Δικαίωμα συμμετοχής σε ΑΣΕΠ πριν την 5ετία

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
SofiT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2020 9:42 pm

Δικαίωμα συμμετοχής σε ΑΣΕΠ πριν την 5ετία

Δημοσίευσηαπό SofiT » Τετ Αύγ 11, 2021 11:42 am

Καλημέρα σε όλους,

Έχει υπάρξει μια αλλαγή με τον νόμο 4765/2021 το οποίο τροποποιεί όπως αναφέρει με την

Παρ.1 Άρθρο 61 ΝΟΜΟΣ 4765/2021
1. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος καταργούνται:
α. τα άρθρα 1-13, οι παρ. 1-5 και 9-11 του άρθρου 14, τα άρθρα 14Α και 15-24 του ν. 2190/1994 (Α΄ 28)

το οποίο άρθρο 18 παράγραφος 17 έλεγε

17. Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμίδας, που διορίστηκαν με τις διατάξεις του παρόντος νόμου, δεν έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων των φορέων του άρθρου 14 παρ. 1 , με τις διατάξεις του ίδιου νόμου, πριν παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους.

Συνεπώς έχει καταργηθεί η υποχρέωση 5ετίας πριν τη συμμετοχή σε άλλο διαγωνισμό για ΝΠΔΔ ΟΤΑ α και β? Είναι κάποιος που να γνωρίζει;

Ευχαριστώ

Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: Δικαίωμα συμμετοχής σε ΑΣΕΠ πριν την 5ετία

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Τετ Αύγ 11, 2021 4:41 pm

Όχι, η υποχρέωση 5ετίας δεν έχει καταργηθεί.

Η 5ετία δεν ισχύει μόνο όταν κάποιος συμμετέχει στο διαγωνισμό για θέσεις ανώτερης κατηγορίας, δηλαδή:
1. από ΔΕ σε θέσεις ΤΕ ή ΠΕ
2. από ΤΕ σε θέσεις ΠΕ
3. από ΠΕ σε θέσεις ΕΕΠ

Διαβάστε προσεκτικά το άρθρο 17 του ν. 4765/2021. Το αναφέρει ξεκάθαρα.

Άρθρο 17
Δικαίωμα συμμετοχής στον πανελλήνιο γραπτό διαγωνισμό

1. Στον γραπτό διαγωνισμό μπορούν να μετέχουν όσοι πληρούν τα γενικά προσόντα και όρια ηλικίας που προβλέπονται από το θεσμικό πλαίσιο, το προσοντολόγιο και τα ειδικά προσόντα που ορίζονται στην προκήρυξη κάθε διαγωνισμού.

2. Τακτικοί υπάλληλοι των φορέων της παρ. 1 του άρθρου 2 έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων των φορέων αυτών, μετά από την παρέλευση πενταετίας από την ημερομηνία διορισμού ή πρόσληψής τους, με εξαίρεση τη συμμετοχή σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων κατηγορίας ανώτερης αυτής του διορισμού ή της πρόσληψής τους.

3. Η εξαίρεση της παρ. 2 ως προς την πενταετία εφαρμόζεται αναλόγως και στους υπαλλήλους κατηγορίας Π.Ε. για συμμετοχή σε προκήρυξη πλήρωσης θέσεων Ε.Ε.Π.

SofiT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2020 9:42 pm

Re: Δικαίωμα συμμετοχής σε ΑΣΕΠ πριν την 5ετία

Δημοσίευσηαπό SofiT » Σάβ Αύγ 14, 2021 10:20 am

Darkstar10 έγραψε:Όχι, η υποχρέωση 5ετίας δεν έχει καταργηθεί.

Η 5ετία δεν ισχύει μόνο όταν κάποιος συμμετέχει στο διαγωνισμό για θέσεις ανώτερης κατηγορίας, δηλαδή:
1. από ΔΕ σε θέσεις ΤΕ ή ΠΕ
2. από ΤΕ σε θέσεις ΠΕ
3. από ΠΕ σε θέσεις ΕΕΠ



Ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση και τη λεπτομερή απάντηση. Άρα έχει καταργηθεί έστω μερικώς. Διότι παλιότερα ως τακτικός δεν μπορούσες να κάνεις αίτηση σε καμία θέση ούτε ανώτερης βαθμίδας επί μία 5ετια! σωστά; Τώρα με το νέο νόμο μπορείς! απλά μόνο σε ανώτερης βαθμίδας, σωστά;

Οπότε εσφαλμένα όλες οι προκηρύξεις του 2021 μετά τις 15/1/2021 βγήκαν με υπεύθυνη δήλωση κατά την υποβολή της αίτησης, που ανέφεραν το νόμο του 1994 και έλεγε ότι δηλώνεις υπεύθυνα πως έχει παρέλθει 5ετια από το διορισμό σου (ανεξαρτήτως βαθμίδας) αποκλείοντάς μας από τη συμμετοχή!! Κάνω λάθος;

Ευχαριστώ

Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: Δικαίωμα συμμετοχής σε ΑΣΕΠ πριν την 5ετία

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Σάβ Αύγ 14, 2021 5:07 pm

Δυστυχώς και τώρα κάνετε λάθος. Βρείτε το νόμο στο ιντερνετ και διαβάστε τον προσεκτικά από την αρχή μέχρι το τέλος.

Ο ν. 4765/2021 για το νέο ΑΣΕΠ ψηφίστηκε στις 15/1/2021. Όμως τα άρθρα που αφορούν στον πανελλήνιο γραπτό διαγωνισμό, και επομένως και το άρθρο 17 για την πενταετία, τέθηκαν σε ισχύ 4 μήνες μετά, δηλαδή στις 15/5/2021 όπως αναφέρεται στο άρθρο 63 παρ. 1

Άρθρο 63
Έναρξη ισχύος

1. Τα άρθρα 8 έως και 43 των Μερών Β΄ και Γ΄ τίθενται σε ισχύ μετά την πάροδο τεσσάρων (4) μηνών από τη δημοσίευση του παρόντος στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

2. Οι λοιπές διατάξεις του παρόντος νόμου τίθενται σε ισχύ από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Για να γίνει κατανοητό, η πενταετία δεν έχει καταργηθεί. Μέχρι τις 15/5/2021 η πενταετία ίσχυε με τον ν. 2190/1994 και από τις 16/5/2021 η πεντετία ισχύει με τον ν. 4765/2021.

Τα ΦΕΚ των προκηρύξων μέχρι και την 7Κ/2021 βγήκαν πριν τις 15/5 που ίσχυε ακόμα ο 2190, άρα οι προκηρύξεις αυτές είναι νόμιμες και έγκυρες αφού βγήκαν με το παλιό σύστημα του ΑΣΕΠ.

Και στα δύο συστήματα ισχύει η πενταετία. Η μόνη διαφορά είναι ότι στον 4765 υπάρχει η δυνατότητα για συμμετοχή στον γραπτό διαγωνισμό πριν την πενταετία μόνο για θέσεις ανώτερης βαθμίδας.

SofiT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2020 9:42 pm

Re: Δικαίωμα συμμετοχής σε ΑΣΕΠ πριν την 5ετία

Δημοσίευσηαπό SofiT » Τετ Οκτ 20, 2021 1:14 pm

Darkstar10 έγραψε:Δυστυχώς και τώρα κάνετε λάθος. Βρείτε το νόμο στο ιντερνετ και διαβάστε τον προσεκτικά από την αρχή μέχρι το τέλος.

Ο ν. 4765/2021 για το νέο ΑΣΕΠ ψηφίστηκε στις 15/1/2021. Όμως τα άρθρα που αφορούν στον πανελλήνιο γραπτό διαγωνισμό, και επομένως και το άρθρο 17 για την πενταετία, τέθηκαν σε ισχύ 4 μήνες μετά, δηλαδή στις 15/5/2021 όπως αναφέρεται στο άρθρο 63 παρ. 1

Άρθρο 63
Έναρξη ισχύος

1. Τα άρθρα 8 έως και 43 των Μερών Β΄ και Γ΄ τίθενται σε ισχύ μετά την πάροδο τεσσάρων (4) μηνών από τη δημοσίευση του παρόντος στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

2. Οι λοιπές διατάξεις του παρόντος νόμου τίθενται σε ισχύ από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Για να γίνει κατανοητό, η πενταετία δεν έχει καταργηθεί. Μέχρι τις 15/5/2021 η πενταετία ίσχυε με τον ν. 2190/1994 και από τις 16/5/2021 η πεντετία ισχύει με τον ν. 4765/2021.

Τα ΦΕΚ των προκηρύξων μέχρι και την 7Κ/2021 βγήκαν πριν τις 15/5 που ίσχυε ακόμα ο 2190, άρα οι προκηρύξεις αυτές είναι νόμιμες και έγκυρες αφού βγήκαν με το παλιό σύστημα του ΑΣΕΠ.

Και στα δύο συστήματα ισχύει η πενταετία. Η μόνη διαφορά είναι ότι στον 4765 υπάρχει η δυνατότητα για συμμετοχή στον γραπτό διαγωνισμό πριν την πενταετία μόνο για θέσεις ανώτερης βαθμίδας.


:!: :!: Πάρα πολυ αναλυτική και κατανοητή επεξήγηση! Ευχαριστώ πολύ για όλες τις διευκρινίσεις :!: :!:

Συνεπώς αντιλαμβάνομαι πως πλέον από την 8Κ/2021 επιτρέπει την υποβολή αίτησης κάποιου ΥΕ για θέση ΔΕ ή ΠΕ κ.ο.κ. Βέβαια η προκήρυξη βγήκε με τρόπο που δεν το διευκρινίζει αυτό επακριβώς και λέει στην παράγραφο που τιτλοφορείται "ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ"

"Επίσης καταθέτουν Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 ότι κατά τη λήξη της προθεσμίας υπο-
βολής της ηλεκτρονικής αίτησης συμμετοχής τους στη διαδικασία πλήρωσης θέσεων της παρούσας προκήρυξης,
δεν κατείχαν θέση τακτικού υπαλλήλου στους φορείς της παρ. 1 του άρθρου 2 του ν. 4765/2021, κατόπιν διορι-
σμού ή πρόσληψή τους με τις διατάξεις του ν. 2190/1994, ή αν κατείχαν, ότι είχε παρέλθει κατά την ανωτέρω ημε-
ρομηνία πενταετία από το διορισμό ή πρόσληψή τους."

Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ με αυτό το λεκτικό, είναι πως όποιος διορίστηκε μέχρι τις 15/5/2021 που ίσχυαν οι διατάξεις 2190/1994 για την πενταετία δεν μπορεί να επωφεληθεί από τις διατάξεις του 4765/2021 που επιτρέπει κατάθεση αιτήσεων για ανώτερη βαθμίδα από αυτή του διορισμού πριν την παρέλευση της 5ετίας. Εύχομαι να κάνω λάθος, τι λέτε εσείς;

Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: Δικαίωμα συμμετοχής σε ΑΣΕΠ πριν την 5ετία

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Τετ Οκτ 20, 2021 6:30 pm

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς αναφέρει το ΦΕΚ της 8Κ/2021. Είμαι μόνιμος υπάλληλος και δεν ενδιαφέρομαι για τις προκυρήξεις του 2021. Απλά έχω διαβάσει τον ν.4765/2021. Προφανώς για την προκήρυξη αυτή ισχύει η παράγραφος που παραθέσατε. Φαίνεται πως η συμμετοχή για θέσεις ανώτερης κατηγορίας πριν την πενταετία (από ΔΕ σε ΤΕ ή ΠΕ κτλ.) ισχύει για τον γραπτό διαγωνισμό του 2022 και όχι για τις προκηρύξεις του 2021 με σειρά προτεραιότητας. Αν σας ενδιαφέρει η εν λόγω προκήρυξη θα ήταν καλύτερο να ζητήσετε τη γνώμη δικηγόρου.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: hitch591 και 1 επισκέπτης