρχουν σήμερα ανάμεσα σε αυτά τα 2 εκτός του μισθολογικού στο οποίο είναι καλύτερα οι ΙΔΑΧ ιδίως τον πρώτο καιρό.


Κι εγώ το σκέφτομαι πολύ στο τι θα κανω, είμαι προβληματισμενος, αλλά μάλλον θα διαλέξω την θέση Μόνιμου διότι πιστεύω ότι μελλοντικά θα είναι καλύτερα (στα 2 πρωτα χρονια θελει πολυ υπομονή μισθολογικα)

Θέμη να σε ρωτήσω κάτι μιας και εργάζεσαι ήδη ως ΙΔΑΧ. Ισχύει ότι οι ΙΔΑΧ μπορούν να κάνουν αιτήσεις και μετά το διορισμό τους?Ότι εξαιρούνται από το κώλυμα της 5ετίας?


Ναι φίλε ισχύει. Μπορούν να κάνουν ότι θέλουν.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό mylw » Τρί Ιούλ 05, 2022 2:50 pm

Αντιγράφω από την 4κ/2022.
Σημείωση: Τακτικοί υπάλληλοι (μόνιμοι και ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου) των φορέων της παρ. 1 του άρθρου 2 του ν. 4765/2021 έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων των φορέων αυτών, μετά
από την παρέλευση πενταετίας από την ημερομηνία διορισμού ή πρόσληψής τους, με εξαίρεση τη συμμετοχή σε
διαδικασία πλήρωσης θέσεων κατηγορίας ανώτερης αυτής του διορισμού ή της πρόσληψής τους.
Άρα ή θα πρέπει να κάνεις απο πχ ΔΕ σε ΠΕ ή θα πρέπει ο φορέας σας να μην είναι στο άρθρο που αναφέρει. Εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος...

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Αύγ 19, 2022 1:31 pm

Κάποια επιπλέον άποψη επί του θέματος? Για την ίδια κατηγορία εκπαίδευσης τί να προτιμήσει κάποιος θέση ΙΔΑΧ ή μόνιμη?

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΙΔΑΧ η ΜΟΝΙΜΟΣ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Δευ Αύγ 22, 2022 9:37 am

NSSN έγραψε:Κάποια επιπλέον άποψη επί του θέματος? Για την ίδια κατηγορία εκπαίδευσης τί να προτιμήσει κάποιος θέση ΙΔΑΧ ή μόνιμη?

Καλύτερα μόνιμος είναι πιο εύκολο να κάνεις μετάταξη αν θες, τα υπόλοιπα είναι τα ίδια


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες